Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co to jest aikido czesc 2


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Co to jest aikido czesc 2
Akahige, nie wiem z jakimi judokami / zapaśnikami miałeś do czynienia? Z moich doświadczeń wynika, że są to bardzo silni fizycznie i sprawni ludzie, samo dojście do jakiejś pozycji rzutowej z a'la dźwigni jest mocno utrudnione, z racji tego do czego oni dążą (walka o uchwyt w judo, walka o pozycje w zapasach). Może tak na luzie na 30/% siły da się tak rzucić albo jak aikidoka jest 20-30 kg cięższy od sparingpartnera. Z racji tendencji do mistrzostwa 'brzuchowego' , to ostatnie jest możliwe :)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2

Akahige, nie wiem z jakimi judokami / zapaśnikami miałeś do czynienia? Z moich doświadczeń wynika, że są to bardzo silni fizycznie i sprawni ludzie, (...)

Przecież wypowiedź Akahige dotyczyła "osób trenujących BJJ", a nie judoków/zapaśników. W populacji ludzi zajmujących się rekreacyjnie sportami i sztukami walki istnieją zarówno "bardzo silni fizycznie i sprawni ludzie", jak i wszystkie inne typy ludzi, również słabi fizycznie i mało sprawni.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2

Akahige, nie wiem z jakimi judokami / zapaśnikami miałeś do czynienia?

Z prawdziwymi. Co do reszty - Prorock odpowiedział za mnie.
Na pocieszenie powiem Ci, że techniki BJJ też przeważnie mi nie wychodzą. Jeżeli policzyć stosunek technik udanych do wszystkich podjętych prób zastosowania danej techniki.
Pod względem struktury ruchu techniki judo i BJJ są znacznie bardziej złożone niż większość technik aikido. Dla mnie harai goshi czy uchi mata są trudniejsze koordynacyjnie niż jakakolwiek technika aikido. Policz, przykładowo, wszystkie elementy ( ruchy ), które należy wykonać aby poprawnie założyć balachę z gardy. I porównaj to z kote gaeshi.
Niska skuteczność technik aikido wynika wyłącznie z nieprawidłowego nauczania, a nie ich natury.
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2
Niska skuteczność technik aikido wynika też z wiary, iż można je wykonać wykorzystując tylko i wyłącznie siłę przeciwnika. Tymczasem, żeby sobie pozycję do kropki nad i wypracować trzeba się co nieco naszarpać. To wymaga użycia siły. Poza tym wszelkie rzuty dźwigniowe są trudne do realizacji w praktyce.
Odnośnie kote-gaeshi - policzyłem i wyszło mi podobnie. Nigdy nie miałem problemów ze zrozumieniem technik bjj, a to dzięki długiemu stażowi w aikido i specyfice nauczania w naszej szkole, która dobrze wyrabia umiejętność obserwacji kluczowych momentów techniki.
Aikido wraz ze swym procesem nauczania nie powinno się nazywać sztuką walki. Sztuką - tak, ale z walką nie ma ono za wiele wspólnego.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2

Niska skuteczność technik aikido wynika też z wiary, iż można je wykonać wykorzystując tylko i wyłącznie siłę przeciwnika.

Wchodzisz na taki poziom uogólnienia, że trudno mi dyskutować. Skuteczność nie ma nic wspólnego z wiarą. W prakseologii jest jedną z postaci sprawnego działania. Poza tym - o kim piszesz? Co znaczy: tylko i wyłącznie? W oryginale techniki aikido wykonywane były zarówno w obronie ( z wykorzystaniem siły przeciwnika ) jak i w ataku ( z inicjatywy tori ).

Tymczasem, żeby sobie pozycję do kropki nad i wypracować trzeba się co nieco naszarpać. To wymaga użycia siły.

Mylisz się w tej kwestii jak cholera. ;-) Wcale nie trzeba się szarpać i wcale nie wymaga użycia siły większej niż symboliczne osiem kg Gozo Shiody. Owszem, kiedy ćwiczę parter z judokami początkującymi w BJJ, to oni często "szarpią" jak w stójce ( np próbując "rozpakować żółwia" ). Skuteczność tego szarpania jest różna, zwykle robi się niebezpiecznie dla szarpanego.

