Skocz do zawartości


Zdjęcie

doskonalenie Taekwon-do


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_surikan
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

doskonalenie Taekwon-do
Ciekawi mnie czy taekwondo jako sztuka walki ewoulowała od momentu powstania, czy pozostała nie zmieniona do dzisiaj.
  • 0

budo_greed
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
Napewno wiele rzeczy się zmieniło , chyba nie ma systemu ( sztuki walki ) , który by się nie zmienił , zawsze są jakieś zmiany , mogą być one drobne , ale są . W przypadku taekwondo zdaje mi się , że zmienia się ono ze wzgledu na otoczenie , codzienne życie wymaga wielu zmian , wiele rzeczy skutecznych kiedyś nie jest przecież skuteczne dzisiaj . :wink:
  • 0

budo_ukasz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto świętej wieży ...

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
Taekwondo , jak każda inna sztuka walki ewoluowała. Oto kilka przykładów.

We wczesnych latach 70-tych pojawiło się w Taekwon-do pojęcie i technika "fali" (tkd powstało w 1955 r), będącej praktycznym wykorzystaniem znanego ogólnie mechanizmu wzrostu oddziaływania masy ciała dzięki wykorzystaniu jego rozpędu, w jego szczególnym przypadku ruchu opadającego. Powszechne wprowadzenie tego elementu technicznego w światowym Taekwon-do trwało praktycznie do końca lat 80-tych. W chwili obecnej techniki wykonywane z "falą" stanowią główną, najlepiej rozpoznawalną dla postronnego obserwatora różnicę pomiędzy techniką Taekwon-do a taką, która nią nie jest. Podsumowując: nie ma fali, nie ma Taekwon-do. (żródło [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] )

Podejście do walki sportowej również uległo zmianie. Dawniej walka była bardziej otwarta, twardsza, ludzie wychodzili naprzeciwko siebie i po prostu sie lali. Z czasem zaczęto do walki podchodzić bardziej z głową i stosować np. skróty dystansu itp. Z opowieści usłyszanych przeze
mnie wynika że za dawnych czasów (gdy dinozaury chodziły jeszcze po naszej planecie :) ) ktoś kto dobrze kopał yop chagi mógł tym kopnięciem wygrać walkę. Było tak do czasu jak ktoś nie wymyślił jak to skrócić, a jednym z pierwszych którzy to zaczęli stosować był o ile sie nie mylę Tapilatu. Więc zaczęto wdrażać inne rozwiązania pozwalające na wygrywanie pojedynków.

Ludzie się zmieniają, czasy też się zmieniają, więc dlaczego Taekwondo ma się nie zmieniać i nie dązyć do doskonałości.


Pozdrówka.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
ciekawe w jakim kierunku taekwon-do teraz zmierza i co ulegnie zmianie za jakis czas.
  • 0

budo_greed
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
poczekamy , zobaczymy :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
jestem ciekawy na ile zmiany w taekwon-do sa zalezne od samych praktykow, tzn. czy choi daje tu jekies pole do popisu. i co bedzie po jego smierci.
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
Wydaje mi sie ze za panowania Choia nic w Taekwon-do nie ulegnie zmianie.W dalszych latach zapewne cos sie zmieni, jednakze mysle iz bedzie to dotyczylo tylko walki sportowej.
Pozdrowienia
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
true 8)
  • 0

budo_surikan
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
Mam jeszcze jedną wątpliwość czy układy też uległy zmianie (nie uwzględniająć fali ). Jeśli tak to ciekawy jestem jak wyglądały pierwowzory obecnych układów?
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
biorac pod uwage to co stworzyl choi- to na pierwowzory mozna sobie w shotokanie popatrzec [chyba?]
  • 0

budo_greed
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
Hmm , układy chyba nie powinny się zmienić , w końcu coś z tradycji musi być :)
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do

biorac pod uwage to co stworzyl choi- to na pierwowzory mozna sobie w shotokanie popatrzec [chyba?]

