Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mimikery insuliny


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

Litwin81
 • Użytkownik
 • PipPipPipPip
 • 3380 postów
 • Pomógł: 40
146
Bardzo Dobra
 • Lokalizacja:Gdynia
 • Płeć:Mężczyzna
 • Zainteresowania:Różne
 • Staż [miesiące]:Długi
 • Wzrost [cm]:168
 • Biceps [cm] :40
 • Klatka piersiowa [cm]:105
 • Pas [cm]:82
 • Udo [cm]:65
 • Przysiad [kg]:170/15*120
 • Wyciskanie [kg]:140/19*100
 • Martwy ciąg [kg]:185/10*150
 • Waga [kg]:85

Napisano Ponad rok temu

Mimikery insuliny

Post ma już swoje lata,pochodzi z mojego bloga,na którym kiedyś pisałem,jednak nadal jest aktualny.W ciągu kilku tygodni postaram się go zaktualizować o nowe związki :)

 

 

O co tak naprawdę chodzi.Z wiekiem organizm się zużywa,u jednych szybciej u innych wolniej,zmniejsza się wrażliwość tkanek na insulinę,przez co rosną zapasy tłuszczu,szczególnie nie bezpiecznego w okolicach pasa.Są one jakby wyznacznikiem czy grozi nam cukrzyca.Możemy w pewien sposób pomóc organizmowi w partycjonowaniu(dzieleniu) kalorii,tak aby większość spożywanych węglowodanów nie szła jako rezerwa energetyczna organizmu(łuszcz).Znamy kilka substancji nazywanych potocznie mimikerami insuliny,wymienię je teraz po kolej z krótkim opisem:

 

 

Ala,R-Ala,K-R-Ala:

 Jest jedynym przeciwutleniaczem, który jest zarówno tłuszczem i rozpuszcza się w wodzie.To ważne, ponieważ kwas alfa liponowy ma dostęp do wszystkich części komórki, co daje ogromną zdolność wychwytywania wolnych rodników, gdziekolwiek są.A jak wiemy z tematu o antyoksydantach to głównie one odpowiadają za proces starzenia się organizmu.

R-kwas alfa liponowy jest jedną z nielicznych substancji, które mogą rzeczywiście przekraczać barierę krew / mózg, aby wejść do mózgu i przejść  tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny. Suplementacja kwasem alfa liponowym powoduje podwyższone poziomu glutationu, który pomaga organizmowi pozbyć się toksyn.

Jest to ważne, gdyż glutation chroni mózg przed wolnymi rodnikami,z niski poziom glutationu w mózgu jest związany z zaburzeniami mózgu, takimi jak udar , demencja,choroby  Parkinsona i Alzheimera .

 

Zwykle raz zużyty przeciwutleniacz do zwalczania wolnych rodników jest stracony,jednak kwas Ala posiada właściwości do regeneracji,dzięki czemu może nadal nas chronić.Czy wszystkie jego formy są biologicznie bioaktywne?Najlepszą ale i najdroższą formą jest odmiana Ala z  potasem(K-R-Ala),później R-Ala i na końcu Ala.Dodatkowymi pozytywnymi skutkami działania Ala może być fakt iż wzmacnia antyoksydacyjne mechanizmy obronne u osób zakażony HIV i AIDS.Wyniki badań także pokazują iż stosowania Ala doprowadziło do stabilizacji funkcji poznawczych u osób chorych na Alzhaimera.Kolejnym odkryciem są wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Odkryli oni, że komórki "skąpane" w R-ALA hamują wzrost białka związanego ze wzrostem guzów nowotworowych. Uważają, że to ma istotny wpływ w zapobieganiu raka.

ALA jest również kluczowe dla produkcji energii. Pomaga wykorzystywać cukier do produkcji ATP(między innymi aby zwiększyć ilość ATP spożywamy kreatynę), paliwa wykorzystywanego przez komórki ciała.

 

 

D-Pinitol:

 

skutecznie poprawia metabolizm glukozy w organizmie, dzięki czemu sprawia, że organizm sportowca jest w stanie efektywnie gromadzić zapasy glikogenu mięśniowego, co bez wątpienia korzystnie wpływa na wytrzymałość i siłę mięśni, objętość komórki mięśniowej oraz na lepszą regenerację po treningu. Wyniki badań naukowych wskazujące przeciwcukrzycowe właściwości D-pinitolu, zainteresowały specjalistów żywienia i wspomagania w sporcie. 

Kluczowym etapem w regeneracji powysiłkowej i budowie masy mięśniowej jest szybkość wnikania substancji odżywczych do komórek mięśniowych. Insulina jest hormonem umożliwiającym przejście kreatyny, glukozy, aminokwasów przez błonę komórkową do środka komórki. Jednak nadmiar insuliny prowadzi do gromadzenia się zbędnej tkanki tłuszczowej w organizmie sportowca. D-pinitol posiada, pozbawione skutków ubocznych, anaboliczne działanie insuliny. Związek ten silnie stymuluje gromadzenie składników odżywczych w tkance mięśniowej (glukoza, kreatyna, aminokwasy) i jednocześnie zabezpiecza przed wnikaniem ich do tkanki tłuszczowej. Zwiększa on wrażliwość komórek docelowych na działanie insuliny, dzięki czemu mniejsza ilość insuliny jest potrzebna do wywołania optymalnego stanu anabolicznego w mięśniach. 