Poza tym wszelkie rzuty dźwigniowe są trudne do realizacji w praktyce.


Wszystkie rzuty są trudne do realizacji w praktyce. To wynika z ich struktury ruchowej ( składają się z wielu elementów w przeciwieństwie np. do kopnięcia kolanem w jaja ).

Odnośnie kote-gaeshi - policzyłem i wyszło mi podobnie. Nigdy nie miałem problemów ze zrozumieniem technik bjj, a to dzięki długiemu stażowi w aikido i specyfice nauczania w naszej szkole, która dobrze wyrabia umiejętność obserwacji kluczowych momentów techniki.

Tego nie rozumiem. Co to są kluczowe momenty techniki aikido?

Aikido wraz ze swym procesem nauczania nie powinno się nazywać sztuką walki. Sztuką - tak, ale z walką nie ma ono za wiele wspólnego.

Ponownie: uogólnienie. Generalnie - w aikido nie ma procesu nauczania ( poza szkołą Tomiki ), ale to nie ma związku z tym, czy jest ono sztuką walki, czy nie.
Aby nie robić offtopa w dziale z filmami, kolejny przykład kote gaeshi jako techniki walki, która wychodzi w sparringu grapplerskim:

Roy Harris robi kote gaeshi w lekkim sparringu z Roy'em Dean'em ( 2:05 ):

  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2
Nieszczególne to kote gaeshi.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2
[quote]Nieszczególne to kote gaeshi.[/quote]
Normalnie mnie powaliło! Znaczy się: głębia wypowiedzi Twej... ;-)
Postaram się znaleźć takie kote gaeshi, w wyniku którego uke upada pionowo na głowę i skręca sobie kark.[/quote]
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2
Ale sam zobacz, nawet hakam nie mieli.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2
Bardzo zaluje, nie mam za bardzo czasu ostatnio pisac.
W aikido nie ma etapu 'dochodzenia do techniki' wiec roznego rodzaju dywagacje ktore to biora pod uwage(wprowadzajac porownania ze sportow walki), rozmijaja sie z rzeczywistoscia.

Po pewnym zastanowieniu, nie jestem pewien czy wprowadzenie takiego podejscia na treningu spowodowalo by ze cwiczacy odniesli by z tego jakies korzysci....spowodowaloby to raczej calkowite skupienie sie na "ciele' z calkowitym pominieciem aspektu 'duchowego' jak to sie stalo np w judo czy innych sportach...

Bo jesli ktos tego szuka, to sporty walki sa doskonalym miejscem na cwiczenie tego rodzaju formy, po co dostosowywac to tego jeszcze aikido?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2
Szczepan,
W tzw. sportach walki jest więcej "ducha" niż w aikido.

Bo jesli ktos tego szuka, to sporty walki sa doskonalym miejscem na cwiczenie tego rodzaju formy, po co dostosowywac to tego jeszcze aikido?

Po to, by nauczanie miało sens i było zwyczajnie uczciwe. By eliminować cwaniaków i ściemniaczy podających się za mistrzów. Na poziomie ruchowym nie może być różnicy pomiędzy nauczaniem balachy z gardy a shiho nage z katate dori..
Jeszcze jeden przykład prawidłowego dojścia do techniki aikido. Prawidłowego, znaczy możliwego do wykonania bez tresowania uke ( od 0:10 do 0:18 ):

Ten ruch nazywa sie arm drag i jest powszechnie stosowany w grapplingu. Polecam spróbować. Można z tego wykonać też ude kime nage ura, kokyu ho/sokumen irimi nage, itp.
  • 0

budo_budofil
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2
Ale Szczepanowi nie chodzi o ''tego ducha'' który panuje w sportach walk.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2

Ale Szczepanowi nie chodzi o ''tego ducha'' który panuje w sportach walk.

to prawda.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2

Szczepan,
W tzw. sportach walki jest więcej "ducha" niż w aikido.

