Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Fala" w TKD


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

"Fala" w TKD
Hej

Na stronie zwiazkowej ITF-u znalazlem teks "nie ma fali, nie ma Taekwon-do". Powiedzmy, ze tu bym sie klocil ;) ale nie o tym chcialem...

Moze ma ktos jakies linki do wyjasnien czym jest ta fala, dlaczego warto i takie tam? Zaznaczam, ze ja WIEM co to jest, chociaz tak nie uderzam ;)
Chodzi mi o wyjasnienia i opisy, najlepiej testy porownawcze roznego sposobu uderzania, w tym uderzania z 'fala'.

pozdro
E2rd
  • 0

budo_ukasz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto świętej wieży ...

Napisano Ponad rok temu

Re: "Fala" w TKD
BANGDONG RYOK
(siła reakcji)

Zjawiska oparte na działaniu 3 zasady Newtona, w myśl której działaniu każdej siły (RYOK) towarzyszy przeciwdziałanie siły jednakowej, przeciwnie skierowanej, występują w wielu momentach praktyki Taekwon-do.

Siła technik Taekwon-do płynie z mocy skoncentrowanej na powierzchni kończyny użytej w danej technice. Im powierzchnia uderzająca ma mniejszą powierzchnię, tym skuteczność techniki jest większa. Ponieważ siła akcji skoncentrowana jest na niewielkiej powierzchni uderzającej lub blokującej kończyny wykonującego technikę, a siła reakcji rozkłada się na całe jego ciało, znajdujące się w odpowiedniej dla danej techniki pozycji i równowadze, z odpowiednio napiętymi w momencie kontaktu z celem mięśniami, siła akcji rozbije deskę, spowoduje obrażenia ciała przeciwnika, odtrąci lub uszkodzi jego atakującą kończynę, zaś siła reakcji rozproszy się bez wywołania dostrzegalnych efektów na wykonującym.

Wobec faktu, że im większa siła zostanie włożona w uderzenie, tym większa będzie siła reakcji działająca na uderzającą kończynę w chwili trafienia w cel, oczywista staje się potrzeba odpowiedniego przygotowania do znoszenia takich obciążeń tych powierzchni kończyn, które zostają najczęściej użyte jako powierzchnia uderzająca oraz ich mięśni, więzadeł i kości. Tzw. "utwardzanie" powierzchni uderzających jest procesem długotrwałym i wymaga stosowania właściwych metod.

Zasada wykorzystania siły reakcji znajduje zastosowanie w charakterystycznym dla Taekwon-do sposobie poruszania się i wykorzystania nacisku stóp na podłoże. Pod działaniem siły ciężkości na podłoże powstaje równe jej i przeciwnie skierowane przeciwdziałanie, czyli reakcja podłoża. Gdy na podłoże naciska ciało nieruchome, reakcja podłoża jest statyczna. Gdy na podłoże nacisk wywiera ciało mające przyspieszenie, do ciężaru ciała dodaje się siła bezwładności. Następuje więc dynamiczna reakcja podłoża. Płynne odciążenia i dociążenia ciała, regulowane naciskiem stóp na podłoże, określane są mianem "fali" (JUL DONG). Odciążenie ciała, uzyskiwane za pomocą Jul Dong, wykorzystywane jest dla wspomagania fazy wyjściowej danej techniki, zaś dociążenie ciała, wykorzystujące siłę oddziaływania bezwładności własnego ciała na podłoże, stosowane jest dla wzmocnienia siły techniki lub ułatwienia wyskoku bez większych ruchów przygotowawczych.

1. Dociążenie i akcja na podłoże za pomocą sprężynowania kolana nogi podporowej
2. Odciążenie w wyniku działania siły reakcji podłoża połączone z fazą wyjściową techniki
3. Dociążenie ciała spowodowane siłą ciążenia, zgrane z wykonaniem techniki

Osiągnięte tym sposobem korzyści są następujące:
- stabilizacja ciała
- ułatwienie koncentracji ciosu w jednym momencie
- zwiększenie oddziaływania masy ciała

Ze strony [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrówka.
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: "Fala" w TKD
Kiedys myslałem ze fala to bzdura . ale zrobiłem taki test : Rozwalałem drewniana deske po kroku.Chcąc rozbic tą deske zrobiłem naturalną fale. Kazdy ją robi chcąc po kroku w cos uderzyć - to jest wbrew pozorą odruch naturalny kazdego czlowieka.
pozdrowienia
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: "Fala" w TKD

Ze strony [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Dzieki Ukasz, tego nie zauwazylem ;)

ale zrobiłem taki test : Rozwalałem drewniana deske po kroku.Chcąc rozbic tą deske zrobiłem naturalną fale.

