Skocz do zawartości


Zdjęcie

Metodyka treningu FMA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Metodyka treningu FMA
Witajcie,

W jaki sposob w FMA buduje sie cechy motoryczne, sprawnosciowe - refleks, sile, poruszanie sie itp. ?

Czy jest jakas oryginalna z wysp, czy moze czerpiecie wiedze z opracowan sportowych ?

Pochwalcie sie, gdzie mozna pocwiczyc FMA jako trening calosciowy, tzn. sa elementy techniczki i treningu atletycznego np. z podzialem na okresy przygotowawcze.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA
Noi co nic ? Zadnych newsow ?
  • 0

budo_cizzia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 987 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA
Hello WARHEAD

odpowiedź znajdziesz tu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ( czytaj ramkę z komunikatem na górze strony ), przyjdź zobacz spróbuj pogadaj :) na pewno się nie zawiedziesz a i atmosfera zapewne Ci przypasuje , tyle że to raczej ostatnia taka okazja w te wakacje ... :P więc nie nawal z pojawieniem się

pozdrawiam i do zobaczenia w końcu u Krissa

cizzia
  • 0

budo_balintawak
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA
a czemu zdjęcie ze strony fmawarsaw.pl, z filipin znajdujecie się na grupie warszawskiej i z kim Filipiny prowadzą wojnę
  • 0

budo_cizzia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 987 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA
postanowiłem że jednak pociągnę tr. temat, ponieważ trening FMA jest w mojej ocenie znacznie bardziej złożony niż w innych stylach dlatego będę się posługiwał filmikami co mam nadzieję lepiej odda sens niż "suchy" tekst :)

zaczynamy zatem od podstaw - i choć filmik przedstawia techniki basic to jednak wcale nie jest to takie proste - przede wszystkim należy uruchomić obie półkule mózgu - ! wbrew pozorom jest to wyzwanie, po prostu trzeba spróbować - często mawiamy że nasza 2 ręka ( ta słabsza ) to ręka sąsiada :) bo manewrowanie nią szczególnie na początku jest bardzzzzo trudne - , a prawdziwa zabawa zaczyna się przy 2 kijkach :)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

i jeszcze jeden :)



cizzia
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA



cizzia


Czasami sparuję z kolegami z fma, natomiast nie byłem nigdy na treningu.

Zastanawiam się czy odległość pomiędzy osobami przedstawionymi na filmiku nie jest zbyt mała. Przecież walczą / ćwiczą kijami. Rozumiem że to specyfika systemu.
  • 0

budo_fma.warsaw
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA
FMA jest dość pojemnym pojęciem, bo obejmuje style zarówno preferujące dłuższy jak i krótszy dystans. Wszystko zależy od założeń danej szkoły i nie oznacza to, że dystans dłuższy jest automatycznie lepszy od krótszego i vice versa. W przypadku balintawak trenuje się głównie krótki (corto), a to co zwykle widać na filmach, to ćwiczenia/drille wyrabiające "małpie" odruchy warunkowe i przygotowujące do realnego starcia, które w normalnych warunkach (brak ochraniaczy, kasku) kończy się po 2-3 ruchach (blok, kontra, ewentualnie jakieś próby przechwycenia/rozbrojenia).

Taktyka walki balintawak polega na tym, że z długiego dystansu staramy się przejść błyskawicznie do krótkiego po drodze próbując wyeliminować rękę z bronią (atak na dłoń lub przedramie) lub wykonując szybkie dźgnięcie w korpus. A w krótkim można już stosować uderzenia, duszenia, dźwignie, podcięcia i wszystkie inne nieczyste zagrania, które właśnie do znudzenia ćwiczy się w tzw. sparingach.

Trening kija jest bardziej techniczny niż atletyczny, choć podkręcając odpowiednio tempo i czas treningu można skutecznie się spocić. FMA obejmuje również boks filipiński (panantukan), w który do woli można się kondycynie wyżywać.