Bo jesli ktos tego szuka, to sporty walki sa doskonalym miejscem na cwiczenie tego rodzaju formy, po co dostosowywac to tego jeszcze aikido?

Po to, by nauczanie miało sens i było zwyczajnie uczciwe. By eliminować cwaniaków i ściemniaczy podających się za mistrzów. Na poziomie ruchowym nie może być różnicy pomiędzy nauczaniem balachy z gardy a shiho nage z katate dori..
Jeszcze jeden przykład prawidłowego dojścia do techniki aikido. Prawidłowego, znaczy możliwego do wykonania bez tresowania uke ( od 0:10 do 0:18 ):

Ten ruch nazywa sie arm drag i jest powszechnie stosowany w grapplingu. Polecam spróbować. Można z tego wykonać też ude kime nage ura, kokyu ho/sokumen irimi nage, itp.


Osobiscie na tym forum wysmiewalem tresowanie uke jak psy Pavlova wiele lat wczesniej niz ty sie zapisales tutaj. Podczas treningu, uke musi sie niezle napracowac zeby mnie rzucic czy unieruchomic(mimo duzej dawki dobrej woli z mojej strony). Przez to nie chca ze mna cwiczyc szczegolnie ci, ktorzy sa przyzwyczajeni do tresowanych uke. Bo nagle ich miszczostwo gdzies znika. Wiec nie przekonuj mnie do tak trywialnych rzeczy.

Nigdy tez mnie nie interesowalo eliminowanie scemniaczy, to jest aktywnosc zupelnie jalowa. Byli, sa i beda, niezaleznie od jakichkolwiek przepisow czy regulaminow(rowniez w sportach walki). W najgorszym przypadku wprowadza swoje i beda cwiczyc i sobie nadawac stopnie w swoim kolku wzajemnej adoracji.

Ja cwicze ludzi u siebie tak, ze nie maja klopotu z roznorodnymi rodzajami ataku. To jedyne co mozna zrobic, praca u podstaw.

To prawda, ze 'duchowosc' aikido zmierza w innym kierunku niz zdrowa, szlachetna i uczciwa rywalizacja sportow walki. Jest ona wyznaczona poszukiwaniami Dziadka, ktory na dlugo zanim zaczal cwiczyc, intensywnie cwiczyl Shingon Mikkyou Buddhism w Tanabe, w polaczeniu z praktykami duchowymi Omoto(wzietych miedzy innymi z Shinto, Chinkon Kishin i szamanizmu).

Wstepem do rozwijania strony duchowej byl rytual oczyszczania ciala(poprzez doskonale mycie sie) i umyslu (tutaj kazdy kierunek mial swoje cwiczenia). Dla Dziadka, to cwiczenie aikido bylo forma takiego oczyszczania umyslu, mialo to przygotowac cwiczacych do osiagniecia specyficznego stanu umyslu, wolnego od wszelakich zaklocen, ktore stanowia przeszkode w dalszych poszukiwaniach duchowych na wyzszych poziomach. Naturalne jest, ze ewentualne wprowadzenie wspolzawodnictwa w formie np. sparringow, skierowalo by cale skupienie sie cwiczacego na trikach cielesnych zeby zwyciezyc i nie byloby mowy o zadnym rozwoju duchowym, jak rozumial go Dziadek.
To oczywiscie w okrutnym skrocie, nie mam czasu na razie na szczegolowy opis.
Stad moje powazne watpliwosci na twoje propozycje sparringowe.
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2
Szczepan, ale kto trenuje aikodo, dla duchowego rozwoju wg. pomysłu Dziadka ?
Poza tym, określenie "sztuka walki" zobowiązuje. :roll:
  • 0

budo_juhas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2

Poza tym, określenie "sztuka walki" zobowiązuje. :roll:

i się lepiej sprzedaje :)