A w walce udaje Ci sie cos takiego zrobic?
Ja sobie czasami z fala zrobie formy WTF-oskie, tak dla zabawy :)

pozdro
E2rd
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: "Fala" w TKD
W walce nie uzywam zazwyczaj "skoncentrowanej" siły . Nie mniej tam tez wystepuje fala , np jak wchodzisz z serią chirugi.Takim małym odpowiednikiem fali jest tez chyba zamach.
Pozdrowienia
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: "Fala" w TKD
Aha.... tej deski nie rozbijałem w tradycyjny sposob. Trzymałem normalną garde zrobilem krok... i łup!!! Chcąc nie chcac wyszła fala !!!!
pozdrowienia
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: "Fala" w TKD

Na stronie zwiazkowej ITF-u znalazlem teks "nie ma fali, nie ma Taekwon-do".


Czyli do lat 80. nie bylo TKD, bo wtedy wlasnie wprowadzono "fale"...
;)

Generalnie, jesli ktos porusza sie dlugim krokiem i nie ma nawykow np.
z shotokanu, to bedzie robil cos w rodzaju fali, tzn. wysokosc pozycji
bedzie sie naturalnie zmieniala. Ale z tego, co wiem, jest to bardzo
odlegle od ruchu "fali" stosowanego w ukladach ITF.

Pytanie do kolegow z ITF: ciekaw jestem Waszej opinii. Czy uwazacie
"fale" za cos rzeczywiscie potrzebnego, cos, co wplywa pozytywnie...
no nie wiem na co: na walke? skutecznosc techniki? Czy uwazacie to
tylko za element odrozniajacy uklady i techniki klasyczne ITF od
innych stylow? Tylko nie cytujcie mistrzow, napiszcie cos od siebie...

Pozdrowka - Gizmo
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Fala" w TKD
No prosze , omijalem zdaleka takie dzialy jak aikido i TKD , ale widze ze jest tu ciekawie.
Pierwszy raz slysze , co prawda o fali w TKD , jednak zapytam o to mojego sasiada Sylwka ( 4 dan ITF,no kto zgadnie kto to ).
Czytajac ten post widze duze analogie z Thai boxing , tam wszystkie kopniecia zadaje sie z fali, kazdy strzal z lokcia ,i w niektorych regolach uderzenia glowa.wiec wszystkie SW , maja cos podobnego , przenikaja sie , no oczywiscie oprocz BJJ , bo garda jest nie do przenikniecia.
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: "Fala" w TKD
Obstawiam ze Sylwester Tyrakowski - "nasz czlowiek w Kanadzie" ;)

Zgadlem?

Pozdrowka - Gizmo
  • 0

budo_jaca
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "Fala" w TKD
Falę w walce można wykorzystać, na przykład podstawowa kombinacja rąk przedni prosty tylny prosty.Przedni bity normalnie z wkrętu biodra tylny do wkrętu biodra dodajemy lekke zgięcie nóg w kolanach.
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: "Fala" w TKD

Czyli do lat 80. nie bylo TKD, bo wtedy wlasnie wprowadzono "fale"... ;)

No wlasnie ;)

Generalnie, jesli ktos porusza sie dlugim krokiem i nie ma nawykow np.
z shotokanu, to bedzie robil cos w rodzaju fali, tzn. wysokosc pozycji
bedzie sie naturalnie zmieniala.

Ja gdzies tam mialem nawyki z Szotokanu (wyplenione ne szczescie) i 'fale' sobie robilem, bo wygladalo, ze w dlugich pozycjach (i w powietrze :) ) uderzenia byly 'silniejsze'.
A zaznaczam, ze jak trenowalem ITF to fali nie robilismy... to byl dosyc zmodyfikowany ITF :)


Czytajac ten post widze duze analogie z Thai boxing , tam wszystkie kopniecia zadaje sie z fali, kazdy strzal z lokcia ,i w niektorych regolach uderzenia glowa.wiec wszystkie SW , maja cos podobnego , przenikaja sie

Nie jestem pewien czy to jest TA 'fala' ;)
Ja swoje ciosy tez zadaje z takim 'czyms', moze to wlasnie fala trzeba nazwac? Z tym, ze na pewno rozni sie to od tego co widzialem w ITF-ie.
Moze gdzies znajde odpowiednie okreslenie...

pozdro
E2rd
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: "Fala" w TKD

Przedni bity normalnie z wkrętu biodra tylny do wkrętu biodra dodajemy lekke zgięcie nóg w kolanach.

OK, to bedzie fala?
Dobrze rozumiem, ze ta kombinacja wykonywana ma byc w 'pozycji walki', przy drugim ciosie nastepuje skret biodrami i barkami i oderwanie piety nogi zakrocznej ze zgieciem w kolanach? Czy to raczej w pozycji wykrocznej (hmm.. ap-kubi-sogi )?

pozdro
E2rd
  • 0

budo_jaca
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "Fala" w TKD
Uderzenie bite przy ruchu ciała w dół ma analogię do ruchu fali z układów.
Pozycja oczywiście walki zbliżona do bokserskiej. Nikt normalny nie walczy w gunun sogi albo zrobi to tylko raz.
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: "Fala" w TKD

OK,to bedzie fala?
Dobrze rozumiem, ze ta kombinacja wykonywana ma byc w 'pozycji walki', przy drugim ciosie nastepuje skret biodrami i barkami i oderwanie piety nogi zakrocznej ze zgieciem w kolanach? Czy to raczej w pozycji wykrocznej (hmm.. ap-kubi-sogi )?
E2rd

Fala tu jest przy wykonywaniu drugiej techniki poprzez skręt bioder, zgiecie nog nastepuje obnizenie pozycji ciała - to jest fala !

