Skocz do zawartości


Zdjęcie

szabla polska


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_gburek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

szabla polska
Witam.
Szukam jakiejs szkoly, sekcji albo po prostu czlowieka u ktorego mozna trenowac szermierke XV wieczna szabla polska - moze ktos pomóc? (podkreslam ze nie chodzi mi o szermierke sportowa).
  • 0

budo_spuud
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska
....obawiam sie, ze bedziesz mial niemaly problem...czemu?....nie ma czegosc takiego jak "XV szabla polska".... :)
spuud
pozdrawia
  • 0

budo_artkoss
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska
sluchaj troche wypadlem z tematu sredniowiecza ale moge ci zasugerowac poszukanie (chyba najlepiej w net'cie) stron klubów lub bractw rycerskich i nie zniechecaj sie tym ze tam mozna tylko walczyc na miecze w wiekszosci sporym powodzeniem cieszy sie tez szabla ewentualnie mozna sprobowac na jakis forum dyskusyjnym dotyczacym RPG (jak nie wiesz co to, to odrazu sobie daruj) :)
  • 0

budo_a-michael
  • Użytkownik
  • Pip
  • 35 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska
a to zalezy skad jestes...
jak z wawy to polecam Lorice (tylko nie mow im o XV szabli, powiedz po prostu o szabli :)
a jak z innego miasta to ci tez dam namiar
nara
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska
w baranowie sandomierskim na pewno walczą na szable
  • 0

budo_mrnikt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 645 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z drugiej strony lustra

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska
No wlasnie .. szabla ... czy dobry szermierz bylby tez dobrym nozownikiem ... TZn nie odrazu .. ale chyba bylo by mu latwiej opanowac walke nozem jak juz ma dobre podstawy. Zwlaszcza florecisci, ktorzy sa przyzwyczajeni do uchwytu w nozownictwie zwanego "szermirczym" ..

Co o tym sadzicie. Pytanie szczegolnie do Seikena.
  • 0

budo_artkoss
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska
jak najbardziej sie zgadzam bo zarowno w nozu, szabli, florecie podstawa jest praca nadgarstka
  • 0

budo_spuud
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska
.......skoro mowa o szabli..... jedna z najlepszych (jesli nie najlepsza) w historii....jest nasza rodzima szabla wzor 34........to doskonale polaczenie niekwestionowanych polskich tradycji w tej dziedzinie z materialami i metalurgia XX-wieczna.....kiedys sie dowiadywalem....mozna ja dostac juz od 400 zeta.....wszystko zalezy od stanu i indywidualnej historii danego egzeplarza........jak kiedys bede dysponowal wieksza $$$ to musze sobie sprawic takie cacko (takze w ramach kontynuacji rodzinnej tradycji)...........
spuud
pozdrawia
  • 0

budo_mrnikt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 645 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z drugiej strony lustra

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska

nasza rodzima szabla wzor 34


Z tego co wiem o broni bialej to naprawde jest to cacuszko. Spuud jak bys mial mozliwosc kupienia oryginalu .. bierz w ciemno. Tylko czywiscie nie paradna a normalna :D . Swietna stal, calosc wykonana z duzym znawstwem i choc dobrze wywazona .. to trzeba jednak miec pare w lapie zeby tym machac. JA sobie malo nadgarstka nie polamalel jak porbowalem zrobic "mlynca a'la Wolodyjowski" .. ojjj bolalo potem dluugo.
  • 0

budo_gburek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska
he, fakt gupio teraz sie tlumaczyc ale po prostu nie dopisalem 2 kresek - chodzilo mi o szable XVII - wieczna husarska lub wegierska
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska

No wlasnie .. szabla ... czy dobry szermierz bylby tez dobrym nozownikiem ... TZn nie odrazu .. ale chyba bylo by mu latwiej opanowac walke nozem jak juz ma dobre podstawy. Zwlaszcza florecisci, ktorzy sa przyzwyczajeni do uchwytu w nozownictwie zwanego "szermirczym" ..

