Skocz do zawartości


Zdjęcie

Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

budo_lukew
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 467 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii

Pisałem już, że ten fragment artykułu ( całkiem maleńki ) jest niezręczny. Jednak stwierdzenie: "miecz nigdy nie służył do rozbijania zbroi" ( z naciskiem na "nigdy" ), też jest nieuprawnioną kategoryzacją. To zależy jak rozumiemy słowo "rozbijać". Na pewno nie masą i prędkością głowni ( czyli energią kinetyczną ) w typowych cięciach. Stosowano jednak techniki "półmiecza" ( czyli używano miecza jak krótkiej włóczni ) do atakowania przeciwnika w zbroi.


Jak napisales do atakowania przeciwnika W ZBROI a nie samej zbroi :) . Pozatym jak ktos na polu walki siegal po miecz znaczy cos poszlo nie tak jak.

Pozdro
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii
Ja tam siedzę przed kompem i wpieprzam popcorn. Kiedyś tu popełniłem serię postów o mieczu europejskim, chyba przegląd historii użytkowania w średniowieczu.
  • 0

budo_tharfin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 539 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii

Ps. Ciekaw jestem kto z wypowiadających sie w tej dyskusji zajmuje się fechtunkiem historycznym?

+1
I to w jakiejkolwiek formie.

Poszukajcie sobie postów Gwyna, bo były dobre, zwięzłe i na temat.

Jeżeli macie ochotę na dobre walki rycerzy to wklepcie sobie choćby Marcin Waszkielis.
Z kolei jeżeli chcecie dobre walki "neofitów" jak to określił Akahige ;-) to wklepujcie Jan Chodkiewicz(Fechtschule Gdańsk).

Większość ludzi, którzy się wypowiadają to wiedzę czerpią z Krzyżaków, Ogniem i mieczem oraz Discovery...
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii
eh Kogan
nie ma to jak własna wersja historii...
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii
Dzięki Akahige za linka z rzeczową polemiką z prof. Czajkowskim.

Wolę czytać takie artykuły (a już najbardziej, takie, że oprócz źródeł na końcu podaje się również w samym tekście, w której wypowiedzi bazuje się na jakich źródłach z podaniem nr stron) - to pozwala sięgnąć po źródła i samemu sobie wyrobić pogląd, do której strony polemiki wolę stanąć. Death-wish sprawia wrażenie kompetentnego gościa - ma wiedzę, ale przedstawia ją w sposób autorytatywny - forma forum na to pozwala - osobiście wolałbym przeczytać jakiś jego artykuł napisany zgodnie z prawidłami (wyżej wymienionymi).

Nie zajmuję się odtwórstwem ani fechtunkiem historycznym stricte, raczej fechtunkiem, nazwijmy to 'neofickim'. Na odtwórstwo raczej nie będę miał czasu, poza tym bardziej mnie interesowała zawsze część praktyczna.
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii
Tfu, tfu, miało być 'po której stronie polemiki', wstyd :nie: ...niestety już nie mogę edytować postu.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii
Jon Snow
Proszę o wybaczenie, że mam taki styl pisania, wiem, że jest paskudny, ale lata walki na forum karate spowodowały ze jest taki a nie inny. Z drugiej strony niektórzy łatwiej to odbierają, ale są tacy, którym to przeszkadza.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii

eh Kogan
nie ma to jak własna wersja historii...

Polecam zatem mało znaną bitwę koło miejscowości Sudomer w Bohemii. 400 ludzi licząc kobiety, dzieci i starcow vs. 1000 joanitów + 1000 rycerzy. Wynik oczywisty. Nasi dzielni rycerze uroili sobie, że będą bezkarnie zabijać, niestety przeliczyli się i dostali ostre wciry.

Potem Vitkow - przewaga krzyżowców szacowana na 5:1 - wciry. Vyszechrad - wciry. Kutna Hora - wciry. Nebowidy - wciry. Nemecky Brod - wciry. I tak dalej.

Inne słynne bitwy, gdzie rycerze obficie ginęli, bo frajersko dali się przyłapać zwykłym ludziom z narzędziami rolniczymi lub długimi tyczkami:

Courtrai - Flandria, Stirling - Szkocja, Bannockburn - znowu Szkocja, Laupen - Szwajcaria, Sempach - znowu Szwajcaria.

