Skocz do zawartości


Zdjęcie

czarny pas


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_pawelek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarosław

Napisano Ponad rok temu

czarny pas
Co sądzicie o tym. Cytuje

Pierwszy czarny pas przyznaje się za opanowanie technik podstawowych. Jakkolwiek zależy to od obranej metody treningu, zazwyczaj stopień mistrzowski - 1 DAN zdobywa się po 2-3 latach intensywnego treningu.

Taka informacja znajduje sie na stronie PZKT a dokładniej:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Czarny pas ( niestety dla niektórych fetysz ) otrzymuje się ( powinno sie otrzymać ) po pozytywnie skończonym egzaminie.
W zależności od szkoły, systemu ten czasookres jest różny.
Na pewno minimum 3 lata dla TKD czy Karate. Np. w VVD - 6 lat. te różnice wynikaja z ilości materiału. W żadnym wypadku nie wolno porównywać jakości, skuteczności szkół poprzez ilość lat wymaganych na egzamin 1 dana.
Później czasookres pomiędzy poszczególnymi egzaminami wydłuża się i tak np. 1 - 2 dan = 2 lata, 2 - 3 dan = 4lat ( tak jest przynajmniej w VVD )
Smutek i zazdrośc mnie ogarnia wielka, kiedy czytam o 30 latku, który ma 6 lub 7 dan. A ja stary i głupi tyle lat u tych samych nauczycieli i co ?
Każą tylko pracować i pracować. Ech życie, życie.
zasmucony do bólu :oops:
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Co sądzicie o tym. Cytuje

Pierwszy czarny pas przyznaje się za opanowanie technik podstawowych. Jakkolwiek zależy to od obranej metody treningu, zazwyczaj stopień mistrzowski - 1 DAN zdobywa się po 2-3 latach intensywnego treningu.

Zapomnieli napisać, że jeszcze trzeba zdać egzamin :D
No cóż, wszystko zależy od tego, jak często ćwiczysz (3, 4, 5 a może więcej razy w tygodniu) i ile czasu na to poświęcasz. Oczywiście istotne jest, jak się do tego przykładasz :grin:
IMHO jednak 2-3 lata treningu (nawet intensywnego) to trochę za mało, żeby mówić o opanowaniu umiejętności na pierwszy stopień mistrzowski. Chyba, że chodzi o "wyprodukowanie" dużej ilości czarnych pasów, które tak naprawdę będą na poziomie niebieskiego/brązowego pasa.
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Co sądzicie o tym. Cytuje

Pierwszy czarny pas przyznaje się za opanowanie technik podstawowych. Jakkolwiek zależy to od obranej metody treningu, zazwyczaj stopień mistrzowski - 1 DAN zdobywa się po 2-3 latach intensywnego treningu.

Taka informacja znajduje sie na stronie PZKT a dokładniej:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Witam!

Jest duza dysproporcja w wymaganiach, czasokresach i mozliwosci zdawania egzaminu w roznych stylach karate. W niektorych tradycyjnych istotnie takie wypaczenia (tak ja do tego podchodze) moga sie zdarzac. W stylach typu Kyokushin, Oyama, Shidokan (ogolnie knockdownopodobnych) praktycznie nie jest to mozliwe. Chociazby ze wzgleu na to, ze na egzaminach przechodzi sie ciezki i wymagajacy test walk - do tego nie da sie przygotowac w 2-3 lata (od zera).
W zwiazku z tym wychodzi na to, ze stopien stopniowi nie rowny. Ciezko jest porownac wartosc zdobytego stopnia w Shotokanie z rownym np. w Shidokan.

