Skocz do zawartości


Zdjęcie

McDojo w aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

McDojo w aikido
Jak to wynika z waszych obserwacji? Czy zawodowe prowadzenie dojo podwyzsza poziom (np bo instruktor moze sie skupic na swojej specjalizacji przez caly czas), czy przeciwnie, dostosowuje sie do trendow komercjalnych i opycha sobie pieniedzmi kieszenie przy zerowym zaangazowaniu?
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: McDojo w aikido
nie można tego w ten sposób oceniać ....
są tacy co się opychają i tacy co nie ....
są również tacy co prowadzą dojo hobbystycznie i są bardzo dobrzy i tacy co bardzo słabi ....
Według mnie to zbyt ogólnikowe pytanie
  • 0

budo_kenny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Płock

Napisano Ponad rok temu

Re: McDojo w aikido
Wszystko zależy od konkretnego instruktora. Dla przykładu mój klub jest na granicy bankructwa - wszystko to zawdzięczam mojemu instruktorowi - zajmował sie klubem niby społecznie. Był okres czasu kiedy na treningi przychodziło kilkadziesiąt osób. Pojawiły się dzięki temu pieniążki. Niestety od tamtej chwili instruktor za wiele poza kasa nie chciał widzieć. Sposób w jaki prowadził treningi był farsą. Szczególnie cierpiały na tym osoby początkujące, które w krótce dały sobie spokój z takim aikido. Teraz na treningi przychodzi tylko kilka osób. Nie ma za co opłacić sale. Bardzo możliwe, że klub przestanie istnieć. W moim mieście jest jeszcze jeden klub a tam z kolei poziom techniczny instrktura pozostawia wiele do życzenia, a na dodatek to inna federacja więc nie ma mowy o zmianie. Coś mi sie wydaje że jedyne wyjscie jakie mi zostanie to wyjazdy na treningi do innego miasta... tylko skąd ja na to wezme czas i pieniądze... pewno przyjdzie sie rozstac z aikido...

Dam teraz przykład dobrego instruktora. T. Krzyżanowski z AAI. Z tego co wiem on aikido zajmuje sie profesjonalnie - zyje z aikido. Mialem okazje byc na stazu organizowanym przez AAI i porozmawiać z jego instruktorami oraz z samym Krzyżanowskim. Bardzo podobało mi sie jego podejście do sprawy. Z tego co mi wiadomo każdego roku jeden z jego instruktorów miał sponsorowany wyjazd do USA gdzie mógł ćwiczyć wtedy jeszcze pod okiem śp. F. Toyoda. Jak jest obecnie nie wiem.

Ciekaw jestem czy którykolwiek z "wielkich" polskich instruktorów prowadzi tego typu praktyki??

Pozdrawiam
Adam
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: McDojo w aikido
Widzisz Wallace, no bo jak ktos prowadzi przykladowo dojo i z tego zyje , to czy nie ma tendencji do takiego ksztaltowania treningow i wymagan od swoich uczniow , zeby ich za wszelka cene zatrzymac, zeby bylo ich jak najwiecej? Czy nie bedzie podejmowal dzialan czysto marketingowych zamiast opierac sie na podnoszeniu wlasnego poziomu? Czy nie bedzie dostosowywal wlasnego stylu do aktualnie panujacej "mody"? czyli zacznie isc na rozne moralne kompromisy, najpierw niezauwazalnie, a potem coraz wiecej?
Juz nie mowie o tym, jak to sie odbija na atmosferze w samym dojo, w traktowaniu (np faworyzowaniu) np ludzi bogatszych, czy majacych jakies mozliwosci zalatwienia roznych rzeczy?
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: McDojo w aikido
Z wieloma rzeczami to mocno przesadziłeś : "traktowaniu (np faworyzowaniu) np ludzi bogatszych, czy majacych jakies mozliwosci zalatwienia roznych rzeczy?"
Mój "poprzedni" instruktor rzeczywiście był nastawiony na kasę - aikido zajmował się głównie w celach zarobkowych i bardzo często "nie chciało mu się nic robić" ...
Przy okazji zaniedbywał wyjazdy szkoleniowe do tzw. "swojego nauczyciela" . Dochodziło do tego, że jego uczniowie częściej i dłużej przebywali na seminariach niż on sam ...
Przy okazji zamiast ćwiczyć na treningu i pokazywać na środku, to przyjął taktykę słownego opisywania techniki: wyobrażasz sobie trening z czego 15 minut stanowi rozgrzewka, ponad 30 minut gadania, a reszta to ćwicznie, czyli 30 minut ???
Poza tym ten człowiek ma przerost własnego ego, ale to już inna historia..
Ale za to znam kilku innych instruktorów i taka praktyka nie ma miejsca ...
Wszystko zależy od człowieka i jego podejścia do sprawy ...
Jeśli jest profesjonalista i lubo to co robi, to będzie się rozwijał, odpowiednio traktował ludzi i dyktował ceny takie aby samemu móc godnie żyć i aby nie było to tzw. zdzierstwo ..
Np. u instruktorów wysokiej klasy nie zauważyłem tego typu praktyk..
To tak jak w handlu : duże i dobre firmy z uznaną marką nie będą starały się nikogo oszukać i zedrzeć z niego kasy, bo to się im po prostu nie opłaca ... ich dobre imię jest o wiele ważniejsze niż cokolwiek innego :D
  • 0

budo_marucha
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: McDojo w aikido
Hej Wallace!
Ja ćwicze u Senseia Krzyżanowskiego i tak jak mówisz ten czlowiek z tego żyje (Aikido) ale on też tym żyje. Zaangażowanie w trening jest o wiele większe jeżeli widzisz, że twój Sensei też wkłada w to serce. Miałem okazję wziąć udział w sponsorowanym wyjeździe do Chicago, i powiem szczerze, że to był strzał w 10. Spędziłem 2 tygodnie w zupełnie innym świecie (Aikido), i dało mi to możliwość wyciągnięcia paru wniosków.
Sensei Toyoda traktował Aikido jako biznes, ale jego misja bylo nauczanie Aikido. Dla niego profesjonalizm oznaczało jakość, a jakość bez ciągłego rozwoju wydaje mi się cięzko uzyskać. I co jeszcze ciekawe to to, że nie było tam żadnych nie domówień i domysłów. Jasno określone zasady opierały się na tym, że pierwsze 20 lat na macie możesz powiedzieć 2 słowa Hi Sensei!!!

pozdry Marucha
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: McDojo w aikido
Wredług mnie profesjonalisci zawsze beda lepsi...

Ale profesjonalista to nie tylko hobbysta, ani nie tylko biznesmen.
To pierwsze i drugie w jednym - taki "łosz end goł" :-)

Trudno być profesionalistą, mam nadzieję ze mnie to wychodzi :-) )))
  • 0

budo_ali
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: McDojo w aikido
Wallace--kim jest Twój poprzedni nauczyciel, jeśli wolno zapytać ?
  • 0

budo_wallace
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 567 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: McDojo w aikido
ALI : tylko na priva :(
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024