Skocz do zawartości


Zdjęcie

Oddech


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Oddech
No własnie , jaką role według was odgrywa oddech , podczas wykonywanie technik TKD jak i w innych MA?
pozdrowienia
  • 0

budo_madzia111
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 493 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech
Nie znam sie za bardzo na tym wszytskim, trenuje dosc krotko jesli patrzymy na innych TKd-oków, ale mnie uczono ze wydech powietrza powinien nastapic wraz z okrzykiem w momencie uderzenia w cel, wtedy kopniecie jest najsilniejsze:-))
Tylko tyle wiem :) :) :)
  • 0

budo_zagier
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 738 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Goettingen

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech
Oddychając wydychamy nie tylko powietrze, ale także ból, napięcie...
przez co wykonywane techniki stają się bardziej efektywne.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech
oddech jest bardzo baaaardzo wazny,
miedzy innymi dlatego ze:
-odpowiednie oddychanie ogranicza zmeczenie,
-okrzyk [czyli jakby nie bylo wydech] ma dzialanie psychologiczne
-przy wydechu spinamy miesnie, wiec latwiej mozemy przyjac cios
-...a takze go zadac
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech
[ze strony [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Oddech składa się z wdechu, wydechu oraz wstrzymania oddechu:

Wdech wspomaga fazy rozluźnienia mięśni, ułatwia zebranie się do szybkiego lub silnego ruchu, należy go więc w miarę możności koordynować z początkowymi, fazami technik (fazami wyjściowymi i zamachowymi), wymagającymi rozluźnienia mięśni.Wdech powinien być bezgłośny. Wdech nie powinien być wykonywany szybko. Nigdy nie należy wykonywać wdechu w momencie koncentracji siły jakiejkolwiek techniki, zwłaszcza podczas walki z przeciwnikiem.
Wydech łączy się fizjologicznie z największym wysiłkiem mięśniowym. Nagły i silny wydech napina mięśnie, zwiększa szybkość i siłę ruchu, któremu towarzyszy. Działania takiego nie ma powolny, zwykły wydech. Wykonując jakąkolwiek technikę, należy zgrywać wydech z krótkotrwałą fazą napięcia mięśni zakańczającą ruch, co pozwala uzyskać większą moc technik. Wydech powinien być wykonywany ustami, tak, by ilość wydychanego powietrza nie była przesadnie duża, z charakterystycznym świstem, ułatwiającym regulację natężenia wydechu. Wydech nie powinien być od razu gwałtowny, powinien łączyć się z ruchem, stopniowo narastając. Dynamiczna faza wydechu następować powinna w momencie końcowych faz wykonania technik.
Krótkotrwałe wstrzymanie oddechu wywołuje pobudzenie układu nerwowego, rozszerzające się na ośrodki ruchowe pracujących mięśni, co pozwala uzyskać większe ich napięcie. W przypadku otrzymania bolesnego uderzenia, wstrzymanie wydechu przy jednoczesnym napięciu mięśni brzucha może zapobiec utracie przytomności oraz pozwolić na łatwiejsze zniesienie bólu wywołanego uderzeniem.
  • 0

budo_kiri-ania
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech
O ważności oddechu świadczy szczególna uwaga poświęcona jemu przez mistrza koreańskiego Ri myong Chula. Nie wiem czy dobrze napisałam :)
  • 0

budo_ukasz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto świętej wieży ...

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech

O ważności oddechu świadczy szczególna uwaga poświęcona jemu przez mistrza koreańskiego Ri myong Chula. Nie wiem czy dobrze napisałam :)


Dobrze że w ostatniej części nazwiska koreańczyka nie pomyliło Ci się "L" z "J" :) .

A pisze się - Ri Myong Chol.

Pozdrówka.
  • 0

budo_picachu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 660 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk megalopolis

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech
Moro zawarł chyba większość aspektów odnośnie wydechu :wink: . Ja dodam jeszcze może, iż niektórzy trenerzy w różnych sztukach walki zalecją krótki okrzyk (który też jest formą wydechu) aby podbudować się emocjonalnie i dodać sobie odwagi przed walką :D :D :D .
  • 0

budo_majki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech
hmmm oddech to zalezy.... w ukladach i walkach wydech nastepuje w momencie uderzenia, podobnie jak w wiekszosci cwiczen silowych... co do roli nie mam watpliwosci ze jest znaczaca, natomiast mam niepewnosc co do momentu wydechu... wiem ze przewaznie wydech wykonywany jest przy wysilku... ale slyszalem ze podzas niektorych cwiczen silowych wdech wykonuje sie opuszczajac ciezar(a nie podnaszac)...
  • 0

budo_majki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech

w ukladach i walkach wydech nastepuje w momencie uderzenia, podobnie jak w wiekszosci cwiczen silowych...

oczywiscie nie chodzilo mi ouderzanie ciezarem ale o moment podnoszenia :-) :?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024