Pozdrowienia,
MR.
  • 0

budo_pawelek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 95 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarosław

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Znam dużo takich co juz mają czarne pasy w karate tradycyjnym (siedziałem w tym kiedyś
ale sie w kurwiłem na handel tymi stopniami i nie tylko). Tam dzieci co ledwo od ziemi odrosną mają brązowe (3 -1 kyu). To co ja mam sie kłaniać komus (nie chodzi o wiek) kogo rozwaliłbym jednym machnięciem ręki i to tak od niechcenia.
Wiele razy widziałem egzaminy na stopnie kju: wszyscy zdają.
O egzaminach na dan słyszałem: tam nie ma czegos takiego jak walka. W ogóle parodia.
Oczywiście jest wielu dobrych zawodników Karate Tradycyjnego z którymi miałem okazje walczyć.
i którzy reprezetują sobą naprawde dużo.
Ale wiekszość nie powinna nosić niebieskiego pasa a co dopiero czarny.
Kasa kasą ale bez przesady.

Pawelek
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Zakładając 10 stopni kyu w odłamach kyokushin i na każdy stopień średnio 6 miesięcy treningu (będący także wymaganiem formalnym często) ostacza to 1 kyu po 6 latach. Wobec tego egzamin na shodan powinien zgodnie z tym cyklem być po 7 latach. Zakładając, że pewne egzaminy można zdawać w czasie obozów, więc częściej niż co pół roku powiedzmy, że ten okres to 5-6 lat.
Osobiście, nie znam nikogo kto ma shodan po 5 ciu latach treningu, ale znam za to kilku którzy dostali czarne paski za "brak umiejętnosci", "kasę" itd. Osobiscie uważam, że czarny pas powinien być wyznacznikiem umiejętności, ale lałem już wiele różnych czarnych pasków sam go nie mając (trenuje od 21 lat a moi przeciwny mieli je po 3 :D ).

Szanuje pas który noszę na biodrach, ale znam wielu którzy tego nie robią, bo nie musieli o to walczyć tak jak by należało.
  • 0

budo_stando
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1196 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Warszawy
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
a ja wciąż nie mogę uwierzyć, w ten egzamin w Siemiatyczach chyba kol Śmierciak - no parodia przestraszony :D dziewczynka miała może 13 lat a na "egzaminie" pomachała nogą ( bo nie kopała), jakieś kata ale jak by muchę ganiała i shodan! ous sensei - no k. a to śmiszne.
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
W shotokanie, jeśli chodzi o względy formalne, to shodana można zdobyć po 3 latach 6 miesiącach treningu. Egzaminy na kyu co 4 miesiące a pomiędzy 1 kyu a shodanem 6 miesięcy. Moim zdaniem dla większości ludzi to za krótko. Albo inaczej: terminy są dobre, za to przesiew powienien być większy. Chcesz, to zdawaj w terminie, ale zdziwienie może zabić... Muszę przyznać ze skruchą, że jak jakiś czas temu widziałem shotokanowca z shodanem na zawodach (ja miałem wtedy 5 kyu) to się załamałem i żałowałem, że nie jest w mojej wadze. Koleś był dobry w kata, ale kumite :lol: . A mi się trafił 3 dan, 17 lat treningu, no i mnie zdziwienie prawie zabiło. Od razu wyjaśniam: to były otwarte MP północnej, więc były wszystkie stopnie w kupie.
Ja jestem za dokładniejszą weryfikacją i zaostrzeniem kryteriów egzaminacyjnych.

Ciezko jest porownac wartosc zdobytego stopnia w Shotokanie z rownym np. w Shidokan

Nie powinniśmy porównywać stopni, tylko umiejętności konkretnego człowieka w danej umiejętności. Noszony pasek nie świadczy o człowieku, czy jest on z Kyokushin, Shidokan, Shotokan, BJJ czy też Judo.
A tym, którym zależy na kolorze mogę polecić dobry sklep z akcesoriami do sztuk walki w Trójmieście. Czarne tanio :lol: :lol: :lol: .
  • 0

