Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak budujecie kondycję do walk ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Jak budujecie kondycję do walk ?
Wiem, że takie pytania się często pojawiają i często na nie różni ludzie odpowiadają. Wiem też, że jest mnóstwo odpowiedzi. To co chcę zrobić to podsumować wszystkie istniejące patenty.
Nie piszcie proszę bieg - tylko bieg tyle to i tyle metrów z taką prędkoscią czy czasem etc.

Podzielmy to na trzy części:
kondycha
szybkość
precyzja

Jedziem ...
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
Hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
Ja kondycje buduje tak jak mi Jarek poradzil. Z reszta ciagle eksperymentuje, jak wypracuje swoj model to powiem cos wiecej.
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
Świetna odpowiedź :evil:
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
:lol:
  • 0

GośćGuest_budo_Skully_*

Guest_budo_Skully_*
  • Guests

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
Witam Cie fighter:-)

Moim zdaniem najlepiej na kondycje wplywa czeste bieganie. Dystanse 3,4 kilometry kazdego dnia albo co drugi dzien. W zaleznosci od tego jak rozklada sie tydzien treningowy. Dobry jest tez basen. Bieg + plywanie jest najwyzej oceniany przy pracy nad kondycja.

Jak u Ciebie to wyglada? Biegasz?

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
Widzisz właśnie dlatego dałem takiego posta, że osobiście biegam i to nawet sporo i często a jednak, nie postrzegam własnej kondycji jako czegoś nadzwyczajnego. Kiedyś bieganie mi się potrafiło lepiej przysłużyć, obecnie poszukuję czegoś innego.
  • 0

GośćGuest_budo_Skully_*

Guest_budo_Skully_*
  • Guests

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
:-) to ja mysle ze dobry jest basen.mam zamiar sie wlasnie zapisac i troche poplywac.

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
szybkosc- sprinty
wytrzymalos- biegi dalekodystansowe/ trening interwalowy
sila- np trening izometryczny
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?

Widzisz właśnie dlatego dałem takiego posta, że osobiście biegam i to nawet sporo i często a jednak, nie postrzegam własnej kondycji jako czegoś nadzwyczajnego. Kiedyś bieganie mi się potrafiło lepiej przysłużyć, obecnie poszukuję czegoś innego.

To może rower... oszczędzisz kolana.
Niezbyt długie dystanse, powiedzmy poniżej 40 km, w różnorodnym terenie. Część po szosie, część po drogach gruntowych, po lesie (nie po leśnej drodze, a właśnie po lesie :D ), w różnym tempie, pod górę i z góry...

Warto też pojeździć po miękkim podłożu - trawa w lesie, piaszczysta droga, podmokła łąka. Jeśli jest rzeczka, strumień to dobrze - rower na ręce i przeprawiasz się. Jeśli jest stroma górka - pchasz rower pod górę. Kiedyś pchałem rower w górę na zboczu o nachyleniu jakieś 65 stopni. Wysokość około 15-20m (brzeg doliny rzecznej), zbocze zarośnięte drzewami i krzewami, ścieżki brak. Rower okazał się strasznie ciężki :D , a jak wdrapałem się na górę, to tętno miałem jak po biegu na 400m w tempie olimpijskim.

W każdym razie polecam jeżdzenie w różnorodnym terenie i z częstą zmianą tempa jazdy. I w ogóle zapraszam do działu Sport, trening, zdrowie i odżywianie. :-)
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?

Podzielmy to na trzy części:
kondycha
szybkość
precyzja


Kondycja, to zdaje sie wytrzymalosc, tak?
Jesli tak, to robie to w nastepujacy sposob:
-przede wszystkim na skakance np. 6x2min -tempo dosyc ostre
-walki -podobnym systemem rundowym

Szybkosc:
-roznego rodzaju sprinty
-techniki wykonywane po 10-12 powtorzen w jak najkrotszym czasie, z ok 1.5min przerwami
-makymalna ilosc technik wykonywana w czasie 8-10s -z dluzszymi czasami wypoczynkowymi

Precyzja:
-techniczny trening na malych celach
-pilka refleksowka (zreszta uzywam jej takze do cwiczenia do szybkosci)

pozdro
E2rd
  • 0

budo_kamikaze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tej strony ekranu

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
wytrzymałość (do walki (knockdown)!!!):

walka prowadzona jest zrywani, wystepują gwałtowne przyspieszenia tempa i uderzania/kopanie z submax siłą. W tym przypadku długie biegi nic nie dają (inny rodzaj przemian), najlepsze sa tzw. "zrywy". które nasladują charkter i obciążenie wystepujące w walkach.

