Skocz do zawartości


Zdjęcie

co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?
no właśnie.
my uczymy się dwóch kata jo Kobayashi, czterech kata jo Savegnago i jednego kata jo J.Wysockiego, a Wy ?
pozdr.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?
Nie obraz sie Hara-kiri, ale te kata sa znane glownie......hmh.........jakby tu powiedziec........lokalnie. W Polsce. Na swiecie, nikt ich nie cwiczy.Moze moglbys w takim razie jakos je opisac? Zrobic filmy i wrzucic tu na server? - Fiodor sie ucieszy....
To bysmy mogli podyskutowac na ich temat...
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?

Nie obraz sie Hara-kiri, ale te kata sa znane glownie......hmh.........jakby tu powiedziec........lokalnie. W Polsce. Na swiecie, nikt ich nie cwiczy.


Ależ, zachowaj Boże ! dlaczego miałbym się obrażać ? mając świadomość tej hmm... lokalności pytam co się ćwiczy na świecie. chętnie obejrzałbym jakieś filmy (może jakiś link ?)

Moze moglbys w takim razie jakos je opisac?


Obawiam się, że nie jestem w stanie sensownie i w sposób zrozumiały dla reszty (absolutnie nie uważam "reszty" za niekumatych analfabetów ;) )opisać naszych kata

Zrobic filmy i wrzucic tu na server? - Fiodor sie ucieszy....


Takie filmy podobno mają być na nowej stronie LAA, pytałem kiedyś o to Admina.

pozdrawiam
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?
W szkole CH.Tissier robie się kata 31 i kata 14 - z tego co wiem zostały one zapożyczone ze szkoły Saito :)
Ale mogę się mylić :D
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?
aikido toho. I to są formy znane na świecie Szczepan :D
Poza tym ken tai ken, ken tai jo, ken tai te, jo tai te: w nazewnictwie mogłem się pier tentego dolnąć, chodzi o to, że w aikido nishio wykonujemy np ikkyo ze sprzętem i bez sprzętu. A w ogóle to przyjedzcie na trening albo na staż (najbliższy jutro się zaczyna) bo nie umiem tego dobrze opisać :oops:
  • 0

budo_biniu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zielona Góra

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?
Czesc,

Jak juz cwiczym to najczesciej robi sie kata 31 (+ interpretacja), chociaz cwiczylo sie takze kata 13 i 22.

pozdrawiam - Adam
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?
U nas cwiczymy tylko jedno kata (kata Kobayashi) ale niezbyt czesto.
Bardziej skupiamy sie na kihon.
Mysle ze to dlatego poniewaz, bardziej przekladamy prace z partnerem, niz pracę w 'suchej' formie. Ale jako forma cwiczebna sa calkiem w porzadku.

Mam tylko pytanie do Hara-kiri. Czy kata J.Wysockiego posiadają bunkai?
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?

Mam tylko pytanie do Hara-kiri. Czy kata J.Wysockiego posiadają bunkai?


Tak mi przykro, ale nie wiem co to jest bunkai...
Wytłumacz mi pls, co to jest a powiem Ci czy posiadają (a właściwie posiada, bo uczymy się jednego kata, zwanego w niektórych kręgach wazelinką ;))
Albo może ktoś o większym stażu, znający kata J.Wysockiego, zechce się wypowiedzieć ?

pozdry
  • 0

budo_yokot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?
bukai to w wolnym tłumaczeniu praktyczne zastosowanie poszczególnych fragmentów z tych pier... kata :D
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?
Dokladnie bunkai, to nic innego jak interpretacja. Pytam bo jakis czas temu, gdy Savegnago Sensei stworzyl kata jo ku pamięci swojego nauczyciela Kobayashi Sensei, gdy dotarlo ono do Polski nie posiadalo interpretacji (Niektórzy nawet mówli ze jako takiej nie posiada), po godzinach z Sensei Velinovem cwiczylismy starajac się ustalic domniemaną interpretację. Zastanawiam się czy to właściwa droga. Dla mnie kata bez bunkai poza estetycznym doznaniem, są niemal bez wartości. Wykonujesz ruchy których nie rozumiesz i nie wiesz czemu służą. Taka sytuacja jest na porzadku dziennym w Karate Kyokushin (kazdy sam sobie dorobia interpretacje do ichnich pinianów, czy np. do takiego yantsu), a juz jest nagminna w szkołach kung-fu ;)
Ale zanim sie smile odezwie. dodam ze doskonale kata bez interpretacji nadają się do takich zastosowan jak koordynacja obycie z bronią i ogólnie rozgrzewa nadgarskie :)))
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?

Dokladnie bunkai, to nic innego jak interpretacja.


Dziękuję. Tak, kata uczymy się z interpretacją. Zgadzam się w pełni z Tobą, że nauka kata bez interpretacji nie ma sensu. Często jest powodem nieporozumień i postawania wielu wersji ;) Dopiero ćwicząc z partnerem wiadomo dlaczego trzeba robić tak a nie inaczej :)

pozdrawiam
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?
Skoro tak prosisz to cos powiem :-)

Zarowno kata Wysockiego ja i to Savegnago o ktorym piszesz maja swoje interpretacje.

To ze nie znaliscie interpretacji tego kata razem z Marcinem wynikalo mysle z tego ze cwixzyliscie wtedy gdy Savegnago pierwszy raz pokazal to kata - bez interpretacji.

