Skocz do zawartości


Zdjęcie

czarny pas


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Nie wierzę, że takie przypadki nie zdarzają się w bjj. Co do karate tradycyjnego to mam wyrobione zdanie, niekoniecznie dobre. Natomiast uważam, że takie elementy są normą i występują wszędzie. Zarówno w szkołach, na uczelniach jak i miejscach treningów.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Jarek pisalem o bjj nie o karate. Sila, wytrzymalosc, dynamika itd sa oczywiscie wazne ale w zawodach bjj najwazniejsza jest technika a dziadkowie o ktorych piszesz nie biora udzialu w zawodach bo juz zdrowie nie to :) . Po prostu w pewnym wieku np kosci sa bardziej kruche itp itd. Ja widzialem na zawodach karate jak zielony pasek wtlukl jakiemus czarnemu zdaje sie 2 dan to byly mistrzostwa Polski w tradycyjnym. I to doslownie lal go caly czas. W bjj takie rzeczy sie po prostu nie zdarzaja. Roznica w umiejetnosciach jest zbyt spora. Moga byc zwyciestwa ewentualnie w roznicy o jeden stopien ale 3 dan i odpowiednik 3 kyu jest po prostu niemozliwe i tyle.
Wynika to tez miedzy innymi, ze stopnie otrzymujesz za umiejetnosci w walce a nie ladna choreografie walki i piekne kata.
Ot co.


abstrachujac od tego ze uwazam to za kretynizm jest podzielenie turnieji na stopnie ( to jest domena zawodow na zachodzie nie tylko bjj, ale i sportowego jujitsu oraz roznych zawodow karate - no coz im wiecej medali do zdobycia to lepiej ;) )
To jest tu jeden problem - czy by ten z mniejszym stopniem dostal czy nie to nie jest sprawa oczywista a mowic sobie wszystko mozna jak sie nie robi jednej kategorii i najwyzej podzialu na wagi.
Chodzi o to ze jesli chce wystartowac ktos kto nie ma pasa akurat w BJJ a zna dobrze przepisy to ma startowac w kategorii bialych pasow ???
Przynajmniej jak pokona to bialy pas czy niebieski ale nie np czarny ;)
Druga sprawa jaki to policzek gdyby np czarny pas dostal z niebieskim - a jest to mozliwe nawet w bjj - bo na zajeciach u znajomego w stanach niejednokrotnie sparuja ze soba rozne stopnie i to wychodzi na zajeciach kto jest lepszy.
Ale przegrana na zawodach z nizszym stopniem podwaza prestiz i zle wplywa na marketing.
W europie robia tez zawody - i jakos jak dopuscili np Michela Hermana to jest chyba Holender lub Belg - to przelecial w wiekszosci jak burza przez wszystkie kategorie pokonujac rozne stopnie bjj - a on mial przeciez w bjj nie mial zadnego stopnia.
I o to wlasnie chodzi ze podzial na stopnie odcina droge innym zawodnikom.
A co do stopnia i umiejetnosci - to jest podobnie jak w innych stylach - sa osoby ze stopniami ktore w pelni na nie zasluguja ale i osoby ktore dostaja stopnie za to ze przychodza na zajecia czy tez dostaja stopien dla reklamy np klubu - i jeszcze jedno bo moze sie podniesc glos ze to tylko tak u Machado - znjomy nie cwiczy u Machado a u Graciech.
Ale jedno trzeba przyznac ze w wiekszosci nie dostaje sie stopnia za nic i trzeba osiagnac wlasciwy poziom na stopien - ale to jest kwestia czasu tak jak i w innych sztukach walki kiedy nadchodzil ich okres popularnosci nastepowal spadek techniki i liczyl sie marketing.
pozdrawiam
Martius
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

abstrachujac od tego ze uwazam to za kretynizm jest podzielenie turnieji na stopnie


Podział na stopnie - tak, to nie za dobry pomysł. Ale na przykład na MP w Karate Shotokan można startowac od 3 kyu. Dlaczego? Walczymy na trochę innych zasadach niż np. koledzy z Kyokushin. U nas za mocne uderzenie ręką czy nogą w twarz przeciwnika to dyskwalifikacja. A osoby z 3 kyu mają już wyrobioną kontrolę i raczej nie rozkwaszą przeciwnikowi nosa.
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Zawsze podejrzewałem, że najważniejsze w walce to nie zrobić przeciwnikowy krzywdy :D