Mój sposób 500m do lasu (akurat tyle do niego mam i muszę tam dobiec :) )
nastepnie górka - [sprint pod górę(30m) spokojnie z górki(30m)] x 10
trzy głębokie oddechy,
bieg do domu (razem wychodzi ok 20 min.),
prysznic + radośc że to już koniec :)

takie "biegówki" robię w dni beztreningowe jak chce podciągnąc kondycje ( co drugi dzień)

szybkość: a to trenuję sobie w kihon i poruszaniu w pozycjach (ido geiko)- jak najszybsze wyprowadzenie ręki, nogi, ściągnięcia do pozycji
  • 0

budo_pepe
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 677 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław/Aberdeen
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
Wytrzymałośc...

tak zwane 4 x 100... nic łatwiejszego.. 100 razy brzuszki (w szybkim tempie) potem 100 pompek na kościach(odrazu się wzmacniają) potem ... 100 ...przysiadów z podskokiem a na koniec ...odgięcia kregosłupa ...leżąc na brzuchu.

Kondycja + szybkośc...

krótkie dystansy ..... 10m x10 ....(bieg bokserski , sprint,bieg tyłem itp.) wszystko co wiąże się z szybką utratą siły ..czyli gwałtowne przyspieszenia....

Celność ....

granie w dart-a :P oczywiście to żart ale jest coś w tym ...czyli ... trenowanie ,, spokoju ręki ,opanowanie ''...
najlepiej celność ciwiczy sie z partnerem ....ale refleksówka powinna wystarczyć i łapy ...

nic innego narazie mi nie przychodzi to stosuję .. i narazie wystarcza..oczywiscie jezeli jest czas poza treningami !!

pozdroVka

pepe :)
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
pepe, troszke namieszales :wink:

Kondycje okresla sie w sporcie terminem wytrzymalosc. Pierwszy zestaw to raczej sily dynamicznej lub wytrzymalosci silowej.

Jezeli jestes na etapie budowania wytrzymalosci ogolnej, to na poczatek najlepszy jest trening aerobowy, czyli tlenowy (prowadzony na granicy anaerobowej) - o sredniej intensywanosci ale o dlugim czasie trwania (np. DZB, MZB, bieg dlugodystansowy). Chodzi o to aby podwyzszyc w organizmie prog anaerobowy, tj. stan w ktory organizm z przemian tlenowych przechodzi na beztlenowe. A wszystko dlatego, ze przemiany tlenowe sa najbardziej wydajne i im pozniej beda wlaczac sie przemiany beztlenowe (charakterystyczne dla wysokich intensywnosci) tym lepiej.

A pozniej:
Wytrzymalosc do walki na etapie przygotowania ukierunkowanego (co napiasal Kamikaze) ksztaltujemy treningiem o duzej intensywnosci, ktory charakteryzuje sie mieszanymi przemianami beztlenowymi. Najlepsze metody treningowe w tym przypadku stosowane to metowy przerywane: powtorzeniowa i interwalowa, przy czym wlasnie interwalowa wydaje sie najlepiej nadawac do walk pelnokontaktowych.

Metoda interwalowa polega wykonywaniu zaplanowanych powtorzen danego cwiczenia z niepelna przerwa wypoczynkowa, gdzie tetno nie spada ponizej 120 ud/min.

