Skocz do zawartości


Zdjęcie

Parę słów o ostrzeniu...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Parę słów o ostrzeniu...
Szykuję mały artykulik o ostrzeniu, ale z uwagi na nadchodzący "długi weekend" może część z was chciałaby podostrzyć swoje nożyki. Jak i czym najlepiej? No właśnie...

Dołączona grafika

SPYDERCO Triangle Sharpmaker - THE BEST od kiedy zacząłem na niej ostrzyć swoje klingi. Duża stabilna, łatwa w ostrzeniu i nie ma nic lepszego. No i nie kaleczy noży - wkręcnie noża z czarną powłoką BT2 do Lanskiego, to za dziesiątym razem oznacza srebrne rysy. Można oczywiście podkładać pod imadełko irche czy inne rzeczy... ale skupmy się na tym, co najprostsze i najefektywniejsze. Kupując Spyderco TriAngle otrzymuje się zgrabne pudełko, pręty ceramiczne MEDIUM i FINE, mosiężne osłony na dłoń, instrukcję w postaci książeczki A4 oraz... półgodzinną lekcję ostrzenia na kasecie VHS! Po złożeniu cała ostrzałka mieści się do pudełka o wymiarach 20x7x3cm i waży jakieś 200 gram. Ostrzę na tym noże od małych typu ColdSteel TuffLite, przez Sebenzę, Bucka, Emersona do takich jak ColdSteel SRK czy CUDA CQB-1. Efekt jest zawsze ten sam... ostrze goli.

Dołączona grafika

Samo ostrzenie polega na przeciągnięciu noża około 20 razy na każdym z prętów po obu stronach (najpierw na "krawędzi" a potem na płaskiej powierzchni). W sumie daje to cztery stopnie ostrzenia. Po pierwszym (ciemne pręty, krawędź) krawędź odzyskuje swój profil. Drugi stopień (ciemne pręty, powierzchnia) i otrzymuje się tzw. ostrze użytkowe. Czyli nóż tnie lekko i równo. Trzeci stopień (białe pręty, krawędź) i otrzynuje się "ostrze fabryczne". Kto miał w ręku nowy nożyk od Spyderco czy Benchmade'a to wie o co chodzi - nóż goli jak MACH III. Stopień czwarty (białe pręty, powierzchnia) krawędź ostrza jest wyszlifowana na lustro i nóż jest jak skalpel. Cały proces zajmuje około 5 minut. Można ostrzyć także ostrza "chisel grind" a także klingi profilem wklęsłym (jak LaGriffe) czy "recurve" (jak Kershaw BOA).

Dołączona grafika

Jakby co, to pręty można też położyć na płasko na wycięciach w pudełku i ostrzyć noże ręcznie np. takie z asymetrycznymi krawędziami (np. Busse Combat) czy ostrzami "convex" (np. Marbles). Ostrzałka ta pozwala też ostrzyć ząbki w ostrzach "combo", czubki noży i wszelkie ostre przedmioty (dartsy, dłuta, nożyczki, noże elektryczne itp).

Dołączona grafika

Ostrzenie "w terenie" wymaga niejszych ostrzałek. Albo mini-"V" jak LANSKY Pocket CrockStick o którym już pisałem na swojej stroniczce, albo cuś innego. Często używam prostych ostrzałek typu "dog bone" czyli "kostka dla psa" (fotka niżej wyjaśnia chyba nazwę). Klasycznym przykładem jest Lansky Dog Bone CrockStick na którym można podostrzyć w 2 minuty każdy nóż - od UDT do CUDA CQB-1. Polecam też GATCO TriStep Sharpener który ma większą gramaturę i mocniej tnie stal a więc ostrzy szybko i raczej zgrubnie - do pracy w terenie może być.