Tak jak pisał Cizzia, najlepiej sprawdzić to na własnej skórze. Dlatego zapraszam na treningi: zaczynamy nowy sezon 2 października. Dni i godziny zajęć podane są na stronie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] w sekcji "Treningi". Pierwszy trening gratis :)
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA

1 Taktyka walki balintawak polega na tym, że z długiego dystansu staramy się przejść błyskawicznie do krótkiego po drodze próbując wyeliminować rękę z bronią (atak na dłoń lub przedramie) lub wykonując szybkie dźgnięcie w korpus.

2 Tak jak pisał Cizzia, najlepiej sprawdzić to na własnej skórze. Dlatego zapraszam na treningi: zaczynamy nowy sezon 2 października. Dni i godziny zajęć podane są na stronie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] w sekcji "Treningi". Pierwszy trening gratis :)




ad 1 na filmiku właśnie nie było zmiany dystansu z dalekiego na bliski. Wszystko odbywało się w bliskim.
Dlatego też nasunęło mi się to pytanie

ad 2 ja tylko lubię z wami sparować, a sparingów na początku pewnie nie macie :)
  • 0

budo_fma.warsaw
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA
Przejście z długiego do krótkiego dystansu ćwiczy się w osobnym bloku. A ponieważ nie jest to jakoś specjalnie widowiskowe, to dlatego nie znajduje się zbyt często na filmach ;-)

Rzeczywiście, początkujący nie mają sparingów, bo żeby nie było nieskoordynowanej młocki, to pierwsze miesiące treningu skupiają się - tak jak w większość sztuk walki - na szlifowaniu techniki.

Balintawak nie jest formułą sportową, ale kombatową, więc jako taki sparing jest pojęciem umownym, gdyż trudno sobie wyobrazić realne warunki starcia, jeśli na głowie masz kask, a na rękach ochraniacze. Nawet Dog Brothers stosują ochronę na głowę, bo inaczej szeregi tej formuły walki byłyby zdziesiątkowane po pierwszym turnieju ;-)
Gdyby zdjąć te wszystkie ochraniacze, to starcie trwałaby bardzo krótko - do pierwszego uderzenia w głowę...

Pozdrawiam i zapraszam na trening :-)
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA

Przejście z długiego do krótkiego dystansu ćwiczy się w osobnym bloku. A ponieważ nie jest to jakoś specjalnie widowiskowe, to dlatego nie znajduje się zbyt często na filmach


Nie jest ciekawe? :D

Przecież to jest najważniejsza umiejętność. Jak sparuję na kije z kolegami z fma brak tej właśnie umiejętności (skrócenia dystansu) najbardziej rzuca się w oczy. (Reszta jest b dobra)

Oki dalej nie drążę, taką macie specyfikę. Z jakiś względów ktoś to tak wymyślił.


Na trening do was nie przyjdę bo mam dosyć własnych. Ale z chęcią posparuję jeśli chcecie poznać kogoś z inną mechaniką ruchu.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA
no to i ja się z sensejem przejdę jak da znać gdzie i kiedy :-)
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA
Kiedyś na seminarium z Danem Inosanto, był blok poświęcony Balintawak. Ja pierwszy raz na oczy ten system widziałem i trochę się gubiłem ;)
Pytanie mam: czy Balintawak to jest głównie walka bronią obuchową, czyt. pałką? Chodzi mi o ten dystans. We mnie moi instruktorzy (głównie od noża, ale nie tylko) przy broni ostrej kazali unikać bliskiego dystansu...

Jeśli w Balintawak trenuje się także z nastawieniem na broń białą np maczetę czy bolo czy ginunting, to jak wygląda wtedy metodyka treningu w bliskim dystansie?
  • 0

budo_cizzia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 987 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA
witam serdecznie Kriss czołem Warhead , zatem lecimy dalej wcześniej było - basic - więc czas przyśpieszyć :)





a jako uzupełnienie

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

cizzia
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA
Hej. :D

A masz gdzieś filmik gdzie ktoś skraca dystans z dalekiego do krótkiego? Bo te filmiki takie same są ... :) nic nie dało wklejenie kolejnych ;)

ps. Żeby nie było. Jestem pod wrażeniem koordynacji ruchowej i rozwiązań technicznych w bliskim dystansie.