To co to takiego, to całe aikido? Czym w końcu jest? To sztuka rozwijania ducha w myśl filozofii dalekiego Wschodu, Shinto? Rodzaj medytacji w ruchu służący do łączenia się ze wszechświatem? Czy może jednak ma służyć przede wszystkim do zabijania ludzi w oka mgnieniu? ;-) To zbiór technik (jak koryu?), ćwiczony w ramach tradycji, który ma zostać zachowany i przekazany dalej, jako dziedzictwo kulturowe Japonii? Podczas gdy każdy robi inaczej i nie ma jednolitych wzorców? To rekreacja ruchowa, hobby, polegające na doskonaleniu form, coś jak układy taneczne w parach? Czy elegancka sztuka walki, służąca do samoobrony i walki z kilkoma napastnikami?
Czy może takie takie miszmasz tego co powyżej + innych, czyli w sumie jakieś nie wiadomo co?
  • 0

budo_gosc1418048977
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2

To co to takiego, to całe aikido? Czym w końcu jest?

W zasadzie nie ma sprzecznosci w tym co piszesz. Gdyby uporzadkowac czesc z Twoich pytan to odpowiedz narzuca sie sama.

Tak, aikido to sztuka zabijania w oka mgnieniu. To zbior technik, cwiczony w ramach tradycji, który ma zostac zachowany i przekazany dalej, jako dziedzictwo kulturowe Japonii. Jednoczesnie jest to rekreacja ruchowa, hobby, polegające na doskonaleniu form. Poniewaz kazdy robi to inaczej, to nie ma jednolitych wzorcow i w obecnej formie nauczania nie jest to sztuka walki. W konsekwencji, na dzisiaj, w zadnym razie nie służy do samoobrony, czy tez do walki z kilkoma napastnikami.

Taka definicja aikido ma duzo wiekszy sens niz podana w Wikipedii i innych zrodlach encyklopedycznych. Nie uwazasz? :???:
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2
Z aikido ja z dupą, każdy ma swoją. Moi nauczyciele wiedzieli jak się bić i do tego dostosowywali swoje aikido.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2

Szczepan, ale kto trenuje aikido, dla duchowego rozwoju wg. pomysłu Dziadka ?


Nikt. Na szczęście. Ponieważ nie było żadnego "pomysłu" Dziadka. Gdyby był, nie spieralibyśmy się tu o podstawowe sprawy ( np. czy aikido jest, czy nie jest sztuką walki ).

Poza tym, określenie "sztuka walki" zobowiązuje. :roll:

Gdy tylko Słońce dotrze na drugą półkulę Ziemi ( do Kanady ), Szczepan Ci odpisze, że aikido to nie sztuka walki, tylko "Budo". Co oczywiście jest słowną gierką, ponieważ to nie słowo decyduje o istocie zjawiska. Koń nie przestaje być koniem gdy powie się na niego "krowa".

Poniewaz kazdy robi to inaczej, to nie ma jednolitych wzorcow i w obecnej formie nauczania nie jest to sztuka walki.

Jest to z pewnością sztuka walki. Nie jest samoobroną. Jest też sportem. Forma nauczania nie ma z tym bezpośredniego związku.
A ponieważ jest to dział z filmami, proszę, aikido jako sztuka samoobrony:

A teraz przykład z życia. Sprzedawca w sklepie obronił się przed uzbrojonym rabusiem za pomocą techniki aikido (po trzech miesiącach treningu ):

  • 0

budo_gosc1418048977
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2

Koń nie przestaje być koniem gdy powie się na niego "krowa".

Podobnie jest z aikido, ktore nie przestaje byc aikido, pomimo, ze nazywasz je sztuka walki. Doprowadzajac Twoje rozumowanie do absurdu - pistolet nie jest sztuka walki, jest narzedziem do zabijania ludzi.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to jest aikido czesc 2

Doprowadzajac Twoje rozumowanie do absurdu...

Po co chcesz doprowadzać moje rozumowanie do absurdu?

- pistolet nie jest sztuka walki, jest narzedziem do zabijania ludzi.

Prawie prawda. Pistolet jest narzędziem do strzelania. Znam mnóstwo osób ( ja też się do nich zaliczam ), które wystrzeliły z pistoletu mnóstwo razy i nikogo nie zabiły. Bo strzelały do tarczy.
Gościu, bardzo proszę o prawidłowe używanie języka i merytoryczną dyskusję, zamiast jakichś "kalamburów".
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024