Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tradycyjne szkoły, tradycyjne Kung-fu.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_szary
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 88 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Tradycyjne szkoły, tradycyjne Kung-fu.
Temat juz kiedys byl troche walkowany, m.in. bardzo ciekawymi wypowiedziami Dachenga, ale chcialem troche do niego wrocic.. Z jednym z czytelnikow budo prowadzilismy dyskusje dotyczacych "Tradycyjnego KF". Oraz szkol w ktorych czegos takiego mozna sie uczyc. Ze znanych mi (w Warszawie) tradycyjnych szkol jest m.in. Hung-Gar, uczacy jednak stylow polodniowych. Czy jest w W-wie jakas szkola uczaca tradycyjnych styli polnocnych? Jakie sa ew. fajne szkoly w Polsce? Czy ktos wie coś wiecej na temat Gdyńskiej Szkoły Shaolin Kung Fu utworzonej przez si fu Sławomira Pawłowskiego? Na stronce byłem [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ale interesują mnie również opinie budowiczów. Jakie jest podejscie tradycyjnych styli polnocnych do walki? Kiedyś w jednym z dokumentów slyszlalem np. o wielkiej skuteczności w walce stylu pijanego. Z czego to wynikało? Wiem ze temat jest troche chaotyczny, ale staram sie streszczac, bo trza wracac do pracki :roll:
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne szkoły, tradycyjne Kung-fu.

Czy jest w W-wie jakas szkola uczaca tradycyjnych styli polnocnych?


- Modliszka
- Podobno Liu Yunpeng dobrze zna bajiquan (podobno jest uczniem spadkobiercy tego systemu), ale go nie naucza.
- Style wewnetrzne, wbrew niektorym opiniom uprawiane byly glownie na polnocy, a wiec mozna je zaliczyc do polnocnych. Ale tylko ludzie od Chenu maja porzadny przekaz (Chen Xiaowang), tyle ze dopiero od niedawna. Zhang Fengjun oprocz taijiquan robi baguazhang i xingyiquan, ale sa to warianty standaryzowane.
- Yiquan rozwijal sie glownie w Pekinie, a wiec mozna go zaliczyc do polnocnych, a genetycznie do wewnetrznych.
- Ostatnio jest chuojiao fanzi. Pisal o tym na forum Ge Ande.

Jakie sa ew. fajne szkoly w Polsce?


Marek Flisikowski z Tczewa (jesli nie kojarzysz, zapytaj o niego Marcina Jozwiaka) probuje sie ostatnio bawic w mizongquan i bajiquan.

Jakie jest podejscie tradycyjnych styli polnocnych do walki?


W jakim sensie podejscie do walki? Generalnie wszystkie byly nastawione na walke. Wbrew potocznym opiniom tylko czesc systemow polnocnych koncentruje sie na dlugim dystansie i kopnieciach. Duzo jest systemow, bliskiego dystansu/zwarcia (np. bajiquan, sanhuang paochui). Niektore systemy ktore swego czasu zaslynely ze skutecznosci to np. bajiquan (mowi sie: uczeni maja taiji, wojownicy maja baji), mizongquan (yanqingquan), tongbiquan, fanziquan, chuo jiao, meihuazhuangquan (wiekszosc uczestnikow powstania bokserow uprawiala ten styl, i do dzis jest on chyba najpopularniejszy w polnocnochinskich wioskach). Oczywiscie style wewnetrzne zaslynely na polnocy. Taijiquan - przede wszystkim Yang Luchan, jego syn Yang Banhou i wnuk Yang Shaohou, jesli chodzi o Chen, to Chen Fake, ktory wiekszosc zycia mieszkal w Pekinie, xingyiquan - w prowincjach Shanxi, Henan i Hebei z Pekinem, baguazhang - glownie Pekin, wywodzacy sie z xingyiquan yiquan zaczal sie rozwijac w Pekinie i Tianjinie, pozniej byl przejsciowy okres szanghajski, ale dojrzala wersja uksztaltowala sie i jest kontynuowana jest w Pekinie. Oczywiscie pomiedzy tymi roznymi systemami jest wiele roznic taktyczno-technicznych (nie wspominajac o metodach treningowych). Od dazenia do zwarcia i wykorzystania lokci, kolan, barkow, glowy, bioder (xingyiquan, yiquan, bajiquan), przez stosunkowo dlugi dystans, ale malo wysokich kopniec (tongbiquan), do wiekszej ilosci kopniec (meihuazhuangquan, chuojiao). Oczywiscie troche (bardzo) to upraszczam.

