Skocz do zawartości


Zdjęcie

BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_yamabushi fighter
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!
Wybaczcie taki krzykliwy tytuł.Chodziło mi o przyciągnięcie waszej uwagi. Broń Boże nie mam na myśli że BJJ było, jest , lub będzie niczym.



Do tematu.
Czy nie uważacie, że BJJ nigdy nie zdobyłoby tak wielkiej popularności gdyby nie zawody Vale Tudo i NHB. Sądzę, nie umniejszając możliwościom jakie daje bjj, że nie odniosłaby sukcesu jeśli propagowana klasycznie, poprzez pokazy i zawody czystego BJJ.

Proszę o ciekawe komentarze (dotyczące tematu, nie tytułu :) :):) )
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!
Dobre pytanie ,co prawda ja sie nie znam na tym za dobrze , ale mysle ze gdyby nie zawody Vale Tudo , to BJJ w polce mogłoby nie istniec jeszcze.
Pozdrowienia
  • 0

budo_grimper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 417 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!
Oczywiście, tylko UFC jest pomysłem Roriona Gracie, właśnie po to , by wypromować BJJ w Stanach.
Skutecznie.
  • 0

GośćGuest_budo_kiełbasa_*

Guest_budo_kiełbasa_*
  • Guests

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!
Moim zdaniem Bjj Polsce nie bedzie popularne, chyba że odbędzie sie taki właśnie turniej jak UFC w Stanach

budo_boidae
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!
Vale tudo jest nierozlacznym elementem rozwoju Bjj.Tak nawiasem mowiac to jak przeczytalem zagadnienie to mi sie przypomnialo pytanie na ktoryms forum co do skutecznosci Bjj gdyby odjac w nim parter.Vale tudo bylo czescia Bjj.Teraz uwazam ze to juz odrebna dystyplina sportu i niekoniecznie cwiczacy Bjj musza sie utorzsamiac ze zjawiskiem Vale Tudo.Nie ustosunkuje sie do popularnosci Bjj bez NHB bo to bez sensu.To tak jak mowilem z bjj bez parteru.Oczywista ze ludzie lubia ogladac przemoc i krew i wola to od bardziej zlozonych rozgrywek taktycznych jakimi jest moim zdaniem sportowe Bjj.Ale podkreslam ze jest to moje zdanie i moze budzic kontrowersje.
  • 0

budo_grimper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 417 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!
Kiełbasa nie zgodzę sie z toba.
W Polsce otganizuje sie wiele zawodów bokserskich czy zapaśniczych, ale sporty te nie należą do najbardziej popularnych.
Kluczem do zdobycia popularności jest dobra rekreacja. Zawody to tylko reklama. Vide Małysz. Dzięki niemu wiele dzieci zaczęło skakać, ale bez klubów, trenerów nic z tego nie bedzie.
Czy BJJ moż być w Polsce popularne? Zależy w jakiej skali. Wydaje mi się, że moża dogonić tenis, aikido, po latach pracy judo, ale nigdy nie dościgniemy art, piłki. Dlaczego? Bo BJJ jest w hali i ciężko uprawiać je rodzinnie. A narty można...



BJJ bez parteru....? To co zostaje?
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!
Absolutna racja , co prawda mi zdazylo sie spotkac BJJ , przed UFC , ale dla 99.9% ludzi zaistnialo dopiero po tym turnieju.
Umiejetny marketing , wybranie na "hero" malego niepozornego Royca , rozwalajacego miesniakow , zrobilo swoje , srodowisko SW na kontynecie amerykanskim oszalalo na punkcie BJJ.
Obecnie popularnosc zdowywaja treningi pod katem sportowym , gdzie nikt nie obawia sie powaznych kontuzji no i bolu.
  • 0

GośćGuest_budo_kiełbasa_*

Guest_budo_kiełbasa_*
  • Guests

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!
grimper napisał:

Kluczem do zdobycia popularności jest dobra rekreacja. Zawody to tylko reklama


Mowisz o rekreacyjnym aspekcie Cwiczenia sztuk walki ? Wydaje mi sie ze ludzie sugerują sie raczej skutczenoscia danego systemu, a trenowanie SW wiaze sie raczej z aspektem samoobrony anizeli rekreacji, popraw mnie jesli sie myle....

