Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy sztuki walki powinny wychowywać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

budo_marta-ika
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 501 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?
kazdy trening wychowuje bo w pewien sposob ukazauje jak powinno sie zachowywac jakie cech sa dobre a jakie zle :) moim zdaniem ciage sie czegos uczymy trenujac i nie chcdzi mi tu wylacznie o udezenia,bloki czy techniki dzieki treningom mozemy osiagnac naprawde wiele i wlasnie tego dozenia do czegos wiecej tez sie uczymy
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?

Mrad w tym sek ze niektorzy probija wmawajc mi ze jak trening nie wychowuje to jest zly i powino sie tam ciwczyc. :evil:

Masz racje przygotowanie pedagodiczne duzo daje i podnos walory treningu. Ale tak jak mowie dalmnie liczy sie to co moze mi zaoferowac trener jelsi chodiz o wlake.


Zgoda ale co z tego jak bedzie trener mial do zaoferowania duzo a nie cbedzie umial przekazac? Ale z tym trza sie urodzic. Oczywiscie, ze niektorzy nie potrzebuja zadnych szkol po prostu sie rodza do tego ale niestety wiekszosc ma blade pojecie stad dobrze, ze maja przygotowanie pedagogiczne. To przygotowanie nie daje automatycznie sukcesu ale podnosi umiejetnosci instr. w przekazaniu wiedzy.
  • 0

budo_sventevith
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?
Bronson to ina sprawa nie zwianza z tym tematem.
  • 0

budo_mangha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?

kazdy trening wychowuje bo w pewien sposob ukazauje jak powinno sie zachowywac jakie cech sa dobre a jakie zle :)


Różne rzeczy na treningu próbowali prowadzący wpajać, ale nie spotkałam się, żeby któryś moralizował, jakie cechy są dobre, a jakie złe. :twisted: Mogłabyś dokładniej nappisać, co u Was na treningu mówią? Wydaje mi się, że od tego jest religia... A trening sztuk walki to nie lekcja religii. Jeśli tak się dzieje, to chyba to sekta a nie SW :wink:

moim zdaniem ciage sie czegos uczymy trenujac i nie chcdzi mi tu wylacznie o udezenia,bloki czy techniki dzieki treningom mozemy osiagnac naprawde wiele i wlasnie tego dozenia do czegos wiecej tez sie uczymy

Jasne, całe życie się czegoś uczymy. Wychowuje nas dom, ulica, szkoła, praca i dojo :D :D
  • 0

budo_dieselp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Siemianowice Śląskie
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?
ee.... fajny topic... napewno Baton ma po czesci racje piszac, ze sztuki walki (jak sama nazwa wskazuje) powinny sie skupiac wlasnie na walce... pezpardonowej, skutecznej i uczciwej walce... przeciwnik z ktorym walczysz (czy to w samoobronie czy na zawodach) walczy z toba z wlasnej woli (winy) i powinien sie liczyc, ze zostanie brutalnie potraktowany, wszak na ulicy nigdy nie wiesz czy gosc nie wyciagnie kosy albo zawola kumpli, no a na zawody nie jada ludzie, ktorzy nie chca byc poobijani... ale zdaje sie ze kolega Baton reprezentuje postawe "dobrego karczma nie popsuje, zlego kosciol nie naprawi" z ktora sie nie do konca zgadzam
wychowanie w sztukach walki powinno byc czyms do czego uczen w duzym stopniu dochodzi sam (lub tak tez mysli), nauczyciel powinien byc natomiast osoba na tyle "dobra" i odpowiedzialna aby danego ucznia wlasciwie pokierowac... [b/]pokierowac, a nie wychowywac na sile[/b]. jesli ktos jest bandzior i na treningi przychodzi tylko po to aby nauczyc sie lepiej "kroic" na ulicy i trener nie powinien go wyrzucac czy na sile wmawiac ze to jest zle... powinien mu stopniowo ukazywac i zainteresowywac innymi aspektami sztuki, ktora uprawia. napewno z punktu widzenia nauczyciela nie jest to latwe zadanie, do kazdego trzeba podejsc inaczej i poswiecic mu wystarczajaca ilosc czasu... nie wystarczy raz w miesiacu powiedziec "ale uzywajcie tego tylko do samoobrony i w ostatecznosci" - to nie wystarczy. zauwazcie, ze bardzo wielu mistrzow, ktorzy dzis sa postrzegani jako moralne wzory do nasladowania, mowa w wywiadach "lubilem sie bic", "bylem ulicznym bandziorem", "zawsze kozystalem z okazji do sklepania komus michy"... tacy byli kiedys np. Yang Jwing-Ming (YMMA) czy prezydent Rosji Putin (mistrz swiata w Judo - wielokrotnie podkreslal ze to uprawianie sztuki walki odmienilo go i pozwolilo wyjsc z bagna) - znam kilku ludzi, ktorym zyje sie gorzej i gdyby nie trenowali tego co trenuja to pewnie predzej czy pozniej skonczyli by w wiezieniu za jakies pobicie, albo pod budka z piwem...
niestety, w Polskich realniach jest czesto tak ze jesli sam sobie nie pomozesz to nikt ci nie pomoze... nauczyciel jest bardzo ograniczony... majac wielu uczniow w roznych sekcjach czesto nie jest w stanie nawet wszystkich zapamieta a co dopiero indywidualnie prowadzic
moglbym sie jeszcze dlugo nad tym rozwodzic, bo jest to temat rzeka, ale tak naprawde to bardzo wiele zalezy od was, nauczycieli... moze powinno sie odejsc od masowego otwierania sekcji i skupic bardziej na poziomie jednostek - technicznym i moralnym
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?

