Trening kulturystyczny może opierać się na wielu technikach, od których zależy budowa mięśni i siła. Profesjonalny program treningowy powinien się opierać na ćwiczeniach budujących masę mięśniową przez rozciąganie, napinanie, napompowywanie.
W celu uzyskania muskularnej budowy konieczne jest zdrowe odżywianie i odpowiednio dopasowana suplementacja uzupełniająca organizm w braki składników odżywczych i witamin. Trening musi być dopasowany do osobistych możliwości i budowy ciała, od której zależy liczba serii i wielkość obciążenia. Warto ćwiczyć wszystkie partie ciała, ale w umiarkowany i rozsądny sposób. Poniżej wskazówki mogą okazać się niezwykle pomocne w uzyskaniu idealnie proporcjonalnej sylwetki.
1.Przysiady należy wykonywać z pozycji prostej z lekko ugiętymi nogami. Po podstawowej rozgrzewce rozciągającej łydki można wprowadzić utrudnienie w postaci obciążeń z hantlami, lub sztangą.
2.Trening ud polega na wyciskaniu nóg do pełnego wyprostu, lekkiego cofnięcia i ponownego dociśnięcia z napinaniem mięśni czworogłowych.
3.Napięcie dwugłowe ud najlepiej wykonywać na urządzeniach gimnastycznych(zginanie nogi w taki sposób, aby pięta dotknęła uda)
4.Dolne partie pleców należy trenować na ławie. Ćwiczenie duży nacisk kładzie na przemienne skręty w lewo i prawo.
5.Sztangi i hantle wysoko unoszone, następnie opuszczane i znów podnoszone na dużą wysokość znakomicie wspomogą mięśnie górnych partii pleców.
6.Do ćwiczeń klatki piersiowych najlepiej sprawdzają się linki z uchwytami, które należy ściągać maksymalnie daleko, przy skrzyżowanych rękach i napiętych mięśniach klatki piersiowej.
7.W przypadku ramion warto wykorzystać sztangę i sztangielki, które powinny być unoszone do podbródka.
8.Wyprostowana ręka trzymająca sztangielkę, oraz przedramię zwisające w dół w połączeniu z ruchami bez poruszania ramieniem to typowe ćwiczenia na triceps.
9.Podparcie jednej ręki, swobodny zwis drugiej trzymającej sztangielkę i uginanie przedramienia do pełnego ugięcia stanowią idealne ćwiczenie dla bicepsu.
10.Trening brzucha polega na napięciu mięśni brzusznych przez skłony z pozycji leżącej ze skrzyżowanymi pod głową rękami.
11.Wewnętrzne przedramię powinno się trenować niepełnymi uniesieniami sztangi trzymanej z tyłu na barkach.
12.Z kolei zewnętrzne przedramię należy ćwiczyć w pozycji siedzącej. Unoszenie sztangi z rękami ugiętymi do tyłu stanowi najlepszy sposób na napinanie mięśni przedramienia.
Jeżeli trening ma zakończyć się powodzeniem i widocznymi efektami, konieczne są ćwiczenia minimum dwa razy w tygodniu. Wraz ze wzrostem sił i energii program treningowy można systematycznie wydłużać.
na podstawie DK.com
Opracował Grammatikk