Pozostaje wiec juz tylko dobor cwiczen. Moze to byc bieg - ustalamy sobie najrozniejsze sposoby i czas trwania przyspieszen (np. 300m bieg, 50m sprint, i tak kilka powtorzen). Moze to byc trening na worku: rundy 2 min, 1 min. odpoczynku - w trakcie rundy mozna wplesc dwa przyspieszenia po np. 15 sek. To samo mozna robic na tarczach, ze skakanka, w walce z cieniem. Mozna w prace na worku wplesc np. 30 sekundowe serie silowe.
Mozliwosci jest wiele.

Biegi interwalowe i trening na skakance to jedne z wazniejszych elementow treningu wytrzymalosci zawodnika sztuk walki. Takze, jezeli nie biegacie regularnie to zacznijcie.


Pozdrowienia,
MR.


PS

Dlugotrwala jazda na rowerze nie jest wskazana dla adeptow MA, z uwagi na fakt skracania miesni uda i podudzia, co pogarsza elastycznosc niezbedna dla swobodnego wykonywania technik noznych.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
Mariusz.....oj AWF byl juz tak dawno temo.
Osobiscie ( nie tylko ja) uwazam nieporozumniem budowanie kondycji ( tfu . wytrzymalosci ) bieganiem .
Biegalem ,,,,i biegalem ,,i biegalem , ale nijak to sie sie ma do walki.
Moj kochany , szryf od Thai , wypersfadowal szybcutko , ze mozna wyrabiac wytrzymalosc , bez biegania.Walka to praca iterwalowa i to w bardzo krotkich cyklach , zaden bieg tego nie zapewni .
trening obwodowy , czyli stacje , czas i zmainy dobrane do profilu treningu i mozliwosci osobnika.
Czy dla praktyka SW , mozna porownywac kombinowane sprinty i czasowe kombinacje kierunkowe na tarcze.
Medycyna sportowa , nie jest ukierunkowana na SW , i tego nie mozna zapominac
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
Slawek, a ja jestem innego zdania. Zawodnik (osoba czynnie startujaca w zawodach), powinien poranny trening poswiecic wlasnie na biegi interwalowe. Dla wielu trenerow np. boksu zawodowego jest to caly czas jeden z elementow treningu.

Poza tym bieganie urozmaica trening ukierunkowany. Urozmaicenie to moze miec znaczenie dla superkompensacji.

Pozdrowienia,
MAriusz.
  • 0

budo_pasjonat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
W książkach faktycznie pisza, ze bieganie to najlatwiejszy i najskuteczniejszy sposob na zwiekszenie wytrzymalosci. Bardzo to sobie wzialem do serca i staram sie biegac, bo to latwy i przyjemny sposob.

Ale u siebie zauwazylem jeszcze w szkole podstawowej taka prawidlowosc, ze nie bylem w stanie przebiec zbyt dlugiego dystansu (moi koledzy spoko biegali np. 4-5xdalej niz ja bez wiekszego zmeczenia). Bieganie mi wiec srednio sluzylo, a za to zaczalem od szkoly sredniej cwiczyc karate. I wtedy cos dziwnego, po pewnym czasie cwiczenia polegajace na dlugotrwalym powtarzaniu technik noznych, uderzen na worku (czyli cwiczen w gruncie rzeczy stacjonarnych) poprawilo ju po roku moja wytrzymalosc tak znacznie, ze moglem spokojnie cwiczyc i 4h dziennie, a w bieganiu bylem nadal cienki. Przebieglem luzno 2-3km i padalem nieprzytomny. A na treningu moglem sobie kopac i kopac i kopac i nic.
Nie wiem, jak to jest do konca, ale warto pewnie poobserwowac siebie samego Np. Bruce Lee propagowal bieganie dziennie 8-10km w zmiennym tempie i w terenie o roznym stpomniu twardosci. No ale On byl sobie niklej postury. Troche biegania owszem, ale bez katorgi.
Gdzies tu slusznie Jarek zwrocil uwage na poszanowanie stawow. No i to jest racja, kiedy chce sie uprawiac MA dlugo i w zdrowiu. Preferuje osobiscie takie cwiczenia wytrzymalosciowe, ktore bezposrednio wykorzystac mozna w MA, czyli zamiast np. trzaskac kolana w biegu na 10km, to wole pomachac nogami na boki i przod z malym obciazeniem stop. To samo z rekami. Wole tez od biegania skakanke, bo taki wysilek wzmacnia uklad krazenia, ale tez rozwija skutecznosc poruszania sie w walce. Albo zamiast ganiac dlugo i bez sensu, wole cwiczyc w miejscu poruszanie sie w pozycji walki: wypad w przod + powrot, zejscie na boki, itp. W takim samym ukladzie warto dodac rece. Mozna sobie tempo regulowac dowolnie, a cwiczymy przy tym akurat to, do czego zostalismy stworzeni, czyli MA, a nie bieganie :)
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
JA sie zgadzam , panie Mariuszu , ale tak strasznie lubie biegac.
  • 0

