Skocz do zawartości


Zdjęcie

Le parkour


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

reynevan88
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1834 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Sierpc
  • Zainteresowania:kobiety :D

Napisano Ponad rok temu

Le parkour
Le parkour (free running, street climbing) to mało znany w Polsce sport extremalny. Jest to niekonwencjonalny sposób poruszania się po mieście, zakładający nieco inne, niż planowali to urbaniści, wykorzystanie wszystkich dostępnych elementów otoczenia. Generalizując, polega to na przeskakiwaniu, zeskakiwaniu, bieganiu i wspinaniu się na wszystkie możliwe przeszkody. Jesteś ograniczony tylko własną wyobraźnią. Możesz użyć każdej barierki, murku, czy też płotu na wiele różnych sposobów. Parkour powstał w latach 80-tych we Francji, w pod paryskim Lisses. Za twórców uważa się Davide’a Belle’a i Sebastiana Foucan’a. Początkowo wyglądało to jak dziecinna zabawa, jednak po pewnym czasie zaczęli traktować swoje hobby poważnie. Nazwali to le parkour, co w wolnym tlumaczeniu może oznaczać „bieganie swobodne”. Niektórzy uważają, iż jest to sport inni, że sztuka. Każdy może to widzieć inaczej, co nie znaczy, że parkour nie może być tym i tym. Jak na razie nie udalo się nikomu przeprowadzić zawodów w parkourze, więc nie mamy tu jeszcze do czynienia z typowo sportową rywalizacją. Walczyć można jedynie ze swoim strachem i slabościami. Inny podzial wśród traucerów (ludzi uprawiających parkour) wytworzyl się na polu modnej ostatnio komercjalizacji, niektórzy uważają, że nie powinno się promować parkouru, pozostali wręcz przeciwnie, oczywiście wiadomo, do czego taka promocja prowadzi, ale z drugiej strony nie można zapominać, że gdyby Belle i Foucan nikomu nie zdradzali tajników swojej sztuki, pozostalaby ona w granicach Francji. Jak w każdym sporcie extremalnym, rywalizujemy tu z sobą samym. Za każdym razem, kiedy podchodzimy do przeszkody i udaje nam się ją pokonać, przelamujemy pewien wewnętrzny opór, który nas powstrzymywal (chodzi tu o nieco trudniejsze wyczyny, niż przejście przez metrowy plot). Oznacza to nasze zwycięstwo, stajemy się przez to silniejsi i lepiej poznajemy samych siebie. Wracając na ziemię, parkour to po prostu ciężka praca i koncentracja przez caly czas trwania treningu. Jest wiele prostych tricków, które już na
początku wykonuje się poprawnie, ale, żeby dojść do perfekcji w zaawansowanych technikach, trzeba poświęcić na to sporo czasu. Wtedy dopiero zaczyna się zabawa. Jednocześnie trzeba pamiętać, że jest to dość niebezpieczne zajęcie, możesz latwo skręcić sobie kostkę, wybić bark lub naderwać ścięgno, jeżeli poczujesz się zbyt pewnie, a , co za tym idzie, nie będziesz odpowiednio skoncentrowany. Koncentracja nie może nie może iść w parze z lękiem, kiedy boisz się wykonać jakiś skok, lepiej rzeczywiście nie wykonuj go, gdyż, kiedy się boisz, tracisz pewność siebie, jesteś niezdecydowany, przez co skok może się nie udać. Konieczne jest uwolnienie umyslu z myśli, przy czym nie można myśleć o samym uwolnieniu, po prostu: „empty your mind”. W parkourze możesz osiągnąć całkiem nowe spojrzenie na otaczająca Cię rzeczywistość. Zwykły człowiek widzi swoją drogę jako sposób na dotarcie do celu, a traucer (czyli osoba uprawiająca parkour) jako miejsce osobistej ekspresji jako człowieka. Patrząc na otaczającą Cię rzeczywistość, widzisz przeszkody, które można pokonać na wiele różnych sposobów, w zależności od Twoich
umiejętności. Wielu ludzi uważa, że parkour to bieganie po dachach. Tak naprawdę dachy są trudno dostępne, dlatego biega się bliżej ziemi, tam, gdzie można znaleźć przeszkody, jak choćby murki, schody, ploty czy poręcze. „Przeszkoda” nie oznacza, że trzeba ją przeskoczyć, można na nią wejść, czy też przejść po niej (np. po poręczy).
Jest wiele technik, umożliwiających każdą z tych rzeczy, np. king-kong vault, dash vault, cat leap, palm spin, gate vault, wall run, czy speed vault. Wszystko to wymaga ogólnego przygotowania fizycznego. Szczególnie ważne są nogi, które najlepiej ćwiczyć poprzez skakanie na skakance, przysiady z wyskokiem, wznosy na lydkach, syzyfki itd.,
ale również przydają się mięśnie rąk, klatki i pleców, które warto ćwiczyć, żeby osiągać szybsze postępy. W parkourze nie dążymy do tego, abyśmy byli lepsi od innych, chodzi o osobisty rozwój. Trzeba zrozumieć, że każdy porusza się inaczej, więc każdy będzie tworzył nową definicję słowa parkour. Dla każdego będzie to coś innego, parkour nie jest w żaden sposób ograniczony, więc może przybierać każdą formę. Bądź jak woda, kiedy wlejesz wodę do dzbanka, staje się ona dzbankiem, a kiedy wlejesz ją do kubka, będzie ona kubkiem. Tak samo w pakourze, przestań widzieć świat jako zbiór utrudnień, tylko nieograniczoną przestrzeń.

