Skocz do zawartości


Zdjęcie

fokushidoin i shidoin


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

fokushidoin i shidoin
witam
Na stronie PFA, [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] znajduje się list Andrzeja Sobolewskiego na temat ewentualnego wprowadzania przez PFA systemu shidoin i fokushidoin. to dość celne uwagi, które miały sprowokować dyskusję. Nie sprowokowały, głównie dlatego, że tej stronki za wiele osób nie ogląda, to i ja prowokuję. Mi najbardziej podoba się sugestia o odbieralności tytułów, jestem za. (nie wklejam tekstu bo jest dość długi.
  • 0

budo_kenny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Płock

Napisano Ponad rok temu

Re: fokushidoin i shidoin

witam
Mi najbardziej podoba się sugestia o odbieralności tytułów, jestem za. (nie wklejam tekstu bo jest dość długi.


Moim zdaniem to dobry pomysł.

Ja bym proponował wprowadzić jeszcze ograniczenie co do ilości klubów jakimi opiekuje sie, od strony merytorycznej, jeden instruktor. Bo gdy pod okiem jednego 4 dana jest kilkadziesiąt klubów i kontakty lokalnego instruktora z tym 4 danem ograniczają sie tylko do wizyty raz na pare misiecy to poprostu jest to pomyłka.

Co do wprowadzenia kryteriów wg których nadawano by tytuły shidoin itd. to wydaje mi sie że to sprawa drugorzędna. Dużo ważniejsze jest aby popracowano nad kwalifikacjami tych instruktorów. Może przydałoby sie więcej jakiś szkoleń...

Tak jak zauważył autor listu obecnie liczy sie ilość i to zarówno wśród instruktorów jak i wśród "zwykłych" adeptów. Liczy sie najczęściej to ile pieniędzy wpadnie z do kasy klubowej. Mam nadzieje ze to kiedyś sie zmieni. Im wcześniej tym lepiej.

Pozdrawiam
Adam
P.S. całkiem fajny jest też artykuł o skuteczności napisany przez J. Pomianowskiego
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: fokushidoin i shidoin
Dla mnie to jest kompletny nonsens, zeby jakakolwiek organizacja nadawala stopnie (obojetnie dany czy licencje shidoin czy fukushidoin). Ciekawe ze Andrzej widzi ze podstawa w aikido jest relacja mistrz/uczen, a z drugiej strony nie widzi sprzecznosci z tym ze to organizacja nadaje stopnie. A sprzecznosc jest OCZYWISTA, wszak relacja ma byc OSOBISTA a nie FORMALNA. Proba skodyfikowania relacji osobistej w postaci jakiegokolwiek regulaminu jest z gory skazana na niepowodzenie, wszak kryteria pomiedzy poszczegolnymi nauczycielami sa nieporownywalne :!:

Juz nie mowie jakie nieporozumienia, zawisci, i glupoty beda sie odbywaly z powodu dwoch nowych kwalkow papieru :( Jakby tego bylo za malo....
No bo np 4 czy 3 dany zasiadajace w komisji beda sobie samym nadawac stopnie shidoin i fukushidoin rotfl - ale ci shidoini beda shidoinami w stosunku do kogo , jak nie maja mistrza? - co jest powszechne w Polsce?

Jak shihan nadaje ci licencje shidoin to jestes JEGO shidoin a nie innego shihana! I zadna organizacja nie ma tu nic do rzeczy...
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: fokushidoin i shidoin
z tego co wiem to wymóg Hombu, ale masz racje... smutne to troche
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024