budo_kitaro
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
najlepiej i najefektywniej poprzez system sparingów, odpowiednio ułożony i dozowany
  • 0

budo_lagartija_rio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 376 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Alliance Team Polska
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
ja osobiscie przygotowuje sie tak: duzo plywania to naprawde dobre!! ale nie kazdy ma dostep lub fundusz by czesto bywac na plywalni!! dlatego powiem tak dlugie dystanse sa ok ALE w poczatkowej fazie przygotowan!! po zbudowaniu kondycji lub jak kto woli wytrzymalosci na dluzszy monotonny wysilek, nalezalo by zbudowac kondycje typowo pod walke!! a jak wiemy walka to nie tylko chodzenie to takze szybkie zrywy i akcje!! dlatego po okresie dlugich dystansow zacznij sprinty!! ja osobiscie stosuje metode np. 2km biegne szybszym truchtem po czym osotatnie 200-300metrow daje na maxa wyciskajac ile mozna!! pozniej jakies 500m marsz!! bieg z obciazeniem tez jest bardzo dobry!! polecam takze worek to doskanala sprawa w budowaniu kondycji!! na koniec powiem Ci ze nalezalo by dostosowywac rytm treningu do rytmu walki to taka podstawowa zasada!! duzo cwiczyc nie robic duzych przerw miedzy np. cwiczeniami!! to tyle jesli chodzi o moje spostrzezenia jesli mi cos przyjdzie na mysl czego zapomnialem tutaj umiescic to napisze:)
  • 0

budo_lagartija_rio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 376 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Alliance Team Polska
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak budujecie kondycję do walk ?
pasjonat co do Twojej wypowiedzi!! jak najbardziej tez to zauwazylem:) chodzac jeszcze na treningi karate mialem(a przynajmniej tak wtedy uwazalem) doskonala kondycje!! moje podejscie radyklanie sie zmienilo gdy "poznalem" PARTER:) po parunastu minutach kulania nie wiedzialem gdzie jestem:) nie moglem zlapac oddechu:) i myslac juz ze wiem dobrze czym jest zmeczenie i brak kondycji. Zapisalem sie na basen na kursy przygotowawcze(AWF) i co??? tak dobrze sie dymyslasz:) po 15 minutach czulem sie jak worek:P nie wiedzialem co sie ze mna dzieje to byla katorgia:) ale mam juz zakodowane ze im trudniej tym bardziej mnie to pociaga:P wiec ostro cwicze i zaczynam widziec skutki w kondycji!! dlatego uwazam ze basen to naprawde doskonale miejsce do budowania kondycji:) aczkolwiek to co mowisz ze CWICZMY TO CO MAMY CWICZYC jest prawda!! ja nie chce byc plywakiem Ty pewnie biegaczem tez nie chcesz, wiec panowie robmy swoje i powiem krotko im wieksze wymagania beda tym kondycja stanie sie lepsza!! a wszystkim zycze wytrwalosci i nie przemeczajcie stawow bo przydadza sie w znacznie lepszych momentach niz w bieganiu! zatem kopcie, bijcie, wykrecajcie ludzi do tego was matka natura stworzyla!:) POKOJ:)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024