budo_dzynio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RYBNIK

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

W shotokanie, jeśli chodzi o względy formalne, to shodana można zdobyć po 3 latach 6 miesiącach treningu. Egzaminy na kyu co 4 miesiące a pomiędzy 1 kyu a shodanem 6 miesięcy. Moim zdaniem dla większości ludzi to za krótko. Albo inaczej: terminy są dobre, za to przesiew powienien być większy. Chcesz, to zdawaj w terminie, ale zdziwienie może zabić... Muszę przyznać ze skruchą, że jak jakiś czas temu widziałem shotokanowca z shodanem na zawodach (ja miałem wtedy 5 kyu) to się załamałem i żałowałem, że nie jest w mojej wadze. Koleś był dobry w kata, ale kumite :lol: . A mi się trafił 3 dan, 17 lat treningu, no i mnie zdziwienie prawie zabiło. Od razu wyjaśniam: to były otwarte MP północnej, więc były wszystkie stopnie w kupie.
Ja jestem za dokładniejszą weryfikacją i zaostrzeniem kryteriów egzaminacyjnych.

Ciezko jest porownac wartosc zdobytego stopnia w Shotokanie z rownym np. w Shidokan

Nie powinniśmy porównywać stopni, tylko umiejętności konkretnego człowieka w danej umiejętności. Noszony pasek nie świadczy o człowieku, czy jest on z Kyokushin, Shidokan, Shotokan, BJJ czy też Judo.
A tym, którym zależy na kolorze mogę polecić dobry sklep z akcesoriami do sztuk walki w Trójmieście. Czarne tanio :lol: :lol: :lol: .


Tyle ze pas ,powinien byc odzwierciedleniem umiejetnosci-w Bjj miedzy
bialym a nastepnym niebieskim pasem ,roznica na macie jest widoczna.
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Myślę, że w każdym stylu różnica pomiędzy białym paskiem (początkującym) a niebieskim (średnio zaawansowany) jest baaaaaaaardzo widoczna. Zawsze gołym okiem można zobaczyć olbrzymią poprawę koordynacji, wytrzymałości no i oczywiście techniki, której przed rozpoczęciem treningów po prostu nie było. Gorzej, jeśli takie duże różnice występują pomiędzy dwoma ludźmi z czarnymi pasami trenującymi ten sam styl. A do tego niestety często dochodzi.
  • 0

budo_dzynio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RYBNIK

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Pas bialy ,posiadaja w Bjj ludzie cwiczacy po 2,3 a nawet wiecej lat -i roznica miedzy nimi a niebieskim pasem mimo wszystko jest widoczna ,po
prostu na pasek w Bjj trzeba zasluzyc i sciemnic sie nic nie da ,bo mata wszystko zweryfikuje :grin: .A co do roznicy miedzy czarnymi pasami ..
mialem kiedys przygode z kung-fu i rzeczywiscie ,jedne czarne pasy nie umywaly sie do innych ,ale chlopaki nadrabiali to surowa mina i zabojczym wzrokiem :grin: .
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Pas bialy ,posiadaja w Bjj ludzie cwiczacy po 2,3 a nawet wiecej lat -i roznica miedzy nimi a niebieskim pasem mimo wszystko jest widoczna ,po
prostu na pasek w Bjj trzeba zasluzyc i sciemnic sie nic nie da ,bo mata wszystko zweryfikuje :grin: .A co do roznicy miedzy czarnymi pasami ..
mialem kiedys przygode z kung-fu i rzeczywiscie ,jedne czarne pasy nie umywaly sie do innych ,ale chlopaki nadrabiali to surowa mina i zabojczym wzrokiem :grin: .

Niestety w bjj też można pasek zdobyć nie robiąc nic, jakieś pół roku temu dostałem maila z zagranicy o nauce przez internet bjj, wystarczyło przesłać kilkanaście dolarów na podane konto i otrzymywało się czarny pas bjj.
  • 0

budo_dzynio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RYBNIK

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Niestety w bjj też można pasek zdobyć nie robiąc nic, jakieś pół roku temu dostałem maila z zagranicy o nauce przez internet bjj, wystarczyło przesłać kilkanaście dolarów na podane konto i otrzymywało się czarny pas bjj.