Tylko ta odległość ... w ostatnim filmiku Master nawet Boba okładał w bliskim ...
  • 0

budo_cizzia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 987 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA
Może zanim coś jeszcze dodam krótki filmik informacyjny :



chciałem dac tr tekstu jednak niech filmy przemówią


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Kriss ...

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

I na zakończenie to …

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

coś na pewno dla siebie znajdziesz , a że system bazuje na unikatowej koncepcji walki to wszelkie odniesienia czy porównania do tego co sam stosujesz mogą nie do końca oddawać rzeczywistość :)

cizzia
  • 0

budo_fma.warsaw
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA

Nie jest ciekawe? :D

Przecież to jest najważniejsza umiejętność. Jak sparuję na kije z kolegami z fma brak tej właśnie umiejętności (skrócenia dystansu) najbardziej rzuca się w oczy. (Reszta jest b dobra)


Przecież nie napisałem, że to nie jest ciekawe. Napisałem tylko, że nie wygląda specjalnie widowiskowo w porównianiu z innymi cechami balintawak, więc z tego banalnego powodu nie znajdziesz zbyt wiele materiału filmowego na ten temat :-)

Na trening do was nie przyjdę bo mam dosyć własnych. Ale z chęcią posparuję jeśli chcecie poznać kogoś z inną mechaniką ruchu.


Dziękuję za deklaracje, bo takie spotkania są zawsze inspirujące :-)
Mam ten sam "problem" co i Ty, czyli czas zupełnie zajęty własnymi treninigami, ale kto wie: może w ciągu najbliższego roku uda nam się spotkać, pogadać i wspólnie poćwiczyć?

Pozdrawiam serdecznie :-)
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA

Napisałem tylko, że nie wygląda specjalnie widowiskowo w porównianiu z innymi cechami balintawak

w ten sposob tracicie zainteresowanie ludzi, ktorzy rozumieja o co chodzi na rzecz takich co im imponuje jak sie duzo i szybko dzieje:)
  • 0

budo_fma.warsaw
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA
Dzięki za sugestię. Może kiedyś nagramy jakiś materiał na ten temat, ale nie mogę obiecać, bo nie mamy ambicji tworzenia kompletnych samouczków youtubowych. Myślę jednak, że jak ktoś się zna i jest NAPRAWDĘ zainteresowany, to wie gdzie trenujemy ;-)
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA

Przecież nie napisałem, że to nie jest ciekawe. Napisałem tylko, że nie wygląda specjalnie widowiskowo w porównianiu z innymi cechami balintawak, więc z tego banalnego powodu nie znajdziesz zbyt wiele materiału filmowego na ten temat


Prawdę mówiąc żadnego takiego nigdzie nie widziałem. Jeśli taki istnieje a przegapiłem to poproszę o wklejenie. Zawsze mnie ciekawiło i irytowało że nie mogę tego znaleźć.

Sparing w ciągu roku ? :D

Pozdrawiam
  • 0

budo_cizzia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 987 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Metodyka treningu FMA
a ja tam mam zamiar popizgać z Krissem i Warhead-em na polach i choć w temacie Balintawak można powiedzieć że jestem zielony to jednak mam dużo zapału i szybko się uczę :) a ponieważ staram się czerpać wiedzę z netu garściami ( w miarę możliwości ) do wielu rozwiązań technicznych jestem w stanie dojść sam metodą prób i błędów - potrzebny mi jedynie partner i czas ...

z drugiej strony cieszę się że sam Kriss chciałby w praktyce przetestować NASZE umiejętności ( napisałem nasze bo troszku zacząłem się utożsamiać z warszawską sekcją ) , rozumiem jednak dylemat bo nikt nie chce aby wyszło że podejście Krissa do tematu ujawni słabości owego systemu w praktyce - :)

Dla mnie nie liczy się co trenuje, ale z KIM - a dostać od Krissa to WYRÓŻNIENIE a nie porażka, przynajmniej ja mam takie podejście do tematu ! - i nie myśl Kirss że tu ci smaruję dupę miodem co to to nie, ale powiedzmy sobie jasno raczej nie widzę na Ciebie zawodnika - a znam wielu różnych fighterów

pozdrawiam wszystkich

cizzia
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024