Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mata w jj


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_ko-jot
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Mata w jj
Obserwuję troszeczkę tematy na forum i zastanawia mnie jedno:
CZY EFEKTYWNIE MOŻNA ĆWICZYĆ JJ BEZ TATAMI???
A wiadomo, że w klubach to się praktykuje - sam się z tym spotkałem.
Pozdrawiam
Ko-Jot
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Mata w jj
Można. kwestia tylko ustawienia odpowiedniej metodyki, wyeliminowania wielu ( niestety ) technik, szczególnie wysokich rzutów. Na pewno zubaża to bardzo arsenał JJ. My ( Kempo Tai Jutsu ) stusujemy w miejsce rzutów obalenia. Silą rzeczy rowniez nie przerabiamy parteru w takiej ilości jak by to mozna było robić na macie. Zdrowie zawodników njest najwazniejsze.
Pozdrawiam
  • 0

budo_ko-jot
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mata w jj
Nie wdając się w zbędną polemikę Ryszard Jóźwiak twierdzi, że można - jednak eliminując pewne techniki, wysokie rzuty, nieco krojąc parter itd. O ile wiadomo, że Ryszard Jóźwiak jest doświadczonym trenerem, to mi osobiście trudno się zgodzić z tezą aby jj mogło być efektywnie ćwiczone bez wymienionych przez Ryszrda Jóźwiaka technik - być może coś źle zrozumiałem, ale bez tego aspektu to bardzo trudne.
Pozdrawiam
Ko-Jot
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mata w jj
Cwiczyc mozna ale zubozy sie za bardzo technike. Moim zdaniem JJ powinno byc cwiczone powiedzmy w 60 % na macie 20% twarde podloze i 20% podloze zroznicowane piach, trawa itp

Czlowik musi byc przygotowany do kazdych warunkow terenowych ale zeby nie nabawil sie za duzo kontuzji zanim sie nie nauczy wykonywac odpowiednio na kazdym podlozu musi miec mate.

Oczywiscie pokazy itp mozemy robic nawet z wysokimi rzutami na betonie itp ale pokaz robimi od czasu do czasu i pokaz robia najczesciej nie poczatkujacy a osoby ktore juz cos niecos potrafia.
Cwiczac caly czas na twardym podlozy za bardzo narazeni jestesmy na wszelkiego rodzaju mikrourazy i uczymi sie zlych nawykow.

Moim zdaniem

Martius
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Mata w jj
to mi osobiście trudno się zgodzić z tezą aby jj mogło być efektywnie ćwiczone bez wymienionych przez Ryszrda Jóźwiaka technik - być może coś źle zrozumiałem, ale bez tego aspektu to bardzo trudne.

Jak już wspomniałem to kwestia odpowiednio ułożonego programu dostosowanego do warunkow. I tak np. techniki Sambo zostały zmienione ze względu na brak tatami. zawodnicy ćwiczą na matach zapaśniczych a to już siłą rzeczy zmienia technikę np. poruszania się.
W Kempo Tai jutsu używamy technik atemi w stosunku do zapaśniczych 60% do 40 %. Jak już wspomniałem używamy w większosci obaleń i podcięć. Materace gimnastyczne, które mamy na salach nie są zbyt bezpieczne. Mamy w wawie tylko dwie sale z tatami i gdy trening jest przeprowadzany na tych obiektach szalejemy z rzutami i parterem. W innych obiektach glownie atemi, kobudo lub bezpieczne dla zdrowia techniki zapaśnicze.
pozdrawiam.
  • 0

budo_ko-jot
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mata w jj
Oczywiście jj można ćwiczyć wszędzie i to jest fakt!!! Jednak dla efektywnego podkreślam efektywnego treningu mata jest niezbędędna. Po prostu w jj są potrzeben walki (randori) z wykorzystaniem wyskoich rzutów i walki w parterze, także dynamicznych rzutów np. z dziwgni na staw nadgarstkowy, łokciowy itp - do których są potrzebene niestety wyskokie pady akrobatyczne - tego nie można się nauczyć bezpiecznie bez maty. Także samo samo randori w formie treningu zadaniowego bez tych elementów bardzo zubaża wykorzystanie potencjału technik jj. Martius rozumiem, że jak mówiłeś zróźnicowane podłoże to masz na myśli swój ogródek w Piastowie - ok. poczekamy do poniedziałku na pewno wpadnę.
Pozdrawiam
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mata w jj

Martius rozumiem, że jak mówiłeś zróźnicowane podłoże to masz na myśli swój ogródek w Piastowie - ok. poczekamy do poniedziałku na pewno wpadnę.
Pozdrawiam


Byle z własną łopata lub szpadlem :)

Zroznicowane podloze - wykorzystywane jest glownie na obozach szkoleniowych ktore sa integralna czescia treningu jj
  • 0

budo_yawara
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 154 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mata w jj
Ja osobiście lubię, gdy na podłożu leży świeża wylewka z zaprawy samopoziomującej...
ważne aby było ponad 11 mm...wtedy jest super.... heheee

ale tatami też jest dobre... :lol:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024