Skocz do zawartości


Zdjęcie

Miecz w Chen


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Miecz w Chen
Czy ktos moglby mi pomoc w zakesie doboru miecza na Tai Cih Chen? Tzn. bede musial nabyc sprzet w przeciagu miesiaca, slyszalem ze sa rozne rodzaje tzn. ciezsze i lzejsze do zawodow itp..., ten ktory mam okazje nabyc to za okolo 200 pln, to drogo czy tanio? Ogolnie, bedzie to poczatek mojego treningu z bronia, czy w zwiazku z tym jest sens kupowac miecz wysokiej klasy, jesli tak to skad? Troche chaotyczny post ale malo spalem, sorry.j
Dacheng czy to prawda ze chcesz opuscic forum? :(
pozdrawiam
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen
Po prostu w sytuacji gdy Paweł (Boruta) nieustannie zakłócał normalne funkcjonowanie forum nie widzialem sensu pozostawania tu, a zwłaszcza moderowania (wyjaśniłem to dokładniej w Hyde Parku). Obecnie Paweł zdecydował o odejściu z forum budo. Trochę szkoda, bo w swojej dziedzinie ma wiele do powiedzenia. Ale chodziło o to, żeby inni nie rezygnowali z udzialu, zniechęceni jego zachowaniem.
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen
Czy ktos moglby mi pomoc w zakesie doboru miecza na Tai Cih Chen? Tzn. bede musial nabyc sprzet w przeciagu miesiaca, slyszalem ze sa rozne rodzaje tzn. ciezsze i lzejsze do zawodow itp..., ten ktory mam okazje nabyc to za okolo 200 pln, to drogo czy tanio? Ogolnie, bedzie to poczatek mojego treningu z bronia, czy w zwiazku z tym jest sens kupowac miecz wysokiej klasy, jesli tak to skad? Troche chaotyczny post ale malo spalem, sorry.j


Czesc Ukyo!

Spoko - jak na niewyspanego, to post bardzo skladny :wink: Ja jak jestem niewyspany, to nawet nie probuje pisac :wink:
A teraz co do miecza...
200 pln, to jak na nasz kraj jest srednio - duzo. Czasem wolaja drozej (po 300), a czasem mozna i po 90 pln nabyc, ale raczej po znajomosci :wink:
Problem w tym, co za to kupujesz. Niestety bron sprowadzana z Chin jest po prostu niemozebnym gownem :( - tanie, cienkie blaszki, skrecone jakim rdzewiejacym kolkiem udajacym srubke, o wadze piorka :cry:
Gdyby to kosztowalo 5 zlotych (a pewnie tyle w Chinach hurtownik placi) to byloby oki, ale...
Wiec po prawdzie to na przyzwoity miecz nie masz co liczyc, chyba, ze ktos ci to po znajomosci i z jakiegos sprawdzonego zrodla sprowadza. Ale szczerze mowiac nawet w Niemczech i Szwajcarii daje sie kupic jedynie ten sam chinski szmelc. Ewentualnie tajwanski - zazwyczaj sa one ciezkie i wygladaja solidniej, ale miedzy Bogiem a prawda jakosc jest podobna.
Tak wiec nie spiesz sie, rozejrzyj sie, jakie ludzie maja, popatrz, jakim sie lepiej cwiczy. No i moze Dacheng sie wypowie, jaki miecz jest do Chenu potrzebny wlasciwie (lzejszy, ciezszy). A jakbys byl w okolicach Wawy, to zapraszam, pokaze Ci swoj - co prawda juz nim nie cwicze, ale mam wyjatkowo uwazam przyzwoity (nie sprzedam, bo mam sentyment, poza tym ladnie na scienie wyglada :wink: ).