Dołączona grafika

Ząbki w ostrzach "combo"... najlepiej albo wspomniany GATCO TriStep Sharpener o przekroju zaokrąglonego trójkąta albo jakiś diamentowy, okrągły pilnik np. GERBER Diamond Sharpener czy najlepsze rozwiązanie: DMT Serration DiaFold (ten z czerwoną rączką na fotce) który można łatwo złożyć, a dzięki zbieżności pręta można daje się ostrzyć zarówno grube jak też i cienkie ząbki.

Dołączona grafika

I jeszcze coś dla tych, którzy chcą aby nóż był zawsze z idealnie wypolerowaną krawędzią, która tnie przy najlżejszym dotknięciu... Hard Arkanzas. Ten niepozorny kamień o gładkości marmuru po prostu wyrównuje i poleruje krawędź jeszcze dokłądniej niz ceramiczne pręty w Spyderco Triangle. Ten kamyczek używam tylko do wykańczania krawędzi w Sebenzie... efekt jest taki, że sam się jej nieco boję :)

Dołączona grafika

PS. więcej za jakieś 2 tygodnie...
  • 0

budo_fox
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
Ja uzywam tej.
Dołączona grafika
Ostrzałka uniwersalna podwójna w kształcie obustronnie otwieranego długopisu, z jednej strony znajduje się kamień ostrzący, z drugiej strony kółka ostrzące. Pakowana w blister, długość ok. 15 cm.
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
Wspaniały kurs, Piter! Mamy czekać aż 2 tygodnie na dalszą część? :cry: :cry: :cry:
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
No, za jakiś tydzień - dwa będzie po prostu pełny opis "jak to robić i czym". Jak ma być porządnie, to trzeba się przyłożyć...
  • 0

budo_spuud
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
..........a wiec.....czekamy z niecierpliwoscia...
spuud
pozdrawia
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
Piter a czy nastepnym razem moze byc rowniez z cenami?
  • 0

budo_masterl
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
Pewnie cen nie podaje zebysmy mieli nadzieje bo z tego co wiem to wszystko piekielnie drogie jest i musimy sie zadowolic naszymi wyszczerbionymi w wielu walkach kosami naostrzonymi zwykla oselka za 4zl .
  • 0

budo_slaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
Piter jak sie ma mailkosc Gatco TriSep w stosunku do bialych i czarnych "rod-ow" spiderco ? chodzi mi o "grubosc ziarna" jesli tak mozna rzec :)
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
Tomasz: ceny masz w sieci. A jak chcesz w peelenach to zapraszam na priv.

Slaw: Gatco TriStep to zdecydowanie miałkość tych ciemnych prętów ze Spyderco.
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
2 tygodnie minęły jak z bicza strzelił :) .
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
Lord... jeżeli mówisz o uzupełnieniu tego tematu, to zamieściłem ten tekst na stronie już 30 sierpnia :) Po prostu czasem proponuję mnie odwiedzać w sieci :lol:
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
Albo mam coś ze wzrokiem, albo na Guns jest to samo, co tutaj 8O .
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
Aha, i napisz coś więcej o kątach ostrzenia: jakie do noży taktycznych, jakie do fighterów a jakie do noży do codziennego użytku.
I nie napisałeś nic o tym, że ostrzałki piwinny byc wilgotne, pokryte olejem...
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
Lord:
1. Na stronie jest dwa razy tyle, tylko częśc zdjęć się pokrywa
2. O kącie ostrzenia coś tam chyba napisałem... ale generalnie 20 stopni na stronę i jest OK.
3. Ostrzałki nie muszą być wilgotne. A szczególnie z aluminy i diamentowe... no, na kamień arkanzas można dać nieco oliwki ale generalnie już sie powoli odchodzi od wody i oliwy. Nowoczesne materiały nie wymagają tego, gdyż pory się nie zapychają.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
A jak wygląda sprawa ostrzenia noża, który nie jest przez dłuższy czas używany? Jak często trzeba go ostrzyć, żeby "był gotów"?
  • 0