Wczoraj ogladałem ksiazke z układami z shotokanu, był tam taki jeden o nazwie heian nidan (o ile sie nie myle).podobienstwo tego układu do naszego whon yo (nie wiem jak to sie pisze :X )jest bardzo widoczne - przynajmniej kilka pierwszych ruchow , w shotokanie zlozenia rą k maja calkiem inne ale koncowki byly takie same.
pozdrowienia
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
Taekwondo zmienia sie. Wystarczy porownac filmy szkoleniowe czy nagrania z zawodow sprzed kilkunastu czy kilkudziesieciu lat z obecnymi. To samo dotyczy podrecznikow. Nawet pobiezne przejrzenie starych wydan ksiazek gen. Choi umozliwia zauwazenie chocby duzej ilosci podobienstw do karate, z ktorego w prostej linii TKD sie wywodzi i od ktorego w kolejnych latach coraz bardziej odchodzi. Co do ukladow, one rowniez rozwijaly sie i zmienialy caly czas. Poczatkowo byly to uklady karate shotokan cwiczone pod koreanskimi nazwami. Na powojennej fali odchodzenia od wszystkiego, co japonskie (Japonia byla przeciez okupantem Korei) tworzono nowe systemy. W systemie gen. Choi (ITF) bylo poczatkowo 20 ukladow formalnych. Kolejne 4 dodano dopiero na przelomie lat 60. i 70., zarazem zmieniajac kolejnosc ukladow mistrzowskich. Ostatnia zmiana to dopiero lata 80., kiedy to po nawiazaniu przez generala kontaktow z Korea Pn. wyrzucil on uklad KoDang (poswiecony polnocnokoreanskiemu antykomuniscie) i zastapil go Juche slawiacym "filozofie" Kim Ir Sena. Rowniez samo wykonanie ukladow bardzo sie zmienialo. Byla tu juz mowa o "fali". Niedawno ukazala sie (wydana przez nowozelandzki ITF) plyta zawierajaca zdigitalizowane filmy szkoleniowe ITF sprzed kilkudziesieciu lat, jeszcze takie na projektor. Sa tam m. in. wszystkie uklady (wlasnie z Ko-Dangiem), pokazy, zawody, m. in. z wystepow koreanskiej grupy w RFN w 1973 r. i z II MS ITF z 1978 r. w Oklahoma City. Mowie wam - mimo fatalnej jakosci obrazu oglada to sie fantastycznie, zwlaszcza biorac pod uwage swietny sklad wystepujacych (m. in. Rhee Ki Ha, Park Jung Tae, Park Jong Soo, Kong Young Ill, Choi Kwang Jo, Pak Sun Jae, Hee Il Cho - obecnie rozsiani po roznych federacjach czy nawet stylach, a Park Jung Tae przebywajacy juz na lepszym ze swiatow). Jakby ktos byl zainteresowany, plytke mozna zamowic w necie pod adresem [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - Bez problemu wysylaja do Polski (sprawdzilem). Cena z przesylka 20 dolarow USA. Warto zobaczyc sobie, jak 20-30 lat temu robiono uklady czy jednokrokowki. Uklady i techniki WTF tez sie zmienialy. Pierwsze uklady tej wersji opracowano w latach 196567. Byly to uklady uczniowskie Palgwe (8 ukladow) i mistrzowskie Yudanja Poomse, ktorych bylo 9. W 1972 opracowano uklady uczniowskie Taeguk. Jednoczesnie zmodyfikowano pierwszy uklad mistrzowski Koryo oraz zmieniono nazwy dwoch innych ukladow mistrzowskich - Baekje na Pyongwon, a Shilla na Ilyo. A teraz zaczynaja chodzic pogloski o kolejnych zmianach w ukladach WTF. Pozyjemy, zobaczymy.

No, ale starczy, bo mi wypracowanie zacelo wychodzic.

Pozdrowka dla wszystkich - Gizmo
  • 0

budo_surikan
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
Ciekawy tekst.

Dzięki.
  • 0

budo_ukasz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto świętej wieży ...

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
Gizmo a czy Ty może jesteś szczęśliwym posiadaczem tej nowozelandzkiej płytki ? Może mógłbyś np. zrobić kopie i mi odsprzedać ? A może wymienić za dwie płytki napakowane po brzegi filmikami o tematyce Taekwondo które posiadam w domu ? Byłoby super gdyby była taka możliwość.

Pozdrówka.
  • 0

budo_ukasz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:miasto świętej wieży ...

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
Cena 20 $ 8O za płytke z Nowej Zelandi jest niestety dla mnie za duża :(
  • 0

budo_vasyllo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
Ukasz, ile chcesz za kopie tych 2cd z filmikami tkd?
pozdro
  • 0

budo_doomdoom
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Edmonton, AB, Kanada

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
Przepraszam za wykopaliska, ale temaci ciekawy i chyba nie do konca wyczerpany. Niektore teorie juz sie sprawdzily, jak np. zmiany w punktowaniu na zawodach ITF. Jak to bedzie wygladac dalej? Nie wiem, ale zdaje mi sie ze TKD coraz bardziej czerpie z innych stylow, w temacie samoobrony. W moim klubie cwiczymy duzo kolan, lokci ze o duszeniach nie wspomne. Wiem ze to nie musi oznaczac ze tych elementow dawniej w TKD ( lub Tae Kyon ) nie bylo, ale czy rzeczywiscie tak nie jest ze wraz z pojawieniem sie ( lub rozpropagowaniem pewnych MA ( vide BJJ czy MT, nasze TKD takze nie ewoluuje?
Zapraszam do wznowienia dyskusji.
  • 0

budo_silent
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
fajnie byloby zobaczyc ten ko dang tul... ;)

no i zastanawiam sie nad jednym, tzn skoro fala jest taka dobra, to dlaczego ma ja itf, gtf, a nie ma wtf ? chodzi mi konkretnie o argumenty jakimi sie kierowano. gizmo, ty sie koniecznie wypowiedz :)
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalenie Taekwon-do
Nie ma problemu z zobaczeniem Ko-Dang Tul. Wystarczy zajrzeć np. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] .

A w czasach, gdy ITF wprowadzał falę, to WTFowcy już dawno robili swoje układy po swojemu... zresztą w mojej opinii przydaje się ona głównie do tego, żeby robić układy inaczej niż karate. Ale ja się nie znam.

Gizmo
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024