Pozdrawiam
K.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen
A ja akurat o mieczu w Chenie niewiele mam do powiedzenia. Dlaczego? Poniewaz zajmowalem sie xinjia, tak jak tej wersji nauczano w Pekinie, a tam po prostu w zasadzie w ogole nie cwiczono z bronia. Chen Fake prawie nie nauczal broni. Troche tylko miecza, ale tez nie przykladal do tego wagi i malo kto z jego uczniow sie do tego przykladal. Cala para poszla w rozwoj, rozbudowanie form recznych (tak powstala wersja xinjia). Takze syn Chen Fake - Chen Zhaokui z broniami Chenu zapoznal sie dopiero w Chenjiagou. Troche to wprowadzal w Pekinie, ale jakos sie za bardzo nie przyjmowalo. Chyba dopiero w latach 80/90, gdy wersja laojia zaczela sie robic bardziej popularna, ludzie od xinjia zaczeli sie uczyc broni od ludzi z laojia. Natomiast ci z laojia zabrali sie powaznie do nauki form recznych z xinjia (zreszta pierwsi zaczeli to robic juz ok. 1973 roku - m.in. Chen Xiaowang i Chen Zhenglei).
No wiec gdy cwiczylem Chen w Pekinie, wszystko koncentrowalo sie na pustych rekach. W zasadzie tylko Feng Zhiqiang troche wiecej uwagi poswiecal mieczowi i szabli, ale malo kto cwiczyl z w miare porzadnym sprzetem. Zapewne glownie z powodow finansowych. Ale rezultat byl taki, ze cwiczono albo z drewnianymi atrapami, albo skladanymi mieczami "teleskopowymi", albo kawalkiem preta z jednej stony owinietego kabelkiem, a na reszcie dlugosci rozklepanego, albo wrecz z kawalkiem wlasnie urwanego patyka. Ja sam cwiczylem drewniana atrapa, za 6 yuanow (1 dolar wg. owczesnego kursu bazarowego).
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen
Dziekuje za odpowiedzi, na szczescie temat miecza stal sie nieaktualny na miesiac czy dwa. Sam mialem troche opory przed nauka kolejnej formy- z bronia, i tak ten material ktory robimy teraz to jest na dobre kilka lat cwiczenia zapas.
pozdrawiam
  • 0

budo_mu-shu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Centralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen
Witam...

Pomimo, iż temat jest teoretycznie zamknięty postanowiłem dodać ociupinkę od siebie...

Miecz najlepiej dobrać do siebie szczególnie względem długości (trzymając przy sobie, w pozycji wyprostowanej, ostrzem do góry... jeśli koniec ostrza dotyka naszego ucha, powinno być O.K. ). Wagowo, 'sprzęt' dostępny na rynku polskim jest podobny ale do treningu wystarcza... Warto zwrócić uwagę na pompon... jego długość i "obfitość" oraz ciężar... może on sporo naprzeszkadzać nam w ćwiczeniach, zwłaszcza szybsze akcje :-) ..
Zdejmować go nie polecam, początkowo bardzo wpienia ale później idzie się przyzwyczaić nie smagając niepotrzebnie swojego ciała....

PZD
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen
to jeszcze w kwestii pompona. Po jaka cholere to jest i skad sie to wzielo???
  • 0

budo_rosomak
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen
Buahaha :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Jaki koles - odgrzebal post sprzed 3 lat :)
  • 0

budo_mu-shu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Centralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen
Witam...
Zasadniczo pompon pełni funkcję dezorientacyjną, odwraca uwagę przeciwnika od ostrza...
dlatego też jest w dość jaskrawych kolorach oraz przy dość szybkich ruchach Jian, wytwarza szum... Druga rzecz to chyba walory dekoracyjne...( tak podejrzewam)... Chińczycy lubują się w "pomponiarstwie" od wieków... obwieszają nimi lampiony i inne rzeczy. Być może ten wpływ przeszedł również na miecz... Choć dwuręczne wersje Jian pompona nie posiadają.. Ale warto przyjrzeć się innym broniom chińskim...chociazby szabla Dao posiada jedno lub dwu-kolorowe "chorągiewki", włócznia czy haki tygrysie..
Halabarda wyposażana była w stalowe pierścienie na ostrzu ....To wszystko raczej służy do odwrócenia uwagi... A w przypadku pompona przy mieczu może on być dłuzszy lub krótszy ( nawet długości samego miecza ) zależnie od zapotrzebowania stylu.. Jedno jest pewne - Przeszkadza jak jasna cholera :-)

PZD
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen
To dlaczego w oryginalnej chinskiej broni, czy to szabla, czy miecz, zadnych takich dupereli nigdy nie ma???
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen

to jeszcze w kwestii pompona. Po jaka cholere to jest i skad sie to wzielo???


Niewykluczone, ze byl to element stroju dworskiego. Jezeli tak, to po prostu musieli go nosic i byloby to odpowiedzia na pytanie dlaczego z nim cwiczono. Tak czy inaczej pompon jest dobrym wyznacznikiem opanowania tej broni. Gdy cwiczy ktos dobry, zawsze spada tam gdzie trzeba :-)
  • 0

budo_mu-shu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Centralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen
Zgadzam się z Przedmówcą...