Masz racje przygotowanie pedagodiczne duzo daje i podnos walory treningu. Ale tak jak mowie dalmnie liczy sie to co moze mi zaoferowac trener jelsi chodiz o wlake.


Moj wywod dotyczyl tych twoich zdan. Wiec chyba troche zwiazana.
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?

"Fight Or Die" czesto widzi sie przy BJJ taki slogan.


I Ty to przepraszam odbierasz jako: napierdalaj do upadlego, aby napierdalac?
Bo ja jakos patrze na to jak na deklaracjeci, niepoddawania sie, woli walki, whatever...
Ciekawe, ze jak podobne hasla sie czyta w roznorakich samurajskich manuskryptach, to wywoluja one smiech mlodziezy :roll: a wystarczy je zacytowac po angielsku i maja takie dobre i twarde brzmienie :)

Panowie MR i RJ - popieram w 100 %. poklon

K.
  • 0

budo_streetfighter
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wwa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?
[quote name="Mariusz Radliński"]

Sztuki walki zawsze byly wziazane z pewna etyka, filozofia, normami godnego postepowania - Kodeks Bushido w Japonii, etos polskiego rycerstwa,

Te kodeksy były dobre w Średniowieczu, to właśnie jest polityczna kontrola
nad wojownikami, bądź zawsze posłuszny swemu suwerenowi i takie tam..
to dobre w wojsku, na sekcjach kravy i combata też macie takie kodeksy..?
  • 0

budo_oprych
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:pizdusiowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?
Witam

Jak już ktoś napisał, sztuki walki powinny wychowywać.
Ale zależy to od dwóch czynników: trenera i ucznia.

Nie można kogoś uczyć walki, tylko po to, aby zaraz po treningu rozwalił komuś głowę bez powodu, a niestety tak się zdarza.

A co później?
Wielu gości, po zakończeniu "kariery", schodzi na złą drogę.
Nie może być tak, że Sporty Walki wychowują przestępców.

Ale jak już napisałem, najwięcej w tej sprawie ma do powiedzenia trener - to on powinien być godnym wzorem, którego można naśladować.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?

Te kodeksy były dobre w Średniowieczu, to właśnie jest polityczna kontrola
nad wojownikami, bądź zawsze posłuszny swemu suwerenowi i takie tam..
to dobre w wojsku, na sekcjach kravy i combata też macie takie kodeksy..?