Dlaczego? Bo BJJ jest w hali i ciężko uprawiać je rodzinnie. A narty można...


nie wiem czy przyrownywanie Nart to Bjj jest trafne, napewno istnieje wiele ciekawych rodzinnych sportow, ktore jednak trafiaja do innego "targetu" niz Sztuki Walki.
Jesli idzie o popularnosc danego Stylu Walki, trzeba by zajac się promocja wsrod ludzi ze srodowiska MA. A zawody w stylu Vale Tudo mogly by przekonac ludzi juz trenujacych w Polsce, o walorach poki co malo znanego Bjj .
Być może znalazł By sie nawet drugi Royce, który pokazał Polakom czym właściwie jest jiu jitsu, w konfrontacji z innymi stylami. Aby tak się jednak stało potrzebne jest Polskie UFC

Tyle.

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!

Mowisz o rekreacyjnym aspekcie Cwiczenia sztuk walki ? Wydaje mi sie ze ludzie sugerują sie raczej skutczenoscia danego systemu, a trenowanie SW wiaze sie raczej z aspektem samoobrony anizeli rekreacji, popraw mnie jesli sie myle....

Oj nie zawsze, nie zawsze. Zresztą jak może sugerować się skutecznością ten, kto się na tym nie zna?
Poza tym dużo osób ćwiczy, bo chce uprawiać jakąś formę ruchu, a nabywane umiejętności samoobrony są niejako dodatkiem.
  • 0

budo_clans
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!
Racja, bjj jest tak slawne dzieki vale tudo. I wedlug mnie, wsrod ludzi zajmujacych sie MA nie trzeba bjj`u promowac, bo oni bardzo dobrze wiedza czym on jest. A odwrocmy pytanie, czym byloby vale tudo bez bjj`u?
Pozdrawiam
  • 0

budo_dzynio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RYBNIK

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!

Racja, bjj jest tak slawne dzieki vale tudo. I wedlug mnie, wsrod ludzi zajmujacych sie MA nie trzeba bjj`u promowac, bo oni bardzo dobrze wiedza czym on jest. A odwrocmy pytanie, czym byloby vale tudo bez bjj`u?
Pozdrawiam


Co racja to racja .
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!

A odwrocmy pytanie, czym byloby vale tudo bez bjj`u?
Pozdrawiam


vale tudo istnialo w brazylii zanim jeszcze bjj zdobylo popularnosc (na dlugo przed). poza tym widac na walce ricksona z zulu, ze ludzie nie byli jeszcze przyzwyczajeni do walki w parterze i preferowali okladanie sie po buziach zamiast tarzania po ziemi.
  • 0

budo_grimper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 417 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!
Było w Brazylii i stworzyli je Gracie.
A wczesniej Maeda w czym walczył? Może się to inaczej nazywało , ale sens jest ten sam.
VT bez BJJ? Przecież też było. Ale nie było telewizji.....
  • 0