To tak po krotce o tym sporcie... i jeszcze mam pytanko... czy na tym forum sa jacys traceur`erzy?
  • 0

...::: LOVE EACH DAY :::...


BODYGUARD
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 7885 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Motoryzacja, kompy,sztuki walki, sex, kobitki, książki fantasy,muza techno

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
... a tak wogóle to co z tego????
  • 0

reynevan88
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1834 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Sierpc
  • Zainteresowania:kobiety :D

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour

... a tak wogóle to co z tego?

nie rozumiem o co ci chodzi...
  • 0

...::: LOVE EACH DAY :::...


slovik
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pomorze

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
tak sie składa ze własnie wychodze z kamerką ponagrywac kumpli którzy ów własnie sport uprawiają ...

zobaczymy co to takiego ... :D
przyjde i zdam relacje :P


pozdro
  • 0

Mate071
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
To jest zaje**sty sport coś w styleu Yamakasi( będziecie wiedzieć jak ogladaliście ten film) :D Jak by ktoś nauczał jak upadać jak skakac przez różne pzreszkody itp, które można napotkać na mieście to z chęcią bym sie na taki kurs zapisał :-)

_________________
CiĘżkO jEsT Żyć LeKKo
  • 0

reynevan88
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1834 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Sierpc
  • Zainteresowania:kobiety :D

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
Mate071, z tego co wiem w Polsce nie ma takich kursow... chlopacy sami sie ucza... wiem bo od niedawna zajmuje sie tym sportem... przyznam ze juz kilka upadkow porzadnych mialem ale jak boli znaczy ze zyje... :D wstaje i jade od nowa :D

a co do filmikow z PK to ja mam ich calkiem sporo na kompie :) i wszystkie ogladam przynajmniej raz dziennie :D

a wiec jak? jest ktos na forum kto uprawia ten sport?
  • 0

...::: LOVE EACH DAY :::...


Mate071
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
Właśnie jestem świerzo co po obejzreniu filmików z Davidem Bellem w roli głównej-chyba się zakochałem w tym sporcie :-P Ale z drugiej strony jak patrze i widze co on tam wyczynia od razu przychodzi mi na myśl to , ze nigdy SAM się takich rzeczy nie naucze...;/

_________________
CiĘżkO jEsT Żyć LeKKo
  • 0

reynevan88
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1834 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Sierpc
  • Zainteresowania:kobiety :D

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
ale popatrz ze jak sie oglada te filmiki to wszystko taki proste sie wydaje... ehhh, skoczy sobie z dachu na dach, zrobi salto w tyl (backflippa), zrobi salto z robiegu po scianie (wallflipa)... nic tylko wyjsc i tez tak robic... tylko to sie zazwyczaj roznie konczy :D

jakie filmiki z Ballem ogladales?
  • 0

...::: LOVE EACH DAY :::...


