Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zioła w kulturystyce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

RaditZ
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Bodybulding

Napisano Ponad rok temu

Zioła w kulturystyce
Sarsaparilla (Smilax officinalis)

To roślina występująca głównie w Meksyku, gdzie stosowana była od wieków na reumatyzm, raka i choroby skóry. Zawiera duże ilości wzrostowych hormonów męskich - androgenów pod postacią sarsapogenin, mogących imitować działanie testosteronu i DHEA, oraz także beta-sisterol, który ma działanie przeciwzapalne i ochronne na wątrobę. Stwierdzono również w jej składzie witaminy A, C, D, B, żelazo, mangan, sód, krzem, siarkę, miedź, cynk, jod. Ponieważ ma świetne działanie, można ją polecić jako alternatywę dla syntetycznych sterydów, gdyż nie powoduje skutków ubocznych. Posiada również działanie moczopędne i pobudzające pocenie, dlatego była w przeszłości stosowana jako środek oczyszczający krew i usuwający toksyny z organizmu.

Chiączycy stosowali ją w leczeniu reumatyzmu, zapalenia stawów i chorób układu moczowego. O jej właściwościach wspominali już kolonizatorzy hiszpaąscy, uważając ją za lek na impotencję, oziębłość seksualną, trądzik młodzieączy oraz za silny afrodyzjak. Obeznie zioło stosowane bywa przez kulturystów i sportowców innych dyscyplin jako środek na zwiększenie masy mięśniowej bez używania sterydów syntetycznych.

Dawkowanie: 2 kapsulki, 3 razy dziennie, w czasie posilku, popijając szklanką wody.

Tribulus (Tribulus terrestris)

Roślina ta funkcjonowała już 5000 lat temu w tradycyjnych systemach leczniczych Chin i Indii jako silny afrodyzjak oraz środek poprawiający sprawność fizyczną i seksualną. Związek o nazwie tribulus pobudza wytwarzanie testosteronu sprzyjającego rozwojowi masy i siły mięśniowej oraz lepszemu spalaniu tkanki tłuszczowej. Jest to udokumentowane wieloma badaniami naukowymi, które potwierdzają podwyższenie poziomu testosteronu poprzez stymulowanie przysadki mózgowej do większej produkcji hormonu lutenizującego (LH). Wysoki poziom tego hormonu wysyła sygnał do jąder, powodując zwiększenie wytwarzania testosteronu w organizmie mężczyzny.

Wszystkim wiadomo, że posiadanie wyższego poziomu testosteronu prowadzi do większej syntezy białka, większej siły i lepszych wyników anabolicznych. Mimo działania takiego jak sterydy anaboliczne, nie powoduje skutków ubocznych i jest dozwolony w sporcie. Roślina ta, stosowana z powodzeniem od lat przez bułgarskich ciężarowców, wchodzi w skład wielu suplementów dla sportowców i kulturystów, oddziaływujących w kierunku zwiększenia siły i masy mięśniowej.

Dawkowanie: 1000 mg dziennie najlepiej na pusty żołądek

Kordyceps (Cordyceps sinensis)

W Chinach kordyceps stosowany był od wieków przez starsze osoby w celu odzyskania siły i energii życiowej. Stwierdzono w badaniach, że wpływa na wzrost dymutazy ponadtlenkowej, która jest bardzo silnym antyoksydantem. Kordyceps, zwany grzybem gąsienicy chiąskiej, w medycynie chiąskiej jest skutecznym lekiem w leczeniu zapalenia oskrzeli i dychawicy, a także w usuwaniu stanów chronicznego zmęczenia. Przyczynia się on do znaczącej poprawy wyników sportowych, co jest udokumentowane wieloma badaniami naukowymi. Naukowcy uważają, że preparat ten wywiera korzystny wpływ na drogi oddechowe, dzięki czemu więcej tlenu dostaje się do komórek ustrojowych, podwyższając zdolność do wytwarzania większej ilości energii w komórkach. Zwiększa to zdolność do większego i intensywniejszego wysiłku fizycznego. Kordyceps jest bardzo popularnym suplementem dla sportowców i kulturystów, którzy poprzez intensywniejszy trening mogą stymulować wzrost siły i masy mięśniowej.

Dawkowanie: 1 kapsułka 2 x dziennie

Żeńszeń syberyjski (Eleutherococcus sneticosus)

Roślina ta należy do całej rodziny korzeni zeą-szenia, z których najpopularniejszy jest azjatycki i północnoamerykaąski, chociaż różni się od nich zdecydowanie. Nie jest aż tak popularny jak pozostałe, ale warto zapoznać się z tą ciekawą rośliną. Występuje w dalekich regionach rosyjskiej tajgi, w północnej Korei i w Japonii.