Jeśli dodasz do powyższej wyliczanki bitwy, gdzie rycerze obficie ginęli, bo frajersko dali się przyłapać łucznikom, no to wychodzi bardzo ciekawy obraz epoki. W momencie Można wymieniać i wymieniać a co wiemy o bitwach, gdzie decydujące były szarże konnicy i to dodajmy złożonej z rycerzy? Eee... aaa... yyy... Grunwald? Patrzenie na historię średniowiecza przez perspektywę jednej bitwy to jest typowo polska przypadłość.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii
Ja mialem bron historyczna, w tym miecz sredniowieczny w rece. Nie jest ani ciezki, ani wielki. Ten typ.

K_P
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii
"W taki razie moje pytanie: Kris, a ty jak sie udzielasz w rekonstrukcji, archeologi eksperymentalnej ( ewentualnie akademickiej ), badaniach historycznych? W dziedinie bronioznawstwa oraz w uprawianiu dowolnej dyscypliny szermierczej ?
Ustalmy kompetencje interlokutorów i wtedy dyskutujmy. "
Z wykształcenia jestem archeologiem, po studiach przez jakiś czas pracowałem w Muzeum PP na Lednicy, w którym jest największy zbiór militariów wczesnośredniowiecznych (m.in. kolczuga) pochodzących z jednego stanowiska archeologicznego. Spotykałem się z wieloma grupami wojów i rycerzy którzy zawsze starali się udowodnić że wiedzą lepiej bo wyklepali sobie mieczyk z resora i upletli kolczugę z podkładek czy drutu ocynkowanego. Wyjaśnijmy sobie że cenię sobie waszą pasję ale drażni mnie ten mentorski ton wypowiedzi i kategoryczne stwierdzenia. W większości wypadków amator opiera się na literaturze opublikowanej jakieś 30 lat temu. Niestety nowe wyniki badań i odkrycia są publikowane w wąskim gronie na sesjach naukowych czy sprawozdaniach z sezonów wykopaliskowych. Sorki ale jeżeli brak warsztatu metodologicznego to interpretacja leży. No to tyle w temacie. Mimo wszystko powodzenia w rekonstrukcji bo fajnie się na was patrzy :lol: .
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii
Kogan
Oczywiście, nie miałem na myśli spraw oczywistych. Chodziło mi raczej o radosną twórczość dotycząca uzbrojenia.
Z drugiej strony okazało że niejaki Aleksander Newski pokonał wielką armie krzyżacką składającą się z dwóch czy trzech braci i kilkudziesięciu knechtów którzy wybrali się po zaopatrzenie i zrobiono z tego wielka bitwę z tysiącami braci... Chodzi o bitwę na Jeziorze Czudskim.
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii
"większość pięknych płyt jakie widziałem pochodziła jak się okazuje z poza epoki" stwierdzenie fałszywe bo nie było jakiejś granicy epok to my sztucznie wprowadzamy takie granice żeby lepiej opisać świat. Przecież my również nie odczuwamy że nagle żyjemy w 21 wieku.
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii

"większość pięknych płyt jakie widziałem pochodziła jak się okazuje z poza epoki" stwierdzenie fałszywe bo nie było jakiejś granicy epok to my sztucznie wprowadzamy takie granice żeby lepiej opisać świat. Przecież my również nie odczuwamy że nagle żyjemy w 21 wieku.

Kolego, dlaczego zaraz fałszywe?

Ja głęboko ubolewam nad faktem, że nie naucza się podstaw logiki w szkołach. Ludzie by wiedzieli takie rzeczy, że jak się porównuje jakieś subiektywne ujęcia, a bardziej fachowo, systemy semantyczne, to każdy z systemów ma własną definicję prawdy (i fałszu) i nie można aplikować jednego do drugiego.

Jeśli postawię sobie krechę na Wojnach Włoskich na przełomie XV i XVI wieku to co mi zrobisz?
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii
No, teraz chłopaki wzięli się za filozofię. Będzie czad.
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii
Kogan stawiaj se krechę gdzie chcesz
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii
Kogan, tylko, ze jeśli sie wcześniej nie zaznaczy, że jest inaczej, kożysta sie z logiki klasycznej i jej definicji prawdy fauszu itd. :razz:
Ps. Dzwońcie po Randala. lol
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykuł profesora Czajkowskiego polemika dotycząca historii

Ja głęboko ubolewam nad faktem, że nie naucza się podstaw logiki w szkołach. Ludzie by wiedzieli takie rzeczy, że jak się porównuje jakieś subiektywne ujęcia, a bardziej fachowo, systemy semantyczne, to każdy z systemów ma własną definicję prawdy (i fałszu) i nie można aplikować jednego do drugiego.

Mnie nauczali w pierwszej klasie liceum na matematyce. Ja głęboko ubolewam nad faktem, że Koganów nie nauczali, a nawet jeśli nauczali, to i tak Kogan sobie tego nie przyswoił.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024