No coz,podejzewam ze koles ktory by zdobyl w ten sposob pas zostalby
raz dwa sprowadzony na ziemie ,przez pierwszego lepszego zawodnika Bjj cwiczacego w klubie i kariery jako instruktor by nie zrobil :grin: ,predzej czy pozniej ktos sprawdzilby jego umiejetnosci,a wtedy marny jego los papieros .Skad dostales tego meila Fiodor?.
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Pas bialy ,posiadaja w Bjj ludzie cwiczacy po 2,3 a nawet wiecej lat -i roznica miedzy nimi a niebieskim pasem mimo wszystko jest widoczna ,po
prostu na pasek w Bjj trzeba zasluzyc i sciemnic sie nic nie da ,bo mata wszystko zweryfikuje :grin: .A co do roznicy miedzy czarnymi pasami ..
mialem kiedys przygode z kung-fu i rzeczywiscie ,jedne czarne pasy nie umywaly sie do innych ,ale chlopaki nadrabiali to surowa mina i zabojczym wzrokiem :grin: .

Niestety w bjj też można pasek zdobyć nie robiąc nic, jakieś pół roku temu dostałem maila z zagranicy o nauce przez internet bjj, wystarczyło przesłać kilkanaście dolarów na podane konto i otrzymywało się czarny pas bjj.


Co Ty Fiodor wypisujesz? Ja tez Ci wysle majla z zagranicy, ze nazywam sie Jan Pawel II i proponuje Ci beatyfikacje i co? Napiszesz na forum, ze dostales propozycje z Watykanu na swietego? Zastanow sie co piszesz. Doskonale wiesz, ze jak ktos dostanie czarny pas w bjj to od razu jest wyzywany na pojedynek przez brazowe i purpurowe pasy bo karzdy chce mu dokopac.
W bjj bardzo wazne sa pasy i dlatego na pewno nie bedzie tak jak opisaliscie wyzej, ze 3 dan walczy z jakims uczniowskim stopniem. Nie wypaczajcie rzeczywistosci. Tak rzczywiscie jest w karate czy nawet w judo ale w bjj jak na razie nie. I chwatit. Jest podzial na kolory pasow a nastepnie na wage. Napiszcie gdzie tak jeszcze jest. Chetnie sie dowiem.
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Jesli według Ciebie, bronson, walka z przeciwnikiem to pomyłka, to gratuluję. Ja uważam to za wspaniałą okazję do nauki. Bo taki koleś, co trenuje 15 lat, nie połamie Cie na macie tylko ci tak dokopie, żeby sie Tobie krzywda nie stała. I o to chodzi w takich otwartych zawodach. A normalnie jest tak, że na MP mogą jeździć ludzie od 3 kyu.
A dlaczego w BJJ 3 dan nie będzie walczył z uczniowskim stopniem? Honor mu nie pozwala, boi się porażki czy co? Jesli na zawodach jest to określone to ok, inaczej tego nie rozumiem.
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Jesli według Ciebie, bronson, walka z przeciwnikiem to pomyłka, to gratuluję.


???? Gdzie ja to napisalem?

Ja uważam to za wspaniałą okazję do nauki.
Bo taki koleś, co trenuje 15 lat, nie połamie Cie na macie tylko ci tak dokopie, żeby sie Tobie krzywda nie stała.

Pisales o zawodach. Na zawodach sa inne cele niz nauka technik.

I o to chodzi w takich otwartych zawodach. A normalnie jest tak, że na MP mogą jeździć ludzie od 3 kyu.
A dlaczego w BJJ 3 dan nie będzie walczył z uczniowskim stopniem? Honor mu nie pozwala, boi się porażki czy co? Jesli na zawodach jest to określone to ok, inaczej tego nie rozumiem.