Chiączycy nazywają go ci wu jia i stosują od prawie 2000 lat dla zapobiegania infekcji dróg oddechowych, grypie i przeziębieniu. W czasach współczesnych roślina ta pozwalała sportowcom radzieckim osiągać wspaniałe wyniki, a podróżnikom, kierowcom, żeglarzom, myśliwym przeżyć w ekstramalnych warunkach. Podczas badaą zidentyfikowano 7 podstawowych eleuterozydów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na bardzo aktywne eleuterozydy A, B i E. Najbardziej aktywnym jest eleuterozyd A, złożony z B-systerolu i glukozy. Ponadto zawiera sterydy, ligniany oraz kompleks polisacharydów (molekuł cukru), które odgrywają rolę we wspomaganiu układu immunologicznego. Zdrowe osoby przyjmujące regularnie tę roślinę miały zwiększoną liczbę komórek obronnych (T-limfocytów).

Udowodniono eksperymentalnie, żeą-szeą syberyjski zwiększa wytwarzanie adrenaliny, pobudzając mózg do działania i utrzymuje go w stanie czujności, opóźniając uczucie zmęczenia. Dzięki tej roślinie organizm zużywa podczas treningów lub zawodów mniej glikogenu na wytwarzanie energii, a więcej wolnych kwasów tłuszczowych, co sprzyja spalaniu zapasowej tkanki tłuszczowej.

Z badaą przeprowadzonych na sportowcach wynikło też, że roślina ta korzystnie wpływa na pracę płuc, zwiększa ich wydolność i w związku ze zużyciem tlenu znacznie zmniejsza poziom kwasu mlekowego w organizmie sportowca. Oznacza to, że w mięśniach wytwarza się mniej kwasu mlekowego, a więc można dłużej i mocniej trenować. Wykazano, że żeą-szeą syberyjski podnosi ostrość psychiczną i fizyczną oraz wytrzymałość bez "dołków", które wywoływane są przez produkty kofeinowe.

Dawkowanie: po 1 kapsułce rano i wieczorem

Noni (Morinda citrifolia)

Egzotyczna roślina, bardzo pospolita na wyspach Polinezji Francuskiej i Hawajach, kryje w sobie wiele ciekawych substancji, które mają wspaniałe działanie na organizm człowieka. Kwitnie na biało i ma mięsiste, jadalne owoce, przypominające małe ananasy o bardzo nieprzyjemnym smaku i zapachu.

Owoce, które rodzi przez cały rok, zawierają sok stosowany od wieków na wiele dolegliwości. Miejscowi szamani stosowali Noni na cukrzycę, choroby serca, nadciśnienie, choroby nerek i wszelkiego rodzaju obrażenia ciała. Jadano ją w czasach głodu oraz dla poprawy kondycji i wydolności fizycznej. Współczesne badania wykazały, że sok Noni zawiera kseroninę w niewielkich ilościach, znaczne ilości prowitaminy A, witaminy K, selenu oraz prekursora kseroniny, czyli pro-kseroniny - dość ciekawej i osobliwej cząstki, której działanie jest już zbadane i udokumentowane.

Najważniejszą jej funkcją jest regulacja pewnych cech specyficznych protein, odpowiedzialnych za wzrost komórek organizmu człowieka. Powoduje to wzrost siły i wytrzymałości mięśni (uruchamia cykl Krebsa), działając silnie anabolicznie oraz pośrednio, poprzez aktywację całego systemu immunologicznego, włączając makrofagi i limfocyty. Raz uaktywniona kseronina pomaga zregenerować zniszczone i martwe komórki z ognisk zapalnych, co utrzymuje organizm w dobrej kondycji i zdrowiu. Preparat z Noni trzeba koniecznie przyjmować na pusty żołądek ponieważ soki żołądkowe rozkładają enzym, który uwalnia kseroninę.



Astragalus (Astragalus membranaceus)

Roślina pochodząca z północnych Chin, stosowana od wieków jako Huang Gi czyli przywódca, co jest związane z żółtym kolorem korzenia i znaczącą rolę jako zioło tonizujące oraz wzmacniające organizm. Według Chiączyków, wzmacnia siły witalne organizmu i daje doładowanie energetyczne przy utracie wszelkich zapasów energii. Na świecie istnieje ponad 2000 typów astragalusa, jednak tylko chiąska wersja była przetestowana chemicznie i farmakologicznie.

Astragalus zawiera duże ilości składników odżywczych takich jak: flawonidy, polisacharydy, triterpeny, aminokwasy, minerały oraz glikozydy, które pomagają usuwać substancje toksyczne z organizmu, wspomagając regenerację powysiłkową. Obecność tych substancji pokazuje jego wielokierunkowe działanie. Po pierwsze, przyśpiesza metabolizm komórkowy, co przedłuża wysiłek i polepsza wydajność energetyczną. Po drugie, wzmaga syntezę białek w wątrobie, co zwiększa przyswajalność białka potrzebnego do budowania siły i masy mięśniowej. Po trzecie, wzmacnia system immunologiczny, sprawiająć, że organizm jest bardziej odporny na infekcje i choroby. Po czwarte, reguluje czynność nadnerczy, poprawiając przemianę materii.

