Skocz do zawartości


Zdjęcie

Miecze chinskie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_mrnikt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 645 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z drugiej strony lustra

Napisano Ponad rok temu

Miecze chinskie
Na pokazach i wielu filmach widac ze miecze ktorymi sie posluguja sa dosc cienkie i latwo sie gna (szczegolnie te szerokie). Jak wyglada rzeczywistosc ? Czy one sa naprawde takie cienkie i gietkie i ma to uzasadnienie w sposobie poslugiwania sie nimi czy tylko wspoczesne repliki sa takie ?
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze chinskie
Nie chce sie za bardzo wymadrzac bo nie jestem mocno w temacie, ja spotkalem sie z mieczami roznymi, moj trener od tai chi uzywa raczej ciezkiego i malo sprezystego miecza ja uzywam troche lzejszego (wszystko miecze treningowe- kiepska jakosc) ale nie az tak jak na niektorych zawodach- tam uzywa sie bardzo sprezystych bo to dobrze przy niektorych technikach wyglada. U mnie nikt nie uzywa tez mieczy z "fredzlami".
pa
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze chinskie
No wiec jesli chodzi o pokazy, to jest dokladnie tak, jak napisal Ukyo78 - lekkie, gietkie blaszki, ladnie "strzelajace". Jak natomiast bylo "w oryginale"? Na pewno byly sztywniejsze i solidniejsze - w koncu byla to bron uzytkowa. W Muzeum Wojska w Wawie mozna obejrzec chinska bron i wyglada ona roznie - miecze akurat sa na rozmiar liliputa :) - jak dla mnie to taki wiekszy sztylet :wink: a szczegolnie wielki nie jestem :)
Natomiast hlalabardy tamze to kawal zelastwa.
Czytalem gdzies wypowiedz jakiegos czlowieka, ktory mial szanse pocwiczyc chinska bronia oryginalna, z XVII wieku i mowil, ze rzeczywiscie miecze byly sprezyste, ale swoja mase mialy.
Mialem w reku replike miecza do Taiji (jakis niemiecki kowal-artysta na zamowienie ponoc) i byl to normalny, pelnowymiarowy miecz, ciezki i solidny, w niczym nie przypominajacy tych pokazowych zabawek - cacko(tylko ta cena... cos kolo 1000 DM).

K.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze chinskie
w CHinach w tej chwili nie wolno produkowac prawdziwiej bialej bronii, miecze te pokazowawe to badziewlat i np. dawne miecze i szable do baguazhang mialy po 5 kilogramow!!!! aktualnie robia formy z mieczem z aluminium, ktory ma jakie 300 gram..., nawet nie chce sie komentowac...
ja osobiscie nie bylem na Taiwanie ale wlasnie przyjechal z Tajwanu moj znajomy amertykanin i mowil ze widzial w Tajpej sklep z mieczami i szablami chinskim, wykuwanymi jak kiedys i sam wzial jeden do reki i bawil sie nim w ciecie papieru, byl to normalny ciezki miecz tylko ta cena - 1500 USD!!!!!

aha odnosnie mieczy w museum w polsce to to sa sztylety :) miecz do baguazhang dla tych malych chinczykow mial 1,2 metra
pozdrowionka
tomek
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze chinskie

...
ja osobiscie nie bylem na Taiwanie ale wlasnie przyjechal z Tajwanu moj znajomy amertykanin i mowil ze widzial w Tajpej sklep z mieczami i szablami chinskim, wykuwanymi jak kiedys i sam wzial jeden do reki i bawil sie nim w ciecie papieru, byl to normalny ciezki miecz tylko ta cena - 1500 USD!!!!!

aha odnosnie mieczy w museum w polsce to to sa sztylety :) miecz do baguazhang dla tych malych chinczykow mial 1,2 metra
pozdrowionka
tomek


Excuse me Tomasz, ale wiem, co mowie. Wiem, jak wygladaly miecze do bagua :wink: Miecze toto byly, normalne, podwojne, skladane po dwa w jedna rekojesc (wylecialo mi ze lba, jak to sie nazywa). Nie wiem, czemu konkretna para byla tak mala, moze byl to orez treningowy dla dziecka :?: ale zdecydowanie nie byly to sztylety. Poza tym jak pisalem byly tam rowniez halabardy i te byly jak najbardziej "pelnowymiarowe". Takze miecze-haki byly "normalne" wymiarowo.
Natomiast na Tajwanie produkuja tez bron treningowa (miecze i szable), ktore jakosciowo sa moze lepsze od tych chinskich, a na pewno ciezsze i solidniejsze , ale fatalnie wywazone (przynajmniej te kilka co mialem w reku).

K.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024