A dlaczego od 3 kyu ? Aby utrzymać jakiś tam poziom, niekoniecznie akurat dobry. Wymóg formalny jest lepszy w tym rozumieniu od braku wymogui :)
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Jarek, zastanawiałem sie kiedy coś napiszesz. Znam Twoje nastawienie do Shotokanu, ale jeszcze raz twierdzę, że sztuki walki porównuje tylko jakiś ignorant. Prawda jest taka, jeśli podczas zawodów są określone jasne reguły i w zawodach tych wystartuje człowiek z innego stylu, to może nie potrafić przezwyciężyć swoich odruchów i zwykle dostanie albo oklep fest albo zostanie zdyskwalifikowany. A jeśli chodzi o 3 kyu to chodzi o:
- zapewnienie jako takiego bezpieczeństwa walczących (wyrobiona kontrola, odruchy),
- fakt, ustalenie poziomu zawodów - ale jak juz pisałem w tym temacie, są też zawody open, chcesz, to przyjeżdżasz z 7 kyu lub z 3 danem. A jeśli ty sparujesz się na treninegach czy jeżdzisz na zawody, żeby przeciwnikowi zrobić krzywdę, to gratuluję...
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

abstrachujac od tego ze uwazam to za kretynizm jest podzielenie turnieji na stopnie


Podział na stopnie - tak, to nie za dobry pomysł. Ale na przykład na MP w Karate Shotokan można startowac od 3 kyu. Dlaczego? Walczymy na trochę innych zasadach niż np. koledzy z Kyokushin. U nas za mocne uderzenie ręką czy nogą w twarz przeciwnika to dyskwalifikacja. A osoby z 3 kyu mają już wyrobioną kontrolę i raczej nie rozkwaszą przeciwnikowi nosa.


Zgadzam sie z Toba calkowicie - nie napisalem ze popieram startowanie od kiedy zaczelismy cwiczyc i tez uwazam ze osoba powinna miec okreslony poziom zanim zacznie startowac a wyznacznikiem poziomu chociaz nie zawsze tak jest jest stopien
Chodzi mi o podzial w zawodach glownie walk na podzial zaawansowania - gdyby byl np tylko na uczniowskie i to by nie by6lo tak zle ale nie np 6 podzialow w jednej wadze jak czesto bywa.
Startowanie od jakiegos poziomu to zupelnie inny temat.
pozdrawiam
martius
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
strzelilem pomylke chodzi o podzial tylko na uczniowskie i czarne pasy to by nie bylo tak zle ale najczesciej co stopien to kategoria
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Nie wierzę, że takie przypadki nie zdarzają się w bjj. Co do karate tradycyjnego to mam wyrobione zdanie, niekoniecznie dobre. Natomiast uważam, że takie elementy są normą i występują wszędzie. Zarówno w szkołach, na uczelniach jak i miejscach treningów.


Co innego przypadki a co innego regula. Chociaz ja az tak bardzo zawodami sie nie interesuje. Pewnie, ze w bjj sa rowniez przekrety. Tam tez sa ludzie a niestety jak zawsze rozni. Przewaga moim zdaniem polega na tym (co napisale wyzej ale nikt sie do tego nie odniosl), ze stopnie dostaje sie za walke, umiejetnosci w walce a nie uklady choreograficzne, kata, 10000 pompek i 500000 przysiadow. Sadze, ze to was boli najbardziej.
Ponadto jak napisalem na treningach sa ciagle sparinkgi. Sparuje sie z osobami o roznym stopniu zaawansowania ale najczesciej o podobnym bo sparing ma uczyc czegos, najczesciej poznanych technik wiec sparowanie z kims o wiele gorszym pod tym wzgledem jest bez sensu nic sie nie nauczysz. Ponadto jak ktos chce sprawdzic jakiegos czarnego pasa to nie widze aby przyszedl na trening i z nim sparowal wg regol stosowanych na zawodach. Spokojnie jak ktos wygra to niech roztrabi na caly swiat. Jakos nic nie slychac na razie, ze ktos poszedl do sekcji bjj i wygral z ich czarnym pasem.
Zreszta co tam duzo szukac i sie droczyc znacie sekcje bjj w Polsce juz ich troche jest co prawda czarnych pasow nie ma ale jest kilka niebieskich :) . Wystarczy wygrac z ktoryms z nich i napisac na forum i z banki. Nie sadze aby ktos z niebieskich pasow Wam odmowil. Wiec do dziela.
  • 0

budo_stando
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1196 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Warszawy
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
ten podział na stopnie - jestem przeciw, no przecież taki zawodnik ćwiczy pod zawody czyli ilość technik jest ograniczona. takiego zawodnika może nie interesować MA i nie ćwiczy kata i innych technik programowych. i taki spotrowiec po dwóch latach spokojnie wygrywa z nie jednym danem, a pas będzie miał biały no chyba, że przyznamy mu honorowego dana
- pozdro. :D

  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
No, a kto wg was powinien być egzaminatorem na egzaminie na stopnie mistrzowskie:
- wasz nauczyciel
- wasz nauczyciel + inne osoby
- osoby nie związane z osobą zdającą, a także nie znającą jej umiejętności (przychodzi ktoś i mówi, że chce zdawać).
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

No, a kto wg was powinien być egzaminatorem na egzaminie na stopnie mistrzowskie:
- wasz nauczyciel
- wasz nauczyciel + inne osoby
- osoby nie związane z osobą zdającą, a także nie znającą jej umiejętności (przychodzi ktoś i mówi, że chce zdawać).