 

 

Ekstrakt z liści Banaba (Lagerstroemia indica) :

tzw. "bez południa" - roślina od dawna wykorzystywana była przez rdzenną ludność Filipin do regulowania poziomu cukru we krwi. Przypisuje się także ekstraktom tej rośliny delikatne działanie diuretyczne i skuteczne wspomaganie procesów redukcji tkanki tłuszczowej. Liście Banaba są źródłem substancji zwanej kwasu 2α-hydroksyursolowego (corsolic acid), kwasu elagowego oraz licznych garbników. Wykazano, żę kwas 2α –hydroksyursolowy aktywuje insulinozależny transporter glukozy, tzw.GLUT 4, który zlokalizowany jest między innymi w tkance mięśniowej dzięki czemu działa "insulinopodobnie" ułatwiając wychwyt glukozy przez komórki mięśniowe ułatwiając wysycenie ich glikogenem, a zarazem normalizując glikemię.
Ekstrakt z liści Banaba stosowany jest w suplementacji sportowej jako składnik preparatów wpływających korzystnie na gospodarkę insulinową, poprawiających odżywienia tkanki mięśniowej oraz wspomagających odchudzanie.

 

Gymnema sylvestre(Gurmar):

Gurmar jest to hinduska nazwa rośliny Gymnema Sylvestre i jej wyciągów, a w tłumaczeniu oznacza "zabija  cukier". Gurmar jest środkiem eliminującym czyli oczyszcza organizm z trujących substancji.Liście tej rośliny mają działanie przeciwcukrzycowe, przeciwpasożytnicze i moczopędne.Podawanie tej rośliny osobom zdrowym,nie powoduje obniżenia u nich poziomu cukru we krwi.

 Przetwory z Gymnema sylvestre mają wielowiekową tradycję - zauważa Andrzej Bauman, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. - Żucie jej liści powodowało utratę zdolności rozróżniania słodkiego smaku, stąd nazywana była „niszczycielem cukru".Gymnema sylvestre zawiera kwasy gymnemowe oraz gurmarynę, które nie tylko regulują gospodarkę węglowodanową organizmu (poprzez stymulację beta-komórek trzustki, co może zwiększać wydzielanie insuliny), ale także blokuje receptory smakowe, czyli hamuje zdolność odczuwania smaku słodkiego lub gorzkiego, bez wpływu na zdolność odczuwania pozostałych smaków. Tym samym wyraźnie zmniejsza zapotrzebowanie na cukier i - co z pewnością uraduje wszystkie osoby, dbające o zgrabną sylwetkę - zmniejsza chęć sięgnięcia po łakocie.Podejrzewa się również, że wykazuje ona zdolność do regeneracji komórek beta trzustki.

Nowe badania wskazują na wysoką skuteczność tego środka.W czasie kuracji zastosowano ekstrakt z Gurmaru,który zawiera odpowiednią ilość czynnych kwasów.Przypuszcza się,że liście z tej rośliny wpływają na wzrost produkcji insuliny poprzez odnawianie komórek trzustki. U 27 pacjentów z cukrzycą typu 1(insulinozależnej) poddanych kuracji,zauważono poprawę gospodarki cukrowej,co dało możliwość zmniejszenia dawek insuliny. Pacjenci z cukrzycą typu 2(insulinoniezależnej) po kuracji zauważyli znaczną poprawę gospodarki cukrowej.Aż 21 z 22 pacjentów mogło zmniejszyć dawkę leków konwencjonalnych.Oprócz cukrzycy Gurmar ma jeszcze wiele innych zastosowań np:niedokrwistość,pasożyty,problemy skórne,uszkodzenie wątroby,żylaki odbytu i inne.

 

Goats Rue(rutwica lekarska):

Oprócz obniżania stężenia glukozy we krwi oraz regulacji wrażliwości insulinowej, zapobiega formowaniu się skrzepów i zatorów.Stosowana jest w przypadku chorób trzustki, problemach trawiennych i ciężkich zaparciach oraz pomocniczo wykorzystywany w nadciśnieniu tętniczym.Może być stosowana przez matki cierpiące na niedobór pokarmu.

 

D-Biotyn(witamina B7):

Dostarczania energii ze spożytych węglowodanów ,potrzebna do prawidłowej przemiany aminokwasów i cukrów ,bierze udział w syntezach kwasów tłuszczowych,niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi (współdziała z witaminą K w syntezie protrombiny),wykorzystywana do prawidłowego funkcjonowania tarczycy ,wskazana do sprawnego funkcjonowania układu immunologicznego,niezbędna do prawidłowego wzrostu,wspomagająco do zdrowej skóry, paznokci i włosów.

 

 

Kwercytyna:

W postaci rozpuszczonej znajduje się w czerwonym winie, zielonej herbacie i sokach otrzymywanych z różnych produktów roślinnych. Stwierdzono, że kwercetyna zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych (poprzez hamowanie enzymu hialuronidazy). Ma dzianie antyhistaminowe. Istnieją również doniesienia o jej korzystnym wpływie na stężenie lipidów w surowicy krwi.Jak wiele związków z tej grupy posiada również właściwości antyoksydacyjne. Zalicza się ją do grupy tak zwanych „wymiataczy wolnych rodników”. W związku z tymi korzystnymi działaniami, kwercetyna jest związkiem, który ma pewne zastosowanie w spowalnianiu procesów starzenia i w samej geriatrii, zwłaszcza w połączeniu z witaminą C. Wykazano też, że kwercetyna łagodzi skutki napromieniowania, co może mieć zastosowane przy zmniejszaniu nasilenia działań niepożądanych towarzyszących radioterapii nowotworów.

 

 

Ufff :) w miarę łatwy sposób starałem się przedstawić działanie mimekerów,jak wyszło w tekście ich spektrum działania jest o wiele większe i umiejętne wykorzystanie kilku substancji może być dla nas barierą na potencjalne schorzenia ,które przychodzą z wiekiem.

 


 • 0
"Lepiej umrzeć na stojaco niż żyć na kolanach."Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019