Skocz do zawartości


Zdjęcie

AIKIDO pod Samoobronę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
83 odpowiedzi w tym temacie

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
nauczysz się ich lepiej w szkole ochroniarskiej albo policyjnej
-------------------------------

Nie sadze :D
  • 0

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
Już precyzuję chodziło mi o to że w szkołach policyjnych i ochroniarskich są to specjalnie dedykowane zajęcia z jasno określonym celem np "kajdankowanie", które mogą byc realizowane jako zajęcia dodatkowe od przypadku w sekcjach aikido ale nie są ich głównym celem stad uważam że można się ich nauczyć lepiej w w/w szkołach.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
No juz lepiej. ;)
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
wydawało mi sie , że na tych filmach techniki interwencyjne są własnie na bazie aikido

czyli nie da sie zmodyfikować aikido pod samoobrone , walkę na ulicy Aikido zupełnie w takich sytuacjach się nie sprawdza ?

wiele osób idzie na treningi aikido mysląc ze aikido nadaje się do samoobrony ze nie jest tylko sztuką dla sztuki

Yoshinkan reklamuje się jako twarde bojowe aikido co o tym sądzicie ?
  • 0

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
"Chłyt Martetingowy " :) a co do technik na filmikach są tak samo na bazie aikido jak na bazie jj krav magi i wielu innych no może poza capoeira choć kto wie. Podobne do aikidockich technik są w każdej sztuce walki. Aikido może służyc do samoobrony ale nikt tego tak zupełnie nie stawia sobie za podstawowy cel w nauczaniu. Yoshinkan jest schematycznym systemem bazującym na mocnych dźwigniach niestety na takiej samej bazie umowy między atakującym a broniącym się jak i w innych stylach. Yoshinkan reklamuje się też nauczaniem w oddziałach prewencji w japońskiej policji ale tam tak samo szkolą kendocy,judocy,karatecy.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
Bez kitu. Ladnie Wasc piszesz :)
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
"Twarde, bojowe Aikido" można trenować niezależnie od stylu, jeżeli się ma w miarę kumatego instruktora. Sam styl jest drugorzędny, ale musi posiadać pewne cechy, rozwiązania techniczne w miarę możliwości logiczne dostosowane do warunków realnych bojowych, jeżeli się myśli o stosowaniu Aikido w samoobronie.
A propos Yoshinkanu tak jak pisał Akira. Yoshinkan nie nadaje się do zastosowania poza dojo w czystej formie, chociażby ze względu na całkowicie odrealnione, archaiczne ataki na których opierają się podstawowe bardzo długie techniki, ale tak jest chyba z większością stylów Aikido (autor specjalnie użył słowa "chyba").
Zastosowanie Aikido w samoobronie zależy nie od stylu ale od instruktora, jego doświadczenia w innych SW, przede wszystkim otwartego umysłu, zdolności budowania dostosowanej do realnie występujących ataków henkawazy i według mnie umiejętności krytycznego spoglądania na te nasze Aiki.
Gwoli ścisłości, to ja nalezę do osób które uważają że Aikido można skutecznie (uwaga zakazane słowo na forum!) stosować w samoobronie.

*autor definiuje słowo "samoobrona" zgodnie ze swoim prerozumieniem, co oznacza że interpretacja nie następuje przez pryzmat języka specjalistycznego
*autor w ostatnim czasie dysponuje bardzo ograniczonymi zasobami czasowymi, dlatego zastrzega sobie prawo w uzasadnionych okolicznościach, odpisywać bardzo lakonicznie, bądź powstrzymać się od jakiejkolwiek odpowiedzi
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
Witam!
Jestem świeżak na forum i świeżak w Aikido (choć nie laik jeśli chodzi o sztuki walki), dlatego mam pytanie, czy komuś z was udało się aktywnie obronić w sytuacji zagrożenia (ew. sparringu) technikami aikido? Moje pytanie jest skierowane do osób, które ćwiczą tę sztukę co najmniej 10 lat.
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
Bardzo dobre pytanie.. bo sami tu znawcy aikido, a jednak nikt nie zabiera glosu...
  • 0

budo_sebol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę


Cos co wygrzebalem z pamieci.. wiecej tu jujitsu niz aikido, ale jednak zawsze...
Wszystko zalezy jak sie cwiczy. Ile w tym magii ile realizmu.
  • 0

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
Czy zastosowanie rzutu koshi nage w sparringu z judoką bedzie mi policzone jako judo czy aikido.Czy ostrzeżnia i dyskwalifikacje za hijikime osae też w sparingach spełnia kryteria udanego zastosowania. Czasem ale bardzo rzadko 1 na 100 wychodzi w stójce kokyu nage ale to też może być uznane za typowo judocką technikę. 2 razy w samoobronie na ulicy piekne czyste kihon aikido mi nie wyszło przypominało to bardziej krav magę niż pokazy z Bercy.
Pozdrawiam
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę

Czy ostrzeżnia i dyskwalifikacje za hijikime osae też w sparingach spełnia kryteria udanego zastosowania.

Jakie ostrzeżenia i syskwalifikacje za hijikime? 8O
Mieliśmy kiedyś w klubie chłopaka, który ćwiczył aikido, a "po godzinach" szukał okazji do bójek ( czasem je prowokował ). Obronił się kiedyś przed wielkim facetem, który go złapał z boku za szyję "krawatem" stosując aiki otoshi. Koledzy aikidocy pracujący na bramce w dyskotece stosowali sankyo do wyprowadzenia awanturników z lokalu. W sparingach BJJ regularnie stosuję kote gaeshi...
Zastosowania technik aikido w sparringu można zobaczyć na youtube wpisując frazę "tomiki aikido", "aikido competition", "aikido tournament", itp.
  • 0

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
Ja zakładałem dzwignię na łokieć razem z dzwignią na nadgarstek i dostawałem za to upomnienia. A karę dyskwalifikacji za zbyt niebezpieczne zakładanie tej dźwigni centralnie łokieć do łokcia ale cieżko to tak opisać. Co do Sankyo to jest to bardzo fajna i użyteczna technika:).
  • 0

budo_ralman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 345 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę

Witam!
...., czy komuś z was udało się aktywnie obronić w sytuacji zagrożenia (ew. sparringu) technikami aikido? ...


Tak.
Ćwiczyłem wtedy 2 lata.
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
No czyli aikido jednak jest skuteczne. :twisted:
Muahahah, oliwa do ognia :)
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
Oczywiście że jest skuteczne ;-) Mi się też już zdarzyło "stosować" Aikido na nie aikidockim treningu, ale nie wiem czy okres gimnazjalny się liczy :)
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
Czy mi się zdaje, czy czytam ironię w waszych postach panowie Ninja i Kiod? No starzy wyjadacze Aikidocy moje pytanie to nie była prowokacja, tylko czysta ciekawość początkującego.
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
Ależ absolutnie. Jesteśmy całkowicie poważni :) :) :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
nie dziwcie się temat bedzi epowracal i powracał :-)
bo to naturalne jest zupełnie...
  • 0

budo_akira bayushi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń/ Hull Uk
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: AIKIDO pod Samoobronę
Ishida temat skuteczności w aikido to temat rzeka bo nie do końca jest określone jak to aikido skuteczne powinno wyglądać więc dyskusja przypomina scenę z kilerów 2
w tym fragmencie od 27 min i jest tak samo konstruktywna bo dla jednego wchodzenie w krtań przy irimi nage to podstawa a inny będzie to nazywał brutalnym i przekonywał do kul energii wystrzeliwanych z palców. Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024