1988
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 494 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
mam 2 kolegow w szkole co sobie zawsze ,,biegaja,, po lekcjach...podobno fajne
  • 0

Mate071
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
A różne na kazie znalazłem wpisz David bellem i tam są filmiki, niektóre z nich sa kozackie xD Mam taki filmik jak david skacze z z dachu na dach ale jakiegoś bloku-nie moge sie nadziwić jak on to robi nie dosyć, że jest straszna odległość pomiędzy blokami to jeszce na dodatek wysoko.Upada jak kot i nic mu nie jest :-P Respect dla tego kolesia.

_________________
CiĘżkO jEsT Żyć LeKKo
  • 0

reynevan88
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1834 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Sierpc
  • Zainteresowania:kobiety :D

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
ale nie tylko david belle sie tym zajmuje... w Polsce tez mamy niezlych traceur`ow... oto przyklad:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

chlopaki naprawde znaja sie na rzecz :) warto obejrzec, polecam i dla tych ktorzy interesuja sie tym sportem i dla tych ktorzy nic o nim nie wiedza :)
  • 0

...::: LOVE EACH DAY :::...


kujsus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
To są leszcze :mrgreen: Moja mama jak leci po zakupy to lepsze akrobacje robi :D
  • 0

dyndel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2498 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WROCŁAW

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
rey dawaj tego wiecej...
  • 0
''... są oni z kamieniami w rękach ... ulica, która przed nikim nie klęka ...''

BLUE_ARMY
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:KM, ALP, Diving

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
daj wiecej tego
tzn. jak bede szedł centrum i mam isc po przystanku(dach) pełnym ludzi..
to jest to :P 8)
  • 0
ON
NBII + Shock + BCAA MC + Mio


It has been said that something
as small as the flutter of a butterfly's wing
can ultimately cause a typhoon
halfway around the world..
- Chaos Theory

reynevan88
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1834 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Sierpc
  • Zainteresowania:kobiety :D

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
hehe... niedlugo zapodam tego wiecej :D a jak wam sie filmik podobal? ja wlasnie dzieki takim filmikom zaczalem trenowac PK :D
  • 0

...::: LOVE EACH DAY :::...


kujsus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
przed policją mogą dobrze spier*alać, powinni telefony ludziom kraść, nik by ich nie ścignął...
  • 0

Madson
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
to nie jest sport dla nas
do niego trzeba byc silnym ale i bardzo szczuplym...
  • 0
Tylko ciezka praca mozna dojsc do celu...
Weteran z uszkodzonym kregoslupem...

reynevan88
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1834 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Sierpc
  • Zainteresowania:kobiety :D

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
Madson, dlatego ja juz wiecej masy nie chce miec :)

[ Dodano: 11-08-2005, 1:12 ]
screen z filiku evolution :D gosciu utrzymal sie tak okolo 5 sekund :D

[ Dodano: 11-08-2005, 1:30 ]
Tutaj macie kilka zajebistych filmikow o PK! Niektore sa naprawde zajebiste :D

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

P.S.
Tylko zeby nie bylo na mnie jak po obejrzeniu pojdziecie na dwor i zaczniecie skakac i sobie cos polamiecie! :D

Załączone pliki

  • Załączony plik  1.jpg   50,94 KB   9 Ilość pobrań

  • 0

...::: LOVE EACH DAY :::...


kujsus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
ja coś nie mogę tego odtworzyć, weź wrzuć linki jak poprzednio...
  • 0

reynevan88
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1834 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Sierpc
  • Zainteresowania:kobiety :D

Napisano Ponad rok temu

Re: Le parkour
jak nie mozesz otworzyc? mi sie otwiera bez problemu...
  • 0

...::: LOVE EACH DAY :::...




Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024