Trening Full Body Workout (FBW), to trening całego ciała, który jest przygotowaniem do poważnego treningu siłowego. Stosowany być może także przez osoby zaawansowane jako zmiana treningu podczas okresu stagnacji. Polega on na użyciu ćwiczeń na wszystkie partie mięśniowe podczas jednej sesji treningowej. Kolejność wykonywania ćwiczeń powinna być od największej partii do najmniejszej (nogi, plecy, klatka, barki, biceps, triceps, brzuch). Założeniem FBW jest trening na wolnych ciężarach przy wykorzystaniu ćwiczeń wielostawowych (martwy ciąg, przysiad ze sztangą, wyciskanie sztangi, podciąganie, wiosłowanie). Ćwiczenia izolowane podczas treningu powinny być ograniczone do minimum. Zaleca się aby trening wykonywać 3 razy w tygodniu w kombinacji A-B-B. Nie można zapominać o wystarczającej przerwie na regeneracje pomiędzy treningami. Podczas wykonywania treningu osoba początkująca powinna skupić się na poprawnej technice wykonywanych ćwiczeń z wykorzystaniem mniejszych ciężarów oraz większą ilością powtórzeń. Nie korzysta się w nim z dużych ciężarów oraz wykonuje mała ilość serii na jedną partię mięśniową przez co regeneracja trwa krócej. Osoby zaawansowane ze względu na duże używane ciężary podczas treningu, mogą nie zregenerować się w pełni podczas jednodniowej przerwy. Dlatego trenujący tą metodą powinni robić to z głową, wykorzystując odpowiednie obciążenie oraz ilość powtórzeń, aby dać czas mięśniom na regenerację pomiędzy treningami. Trening FBW może być wykonywany podczas masy jak i redukcji gdyż o efektach decyduje odpowiednio zbilansowana dieta. Trening FBW należy wykonywać dopóki są widoczne efekty, jeśli natomiast nie widać rezultatów podczas stosowania się do ogólnych założeń, należy więc zmienić metodę treningową na inną. Trening FBW jest bardzo dobrą opcją nie tylko dla osób początkujących ale też bardziej zaawansowanych. Może on być bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli wpadłeś w rutynę a Twoja mięśnie potrzebują odpowiedniego nowego bodźca do rozwoju.
Split polega na połączeniu partii mięśni w grupy i skupieniu się nad nimi w pojedyńczym treningu. Zabieg ten pozwala na zwiększenie intensywności oraz większej ilości ćwiczeń oraz serii na poszczególne partie. Systemu split nie należy stosować na początku przygody na siłowni. Do treningu split należy przystąpić kiedy zostanie opanowana poprawna technika wykonywanych ćwiczeń. Zaczynając przygodę z siłownią mięśnie nie są jeszcze na tyle gotowe aby wytrzymać tak dużą objętość treningową. Treningi split mogą zacząć być prowadzone podczas przyzwyczajenia się mięśni do wysiłku, zwiększy się czucie pracy mięśni, wzrośnie ich technika oraz poziom ich wytrenowania. Ogólne założenia:
-najczęściej każda partia trenowana raz w tygodniu
-zakres serii na duże partie 12-15 (w 3 lub 4 ćwiczeniach w zależności od złożoności partii mięśniowej)
-zakres serii na małe partie 9-12 (generalnie w dwóch max trzech ćwiczeniach)
-niezależnie od przyjętego podziału partii (i ich połączenia) rezultatem jest zwiększenie intensywności.
-dodatkowe metody stosowane w splicie: progresja, regresja, powtórzenia oszukane, powtórzenia negatywne, wstępne zmęczenie mięśni, serie łączone, super serie, gigant serie.