Skocz do zawartości


Zdjęcie

obrona przed ciosami w bjj


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_olo25
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:rybnik

Napisano Ponad rok temu

obrona przed ciosami w bjj
Z tego co sie dowiedziałem wcześniej to Bjj ma być bardzo skuteczne w zwykłej samoobronie na ulicy. Obejrzałem właśnie stronkę bjj.org i przejżałem tam różne techniki, nie zauważyłem tam żadnych technik blokowania ciosów, kopnięć itp.
Większość potencjalnych bandziorków właśnie tak atakuje- po krótkiej gadce wali z metra w pysk. Czy w bjj są skuteczne techniki ochrony przed tego typu ciosami?
Jeśli bjj ma być sw która jest dobra w zwykłych sytuacjach zdarzających się na ulicy to chyba posiada jakiś sposób obrony(i to dobry) przed typowym menelsko-chuligańskim atakiem?
A w 90% jest to chyba uderzenie pięścia w twarz ewentualnie jakiś kopniak.
Pozdrawiam - Olek
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: obrona przed ciosami w bjj
W bjj nie ma uderzen. Jednym ze sposobow obrony jest klincz gdzie skuteczne uderzanie nie jest takie latwe. Z klinczu mozliwe jest skonczenie walki przez duszenie, dzwignie, rzut. Po rzucie mozna skonczyc przeciwnika dzwignia, duszeniem, lub uderzeniami z pozycji dominujacej.
Rozumiem ze pytanie tyczy sie zastosowania bjj do samoobrony. Samoobrona w bjj, nie sportowe podejscie, zaklada nauke uderzania, nie ma takiego nacisku na kulanke na ziemi a raczej na najlatwiejsze do wyuczenia metody konczenia walki przy uzyciu chwytow.
Zakonczenie starcia przy uzyciu uderzen. Jest to najbardziej rozpowszechniany sposob walki. Nikt nie powiedzial ze jest jedyny. Style jak zapasy, judo, bjj nie dysponuja w swoim arsenale uderzeniami w stojce. Dla samoobrony wykorzystuja one nie uderzenia a chwyty. Nie ma co sie spierac czy judo czy zapasy to skuteczne do samoobrony systemy jako pojedynczy wybor. Jezeli tak jest to w zwiazku z tym metoda chwytania w samoobronie jakis sens ma. Jezeli tak jest to rozwiazanie przyjete w bjj tez ma sens.
Co do zawartosci bjj.org. Techniki tam prezentowane to na ogul techniki do sportowego bjj. Czesc z nich znajduje duze zastosowanie w samoobronie.
Z tego co napisalem mozna odniesc wrazenie iz bjj sportowe nie nadaje sie do samoobrony. Nadaje sie bardzo dobrze. Bjj to glownie walka w parterze. Dlaczego tak duzy nacisk polozono na parter ? Z powodu faktu iz bardzo duzo walk konczy sie szarpanina na ziemi. Nikt nie mowi ze walka nie moze sie skonczyc po 1,2 uderzeniach. W takim wypadku ciezko komu kolwiek jest sie obronic jezeli zostanie zaskoczony i nie o tym chce pisac. Adept juz po krotkim szkoleniu mniej wiecej wie jak sie ulozyc/ustawic aby nie byc zagrozony uderzeniem ze strony przeciwnika. Przeciwko niewyszkolonemu przeciwnikowi, jakim jest pojedynczy menel, skuteczne bedzie bardzo wiele systemow walki wrecz realizujacych czasami bardzo rozne koncepcje samoobrony.
Podsumuje. Bjj jako samoobrona realizuje koncepcje obrony zblizona do tej przyjetej w judo czy zapasach. Obecnosc w arsenale bjj technik konczacych czyni z ja bardzo efektywna,nie tylko w samoobronie, sztuke walki.
  • 0

