Skocz do zawartości


budo_michael

Rejestracja: Ponad rok temu
Poza forum Ostatnio: --
-----

Moje tematy

Walka z kilkoma przeciwnikami

Ponad rok temu

8) Slogan, że najlepszą obroną jest atak (bez pejoratywnego kontekstu) czesto sprawdza się w życiu i potwierdza znaczenie narzucania inicjatywy w walce.

Walcząc z kilkoma przeciwnikami nie można dać się okrążyć i trzeba unikać stawania między nimi (skutecznym pomysłem jest oparcie się plecami o mur albo drzewo, ale ogranicza się wtedy własną ruchliwość). Jeśli podejmujemy zaskakujący atak, należy starać się porazić prowodyra lub najsilniejszego z grupy i to na tyle skutecznie, żeby reszcie odechciało się dalszych działań ofensywnych. Niezwykle ważna jest dominacja psychiczna (szczególnie w obronie przed jednym napastnikiem), wyrażająca się najczęściej we wzroku adwersarzy i ich postawie. Postawa i wzrok nie powinny grozić, raczej przekazywać pewność siebie i lekkie lekceważenie (nie za duże, aby nie rozjuszyć) - tak zwane chłodne i przenikliwe spojrzenie potrafi wywołać zawahanie u niejednego napastnika.
Włączenie się do akcji w obronie włąśnej czy innych ludzi musi być przeprowadzone maksymalnie skutecznie, wszelkie połowiczne zamiary i akcje spalą na panewce. Nasza detarminacja nie może być mniejsza niż napastnika. papieros

W obliczu realnego zagrożenia

Ponad rok temu

8)
Uprawianie sztuki walki nawet przez wiele lat może nie przynieść sukcesu w obliczu realnego zagrożenia, na przykład napaści chuligana, jeżeli wraz z czysto manualną sprawnością nie ćwiczyliśmy swej psychiki. Aby znaleść się w stanie gotowości w obliczu napadu, musimy przezwyciężyć moment zaskoczenia i szok związany z zagrożeniem. Przezwycięzanie strachu umożliwi nam błyskawiczną ocenę sytuacji i podjęcie odpowiednej akcji. Rutyna wielomisięcznych treningów może bardzo pomóc, ale przecież na treningu rzadko mamy do czynienia z momentami zaskoczenia i strachu. Wieloletnia praca nad sobą, znajomość samego siebie, kątrola własnych emocji, natychmiastowa regulacja oddechu prowadząca do wyeliminowania negatywnych objawów strachu (na korzyść tych pozytywnych - mobilizacji całego organizmu pod wpływem zwiększonego wydzielania adrenaliny). Przy ocenie zagrożenia nie można być ani optymistą, ani defetystą. Niestety, stopiń zagrożenia jest rzadko oceniany właściwie przez osobę zagrożoną, która nie posiada doświadczenia w dziedzinie samoobrony. Utrzymanie właściwego, długiego dystansu daje nam czas na podjęcie wyprzedzających kontrakcji, odskok, ocenę sprawności napastnika.
Dążenie do konfliktu i konfrontacji świadczy o nidojrzałości psychicznej człówieka, jego chęć agresywnego "sprawdzenia się" wynika najczęściej z posiadanych kompleksów.
Agresja może mieć jednak socjologiczne, a nawet patologiczne podłoże i w niektórych sytuacjach musimy się jej przeciwstawić ze zdecydowaniem.
Przy konkretnym fizycznym zagrożeniu adept sztuki walki powinien skoncentrować się na swym oddechu i postawie ciała. Jeżeli ureguluje oddech, zniszczy tym samym strach. Ciało wtedy jest rozluźnione, jedynie nerwy spięte - gotowi jesteśmy do błyskawicznej akcji z użyciem siły całego ciała.
Tutaj już nie ma czasu na zasadę znaną z ju-jutsu i judo "ugiąć się, aby zwyciężyć". papieros

Pytanie

Ponad rok temu

:?:
Chciałbym się czgoś dowiedzić o stylu GOSOKU-RYU mistrza Kuboty.
Może ktoś z forum ćwiczy ten styl, lub wie coś na temat ?
Proszę o informacje. papieros

Koniec z nadwagą, płaski brzuch w 60 dni

Ponad rok temu

Brzuszki na skośnej ławce
Usiądź na ławce i zablokuj nogi w podpórkach. Załóż ręce za karkiem. Opuszczaj tułów do chwili, gdy poczujesz, że do pracy włączają się mięśnie dolnej części grzbietu. Od tego momentu unoś tułów do pozycji pionowej, jednocześnie skręcając go na przemian w jedną i drugą stronę. Wykomuj powoli 15-20 powtórzeń na każdą stronę. Możesz opuszczać tułów całkowicie kładąc się na ławce, ale w końcowej fazie i tak bardziej angażujesz mięśnie grzbietu niż brzucha.

Spinanie ze skrętem
Połóż się na macie, uginając nogi w kolanach, oprzyj stopy o podłóże. Ręce zaplec na karku. Odrywając głowę i barki wykonuj na przemian skręty w prawo i w lewo. Ćwiczenie wykonuj powoli, pamiętająć o dokładnym napinaniu mięśni brzucha. 20 powtórzeń na każdą stronę.

Spinanie ze skrętem 2
Z tej samej pozycji co w poprzednim ćwiczeniu unoś głowę i barki. Wykonując skręt staraj się dotknąć prawym łokciem kolana lekko uniesionej lewej nogi. Ćwiczenie wykonuj w seriach, po 20 powtórzeń w skręcie w prawo i w lewo.

Brzuszki z hantelkami
Leżąc płasko na macie ugnij nogi w kolanach. Ręce ze sztangielkami (2,5-5 kg) trzymaj za głową. Podnoś tułów, maksymalnie zbliżając głowę do kolan. Wykonuj maksymalną liczbę powtórzeń.

Unoszenie nóg
Siedząc na macie, lekko odchyl tułów, podeprzyj się rękoma i lekko ugięte nogi podniś na wysokość ok. 20-30 cm. Teraz, pochylając tułów do przodu unoś nogi w stronę klatki piersiowej . Powracając do pozycji wyjściowej pozostaw nogi w powietrzu, utrzymując w ten sposób stałe napięcie mięśni brzucha. Wykonaj 20-30 powtórzeń.

Spinanie na ławce
Podniś nogi i ugnij w kolanach pod kątem 90'. Ręce splecione na karku. Lekko podniś główę i barki od podłoża, max napinając mięśnie brzucha, a następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej. Nie odrywaj gwałtownie tułowia od podłoża. Cały czas kontroluj ruch napinając mięśnie brzuch. Wykonaj 30-40 powtórzeń.

Skręty z gryfem
Wygodnie chwyć gryf sztangi oparty na karku i wykonuj na przemian skręty tułowia w prawo i w lewo. Ćwicz w szypkim tempie. Pamiętaj, by przy skręcie maksymalnie napinać mięśnie brzucha. To ćwiczenie kształtuje głównie mięśnie skośne. Zrób 30 powtórzeń.

Skłony w bok
To proste ćwiczenie poprawi estetykę mięśni skośnych brzucha. Stojąc trzymaj sztangielki (5-10 kg) w luźno opuszczonych wzdłuż tułowia rękach. Pochylaj powoli tułów (plecy proste!) raz na lewą, raz na prawą stronę. Wykonaj 20 powtórzeń na każdą stronę. papieros

Ikona FaceBook

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024