Skocz do zawartości


Zdjęcie

ninjitsu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

budo_denwu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 62 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ninjitsu
ok, wyjasnione ;)

to co z klanem ninjutsu vs. rzad polski ?
  • 0

budo_kenku
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ninjitsu
oczywiscie ze Tokarski najwiecej informacji poswiecil Judo poniewaz Judo uprawial najdluzej
Tokarski w swojej ksiazce pisze przedewszystkim o tym jak ekspansja kultury europejskiej wplynela na kulture jaonska (budo tez jest czescia tej kultury) Tokarski takze
pracuje /lub pracowal w Zakladzie Krajow Pozaeuropejskich w ktorych specjalizowal sie w kwestiach dotyczacych wedrowek tradycji azjatyckich i ich oddzialywania na kulture zachodnia
tlumaczyl tez prace antropologow wiec nie sadze ze ta ksiazka jest rozprawa filozoficzna a raczej atropologiczna/etnologiczna/etnograficzna (niepotrzebne skreslic) jego zainteresowanie filmem jest zwiazane z tym ze byl kaskaderem
wiec sadze ze nie masz racji a Tokarski jest nie tylko filozofem ale do sztuk walki podchodzi bardziej jak antropolog
jezeli nie widzisz jak Bruce Lee uksztaltowal nasze widzenie i widzenie wschodu na sztuki walki to brak mi slow
co do historii sportu olipijskiego to wlasnie chcial pokazac jak Europa i Sport odbiera ducha jakiego tknal w Judo Kano ( tak mi sie wydaje)

a co do Ninja ja nie powiedzialem ze istnieje cos takiego jak wspolczesne Ninja (tez tego nie zaprzeczam -nie interesowalem sie nigdy tym tematem) ale jestem pewien ze kiedys tacy ludzie byli i sadze ze sa na to dowody (moze nie koniecznie byli tacy jak my sobie ich wyobrazamy ale byli)
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ninjitsu
kenku: "Sztuki Walki - ruchowe formy ekspresji filozofii wschodu" - tytuł wyraźnie mówi o filozofii, czyż nie :?: , a że tytuł nie pasuje do treści to wina autora

ponadto książka - poza osobistymi wspomnieniami autora jest zbiorem banałów i frazesów, a najgorsze jest to , że doktor filozofii pisze o filozofii SW i wschodu na podstawie filmów z Hollywood - to jest gorzej niz kompromitacja. :( :( :(

jak dla mnie EOT, bo chyba miało byc o ninjach :)
  • 0

budo_kenku
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ninjitsu
"Sztuki Walki - ruchowe formy ekspresji filozofii wschodu" a ty tylko zauwazyles slowo filozofia 8O

przypisy pozycji - 60
bibliografia- 55

o czym ty piszesz......... ilosc przypisow i bibliografia to nie sa filmy tylko realny druk!
mysle ze banalizujesz a tytul wskazuje ze ksiazka jest o Sztukach Walki - ruchowych formach ekspresji filozofii wschodu a nie o filozofii
wystarczy przeczytac wstep a zrozumiesz koncepcje autora
  • 0

budo_nagato
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: ninjitsu

Co do ninjów: nie neguję ich istnienia, tylko zwracam uwage na fakt, ze obecne szkoly tzw.ninjutsu są podróbkami. I tyle


Ach podróbkami mówisz? To dobrze. Znaczy w takim razie, że się na tym znasz. Świetnie się składa bo właśnie szukałem eksperta w tym temacie. Generalnie lubię ekspertów, bo wiele się można od nich nauczyć. Sam dla przykładu, jeśli nie mam o jakimś temacie pojęcia, to albo pytam kogoś lepiej zorientowanego, albo się nie wypowiadam.

Zacznijmy może od podróbek szkół nauczanych m.in. w ramach systemów Bujinkan czy Genbukan i stanowiących bazę nauczania w systemach INA i Jinenkan.

Pytanie pierwsze: jaki styl podrabia szkoła Togakure-ryu ninjutsu biorąc pod uwagę, że powstała w XII wieku n.e. i jej tradycja jest przekazywana od trzydziestu czterech pokoleń w udokumentowanej do bólu linii?

Pytanie drugie, podobne: jaki styl podrabia szkoła Kumogkure-ryu ninjutsu biorąc pod uwagę, że powstała nieco później w XVI wieku n.e. i jej tradycja jest przekazywana od czternastu pokoleń w również udokumentowanej linii?