Co do lokalnosci kata ....

Najpopularniejsze sa chyba kata saito 13,22 i 31 - ale cwiczy sie je glownie w aikikaju

Choc (hara-kiri sluchaj) my tez cwiczymy kata 13 saito. Rozni sie minimalnie od tego co uczyli mnie w aikikai ale niewiele.

Zreszta Szczepanie co z tego czy dane kata sa lokalne czy mja zasieg swiatowy?

Dla mnie wieksze znaczenie teraz maja kata kobayashi niz saito, bo ucza akurat tego co jest potrzebne w tym systemie.

Ciao!
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?

Zreszta Szczepanie co z tego czy dane kata sa lokalne czy mja zasieg swiatowy?

Dla mnie wieksze znaczenie teraz maja kata kobayashi niz saito, bo ucza akurat tego co jest potrzebne w tym systemie.

Ciao!


Po prostu, jak ktos cwiczy te bardziej znane ogolnie na swiecie (np kata Saito), to od razu wiadomo o co chodzi, bo sa wielokrotnie opisane w ksiazkach, pokazywane przez wielu instruktorow w roznych wersjach... itd.... A jak jakis sensei Mgene z Zanzibaru wymysli jakies kata, to najpierw trzeba je opisac zeby mozna bylo o nim dyskutowac. Nie ma to nic wspolnego z wartosciowaniem.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?
Szczepan - człowieku obyty światowo, czy wy tam w Kanadzie ćwiczycie sancho. We Wrocławiu od jakiegoś czasu mordujemy 36 podstawowych układów od Chiby Sensei'a i ciekaw jestem czy też na zachodzie to ma lokalny charakter?
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?

Choc (hara-kiri sluchaj) my tez cwiczymy kata 13 saito. Rozni sie minimalnie od tego co uczyli mnie w aikikai ale niewiele.


To kata 13 nie jest Kobayashi'ego ?

A 19 ?

pozdrawiam
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?
Jest 13 kobayashi i 13 saito - ćwiczymy oba.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?

Szczepan - człowieku obyty światowo, czy wy tam w Kanadzie ćwiczycie sancho. We Wrocławiu od jakiegoś czasu mordujemy 36 podstawowych układów od Chiby Sensei'a i ciekaw jestem czy też na zachodzie to ma lokalny charakter?


Jesli sancho to uklad kijow jaki cwiczy Chiba sensei to jest on glownie znany wsrod uczniow senseia (byly USAF West region +Strasburg + jego uczniowie w Anglii) oraz przez tych, ktory jezdza na staze gdzie Chiba sensei uczy kije i chca sie ich nauczyc.
Osobiscie uwielbiam to co on robi z kijami. W jego wykonaniu, to cie uczy WSZYSTKIEGO. On jest straszna maszyna, przerazajacy , ale fascynujacy. Tam jest i dynamika, i moc, i superdokladnosc, i no, wszystko......Staramy sie czasem cwiczyc to u nas w dojo (bo Claude ciagle uczy sie tego na stazach z Chiba sensei), aczkolwiek glownie cwiczymy to co pokazuje Kanai sensei. W gruncie rzeczy,jak pomysle.... to chyba cwiczymy boken jak Kanai a jo jak Chiba.........hmhm......juz sam nie wiem.......w kazdym razie powaznie mysle o kupnie rekawic hokejowych na ochrone dloni. Na razie Claude jest litosciwy i nie wali po dloniach jak Chiba sensei :D

Mysle ze poza USA (nie liczac paru dojo we Francji i Anglii)nikt nie zna kijow Chiby czy Kanai sensei.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?
hm.. moze nie kije... to tak BTW. Juz kiedys o tym pisalem.Trzeba miec jakis szacunek do tego co sie robi... Ok.. never mind.... Pisanie traktatu o tym,ze jo jest nieodzowne w studiowaniu aikido jest tez chyba truizmem. Moze wiec inaczej.. dlugosc kata zalezy od nauczyciela..jego szkola i on tak naucza. Nie mozna w nieskonczonosc uczyc jednego elementu wiec laczy sie je w ciagi logiczne i wtedy jest latwiej.
Aha.. a tak na marginesie... to tak z ciekawosci..co wam daje np. filmiki w inecie z kata - jakims tam ? bo nie rozumiem? Nie prosicej znalesc sobie dobrego nauczyciela?
Aiki
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?

Aha.. a tak na marginesie... to tak z ciekawosci..co wam daje np. filmiki w inecie z kata - jakims tam ? bo nie rozumiem? Nie prosicej znalesc sobie dobrego nauczyciela?
Aiki


latwiej znalezc filmiki niz dobrego nauczyciela, a co jak masz dobrego nauczyciela, ktory na jo nie do konca sie zna, to zmieniasz go na innego co to jest master w jo-kata, ale nic wiecej o czlowieku nie wiesz...
filmiki sa zeby sobie uzmyslowic co i jak ludzie jeszcze robia...
  • 0

budo_hara-kiri
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1088 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: co Wy wyprawiacie z tymi kijami ?

Nie prosicej znalesc sobie dobrego nauczyciela?
Aiki


Hi Aiki,

U kogo trenujesz ?

pozdry
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024