Te kodeksy sa zawsze wsród zawodowców. Bardzo duzo firm w Afryce korzysta z uslug specjalistycznych firm ochroniarskich. Nie "psów wojny" tylko zawodowców, "emerytów" z SAS, Legii itp. Nie kazdy moze ich kupic, nie kazdego zadania sie podejma. Do ich konwojów bardzo czesto dolaczaja nieoficjalnie konwoje z pomoca humanitarna. Ci "najemnicy" pzwalaja im sie dolaczyc, choc nic (poza satysfakcja moralna i klopotami) z tego nie maja.
A dlaczego nieoficjalnie, bo ONZ+pare innych organizacji w zyciu by sie nie przyznalo do korzystania z ich pomocy.
ONZ i najemnicy, blee, wszak mamy (czesto g... warte) "Blekitne helmy"
Tylko ze pare razy juz doszlo do masakr pod bokiem wojsk ONZ, a pod ochrona zawodowców nie.
Etyka zawodowa, kodeks honorowy nie odeszly do lamusa z upadkiem szogunatu.
  • 0

budo_milon z krotonu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 179 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?
Panowie oczywiscie że sztuki walki powinny wychowywać. I nie mówię tu o rozruznianiu dobra i zła w sensie religijnym jak niektórzy sugerują.
Podam przykład ze swojej kariery sportowej. Niejednokrotnie widziałem trenerów, którzy na zawodach przy swoich zawodnikach klneli jak szewcy, ublizali sędziom, palili papierosy. Wieczorami sprowadzali do hotelu na oczach oczywiscie mlodziezy panienki, majac na palcu obrączke.
Czy to jest dobry przykład????? Chyba NIE!!!!!!!!!!!
Później widziałem co ich zawodnicy wyrabiali. Wyzywali kierowce autobusu, bo zawolno jechał. Wyzywali sędziów, bo uważali że jak trener moze to oni też. Raz widzialem jak mój przeciwnik po przegranej walce groził sedziemu!!!
Czy to normalne??? NIE!!! Przy najmniej nie dla mnie.
Dlatego zgadzam się dobry trener zarówno jako nauczyciel techniki, taktyki ale i pedagog jest wstanie wpoić nam pewne wartości którymi bedziemy sie kierować, a zarazem nauczy nas solidnego rzemiosła sportowca.
Pozdrawiam wszystkich zarówno tych którzy się zgadzaja z moją opinią jak i tych nie zgadzających się.
  • 0

budo_rabi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 597 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Elbląg

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?
Nie czytalem ani jednego postu wczesniej bo jakies dlugawe sa :D Ja tylko napisze ze moim zdaniem powinny wychowywac i wychowuja. Ksztaltuja harakter czlowieka i zaszczepiaja w nim chec do doskonalenia sie. Jak bede mial kiedys dzieciaka to od malego go poprowadze :> Moze dla tego ze sam zawsze chcialem ale nigdy nie bylo mi dane? :)
  • 0

budo_chugaeri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?
Z mojego doświadczenia wynika, że typki, które przychodzą na trening uczyć się po to, żeby na kimś wyżywać się na swoim podwórku i grać maczo, albo szybko rezygnują albo po pewnym czasie zaczynają rozumieć , że tak naprawdę nie o to chodzi.

Dobry trener dla młodych powinien być wzorem ("chciałbym być taki jak on"), dla starszych - kumplem (albo przynajmniej budzić szacunek).

Czy trening powinien wychowywać ? Nie wiem, czy powinien, ale wiem, że to robi :)

Ja tylko krótko jeszcze : są rzeczy widzialne na treningu (ćwiczenie techniki, przygotowanie do walki), są i takie których się nie widzi, a jednak się je wynosi (np. koncentracja w czasie walki albo sam fakt ćwiczenia czegoś razem, w grupie, w parze - to sprawia, że moim przyjacielem nie jest komputer, tylko kumpel , z którym ćwiczę :) ).

Tyle.
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?
Przeczytalem temat i sadze ze sztuki walki wychowuja.

Wypowiem sie dajac moj przyklad:

Kiedy zapisywalem sie na treningi to palilem pety, pilem wode o innych rzeczach nie mowiac. Ale na treningach, jak juz zaczalem chodzic codziennie i lepiej poznawac ludzi to zaszla we mnie zmiana.
" Nowe twarze, nowe znajomosci, poznalem kilku kumatych gosci " , jakos to tak szlo. Byli tam maturzysci, studenci, ludzie pracujacy.
Powazni. Z celami w zyciu. Zdecydowani.
Imponowalo mi to i chcialem tez taki byc, ze kiedy przyjdzie ktos nowy to zeby powiedzial : tez chce by taki jak on. :wink: .
I zaczalem pracowac nad soba. Odstawilem wszystko, biegalem, naciagalem sie, cwiczylem kopniecia. Rzucilem palenie!!! Po 6 latach.
Zaczalem sie uczyc do matury. Zdalem ja.
Ale najwieksze zmiany mentalne to :
nauczylem sie szacunku do pracy ( kazdej )
wzmocnilem sie wewnetrznie, kazdy kto przechodzi treningi kondycyjne wie o co chodzi :wink:
nabralem pewnosci siebie i zdecydowania.