Poza tym ćwiczenia z pomponem oraz bez to jak by porównać dzień i noc..
Z pomponem strasznie trudne na początku...owija się wokół nadgarstka, smaga ciało... i ogólnie strasznie może zdołować.. ale później jest coraz lepiej i rzeczywiście panując nad ostrzem zaczynamy panowac również nad pomponem... a przy okazji przypomniałem cos sobie ... Pompon był pomocny przy wyrzucaniu miecza w kierunku napastnika... trzymając za koniec zwiększał się promień rażenia...:-)
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen
A czy te dane maja jakies potwierdzenie w literaturze fachowej, moze sa zachowane jakies oryginalne ryciny lub zdjecia z bronia uzytkowa, wyposazona w owe "pompony". Czy tez sa tylko wynikiem ogladania filmow made in china oraz magii wushu.
  • 0

budo_mu-shu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Centralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen
Za czasów dynasti Han, miecz nie był wyposażany w pompon. Zresztą Jian miał zupełnie inną postać niż obecną Sądzę, że wraz z rozwojem kunsztu wojennego pompon wszedł do użytku zupełnie póżniej i to do wersji miecza uzywanego poza polami bitew. Wojenne wersje Jian nie były wyposażane w takie akcesoria poza tym występowały raczej w wersji cięzszej często dwurecznej gdzie swoją masą i rozmiarami musiały sobie radzić z pancerzami przeciwników. Ta wersja obecnie stosowana swój kształt zawdzięcza dynastii Ming, który po czasy obecne praktycznie nie przeszedł zmian. Kilka postów wyżej wspomniane było o walorach dekoracyjnych miecza zakończonego pomponem. Prawdopodobnie mogło tak również być, ponieważ prawo do noszenia Jian mieli ludzie z warstw wyższych (reszta używała szabel Dao). Skoro ten temat okazał się nadwyraz rozwijać..to pokopie się trochę w celu wydobycia materiałów dotyczących tego zagadnienia...oczywiście legendy pomijając, koncentrując się na faktach..jeżeli takowe są dostępne:-)

PZD
  • 0

budo_fire tiger
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 137 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen

Czy ktos moglby mi pomoc w zakesie doboru miecza na Tai Cih Chen? Tzn. bede musial nabyc sprzet w przeciagu miesiaca, slyszalem ze sa rozne rodzaje tzn. ciezsze i lzejsze do zawodow itp..., ten ktory mam okazje nabyc to za okolo 200 pln, to drogo czy tanio? Ogolnie, bedzie to poczatek mojego treningu z bronia, czy w zwiazku z tym jest sens kupowac miecz wysokiej klasy, jesli tak to skad? Troche chaotyczny post ale malo spalem, sorry.j


Witam,
pytasz sie o dobor miecza- to zalezy do czego go potrzebujesz. Do treningu i zawodow uzywa sie lzejszych, ale to sprawa indywidualna i oczywiscie ceny danego miecza. Nie wiem jakie macie w Polsce sklepy z wyposazeniem wiec podam ci adres sklepu w Niemczech. Wystarczy kliknac po lewej stronie (jak wejdziesz na ta strone) na
"Mettalwaffen" i pokarza ci sie oferty z mieczami. Ta firma robi rowniez wysylki do Polski, wiec porownaj sobie ceny te ktore u was obowiazuja i byc moze znajdziesz cos dla siebie.
Pozdrawiam i podaje na koniec adres:
www.asiasports.de
  • 0

budo_mu-shu
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska Centralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen
Hi.. stonka całkiem fajna ... tylko produkty słabo opisane i zobrazowane..
Nie ma możliwości powiększenia fotki danego produktu, a w takiej postaci jak są zamieszczonie za wiele nie widać. Jak by się bliżej poprzyglądać zobaczyć by można jakość wykonania i czy przy "finalnym poskładaniu" użyto nakrętki na końcu czy nie.. a to jest w sumie ważne.. Miałem taką "kaszankę" co przy mocniejszych ewolucjach przekręcała się garda i końcówka rękojęści, która jest pusta a ma właściwie służyć do wywarzenia miecza..
Nie pomagało nawet silne skrecenie całej konstrukcji.. istna lipa dobra na scianę w celach dekoracyjnych.. Także przy zakupie sprzętu starajcie się zwracać na to uwagę żeby oszczędzić sobie później niepotrzebnych nerwów i docinek innych na temat Waszego wyposażenia.


PZD.
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecz w Chen
Rzuciłem okiem. W tych cenach i jeszcze doliczając koszty przesyłki to siękompletnie nie opłaca. Zwłaszcza, że jakość w niemieckich sklepach jest dokładnie taka sama jak w naszych, czyli jak nie patrzeć kupuje się tani chiński szit przepłacając kilka razy ;)

K.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

7 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024