Kiedyś w jednym z dokumentów slyszlalem np. o wielkiej skuteczności w walce stylu pijanego. Z czego to wynikało?


Z opowiesci dziwnej tresci :grin:
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne szkoły, tradycyjne Kung-fu.
Czesc Szary... rzeczywiscie: chaotyczny nieco ten post :wink:

Zacznijmy moze od tego, ze wszystkie te podzialy: polnocne-poludniowe, wewnetrzne-zewnetrzne, shaolinsko-wudangowate sa wynalazkiem nieco sztucznym. Sluzacym raczej uogolnieniu, niz dawajacym jakiekolwiek podstawy do wnioskowania o zawartosci stylu (tak jak chocby znane uproszczenie, ze polnoc kopie, a poludnie uderza, czy tez to, ze w polnocnych stylach pozycje sa wysokie, a w poludniowych niskie) czy o jego skutecznosci tym bardziej. Samo geograficzne przypisanie stylu niewiele daje, bo w koncu adepci i mistrzowie tez sie mieszali po Chinach i nie tylko :D
Zreszta jak doskonale wiesz styli tych jest sporo, roznia sie odmiany, linie przekazu... krecka mozna dostac. Faktycznie mogloby sie wydawac, ze style z poludnia Chin mialy wieksza szanse "wyjscia na swiat", jako ze emigracja chinska pochodzila glownie z prowincji poludniowych. Ale co w takim razie ze stylami takimi jak Bagua, czy Taiji - popularnymi, badz co badz, ktore skupione sa w okolicach Pekinu, a wiec "polnocy"...
Tak wiec zostawmy te podzialy. Niewiele wnosza tak naprawde.
Natomiast jakie sa cwiczone w naszym kraju tradycyjne style kf?
Tak z pamieci:

Hung Gar,
Tang Lang Men,
Chuojiaofanzi,
He Quan (Zuraw),
Choy Lee Fut,
Taiji (Chen i Yang na pewno, nie wiem czy ktos robi inne),
Wing Chun (nie wnikam wedlug jakiej pisowni i ktorego przekazu),
Yiquan.

Jesli ktos cos jeszcze pamieta, prosze dopisac :grin:

A ktore z ww sa polnocne? A jakie to ma znaczenie...

Co do szkoly p. Pawlowskiego, to sie wypowiadac nie bede, bo znam ja tak jak i Ty - z artykulow. Artykuly fajne BTW. A moze zaglada tu ktos stamtad i moze zaspokoic nasza ciekawosc?

Pozdrawiam

K.
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne szkoły, tradycyjne Kung-fu.
Hehe, widze, ze Andrzej byl szybszy o pare sekund z odpowiedzia :D
I oczywiscie o wiele bardziej konkretny :wink:

K.
  • 0

budo_piotrj
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 527 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne szkoły, tradycyjne Kung-fu.
Witam Wszystkich
Wspomnieliście o Tang Lang Quan. Myślę, że kwestia nastawienia wszystkich systemów (nie tylko północnych) na walkę leży również w nastawieniu na nią ich nauczycieli. Mistrz Yu, którego przekaz dzięki S. Milczarkowi ćwiczony jest w Polsce, traktuje swoje umiejętności bardzo praktycznie, o czym przekonałem się osobiście :-? i nie bez bólu. Miałem okazję ćwiczyć z Mistrzem w czasie jego pobytów w Polsce, mimo zaawansowanego wieku, jego dynamika, siła i zdecydownie nie pozostawiały wątpliwości co do przeznaczenia Jego gong fu. Dlatego, choć pokolenie starych mistrzów odchodzi powoli i coraz trudniej znaleźć dobrego nauczyciela, jest jeszcze sporo praktycznego gong fu - również na północy :grin: pozdrawiam piotr
ps. niestety, również w modliszce można trafić na "si fu", także w Chinach co o walce i skuteczności niewielkie mają pojęcie. Ale to się chyba zdarza w wielu MA - są w nich przecież tylko ludzie.... Dlatego nie łatwo jest w tej kwestii generalizować.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

4 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024