Na Gorinkan (a moze i tutaj, tylko sie nie odzywa) jest kolega WAR. Szermierz z pochodzenia, nozownik z zamilowania. Ci którzy z nim sparowali, powiadaja ze potrafi ich paroma rzeczami mocno i celnie zaskoczyc.
  • 0

budo_a-michael
  • Użytkownik
  • Pip
  • 35 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska
w baranowie sand? ????
a co do nozownika to zasady sa troche inne, ale wiedzialbym gdzie najlatwiej sie trafia....
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska
jak najbardziej sie zgadzam bo zarowno w nozu, szabli, florecie podstawa jest praca nadgarstka - napisales ArtKoss.
Kiedys jeden ze slynnych polskich trenerow, odpowiadal mniej wiecej tak mlodemu piesciarzowi: "Najwazniejsza jest "glowa", pozniej nogi, a na koncu rece". Parafrazujac - "nadgarstek" jest jednym z ostatnich.
Wg mnie szermierze tym sie roznia od dobrych nozownikow, ze ci ostatni powinni charakteryzowac sie kocia zwinnoscia, ktore brakuje (statystycznie) pierwszym. Ale sa takie rzeczy rowniez m.in. jak dystans, timing, eksplozywnosc i te dobry szermierz juz posiada, jesli jest dobry. To spore ulatwienie wobec tych, ktorzy tego nigdy nie przecwiczyli.
K_P
  • 0

budo_perkun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Józefów

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska

Wg mnie szermierze tym sie roznia od dobrych nozownikow, ze ci ostatni powinni charakteryzowac sie kocia zwinnoscia, ktore brakuje (statystycznie) pierwszym.


Hmmm statystycznie to się niezgodzę
Owszem zdażają się tak zwane posągi, koleś stoi i za przeproszeniem macha
Dobry szermierz rozgrywa starcie pracą nóg.
Człowiek ćwiczący szermierkę będzie szybki jak wąż
Przy fechtunku szabla (nie mówie o walce sportowej) zejściana boki wypady itp to podstawa.

Pozdrawiam
Perkun
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska
Bractwo Miecza i Kuszy w Warszawie - oraz organizacje kaskaderskie.
  • 0

budo_perkun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Józefów

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska
A wracając do topicu to

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

lub

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdrawiam
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska
bardzo mi sie podoba twoja sygnaturka perkun.

a konczac,
a niewparwną puscisz dłonią w pysk odbije stali siła
tak się naucz robić bronią by naturą swa służyłą

sprawa ze mną jak kraj ten stara i jak zwykle on byle jaka
nie zrobili ze mnie janczara nie uczynią też i dworaka
wychwalali zasługi i cnoty, podsycali pochlebstwem wady
a ja służyć nie mam ochoty, warchołowi nikt nie da rady :) :)
  • 0

budo_hakas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska
Witam Wasz Mościowie! O szabli bez szlachcica, nie ładnie nie ładnie. Brateńku rozróżnij po między szablą husarską a węgierską poniewż techniki fechtunku są zupełnie inne. Szabla węgierska ma wielki jelec i jej waga dochodzi do 1,5 kg technika fechtunku polega na przełamywaniu przeciwnika w zastawie - technika mieczowa. Za to czarna szabla to już zupełnie coś innego waga do 900g. Rękojeść wyposażona w paluch , za to Karabela o to zupełnie co innego tu się trzyma szabelkę chwytem- młotkowym lub jak podają inne źródła fechtunkowym.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Tu waszmość znajdziesz podręcznik. Z pozdrowieniami Sarmata.
  • 0

budo_cleanrat
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 90 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: szabla polska
Chciałem powrócić do różnic pomiędzy nozownikiem a szermierzem. Tak trochę mam styczność z jednym i drugim :) . Nie jestem jakimś szczególnym talentem ale różnice są oczywiste. Szybkość, eksplozywność, timing, precyzja, technika jest niezbędna w jednym i drugim. Przechodząc na nóż musiałem jednak podnieść poziom zręczności i zwinności. Uważam, że w nożu trzeba bardziej "pracować ciałem". W szermierce (na moim poziomie :( ) Nie musiałem się aż tak spinać. Chyba, że tojuż starość :? .

Praca nadgarstka w walce nożem :?: :?: :?:

Chyba jedna z najmniej istotnych rzeczy. Jest ważna, ale w/g mnie na końcu listy z ważnych rzeczy do walki nożem.

A wy jakie macie zdanie??
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024