budo_the_d
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
Kupilem ostrzalke Gatco Tri-Seps Sharpener i wzialem sie za mojego Gerbera E-Z out ale niestety cos zle robie. Wydawalo by sie naostrzyc noz nic trundego. A jednak. Ostrzalka ma specjalnie sciete krawedzie na koncach tak aby teoretycznie po oparciu jej ostrzyc pod odpowiednim katem. Lecz po krotkiej chwili zauwazylem ze noz sie jedyne bardziej ztepil niz byl. Owszem zniknely wszystkie niedoskonalosci (zabki), ostrze zrobilo sie gladkie ale tepe jak mlot :) Przejrzalem pare stron, porownalem kat z taka mala czarna ostrzalka(takia mala z malymi precikami) i zauwazylem ze kat jest sporo wiekszy bo z 45 a tak jak czytam powinien byc ok 20-25. Nie chce bardziej 'skaleczyc' noza niz juz to zrobilem wiec czekam na jakas pomoc jak ostrzyc zeby naostrzyc.
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
20 stopni to ma byc na jedna strone, czyli na dwie 40.
Wiec jak zmierzysz kat miedzy pretami tej swojej ostrzalki i jak jest ok 40 stopni to jest ok.


MOze po prostu noz ma inny kat ostrza niz ostrzalka i jeszcze nie zdazyles tego ostrza przeprofilowac na kat ostrzalki.

KKamiLL
  • 0

budo_the_d
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...
Nie nie w tym rzecz. Ta ostrzalka to 'zwykly' kamien ale gumowe wykonczenia na koncach maja sciete rogi teoretycznie ze jak sie ja postawi na nich to ma tworzy odpowiedni kat tylko wlasnie nie wiem do czego. Bo prowadzac noz w prostopadle do podloza - tak jak jest w instrukcji to jest ok 45st i przez to wlasnie zkaleczylem kose. Ale juz zalapalem o co biega. Zrobilem sobie taka mini podstawke z LEGO :) bo jeszcze brakuje mi wyczucia i dzis juz doprowadzilem noz to przyzwoitego stanu - juz goli slabo ale jest postep. Pobawilem sie troche - qrde ostrzenie jest strasznie wciagajace ;) - i najlepszy patent na naucznie sie ostrzenia to machnac markerem po ostrzu. Wtedy odrazu widac co sie robi. Zreszta gdzies juz bylo to tu poruszane. W kazdym razie powiezchnia prosta juz jest do przyjecia, z 'brzuszkiem' mam jeszcze problemy. Ale wiem juz o co biega, teraz kwestia wprawy.
Ale mam jedno pytanie bo tak jak testowalem to chyba lepiej ostrzyc 'brzuszek' ostrza na kancie ostrzalki niz na powiezchni plaskiej(kamien ma ksztalt trojkata) mam racje?
  • 0

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...

Nie nie w tym rzecz. Ta ostrzalka to 'zwykly' kamien ale gumowe wykonczenia na koncach maja sciete rogi teoretycznie ze jak sie ja postawi na nich to ma tworzy odpowiedni kat tylko wlasnie nie wiem do czego. Ale mam jedno pytanie bo tak jak testowalem to chyba lepiej ostrzyc 'brzuszek' ostrza na kancie ostrzalki niz na powiezchni plaskiej(kamien ma ksztalt trojkata) mam racje?


aha sorry pomylilem sprzety.
W tym wypadku rzeczywiscie pozostaje Ci wyczaic ten kat i sie go trzymac.

A co do ostrzenia brzuszka (recurve) faktycznie lepiej to idzie na kancie (nawet w trianglu) niz na plaskich powierzchniach

KKamiLL
  • 0

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Parę słów o ostrzeniu...

Kupilem ostrzalke Gatco Tri-Seps Sharpener...

ja pozbyłem się tych gumek :) ostrzenie tak trochę na wyczucie, żeby czuć że zbieram stal :twisted: W sumie to jestem z niej zadowolony

Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024