Skocz do zawartości


Zdjęcie

Yoseikan aiki-jujutsu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Yoseikan aiki-jujutsu
Pewnie kiedyś było, ale nie znalazłem.
Wie ktoś, z czym to się je? I czym się różni od "normalnych" aikidów?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Yoseikan aiki-jujutsu
Shouryu,
Google Ci się skończył albo wyczerpał? ;-)
Wszystkim się różni. Robią zawody, mają spodnie z lampasami, cały duży dział rzutów poświęcenia i - ogólnie - udają, że są strasznie twardzi ( w przeciwieństwie do nas, zwykłych aikidoków, którzy jesteśmy miętcy ).
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Yoseikan aiki-jujutsu
Neta wiaderkiem donoszę, więc rozumiesz... :razz:
Kurde, nie widziałem żadnych lampasów ani nic. Tylko gości w hakamach.
Mam opcję raz na 2 tygodnie 2-3 godzinnych warsztatów z onego aikijutsu. Chciałem się jakoś teoretycznie przygotować i sprawdzić ile z mojego aikido Kobayashi będzie kompatybilne?
Poza tym , co innego czytać ulotki promocyjne w na stronach, a co innego zasięgnąć "żywej" wiedzy.
itp. itd.
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: Yoseikan aiki-jujutsu
Yoseikan to eklektyczny styl stworzony przez Minoru Mochizukiego, łączący elementy aikido (przedwojennego, bardziej jak Daito ryu, kompletnie niepodobne do Kobayashi, zawiera sutemi nage/rzuty poświęcenia), judo (ne-waza, goshi waza)i karate (dużo atemi). Obecnie Yoseikan raczej nie używa nazwy aikido, tylko właśnie Yoseikan Aikijujutsu lub Yoseikan Budo.

Obecnie funkcjonują dwa Yoseikany:

"Stary" Minoru Mochizukiego - to właśnie takie aikido z elementami judo i karate.

"Nowy" jego syna Hiroo Mochizukiego - to już bardziej Full-contact karate z niewielką domieszką aikido i judo. Oni mają sparringi, noszą spodnie z lampasami itd. Wygląda mniej więcej tak:



Słyszałem, że w paru miejscach w Polsce uprawia się stary Yoseikan (chyba Cynarski się w to bawi), ale nie wiem, na ile jest to prawdziwy Yoseikan, a na ile po prostu miszmasz różnych szkół jujutsu.
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Yoseikan aiki-jujutsu
Dzięki Zanschin
Ten Yoseikan na który chce się wybrać jest właśnie z linii Cynarskiego.
  • 0

budo_tomashi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Yoseikan aiki-jujutsu
Shouryu, miałem okazje pochodzić na Yoseikan przez pare miesięcy.
Miła sztuka walki, ale, jak by to ująć kolokwialnie, dupy nie urywa.

Tak dopełniając to, o czym pisał Zanshin, to konkretnie stary yoseikan można podzielić na trzy nurty:
1. Yoseikan aikido- prowadzone w kilku krajac zachodnich, ale w Polsce nie występuje. Nie różni się specjalnie od zwykłego aikido, ale ma fajny zmodyfikowany system walki mieczem.
2. Yoseikan aikijujutsu- prowadzony przez Jana Janssena, praktyczniejszy i prostszy system, nadal jest to zwykłe kata, ale jakby bardziej racjonalne. Mniej uderzeń kantem dłoni znad głowy i chwytów za nadgarstek, więcej kopania i uderzeń. Też mają ciekawe podejście do broni- ćwiczą regularnie Katori i jego wariacje.
3. Yoseikan polskie- czyli szkoła Cynarskeigo która się uzupełnia i czerpie z pełnomocnictwa Janssena, ale i tak robi swoje. Z czego wynika inny program nauczania -gigantyczna ilość technik, ich wariacji oraz rożnego rodzaju uderzeń (u Jansenna prostota programu nauczania szokuje), większa ilość stopni- aż 10 kyu (u Janssena startuje się od 7) i inne podejście programowe.

Styl o tyle ciekawy, że już od początku jest pokazanych sporo technik goshin- samoobrony, takich jak wyzwolenie z chwytu od tyłu za ręce i za tułów. Sporo jest też praca biomechaniki, czyli założenia teoretyczne są jak najbardziej OK. Problem widziałem w realizacji wizji treningu- uderzenia były wyłącznie w powietrze, bardzo dużo technik które opierały się o założenie "napastnik będzie trzymał rękę na nadgarstku non stop" i parę innych absurdów. Na wyższych poziomach pojawiają się klęczące techniki z daito ryu a na mistrzowskich sutemi waza.
Warto się przejść i zobaczyć jak to wygląda. Ale na lata bym tam nie został. Szybsze i zdecydowanie bardziej pozytywne efekty dałoby np. Ryu Te.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Yoseikan aiki-jujutsu
Ja tylko uzupełnie o jedno - jak się mówi o Cynarskich warto mówić też i imię jest Staszek i Wojtek - w tym wypadku chodzi o Staszka
  • 0

budo_pabblo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TG

Napisano Ponad rok temu

Re: Yoseikan aiki-jujutsu
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_pabblo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TG

Napisano Ponad rok temu

Re: Yoseikan aiki-jujutsu

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024