Skocz do zawartości


Zdjęcie

BJJ. Nic w drugą stronę.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

budo_yamabushi fighter
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

BJJ. Nic w drugą stronę.
Naszło mnie ostatnio kilka refleksji. Jedną z nich jest:
czy umiejętności Bjj pomagają w innych stylach. Często rozpatrujemy ten problem od drugiej strony. Czas spojżeć inaczej.

Wydaje mi się, że Bjj (mimo swych walorów) wnosi niewiele do innych styli- poza poszerzeniem horyzontów. Walka w Bjj toczy się jakgyby w ciągłym zwarciu. Przeciwnicy czują każdy swój ruch. Nie ma to chyba przełożenia na inne sztuki, gdzie kontakt z oponentem nie jest tak bliski.


Jakie macie zdanie.
Co Bjj wnosi do innych styli?
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ. Nic w drugą stronę.
Od jakiegos czasu zajmuje sie bjj. Ostatnie pol roku poswiecilem na dosc intensywna nauke judo.
Treningu z judo maja bardzo duzo wspolnego z bjj. Rozgrzewka jest prowadzona kompleksowo. Acz nie ma tak duzego nacisku na kark. Rozgrzewka jest ogulno rozwojowa i skuteczna. Zreszta nie bede opisywal tego jak przebiega trening w judo.
Tak wiec co mi przyszlo z latwoscia to zaadoptowanie sie do mechaniki i praw rzadzacych w judo. Wszakze to sa systemy bardzo pokrewne. Z tego co zauwazylem to po prostu bardzo silny nacisk kladzie sie na stojke. Na pewno latwo mi bylo zlapac wygodny dla mnie chwyt. Mialem juz wyrobione mniej wiecej czucie przeciwnika. Sam mialem poprawiony balans totez wychylic mnie bylo trudniej niz osobe ktora nic nie cwiczyla wczesniej. Mialem przewage lekka na judokami z racji wyrobionej umiejetnosci wchodzenia w nogi. Tyle o tyle ze to byla sztuczka raczej jednorazowa. Hmm ogulnie w stojce mialem jako takie podstawy ogulne. Za to w parterze czulem sie dziwnie. Judocy na ogul maja w zwyczaju szybko przekrecac sie na brzuch i blokowac wlasna szyje aby nie mozna bylo ich zadusic. O ile na zawodach - Ok. O tyle na treningu czasami sie denerwowalem i robilem np. dzwignie na kark czy tez dzwignie na noge. Hmm, odnioslem wrazenie iz na ogul parter w judo jest bardziej silowy. Zaznaczam jednak iz to moja wlasna opinia i jest to uproszczenie i uogulnienie.
Ogulnie bjj pozwolilo mi zobaczyc cos wiecej w judo czy zapasach niz bezladna szarpanine. Wiem teraz ile trzeba pracy wlozyc aby technika wyszla. Ile trzeba umiec. I w koncu z mila checia ogladam zawody w judo czy zapasach.
Na pewno jest jeszcze jedna rzecz. Bjj otworzylo mi oczy i przez to widze ograniczenia jakie narzuca inny styl. Widze ze pewne zwyczaje , nawyki, nie sa dobre i ze moga byc szkodliwe np. przetaczanie sie na brzuch. Z tym ze zaznaczam iz ja jeszcze stosunkowo malo wiem o bjj jak i o judo. Tak wiec jest to moja subiektywna, byc moze nie do konca prawidzia, opinia.
Bjj to swietny, ogulno rozwojowy, sport. Dajacy swietne podstawy do tego aby rozpoczynac nauke innych systemow bazujacych na chwytach.
Wiem ze mysli moga byc nie skladne ale jest pozno i prosze mi wybaczyc.
Pz.
  • 0

budo_dudu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krolewskie Miasto Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ. Nic w drugą stronę.

Hmm, odnioslem wrazenie iz na ogul parter w judo jest bardziej silowy.

Masz racje Hast. Parter w Judo jest naprawde duzo bardziej silowy. Wydaje mi sie, ze przyczyna tego jest mala i nie zawsze poprawna znajomosc technik oraz ograniczenia jakie sa w walce.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024