budo_maciek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 875 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!
HElio walczyl kiedys tydzien w tydzien w brazylijskiej telewizji. Byly to chyba lata '60 - '70. I non- stop wygrywal.
Pewnego dnia menager wymyslil nowa nazwe programu - .. 'Vale Tudo'
To tak na marginesie...
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: BJJ jest niczym bez VALE TUDO ?!
Pozwole sobie na maly wywod w kierunku wykazania czym Vale Tudo BYLO na poczatku. Obecnie jego cele sie zmienily.
Tak wiec wszystko sie rozchodzi o problem styl czy czlowiek ?
Otoz, moj poglad jest mniej wiecej taki: Czlowiek jest wazny, taak. Przekonac sie mozemy na zawodach sportywych obejmujacych jedna dyscypline. Startuja zawodnicy reprezentujacy TEN SAM styl. Posiadaja wiedze z zakresu tego samego stylu, znaja swoje mozlie techniki. Zakladam dodatkowo ich obydwoje opanowali dobrze system ktorego sie ucza. W takim przypadku styl nie bedzie czynnikiem ktory bedzie decydowal, nie ma takiej mozlisci. Jezeli nie styl znaczy sie decyduja inne czynniki, czynniki typowo ludzkie, jak sila , waga, wzrost, kondycja, psychika i cala reszta czynnikow ktore wplywaja na to czy dany zawodnik jest dobry. Tak, czlowiek ma duzy wplyw na wynik starcia. Zawody sportowe staraja przewaznie eleminuja jeszcze jeden czynnik jakim jest masa a przez to i sila. Kategorie wagowe sa miedzy innymi po to ( to moja opinia, nic wiecej ) aby wyeleminowac czynnik sily, pozostawiajac reszte, docelowo chodzi aby zawodnik wygral walke przez dominacje technika a nie pokazujac swoja przewage silowa, oczywiscie jest to mozliwe nadal lecz podzialy na wagi ograniczaja taka mozliwosc.
Tak wiec w rywalizacji sportowej obejmujacej jedyn styl czynnikiem decydujacym jest czlowiek, a nie styl jaki trenuje.
Jak wiec roztrzygnac czy i wogule styl decyduje o wyniku walki ?
Trzeba by urzadzic takie zawody ktore nie ograniczaly by przedstawicieli najmniej kilku systemow. Wtedy o wyniku starcia nie bede dyecydowaly czynniki typowo ludzkie jak sila czy psychika, ale dojdzie jeszcze jeden wazny element, tak STYL wlasnie. W takich zawodach w ktorych wystartowac moze zawodnik kazdego stylu gdyz przepisy go nie ograniczaja czynnkiem majacym, jak widac, niebagatelnym jest co czlowiek cwiczy innymi slowy STYL jaki uprawia.
Tak, mowie o zawodach Vale Tudo. Po to zostaly zorganizowane, aby pokazac ze Styl ma znaczenie. Znaczenie bardzo duze.
Nie bede komentowal wynikow samych zawodow gdyz to bylo juz walkowane. W kazdym razie po to powstalo Vale Tudo i tym bylo w poczatkowym okresie.
Dzis sytuacja wyglada ( w VT ) ciut inaczej. Czynnik jaki kto STYL cwiczy przestal byc znaczacy. Dzis nie ma juz stylistow. Mozna, upraszczajac, zaryzykowac stwierdzenie ( nie traktowac tego doslownie prosze ) iz wszyscy trenuja to samo. To samo w sensie iz stosuja trening przekrojowy. Cwiczac "to samo" eleminuja znow czynnik stylu jaki kto cwiczy sprowadzajac rywalizacje do poziomu w ktorym to czlowiek a nie styl ( style sa takie same wiec nie moga decydowac ) decyduje o wyniku walki.
Obecnie jest scisly podzial na wagi, przepisy. Mozna by powiedziec ze to juz dyscyplina sportowa. I tak i nie. W dyscyplinie sportowej, tutaj bede pisal o sztukach walki, cwicza zawodnicy w ten sam sposob, znaczy sie 1 styl, operuja na jednej specjalizacji jak np. rzuty ( judo ) czy uderzanie ( boks ), a ich reywalizacja sportowa polega na zmaganiu sie na tylko tej jednej plaszczyznie.
Vale Tudo nie jest sportem. Z racji tego iz czynnik stylu zostal wyeleminowany czesciowo z rywalizacji podstawowy cel Vale Tudo czyli umozliwienie rywalizacji miedy stylami aby dac jednoznaczna odpowiedz czy styl decyduje o wyniku walki. TAK decyduje, jak sie okazalo ma niebagatelny wplyw na wynik starcia co nie oznacza iz czynnik ludzki nie gra roli. Odgrywa, i to duza.
Czym sa turnieje NHB obecnie ? Sportem ? Widowiskiem ? Pokazem ? Trudno jest jednoznacznie odpowiedziec na to pytanie. I nie bede sie podejmowal odpowiadac na nie.
Tyle moich wynaturzen zwiazanych z Vale Tudo. Jak widac, dla mnie, wize sie on z wieloma rozleglymi tematamo ktorych mowic mozna dlugo i duzo. Jest tak gdyz Vale Tudo bylo swego rodzaju rewolucja. Umozliwilo wlaczenie czynnika stylu do wyniko walki.
Zaznaczam iz sa to tyko moje opinie. Mam prawo wyciagnac z czegos bledny wniosek. Jezeli sie gdzies pomylilem, prosze o sprostowanie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024