Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mankamencik BJJ


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

budo_yamabushi fighter
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Mankamencik BJJ
Oto kolejna moja refleksja.
Dokonałem ostatnio ciekawego porównania BJJ i AIKIDO.
Wyciągnąłem jeden mały wniosek. Mój sensei Jacek Wysocki często powtarza że sztukę wali powinno się studiować do późnej starości.
Dowodem na to jest sensei Savegnago, który mając swoje lata i ciężki wypadek za sobą (stracił nogę) jest coraz lepszy.

zastanowiłem się nad tym od strony Bjj. W Bjj trzeba operować pewną siłą a trening nie sprawia tyle przyjemności jeżeli poświęcamy go na powtarzanie i doskonalenie technik (walka dodaje smaczku).
Czy Bjj może liczyć , że kiedyś będzie miało szanowanych starych mistrzów. Ja osobiście nie widzę siebie po 60 i walczącego w parterze. Tak samo nie wyobrażam sobie Ricsona, Renzo, Machado itd. Sądzę, że nie będą oni mieliszacunku za swe umiejętności ale za to , że trenują młodych zawodników, którzy wygrywają walki.


Jeśli komuś nie znudziło się czytanie tak długich wypocin to proszę o komentarzyk :)

Bbyleby był ciekawy
  • 0

budo_maciek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 875 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Mankamencik BJJ
Tym sie rozni sport od sztuki walki. To pierwsze uprawia sie kilka to drugie kilkadziesiat lat.

Wpisz sobie w [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] helio gracie i poczytaj :P
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Mankamencik BJJ
Hmm. Helio kula sie na macie do dzisiaj. Kulanie sie w parterze ma jedna i to bardzo duza zalete. Jest malo kontuzyjne. Na poparcie tego moge powiedziec iz na judo zaawansowani wiekiem posiadacze czarnych paskow preferuja wlasnie kulanke. Nie jest ona tak fizyczna jak stojka, dodatkowo trudniej o kontuzje. Co, jak mi sie wydaje, w zaawansowanym wieku ma bardzo duze znaczenie, na pewno wiekrze niz kiedy jest sie mlodszym.
Oczywiscie wiek i kontuzje eleminuja czlowieka ze sportu co nie oznacza iz nie moze on nadal cwiczy tego co cwiczyl. Z wiekiem przychodzi doswiadczenie a to ma bezposrednie przelozenie na ilosc sily jaka trzeba zurzyc aby wykonac te czy inna technike.
Zawodnik ktory zakonczy kariere czasami zajmuje sie trenowaniem mlodych. Uczeniem ich tego czego sam sie nauczyl. Dziwne to ? Przeciez On juz swoje osiagnal w sporcie. Nie jest tajemnica iz sport jest domena ludzi w szczycie formy i zdrowia.
Bjj ma juz calkiem sporo zaawansowanych wiekowo posiadaczy czarnych pasow. W sumie wszysycy trenerzy bjj zajmujacy sie tylko szkoleniem sa zaawansowani wiekiem. Inna sprawa ze czasami zdarzaja sie wyjatki. Jak np Joe Morreira. Wybitna postac. Posiadacz wysokich stopni mistrzowskich zarowno w bjj jak i w judo. Ma juz swoje lata. A mimo to nadal bierze udzial czasami w zawodach.
Pz.
  • 0

budo_saba-san
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Matplanety

Napisano Ponad rok temu

Re: Mankamencik BJJ
Ehh widzialem niedawno filmik ze sparingu jednego z tfurcow bjj Helio Gracie-ojciec Ricksona i Royca.Facet na filmie ma ponad 90 lat i sparuje z mlodszymi,nie walczy na zawodach ale sparuje.Wiekszosc ludzi w jego wieku ledwo chodzi.
Dwa.Dan Severn zapasnik lat 50 walczy nadal w vale tudo.
Trzy.Joe Moreira facet po czterdziestce wygral ostatnio w kotc bodajze z Joe Sonem :)

Mysle ze wlasnie w parterze mozna cwiczyc do poznej starosci jesli sie to robi spokojnie,powoli i z glowa.Cwiczyc,nie walczyc.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024