Honor nie ma nic do rzeczy. Nie bedzie walczyl bo taka walka jest bez sensu. Po co grac do jednej bramki? To jak bys z golymi rekoma szedl na goscia z karabinem. Po co?
Walczyc powini ludzie o duzych roznicach poziomow jak najbardziej ale nie na zawodach tylko na sparingach. Ponadto czarny pas bjj nie odmawia konfrontacji zreszta to domena w ogole cwiczacych bjj, ze szukaja wciaz mozliwosci sparingow i to z karzdym chyba dlatego, ze sparing wystepuje niemal na karzdym treningu.
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Chodziło mi o to, że są zawody open, gdzie każdy może startować (u nas od 6 kyu) i są zawody, gdzie jest podział na stopnie zaawansowania. Nie chcesz - nie startujesz, jedziesz gdzie indziej. Gdy ja miałem 6 czy 5 kyu, to dla mnie zawody były raczej zdobywaniem doświadczenia i przezwyciężaniem tremy a nie walką o złoto. To przychodzi po czasie. Jesli nie próbujesz swoich sił na zawodach, walcząc z bardziej zaawansowanymi, to nie zdobędziesz wymaganego doświadczenia. Po jakimś czasie sam zostajesz zaawansowanym, ale bez doświadczeń z zawodami. Tak przynajmiej myślę...
  • 0

budo_dzynio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RYBNIK

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas

Chodziło mi o to, że są zawody open, gdzie każdy może startować (u nas od 6 kyu) i są zawody, gdzie jest podział na stopnie zaawansowania. Nie chcesz - nie startujesz, jedziesz gdzie indziej. Gdy ja miałem 6 czy 5 kyu, to dla mnie zawody były raczej zdobywaniem doświadczenia i przezwyciężaniem tremy a nie walką o złoto. To przychodzi po czasie. Jesli nie próbujesz swoich sił na zawodach, walcząc z bardziej zaawansowanymi, to nie zdobędziesz wymaganego doświadczenia. Po jakimś czasie sam zostajesz zaawansowanym, ale bez doświadczeń z zawodami. Tak przynajmiej myślę...


Doswiadczenie to wspaniala rzecz ,tyle ze widzisz Lord tak jak juz bylo wspomniane w Bjj ,miedzy np:bialym a czarnym pasem jest naprawde przepasc i jak juz Bronson napisal -walka taka nie miala by sesu ,po prostu gosc robilby cie jak by chcial a twoja rola ograniczyla by sie do
bycia workiem treningowym :grin: .Dlatego na treningach ,dobiera sie ludzi o podobnym stazu ,a gdy ten jest podobny o zblizonej wadze.
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Dlaczego 3 dan ma nie walczyć z 3 kyu ? Dlaczego miałby nie dostać ? Różnica w technice ? Bzdura, walka to złożenie wielu elementów, gdzie technika i doświadczenie wcale nie muszą przodować. Jakby tak było dziadki z 9 danami waliły by się po czapach na zawodalch a nie młodzi ludzie.
Doświadczenia i umiejętności są ważne w karierze trenerskiej, zawodnicy, ich ocenę i dobór kreuje się w oparciu o inne fakty.
  • 0

budo_bronson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Włocławek

Napisano Ponad rok temu

Re: czarny pas
Jarek pisalem o bjj nie o karate. Sila, wytrzymalosc, dynamika itd sa oczywiscie wazne ale w zawodach bjj najwazniejsza jest technika a dziadkowie o ktorych piszesz nie biora udzialu w zawodach bo juz zdrowie nie to :) . Po prostu w pewnym wieku np kosci sa bardziej kruche itp itd. Ja widzialem na zawodach karate jak zielony pasek wtlukl jakiemus czarnemu zdaje sie 2 dan to byly mistrzostwa Polski w tradycyjnym. I to doslownie lal go caly czas. W bjj takie rzeczy sie po prostu nie zdarzaja. Roznica w umiejetnosciach jest zbyt spora. Moga byc zwyciestwa ewentualnie w roznicy o jeden stopien ale 3 dan i odpowiednik 3 kyu jest po prostu niemozliwe i tyle.
Wynika to tez miedzy innymi, ze stopnie otrzymujesz za umiejetnosci w walce a nie ladna choreografie walki i piekne kata.
Ot co.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024