Co do trenera to u nas trener podczas naciagania kiedy siadamy w szpagacie i " trzymamy go" mowi czasem 5,6 zdan o filozofii, o sobie, o etyce, o historii tkd. Nic na sile, my sluchamy i wpada nam to do glow.

Nie moralizuje, umie zaciekawic, tak ze sami czesto go dopytujemy o szczeguly. O to chyba chodzi.

Sorka ze przynudzam. To jeden z tych dluzszych :wink: .
  • 0

budo_jedittas
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ełk

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?
No cóż Slaszysz, muszę się z Tobą zgodzić. Np trenując Judo miałem dobrego trenera, który dużą uwagę przywiązywał do wychowania. Kiedyś jak na trening przyszło tylko parę osób, po 10 minutach rozgrzewki i medytacji trener zabrał nas do swojej szatni. Tam losowaliśmy małe karteczki, na każdej z nich był napisany jakiś cytat lub sentencja. Po kolei każdy z nas interpretował swoją, następnie robił to trener. W sumie przegadaliśmy jakieś półtorej godziny, dyskutując zarówno o różnych mądrościach jak i sprawach codziennego życia. Naprawdę sporo się od Niego nauczyłem, za co ma mój szacunek. Rozczarowaniem było, kiedy doszedłem do wniosku że nie wszystkie swoje słowa trener pokrywa w czynach. Ale i to stało się cenną lekcją na całe życie, że człowiek to tylko człowiek, istota niedoskonała i pełna wad. W każdym razie bardzo miło wspominam ten czas, kiedy trenując miało się swoje ideały, trening był swojego rodzaju świętością. Sztuki walko miały naprawdę wielki wpływ na moje życie. Poszerzyło granice mojej świadomości, nauczyło dążenia do ideałów.

A swoją drogą przemocy nie da się zwalczyć przemocą, czy nienawiści nienawiścią, można je jedynie spotęgować. Wogle nie rozumiem powiedzenia "zwalczaj ognień ogniem" - nie lepiej wodą? Tak samo przemoc spokojem, nienawiść miłością. Jakoś tak sekciarsko to brzmi, ale to jest prawdziwe :)
  • 0

budo_jas
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jw

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?
Mnie Aikido wychowało na takiego jakim jestem :twisted:
Dałow więcej śmiałości, pewności siebie, i wie innych pozytywnych cech
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?

Kiedy zapisywalem sie na treningi to palilem pety, pilem wode o innych rzeczach nie mowiac. Ale na treningach, jak juz zaczalem chodzic codziennie i lepiej poznawac ludzi to zaszla we mnie zmiana.
" Nowe twarze, nowe znajomosci, poznalem kilku kumatych gosci " , jakos to tak szlo. Byli tam maturzysci, studenci, ludzie pracujacy.
Powazni. Z celami w zyciu. Zdecydowani.
Imponowalo mi to i chcialem tez taki byc, ze kiedy przyjdzie ktos nowy to zeby powiedzial : tez chce by taki jak on. :wink: .
I zaczalem pracowac nad soba. Odstawilem wszystko, biegalem, naciagalem sie, cwiczylem kopniecia. Rzucilem palenie!!! Po 6 latach.
Zaczalem sie uczyc do matury. Zdalem ja.
Ale najwieksze zmiany mentalne to :
nauczylem sie szacunku do pracy ( kazdej )
wzmocnilem sie wewnetrznie, kazdy kto przechodzi treningi kondycyjne wie o co chodzi :wink:
nabralem pewnosci siebie i zdecydowania.
Sorka ze przynudzam. To jeden z tych dluzszych :wink: .