Moim zdaniem egzaminatorem powinien byc nauczyciel u ktorego cwiczymy. Oczywiscie nie zawsze to jest mozliwe bo moze on np nie miec uprawnien do nadawania stopni a wiec wtedy jego nauczyciel ale oczywiscie dopuszcza do egzaminu on.

Obca osoba nie powinna egzaminowac - potem powstaja sytuacje ze sobie ktos jezdzi po roznych instruktorach i co miesiac zdaje gdzie indziej :)

Na stopien nie powinna skladac sie sama wiedza techniczna ale: zaangazowanie w trening, podejscie do innych wspolcwiczacych itp czego nie zna obcy egzaminator.
Akurat w ju-jitsu gdzie co organizacja to inny program chociaz na podobnej bazie ktos nie cwiczac wedlug danego programu moze nawet nie wiedziec o co chodzi i nie ma jak zdawac. Niestety akurat w tej sztuce mase jest osob ciagle zdajacych u innych osob ;(
Podobnie jest we wszelkiego rodzaju wszechstylowych karate.

czyli jak ja to widze:

1. egzaminuje wlasny nauczyciel a jesli nie ma uprawnien na podstawie dopuszczenia nas do egzaminu przez naszego nauczyciela jego nauczyciel.

2. Nasz nauczyciel moze egzaminowac razem z innymi egzamitorami ale to bardziej na zasadzie ze pokazuje im co jego wychowanek potrafi ale i tak decyzja nalezy do niego.

3. Obcy egzaminator nie - chyba ze dopuszcza nas nasz nauczyciel i wyznacza u kogo mamy zdawac.

Oczywiscie tak juz jest ze mase osob nie ma wlasnego stalego nauczyciela (w szczegolnosci na wyzszym poziomie zaawansowania) i stad sie bierze zdawanie u obcych. Ale ja nie wyobrazam sobie sytuacji kiedy ktos cwiczy gdzie indziej a chce zdawac u mnie - ja musze wtedy go przeegzaminowac z calego programu - nie tylko na dany stopien ale i stopnie poprzednie aby zorientowac sie co potrafi on na dodatek musi znac caly moj program abym mogl sie pod jego stopniem podpisac.
U wlasnych uczniow to i tak czlowiek wie co robia na codzien a egzamin to tylko formalnosc.
pozdrawiam
martius
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

ten podział na stopnie - jestem przeciw, no przecież taki zawodnik ćwiczy pod zawody czyli ilość technik jest ograniczona. takiego zawodnika może nie interesować MA i nie ćwiczy kata i innych technik programowych. i taki spotrowiec po dwóch latach spokojnie wygrywa z nie jednym danem, a pas będzie miał biały no chyba, że przyznamy mu honorowego dana
- pozdro. :D


Jak zauwazylem mieszkasz w wawie. Jest tam Mirek Okninski. Przejdz sie do niego on nie ma dana ma "tylko" niebieski pasek. Jak wygrasz sparing ty lub ktorykolwiek z tych sportowcow (jak piszesz) co cwicza 2 lata to pogadamy o ewentualnej walce z danem ok?
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Ja jestem za tym, żeby podczas egzaminu na stopień komisja składała się się z trenera prowadzącego i kilku egzaminatorów, którzy o umiejętnościach zdającego wiedzą mało lub wogóle. Trener od siebie może przekazać wiedzę na temat zaangażowania w treningu, postępów itp. a reszta egzaminatorów ocenia już sam egzamin. Tylko, jeśliw mieście jest tylko jeden klub danego stylu walki, to trudno znaleźć egzaminatorów, którzy nie znają zdającego. A nie będzie się przecież na egzamin na 7 kyu jeździć pół Polski.
  • 0

budo_kamikaze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tej strony ekranu

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
1. U nas w Kyokushin wyglada to tak (stopnie uczniowskie 10-1 kyu) , ze zdajac na np brazowy i tak "jedziesz material" od bialego; wyczerpuje sie material na niebieski- niebiescy schodza, zdajacy "na wiecej zostaja" itd. Oczywiscie jesli zdajesz na wyzszy stopien musisz techniki wykonywac (te "nizsze") -odpowiednio do twojego poziomu zaawansowania- lepiej. generalnie egzamin sklada sie z 3 czesci:
- kihon-geiko (pojedyncze techniki) i ido-geiko (poruszanie sie w zadanych pozycjach+ techniki)
- kata
- kumite walka w systemie knockdown

2. Egzaminy w kyokushin i kyokushino-podobych stylach trwaja na wyzsze stopnie 3-5 godzin non stop (w tym 1-2 godziny walki). Moze czesc z Was napisze ze to masochizm ale dzieki temu nie zdazaja sie niezdrowe sytuacje kiedy brazowy pas (2-1 kyu) maja osoby 13 -14 letnie i mlodsze, albo osoby ktore cwicza po 3 lata...

