Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem przy podciąganiu - ostatnia faza


5 odpowiedzi w tym temacie

dn40
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Problem przy podciąganiu - ostatnia faza

Witam,

Ponieważ jestem nowy na forum to kilka słów o mnie. W czasach liceum i studiów trochę ćwiczyłem na siłowni i na drążku - ponieważ wówczas niewiele było wiadomości o bardziej zaawansowanych ćwiczeniach, było to zwykłe podciąganie w którym doszedłem do 30 powtórzeń w serii nachwytem.

Po latach rozłąki z aktywnością fizyczną (obecnie mam 40 lat) tego lata waga wskazała po raz pierwszy 100 kg więc stwierdziłem, że najwyższy czas zadbać trochę o kondycję.

Od września chodzę na siłownię i na drążki  (na siłowni również koncentruję się na pompkach, poręczach, wyciągach). Treningi nie są zbyt regularne - z powodu pracy i zobowiązań rodzinnych, ale staram się te min. 2 treningi w tygodniu przeprowadzić. Doszedłem nieco do siebie: waga 14 kg w dół, lepsza kondycja i samopoczucie. Postanowiłem spróbować odzyskać dawną sprawność w podciąganiu (30 powtórzeń). Po ok. 6 tygodniach treningu podciągałem się 8-9 razy. Wtedy postanowiłem, że kolejną próbę podejmę po 1000 podciągnięć (sumując podciągnięcia na kolejnych treningach) - żeby widzieć progres.

Uzbierało się tych podciągnięć na dzień dzisiejszy 700, ale niejako okazyjnie sytuacja skłoniła mnie do próby. Progres jest wyraźny (17 powtórzeń) ale uwidocznił się jeden problem - otóż staram się wykonywać pełne podciągnięcia od pełnego wyprostu do przełożenia brody nad drążek. Udało mi się to ok. 10 razy a kolejne 7 podciągnięć wykonałem nie przekładając brody nad drążek - miałem brodę na wysokości drążka - ale przed nim. Nie mogłem ją dociągnąć nad drążek - wydaje mi się, że siły miałem wystarczająco, ale coś mnie blokowało - nie wiem czy spompowało mi mięśnie czy usztywniło stawy, ale raczej nie jest to kwestia siły skoro wykonałem tyle powtórzeń i wydaje mi się, że jeszcze bym wykrzesał.

Moje pytanie dotyczy określenia problemu - czy to sprawa normalna i jak to zniwelować, może są jakieś ćwiczenia uzupełniające nastawione na poprawę w tej ostatniej fazie podciągania?

Przepraszam za przydługi wstęp  z góry dziękuję za porady.


  • 0

Maksym Riznyk
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 4373 postów
  • Pomógł: 203
358
Wyśmienita
  • Lokalizacja:Kraków
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Street Workout - It's my Way !!!
  • Staż [miesiące]:96
  • Wzrost [cm]:177
  • Waga [kg]:81

Napisano Ponad rok temu

Re: Problem przy podciąganiu - ostatnia faza

Witam na forum. 

Nie ukrywam, że przy obejrzeniu filmiku było by łatwiej ocenić i podpowiedzieć. 
1. może problem polegać na tym, że jak już pompujesz się to masz mniejszą mobilność, tu warto po treningach też dodać rozciąganie, pleców, mobilność barków. 

2. zwyczajnie może brakować sił, proponuje dodać izometrie w końcowej fazie czyli broda nad drążkiem właśnie. 


  • 0
Zapraszam do śledzenia kanału na YouTube
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Zapraszam na mój fanpage
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

dn40
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Problem przy podciąganiu - ostatnia faza

Witaj,

z filmikiem może być ciężko, ćwiczę sam - z powodu małej regularności trudno się z kimś umawiać.

Czasem rano ćwiczę w parku lotników, może Ci "kiedyś na żywo" pokażę - ale ja to mam czas w godzinach 6.30 - 7.30 rano :)

 

1. Popracuję nad mobilnością barków - zauważyłem, że przy swobodnym zwisie pierwsze co mi wysiada to właśnie barki

 

2. Wypróbuję też izometrie, tylko proszę tutaj o kilka wskazówek - rozumiem, że robić to jako osobne ćwiczenie, a nie dodawać do standardowych serii?

No i raczej na początku sesji (ja daję radę aktualnie zrobić ok 60 podciągnięć w sesji i na koniec już raczej nie miałbym siły trzymać)

A wykonanie to rozumiem - podciągnąć się nad drążek i trzymać w najwyższym punkcie - tylko ile? Ile wytrzymam czy jakiś określony czas?

Czy 3 takie podejścia na trening będzie ok?


  • 0

Maksym Riznyk
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 4373 postów
  • Pomógł: 203
358
Wyśmienita
  • Lokalizacja:Kraków
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Street Workout - It's my Way !!!
  • Staż [miesiące]:96
  • Wzrost [cm]:177
  • Waga [kg]:81

Napisano Ponad rok temu

Re: Problem przy podciąganiu - ostatnia faza

hoho 7 rano w tej chwili jest dla mnie nie osiągnięcia :( w sensie dotarcie do parku, jak coś do szkoły zapraszam, można omówić wszystko :) 
No tak na prawdę tu taj możemy izometrię dodawać za równo na początku jak i na końcu, na końcu odpoczywasz parę minut i starasz się podciągnąć się aż broda będzie ponad drążkiem i trzymasz maksa. 

Pamiętaj, że często aby zrobić progres w jakimś ćwiczeniu trzeba poprawić inne ćwiczenia podstawowe. 


  • 0
Zapraszam do śledzenia kanału na YouTube
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Zapraszam na mój fanpage
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

dn40
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Problem przy podciąganiu - ostatnia faza

Pamiętaj, że często aby zrobić progres w jakimś ćwiczeniu trzeba poprawić inne ćwiczenia podstawowe. 

 

Wiem o tym, dlatego pytałem o ćwiczenia uzupełniające.  Może na siłowni dodam też ściąganie drążka z mniejszy ciężarem do brzucha.  Czy za te ostatnie ~10 cm w podciąganiu odpowiadają jeszcze plecy czy już bardziej praca przechodzi na barki?


  • 0

Maksym Riznyk
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 4373 postów
  • Pomógł: 203
358
Wyśmienita
  • Lokalizacja:Kraków
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Street Workout - It's my Way !!!
  • Staż [miesiące]:96
  • Wzrost [cm]:177
  • Waga [kg]:81

Napisano Ponad rok temu

Re: Problem przy podciąganiu - ostatnia faza

Na zajęciach zauważyłem,  że w ostatniej fazie klubowiczom brakuje pleców. 

 

Więc stawiał bym na plecy, to już jest kwestia wyrobienia. 


  • 0
Zapraszam do śledzenia kanału na YouTube
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Zapraszam na mój fanpage
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]



Dodaj odpowiedź



  

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024