Badania wskazują, że obniża ciśnienie tętnicze krwi dzięki usunięciu nadmiaru wody z organizmu, wspomagając pracę nerek. Duża ilość glikozydów wspomaga odtruwanie organizmu z substancji odpadowych, powstałych podczas wysiłku fizycznego.

Dawkowanie: 1 - 3 kapsułki codziennie

Damiana (Turnera aphrodisiaca)

Roślina ta, sugeruje botaniczna nazwa, uważana jest od wieków za środek pobudzający popęd płciowy i jest ludowym lekarstwem na impotencję. Stosowana i polecana jest także jako środek działający ogólnie tonizująco oraz poprawiający funkcje życiowe organizmu. Damiana została okrzyknięta afrodyzjakiem już w starożytnych czasach, szczególnie przez rodowitych mieszkaąców Meksyku, gdzie głównie występuje. Jej działanie polega między innymi na naturalnym wyrównywaniu poziomu hormonów w organizmie człowieka, dlatego cieszy się wielką popularnością zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

Badania wykazały znaczne ilości arbutyny, która jest glikozydem fenolowym, mającym działanie dezynfekujące drogi moczowe oraz terpeny, które także wykazują działanie moczopędne, żółciopędne, żółciotwórcze i odkażające. Wykazano także spore ilości alkanoidów sterydowych, z których organizm może tworzyć hormony oraz inne potencjalne aktywnie składniki odżywcze (witaminy i minerały).

Dawkowanie: 300 mg dziennie

Cytryniec chiąski (Schizandra chinensis)

Roślina ta występuje głównie na terenie Chin oraz przyległych terenach Rosji i Korei. Od tysięcy lat wykorzystywana była w medycynie chiąskiej jako zioło poprawiające odporność na choroby i nadmierne obciążenia fizyczne. Owoce cytryąca, przypominające owoce jałowca, zawierają 20% kwasów organicznych, szczególnie kwasu cytrynowego i jabłkowego, co daje znaczące ilości naturalnej witaminy C (w suchych owocach do 500 mg). Ponadto zawiera flawonidy, saponiny, cukry, beta-sisterol, gomissyny A, B, C, N oraz ponad 30 związków lignianowych, o charakterystycznej strukturze podstawowej dibenzo-cyklo-oktanu.

Nowoczesne badania sugerują, że ligniany mają właściwości ochronne dla wątroby, poprzez aktywowanie enzymów w komórkach wątroby, które produkują glutation - najmocniejszą substancję antyutleniającą. Ligniany niszczą również substancje chemiczne, które przyczyniają się do powstania stanów zapalnych w różnych komórkach organizmu człowieka. Cytryniec chiąski należy do roślin stymulujących centralny układ nerwowy, przyczyniając się do poprawy sprawności fizycznej i umysłowej, stymuluje układ trawienny i reguluje poziom cukru we krwi.

Prace laboratoryjne sugerują, że można poprawić wyniki sportowe, budować siłę i wytrzymałość mięśniową oraz pomagać w zmniejszeniu zmęczenia. Stosowany z powodzeniem u sportowców dzięki własnościom regeneracyjnym, podnosi wydolność organizmu, nie będąc zaliczanym do środków dopingujących.

Maca (Lepidium meyenii)

Korzeń warzywa rosnącego w wysokich Andach (powyżej 3500 metrów n.p.m.) stosowany był już przez Inków jako afrodyzjak oraz środek stymulujący potencję i energię. Peruwiaączycy nazywają tę roślinę naturalną viagrą, gdyż wpływa szczególnie na potencję i libido. Badania dowodzą, że zawiera duże ilości prekursorów hormonów (glikozydy steroidowe), witaminy (B1,B2, B12, E, C), minerałów (magnez, wapą, fosfor, cynk, jod) oraz bardzo dużo aminokwasów (tyrozyna). Taka kompozycja naturalnych aminokwasów, minerałów i prekursorów hormonów powoduje wzrost poziomu testosteronu w organizmie człowieka. Maca stanowi naturalną i zdrową alternatywę dla anabolicznych procesów związanych z powstawaniem sterydów. Bogactwo składników odżywczych tłumaczy jej oddziaływanie na organizm człowieka od czasów najdawniejszych po dziś dzień.