3. aby zdawac u "obcego" egzaminatora (czyli na wyjezdzie) musisz miec pozwolenie ze swojego macierzystego klubu. Na wyzsze stopnie zdawanie poza klubem to wrecz koniecznosc gdyz do 4 kyu moga egzaminowac 2-Dany a powyzej 3 kyu moga egzaminowac tylko 4-dany a tych w Polsce jest chyba 4-lub-5 sztuk + jeden 6 Dan

4. Jeszcze a propos zdawania u "obcych egzaminatorow"- jesli jestes dobrze przygotowany do egzaminu to mozesz podejsc do niego wrecz "z marszu" i osoba egzaminatora "nie robi tobie roznicy"
  • 0

budo_aviator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków, jednak Kraków :)

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Cześć :P

Tak przeglądałem sobie temat, który poruszyliście na temat odzwierciedlenia umiejętności do poszczególnych stopni w różnych stylach. Tu i ówdzie pojawiały się głosy o do stopniach w Bjj, co do których oficialnie wiadomo, że ciężko się zdobywa:P Ale przpomniałem sobie, że ktoś kiedyś na forum zamieścił adres stronki, na której za odpowiednią opłatą można sobie zamówić ceryfikaty. Co to za lipa? Orientuje się ktoś?

Aviator
  • 0

budo_thanes
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 495 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sigil

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
a ja chciałbym nawiązać, do problemu pasów...Każdy może iść do sklepu z sprzętem do SW i kupić sobie czarny pasek...nawet osoba nie znająca się na SW. To, że będziecie mieli kawałek materiału zabarwionego na czarno nie zrobi z ciebie mistrza, ani nie da ci tajemniczych sił. Przede wszystkim ćwiczysz dla siebie...jak na ulicy zaczepi cię 3 kolesi, to raczej nie zbędziesz ich pokazaniem paska, który nosisz w kieszeni, bo nawet nie wiesz jak go przewiązać. Co to za radosć mieć pas na który nie zasługjesz !!?? Co to za satysfakcja !!?? Pamiętam jak ja się cieszyłem z ciężko zdawanych egzaminów karate shotokan...a niedługo mój pierwszy egzamin Taekwondo...jezu jak ja się stresuję, że mi nie pójdzie :)
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

a niedługo mój pierwszy egzamin Taekwondo...jezu jak ja się stresuję, że mi nie pójdzie :)


na 10 cup?
nie ma szans. W częstochowie od lat krąży opowieśc o 1 (słownie jeden) przypadku, że ktos nie zdał, a i to dlatego, żę ćwiczył chyba od dwóch tygodni i niczego nie umiał.

BTW: żeby Cię zdołować. Czy słyszałeś, że jakieś 10 lat temu (możę trochę więcej), każdy kto się pojawiał w dojang dostawał autoamtycznie 10 Cup i biały pas?
Później ćwiczących zrobiło się więcej i wprowadzono egzaminy. :-)
(mnie to dołowało przed pierwszym egzaminem :twisted: )
  • 0

budo_thanes
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 495 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sigil

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Ja się tak czułem zdając na 10 kyu w karate...w tdk zdaję od 8 cup...wtf
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

BTW: żeby Cię zdołować. Czy słyszałeś, że jakieś 10 lat temu (możę trochę więcej), każdy kto się pojawiał w dojang dostawał autoamtycznie 10 Cup i biały pas?
Później ćwiczących zrobiło się więcej i wprowadzono egzaminy. :-)


W taekwondo WTF też nie zdaje się na 10 kup, a biały pasek ma się "z automatu". Bo i nieco dziwny taki egzamin, który się niczym nie oznacza (z białego bez stopnia na biały ze stopniem ;) )

Gizmo
  • 0

budo_kirin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
1. Egzaminator - jeśli tylko jest taka możliwość - nie powinien znać zdającego.
2. Na swój stopień pracowałem przez 10 lat. Nie boję się walczyć i przegrywać z ludźmi o niższych stopniach. Zdając egzamin po prostu spełniłem wymagania, tymczasem są ludzie , którzy wkładem pracy i energią wkładaną w trening wyprzedzają innych. Są ode mnie silniejsi, szybsi, bardziej wytrzymali. Często spotykam ludzi młodszych stażem, którzy technicznie są o niebo lepsi ode mnie - oni po prostu mają talent, lepszą koordynację ruchową. Czemu mam się wstydzić tego, że przegrywam walkę z kimś lepszym ode mnie?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024