postaram sie udowodnic czy aminokwasy naprawde sa lepsze od zwyklego wpc/wpi- zalozenie pierwsze wykorzystanie bcaa przy robieniu masy (wysoki poziom glikogenu)Przyjmujac odpowiednia ilosc weglowodanow przed treningiem bedzie to o wiele lepszym i tanszym zrodlem energii dla miesni niz bcaa (wedlug schematu wpierw w hierarchii spalane sa przeciez weglowodany). a wiec co ma byc to sie zuzyje a katabolizm jest konieczny przy budowaniu masy bo bez uszkodzonych wlokien miesniowych nie byloby mozliwe budowania miesni.
- zalozenie drugie. czy warto brac bcaa przed treningiem wedlug standardowych schematow lub w trakcie treningu dla przecietnego pasjonata kulturystyki.porcja przed da nam kopa, zwiekszy wytrzymalosc (nawet ze wzgledu na wiekosza ilosc kalorii
), a kolejne porcje podczas treningu utrzymaja poziom tlenku azotu (zatrzymuja stopniowo katabolizm)
ale jak ma sie do tego bialko ?w miejsce bcaa mozeby teraz wstawic kazde bialko szybkowchlanialne ktore utrzymuje sie w krwioobiegu do 2 godzin. wiadomo ze bcaa zostana szybciej wykorzystane niz serwatka (wystarczy wziasc 15 min przed treningiem) ale patrzac na porcje (sklad) to 50g wpc/wpi/wph (znajduje sie w tym 10-12g bcaa) mamy powolne stopniowe uwalniane aminokwasow do krwioobiegu, czyli efekt ten sam jesli odpowiednio wczesniej przed treningiem zarzyjemy porcje bialka.
tutaj jesli mamy bialko dobrej jakosci to wyjdziemy nawet lepiej niz przy aminkach poniewaz: biorac 2h-1h przed treningiem 40g bialka zapewniamy stala ilosci bcaa przez okres utrzymywania sie w krwioobiegu i np. izolat to 90 min co daje przewage nad bcaa i nie ma potrzeby stosowac metody przedstawionej wyrzej na powstrzymanie katabolizmu i zwiekszenie energii (uzupelnianie bcaa porcjami podczas treningu)
Teraz rozpatrzymy zalozenie nr 3 bcaa przy redukcji:Brak lub minimalny poziom glikogenu (np na czczo, po treningu itd.) to konieczne zastosowanie bialka ale niekonieczne wyizolowanego bcaa. przy niskim poziomie glikogenu kazde dostarczone kilka gram jakiegokolwiek szybkowchlanialnego bialka zostanie wykorzystane na energie. bialko serwatkowe posiada do 28% bcaa tak wiec i tu i tu mamy bcaa. idac sladem pana kowalskiego nie bedacego na cyklu saa nie ma wiekszej roznicy z czego organizm bedzie czerpal energie. czy to bedzie izolowane bcaa czy proste bialko wpi/wpc. co mamy stracic podczas treningu to stracimy ani bcaa ani wpc nie zatrzyma katabolizumu a roznica miedzy stosowaniem jednego a drugiego nie bedzie zauwazalna
FINAŁ
wniosek:
bcaa mozna zastapic odpowiednia porcja bialka przyjetego odpowiednio wczesniej z racji dluzszej wchlanialnosci ale za to rownomiernej (stala krzywa we krwi)