Skocz do zawartości


Zdjęcie

Generowanie uderzen


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Generowanie uderzen
Witam

Cos mi swita, ze jakis czas temu tutaj o tym czytalem... Teraz, jak potrzebuje, to nie moge tego znalezc...

Chodzi mi o NAZWANIE pewnego specyficznego sposobu generowania sily uderzen. I tu zaczna sie schody, jak opisac to zjawisko tak, by ktos zrozumial o co mi chodzi ;)

Moze zaczne tak: kojarzy mi sie slowko jing (sila jing), sila sprezysta. Jest moze cos takiego czy mieszam pojecia? W jakim temacie bylo o tym mowione?

Samo uderzenie wyglada jak szarpniecie cialem, z b.krotkim kontaktem uderzajacej konczyny z cialem przeciwnika. Efektem tego jest uczucie wpadniecia na ciezarowke ;) Przeciwnik nie zostaje odrzucony tylko hmm.. porzadnie uderzony :).

Mam nadzieje, ze wiecie o co mi chodzi...

pozdro
E2rd
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Generowanie uderzen
Ten termin to: fa jin
Jin jest poprawnie. Jing to błędny spelling (ten sam znak może być wprawdzie w transkrypcji zapisany także jako jing, ale wtedy ma inne znaczenie, nie związane z fa jin).
Fa jin faktycznie, zwłaszcza na północy (a szczególnie w Pekinie) wymawia się mniej więcej: fa dzir (a nie fa dzin - następuje tu tzw. eryzacja)
Fa - wysyłać, emitować
Jin - siła
Fa jin to termin stosowany powszechnie w systemach wewnętrznych.
W yiquan używa się go zamiennie z fa li (fa - wysylać, emitować), li - siła)
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Generowanie uderzen
Ale to czy przeciwnik zostanie odrzucony, czy uderzony nie świadczy czy to było, czy nie fa jin. Fa jin to emisja siły, a siłę można wyemitować na różne sposoby, jako odrzucają lub jako penetrującą. Dla xingyiquan na przykład, a w ślad za tym i dla yiquan dość charakterystyczna jest siła "zderzeniowa" - zhuang. Jest to połączenie uderzenia z odrzuceniem. Z tym że nie jest to oczywiście jedyna siła, jaką stosuje się w xingyi, czy w yiquanie.
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: Generowanie uderzen

Ten termin to: fa jin
Jin jest poprawnie.

Dzieki dacheng.

Ale to czy przeciwnik zostanie odrzucony, czy uderzony nie świadczy czy to było, czy nie fa jin. Fa jin to emisja siły, a siłę można wyemitować na różne sposoby, jako odrzucają lub jako penetrującą.

Jasne :)

pozdro
E2rd
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Generowanie uderzen
Jeszcze uzupelnienie:
- tan jin - siła sprężysta - to raczej dotyczy spężystego przyjęcia siły i jej "odrzucenia", albo fan tan jin można to nazwać - np. dochodzi do kontaktu ramion (np. coś w rodzaju ataku przeciwnika na gardę), następuje pewne ugięcie i odbicie przeciwnika.
- tan dou jin - sprężysta siła wstrząsu - czyli coś jak pies otrząsający się z wody - częste np. w stylu Chen taijiquan, łatwe do zauważenia w formach xinjia.
Czasem mówi się, że siła jest sprężysta, a nie sztywna, gdy według chińskiej terminologi: "twarde i miękkie wspierają się wzajemnie".
W yiquan to jest np. "poruszanie się jak na sprężynach". Jak mówił Wang Xiangzhai: "niech nie będzie części ciała, która nie jest jak sprężyna"
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: Generowanie uderzen

- tan dou jin - sprężysta siła wstrząsu - czyli coś jak pies otrząsający się z wody

Chyba trafione!
O nazwanie czegos takiego mi chodzilo :)

pozdro
E2rd
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024