Suma (Pafaffia paniculata)

Roślina występująca głównie w Brazylii, od prawie 300 lat stosowana jako środek wzmacniający, poprawiający kondycję fizyczną i samopoczucie, również jako afrodyzjak. W czasie badaą naukowych w korzeniu sumy wykryto sisterol i sigmasterol, a więc sterole roślinne, które mogą kontrolować poziom hormonów w organizmie człowieka. Odkryto również alantoninę, sprzyjającą rozrostowi tkanek poprzez stymulację syntezy białek. Suma jest silnym środkiem anabolicznym, stymulującym wzrost oraz odporność organizmu. Analiza biochemiczna ujawniła, że zawiera enzymy - taurynę i asparaginę - odgrywające istotną rolę w przemianie białek i węglowodanów wewnątrz komórek, duże ilości witamin, soli mineralnych, germanu i beta ekdyson. Związki te zwiększają dopływ tlenu do komórek, przez co można intensywniej i dłużej trenować. Kulturyści i inni sportowcy stosują sumę dla lepszej sprawności o szybszego powrotu do zdrowia po urazach i kontuzjach.

Kozieradka

Kozieradka może być stosowana w postaci długo gotowanego wywaru (paskudny smak) - czasem mieszanego z miodem i lecytyną - lub po prostu można połykać nasiona i zapijać dużą ilością wody. Kozieradka przyczynia się do poprawienia apetytu a także do podniesienia naturalnego poziomu testosteronu w organizmie, co pomaga w budowie masy mięśniowej, podnosi potencje, chęć do treningu. Pozytywne działanie na poziom testosteronu spowodowane jest zapewne obecnością naturalnego ZMA w kozieradce, oraz wielu innych mikroelementów. Raz na jakiś czas stosowany "cykl" kozieradki na pewno pomoże w robieniu masy. Nie należy spodziewać się niesamowitych rezultatów, jednak kozieradka jest dosyć tania. Suplementacja tym ziołem ma sens, zwłaszcza w porównaniu z drogimi, egzotycznymi specyfikami ziołowymi. Efektem ubocznym może być dziwny zapach potu.

Dawkowanie: 2-3 razy dziennie po 1 łyżce. Maksymalna dawka jednorazowa 2 łyżki.

źródło [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] i inne...
  • 0

jdwo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podkarpacie
  • Zainteresowania:KRAV MAGA

Napisano Ponad rok temu

Re: Zioła w kulturystyce
RaditZ, Ciekawy temat. warto przeczytac :)
  • 0
mówisz Rzeszów krzyczysz STAL!!!!!!!!!

GuZu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2691 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Piła
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zioła w kulturystyce
Jak przeczytalem temat od razu skojarzylo mi sie z jednym :hyhy:

TetraHydroCannabinol
Działanie ogólne: poprawa apetytu
xD

Ale ogolnie RaditZ, fajnie ze znalazles takie cos. Przydalo by sie jeszcze jak to dawkowac :) A o tym pierwszym ziele byla juz rozmowa jakis czas temu na forum
  • 0
Everybody wants to be a bodybuilder but nobody wants to lift so heavy ass weights

Patryk6667
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:xXx
  • Zainteresowania:dużo tego ;p

Napisano Ponad rok temu

Re: Zioła w kulturystyce
no no ciekawe, lecz za długa lektura jak dla mnie.. :rotfl:
  • 0

VanHeru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1004 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sandomierz
  • Zainteresowania:Kulturystyka, Dietetyka, Informatyka

Napisano Ponad rok temu

Re: Zioła w kulturystyce

no no ciekawe, lecz za długa lektura jak dla mnie.. :rotfl:


To skąd wiesz ze ciekawe jak nie czytałes ? :rotfl:
  • 0

RaditZ
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Bodybulding

Napisano Ponad rok temu

Re: Zioła w kulturystyce

Przydalo by sie jeszcze jak to dawkowac :)

to co znalazłem o dawkowaniu to dopisałem :hyhy: wiadomo ze 2 pierwsze najczesciej są stosowane :rotfl:
  • 0

Patryk6667
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:xXx
  • Zainteresowania:dużo tego ;p

Napisano Ponad rok temu

Re: Zioła w kulturystyce

To skąd wiesz ze ciekawe jak nie czytałes ?


Poprstu temat wydał się taki ciekawy, inetersujący, a zarazem tak mądry.. :rotfl:
  • 0

cepsik
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Siłownia,Piłka Nożna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zioła w kulturystyce
a tak apropo nie dodales kozieradki.I mam do niej pytanie.Czy istnieje w kapsach??Bo kupilem sobie kiedys w postaci ziola do picia i nawet lyka nie zlapalem jak poczulem ten ,,piekny" zapaszek :rotfl: :rotfl:
  • 0

RaditZ
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Bodybulding

Napisano Ponad rok temu

Re: Zioła w kulturystyce
cepsik, jest w kapsach ale jest droższa od tej w proszku :/
  • 0
Nudzi Ci sie?? Wejdz na
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
wiele ciekawych artów. Polecam.
[you] pozdro:D



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024