Pytanie trzecie, podobne: jaki styl podrabia szkoła Gyokushin-ryu ninjutsu biorąc pod uwagę, że wprawdzie szacuje się, że powstała około XIII wieku n.e. ale dokumetacja obejmuje czas od XVI wieku n.e. i jej (udokumentowana) tradycja sięga jedenastu pokoleń wstecz?

Pytanie czwarte: jakim cudem dr Masaaki Hatsumi założyciel Bujinkanu i obecny soke m.in. trzech wymienionych powyżej styli (czyli według Twojej nomenklatury prawdopodobnie Pierwszy Ściemniacz Japonii) został w 2000r uhonorowany przez japońskiego cesarza tytułem Żywego Skarbu Narodowego? A już rozumiem! Desygnowała go Dalekowschodnia Kapituła Frajerów. To wszystko tłumaczy: naród nie dość, że żółty i skośny to jeszcze naiwny w cholerę. Każdy kit im można wcisnąć - wszystko kupią.

Pytanie piąte: w latach sześciesiątych ubiegłego wieku, czyli w czasach przed ninja-boomem, dr Hatsumi i wówczas Tsunehisa (a obecnie Shoto) Tanemura - załozyciel Genbukanu - nauczali tylko jednego niejapończyka (izraelczyk Doron Navon). Nikomu się wówczas nie śniło o filmach, komiksach, książkach, figurkach, naklejkach i Lego Ninja Castle. Co ciekawe Navon nauczany był wtedy dokładnie tego samego czego nauczają obecnie. Bomba ekslodowała w latach siedmdziesiątych, od czasu przybycia do Noda Andrew Adamsa i później Stephena K. Hayesa, który w istocie uczynił z Hatsumiego, maszynkę do robienia pieniędzy. Dopiero wtedy wybuchł ninja-boom i dopiero wtedy powstała masa szkół, szkółek, szkółeczek, organizacji, dojo, centrów nauczania, kursów i Bóg jeden wie jeszcze czego, w których nieuprawnieni, często początkujący adepci karate czy judo, czasami półkretyni czy wręcz kompletni pomyleńcy (na czele z Ashida Kim i Christopherem Hunterem), nauczali "sztuk tajemnych" od których włos na głowie się jeży (z tego okresu wywodzą się takie hybrydy jak: Black Dragon, Dux-Ryu, Mikeba, Konigun itd.). Wypaczyli oni kompletnie pojęcie ninjutsu, dostosowując je do bzdur podpatrzonych na filmach (a może odwrotnie). Na szczęście tak jak się pojawili tak (w większości) zniknęli.
Wracając jednak do pytania (w końcu mam prawo się na tym nie znać), czy jeśli ktoś założy szkołę karate dajmy na to tsunami, to czy można wyciągnąć stąd wniosek, że każde karate to podróbka?

Pozdrawiam
  • 0

budo_kenku
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 130 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ninjitsu
Ponadto soke Ryszard Murat zaleca, aby w każdej sytuacji koniecznego starcia ograniczać rozmiary szkód, wyrządzanych napastnikowi. Stąd też zaleca on trafianie bandytę tylko w jedno oko (wbiciem ippon-nukite-zuki), gdyż wskutek tego powstrzymamy jego napaść. Negatywną stroną takiej sytuacji jest jednak fakt, że bandyta może ponowić napaść. Takie przypadki nawet Ryszard Murat przeżył kilkakrotnie.


te slowa snia mi sie po nocy:) karate tsunami rzadzi :D
  • 0

budo_rolnikzz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TM/Lodz

Napisano Ponad rok temu

Re: ninjitsu
wielki szacunek dla Nagato ze profesjonalne podejscie... jak dla mnie kazdy sceptyk podwazajacy istnienie organizacji tudziez stylow typu NINJA\Nin-jutsu jest w sumie smieszny ze wzgledu ,ze istnieje zbyt wiele podan tej tresci i nie tylko w Japoni ale i Indiach oraz Koreii ...mowiacych o sektach i kastach zrzeszajacych odpowiednio trenowane jednostki do "zadan specjalnych" i tu na przyklad "Sulsa" lub o ile sie nie myle "Marma Adi"
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: ninjitsu
Nagato: thx za materiały, przetrawię i odpowiem :D
  • 0

Destruction791
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: ninjitsu

Witam, natknąłem się na negowane książki Ashida Kim. I tu pytanie do znających głęboko temat od jogi po wschodnie sztuki walki.. czy zademonstrowane techniki medytacji jak i ćwiczeń uzdrawiających własne ciało  od trawienia po oddychanie są warte wykonywania czy to istna bujda oraz mudry które są tam zamieszczone jak i mapa ciała z przebiegiem qi itp. 


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024