Ze mną byuło podobnie, najlepszym moim zajęciem jak zaczynałem treningi to było jeżdzenie ne mecze wyjazdowe, stanie pod bramą, picie piwa i plucie na chodnik. Sztuki walki nauczyły mnie życia, że nic w życiu nie przychodzi oc razu, że trzeba się napracować aby były efekty. Dobrze zrobiłem że zacząłem kiedyś trenować :-) :D 8)


Niedziel, jak dla mnie to nie przynudzasz, czasami trzeba napisać cos innego niż proste stwierdzenie że ktoś komus walnął w pysk.

pozdro

marcin
  • 0

budo_pablozoo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P - ń

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?

.
Ale najwieksze zmiany mentalne to :
nauczylem sie szacunku do pracy ( kazdej )
wzmocnilem sie wewnetrznie, kazdy kto przechodzi treningi kondycyjne wie o co chodzi :wink:
nabralem pewnosci siebie i zdecydowania.
.


No zobacz, stary. Mam identycznie.
Ja dzięki Aikido (teraz już nie:) wyskoczyłem z takiego zapierdalającego pociągu z wielkim napisem "have fun!" na boku. Ot, taka metaforka. Kumple się teraz zbierają do kupy, solidnie poturbowani, albo po dragach (nie bierzcie dzieci narkotyków, powiadam), albo bez matury, albo wiją w obawie przed WP, albo repetują, albo ciułają na płatne studia, takie tam życiowe historie. A ja? Odważnie patrzę w przyszłość :twisted: 8)

Wolę nie myśleć, jakbym teraz wyglądał gdyby nie Dziadek :wink:

Zabrzmiało, hę? :)
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?

wiją w obawie przed WP, albo repetują, albo ciułają na płatne studia, takie tam życiowe historie. (...)
Zabrzmiało, hę? :)


Ja chcialem do wojska doAkademii Marynarki Wojennej, ale mnie nie wzieli bo za slaby bylem, a bylo juz z apuzno naegzaminy wiec chodze na prywatne studia :wink: :twisted: . Koncze za 2 lata studium informatyczne i jeszcze raz probuje!!!

Zabrzmialo :)

Pozdro i szacuneczek for all!!!
  • 0

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy sztuki walki powinny wychowywać?
Sztuki walki jak najbardziej powinny wychowywac.Powinne uczyc nas umiarkowania,skromnosci,odwagi i szacunku dla innych ludzi.Czlowiek trenujacy MA przeawaznie zmienia sie z czasem i przewaznie na dobre,jesli przed rozpoczeciem bylo z nim zle.
Zalezy oczywiscie od sztuki walki jaka sie trenuje.Mowie sztuka,bo moim zdaniem,trenujac system walki(tak jak KM,Combat itd.) niekoniecznie musimy sie zmienic na dobre,bo wywodza sie te walki z kregow wojskowych i chodzi w nich przede wszystkim o "zneutralizowanie" przeciwnika.KM nie trzeba chyba trenowac cale zycie,zeby je zrozumiec i dojsc w niej(lub nim) do mistrzostwa.Tzn. konkretnie chodzi mi o to,ze nie ma czegos takiego,jak w np. Capoeirze,Kung Fu,Karate,itd.,ze jest to droga zyciowa,ktorej nie wolno opuszczac,jesli chce sie zostac w tym stylu mistrzem.Tylko jesli MA towarzyszy nam caly czas i jest jedna z najwazniejszych,jesli nie najwazniejsza,rzecza w naszym zyciu,moze nas czegos nauzyc.
Poza tym w zalozeniu sztuki walki powinny nauczyc nas spokoju i pozbawic agresji.Dlatego w duzym stopniu sztuki walki ucza nas,jak postepowac w codziennych sytuacjach.

Wiem,ze teraz ktos sie oburzy,ze tak potraktowalem KM i Combat,ale przykro mi,ja to tak widze.Style te, wykreowane przez zolnierzy(oficerow) nie maja w moich oczach,zadnego zwiazku z sztukami walki,bo jedyne co maja wspolnego to moze techniki,ale idea sztuki walki,a systemow jest calkowicie odmienna.Tak jak juz mowilem,sztuki walki uczymy sie do konca zycia,a wiekszosci systemow mozna nauczyc sie szybko,bo jesli zolnierze i antyterrorosci ucza sie ich szybko,a nie kazdy z nich jest supertalentem,to swiadczy to tylko o tym,ze moze ich sie "nauczyc" prawie kazdy.Do sztuki walki trzeba miec w pewnym sensie talent i zylke.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024