Generalnie, jesli ktos porusza sie dlugim krokiem i nie ma nawykow np.
z shotokanu, to bedzie robil cos w rodzaju fali, tzn. wysokosc pozycji
bedzie sie naturalnie zmieniala. Ale z tego, co wiem, jest to bardzo
odlegle od ruchu "fali" stosowanego w ukladach ITF.

Pytanie do kolegow z ITF: ciekaw jestem Waszej opinii. Czy uwazacie
"fale" za cos rzeczywiscie potrzebnego, cos, co wplywa pozytywnie...
no nie wiem na co: na walke? skutecznosc techniki? Czy uwazacie to
tylko za element odrozniajacy uklady i techniki klasyczne ITF od
innych stylow? Tylko nie cytujcie mistrzow, napiszcie cos od siebie...

Wiadomym jest to , ze nikt nie bedzie walczył "wzorcowo" - tak jak nakazują układy.Nikt podczas walki nie bedzie sie bawił w składanie rąk do bloku itp. Moim zdaniem fala została wymyslona po to by podkreslic ,iz kazdy ruch powinien byc naturalny. Oczywiscie fala w formach ITF nie jest czyms naturalnym - jest troche"przesadzona".Niekiedy zeby cos podkreslic trzeba to wyolbzymić! Wszystkie układy ,we WSZYSTKICH systemach walki,są moim zdaniem wyolbrzymieniem -dla podkreslenia technik, ukazania ich zasad nawet najgłupszym !
fala w ITF doskonale uczy płynnosci ruchow, koordynacji calego ciała (przy kazdym uderzeniu pracuje całe ciało)pozbawia "twardosci" i przesadnej statecznosci"
Mozna zauwazyc jaki wpływ maja układy w karate tradycyjnym na ich zawody. Zawodnicy poruszają sie z pozoru płynnie (tyle ze ich głowy sa niemalze na jednym poziomie).Jak dochodzi do uderzenia nastepuje zerwanie wszelkiej płynnosci. Czasami wrecz nie widze czy gosc wyprowadza tsuki czy chce nadepnąć przeciwnikowi na stope :?
Mysle ze fala jest idealnym sposobem na unikniecie takiej"statecznosci"
Pozatym, cwiczenie układow z tym elementem swietnie wpływa na miesnie ud, łydek i innych takich :wink:

Czytajac ten post widze duze analogie z Thai boxing , tam wszystkie kopniecia zadaje sie z fali, kazdy strzal z lokcia ,i w niektorych regolach uderzenia glowa.wiec wszystkie SW , maja cos podobnego , przenikaja sie


Ja takze zauwazyłem duze analogie z Thai. Chociazby oddech,jaki jest stosowany w ITF przy wykonywaniu technik jest wrecz identyczny z tym od Muai Thai . Jak napisalem wczesniej fala w układach jest wyolbrzymieniem - nie jest moze podobna do tych z muai thai.Jednak w zawodach sportowych , gdy kopie sie z pełną siłą fala z form sie udziela i wygląda to podobnie do Thai (chociaz zasady samego wyprowadzania techniki sa nieco odmienne)
Pozdrowienia
  • 0

budo_ukasz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto świętej wieży ...

Napisano Ponad rok temu

Re: "Fala" w TKD
Seiken jeśli chcesz zobaczyć jak dokładnie wygląda fala, to proponuje zobaczyć ten filmik, na którym to gen. Choi Hong Hi ją prezentuje.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrówka.
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: "Fala" w TKD

to proponuje zobaczyć ten filmik, na którym to gen. Choi Hong Hi ją prezentuje.

Widzialem ten filmik i jesli chodzi o fale to widze jej zastosowanie przede wszystkim w obronie.
Jak teraz analizuje pod tym katem swoja technike to wlasnie poczas np. zabawy w klinczu cos w rodzaju fali jednak robie. Czyli m.in. dzialywanie na przeciwnika masa wlasnego ciala, takze 'opadajaca masa'. I jakos to wychodzi mi intuicyjnie, naturalnie, bez wczesniejszego specjalnego cwiczenia 'fali'.

To co pisal jaca o ataku z wykorzystaniem 'fali' jakos do mnie nie przemawia, tam korzysci z uzycia 'opadajacej masy' sa raczej marginalne.

pozdro
E2rd
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024