budo_olo25
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:rybnik

Napisano Ponad rok temu

Re: obrona przed ciosami w bjj
konkretyzuje moje pytanie- ktoś chce walnąć cię w pysk,co robisz?
Dążysz do klinczu-rozumiem, tylko jakim sposobem kiedy gościowi chodza pięści jak wiatraki? Jak chronisz się przed ciosami zanim doprowadzisz do klinczu?
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: obrona przed ciosami w bjj
To pytanie co bym zrobil w danej konkretnej sytuacji. Ciut za malo danych. Jestem sam ? Jaka jest pora dnia? Ilu jest napastnikow ? Jestem z kims ?
W jakim stanie jest napastnik w jakiej jestem ja. Jestem zdania iz nie ma sensu rozpatrywanie kazdej sytuacji z osobna i pisania co bym zrobil gdyby. Jak dla mnie zbyt wiele zmiennych i zbyt duzo wariantow trzeba by rozpatrzyc. Taka swego rodzaju sztuka dla sztuki to jest gdyz co zrobimy w danej sytuacji dowiemy sie dopiero jak sie w niej znajdziemy. A nikomu nie rzycze aby musial sprawdzac swoje przypuszczenia odnosnie walki na ulicy.
To pytanie podpada pod samoobrone/ulice. Mozliwe iz pomyliles dzialy z tym pytaniem.
Jako ze lepiej sie czuje w chwytaniu to moge zgadywac, ale tylko zgadywac, iz przypuszczalnie dazylbym do zwarcia i roztrzygniecia sporu na moich warunkach i mojej grze. Ale to akademickie gadanie.
Pytales w jaki sposob chronie glowe przed uderzeniami ? Zwyczajowo trzymam rece w gorze, zaslaniajace moja twarz, co bardzo czesto jest okreslane jako garda.
  • 0

budo_hermann
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: obrona przed ciosami w bjj
gosc chce cie walnac, idzie do ciebie, ty oslaniajac glowe rekoma zaczynasz sie wycofwac, gosc zaczyna cie gonic i kiedy jest juz rozpedzony, nagle obnizasz pozycjie i schodzisz do nog.
Oczywiscie to co opisamlem mozna zastosowac gdzies gdzie jest duzo miejsca.
  • 0

budo_olo25
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:rybnik

Napisano Ponad rok temu

Re: obrona przed ciosami w bjj
hmm, tak naprawdę to nie chodziło mi o to jak Ty konkretnie byś postapił ale jak zachowałby się w miarę wyszkolony adept bjj. To zanaczy jaką techniką dysponuje bjj(samoobrona) aby zanim dojdzie do klinczu móc wytrzymać atak "pięściarski". Piszesz że trzymałbyś gardę i dążył do klinczu-czy mam przez to rozumieć że zasłaniając głowę parłbyś na gościa(sytuacja typowa 1na1) aż do momentu w którym mółbyś go złapać i wykonać jakiś chwyt?
Może się nie znam ale ktoś kto zna się przeciętnie na boksie chyba by Cię raczej znokautował w tej sytuacji. Rozumiem ,że gdy już wezmiecie się za bary facet nie ma szans bo pięści są wtedy bezużyteczne ale co jeśli będzie wywijał pięściami tak że nie da Ci podejść a jeszcze co jakiś czas Cię trafi?
Nie zrozum mnie źle wcale sie nie czepiam tylko jako laik zainteresowany treningami bjj chcę pojąć jak radzi sobie ktoś z doświadczeniem bjj w przypadku ataku na pięści. Dąży do klinczu-o.k., ale w jaki sposób to robi że nie zostanie w między czasie znokautowany?
Pozdrawiam i liczę na cierpliwośc i wyrozumiałość-Olo
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: obrona przed ciosami w bjj
Wiec poruszonych zostalo kilka spraw. Sprawa klinczu, sprawa obrony przed uderzeniami, sprawa klinczowania w sposob aby jak naj mniej narazac sie na piesci przeciwnika.
Sprawa klinczu. Czy jest to trudne to zapytaj sie osob ktore boksuja. Wzglednie latwo mozna sklinczowac przeciwnika ktory boksuje. Starczy ze obejrzysz jedna z walk Lewisa. W jaki sposob dochodzi sie do zwarcia, jak czesto. Prosze nie okreslac klinczowania z przeciwnikem jako czynnosci prawie nie mozliwej.
Sprawa obrony przed uderzeniami. W bjj sa metody obrony przed uderzeniami w stojce, jakie dokladnie to ciezko mi jest wyjasnic. Zwyczajnie przejdz sie na trening bjj a na miejscu dowiesz sie wiecej nizeli dowiedzialbys sie piszac na forum.
Sprawa klinczowania aby bylo to wzglednie bezpieczne. Jezeli zakladasz ze dazenie do zwarcia wyglada tak iz ja mam wyciagniete przed siebie rece, glowe odstajaca i nie zaslonieta, jestem pochylony do przodu i pre na oslep puki nie na trafie na cialo przeciwnika ktore bede mogl chwycic, to sie mylisz. Wtedy jasne jest ze ktos dostanie mocno po glowie i nie dosc ze mu sie nie uda skrocic efektywnie dystansu to jeszcze naraza sie na obrazenia glowy.
Wiem ze moje odpowiedzi nie sa wyczerpujace i nie odpowiedzialem nawet na polowe zagadnien jakie poruszyles ale sadze iz przekonasz sie o wszystkim na wlasnej skorze biorac udzial w treningu bjj o ile masz taka mozliwosc.
Na miejscu bedziesz mogl sie przekonac jak sprawdza sie bjj w samoobronie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024