Skocz do zawartości


Zdjęcie

SAMBO POLSKA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_słabiutki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

SAMBO POLSKA
Witam
jest sporo tematów na temat Sambo w Polsce ale nie ma w nich żadnych konkretnych aktualnych informacji
podobno nawet w Polsce odbywają się zawody w Sambo sportowym i w Combat Sambo, ale jakos nie ma na ten temat informacji
dlatego mam prośbę żeby pisać w tym temacie wszystko co wiecie na temat Sambo w Polsce na temat seminariów z instruktorami z rosji , ukrainy na temat klubów które istnieją i które niedawno powstały oraz na temat zawodów
SAMBO to bardzo bogata wszechstronna Sztuka Walki są w niej elementy sportowe i combatowe świetnie nadające sie dla służb mundurowych aż dziw , ze w Polsce jest tak słabo rozpowszechnione, jest tylu znakomitych trenerów tej sztuki walki nie daleko nas i nikt nie pomyślał żeby z tego korzystać utworzyć Polska Federacje Sambo organizować z nimi seminaria , zawody itd itp
poniżej ciekawy wywiad w którym jest informacja , ze międzynarodowa federacja sambo ma w Polsce swoje przedstawicielstwo wiec jak to z tym jest ?

WYWIAD Z PREZYDENTEM KOMISJI SAMBO
Wywiad z Gregorijem Pitykiem (GP) - prezydentem Komisji Bojowego Sambo (Sambo combat) Nacjonalnej Federacji Sambo Ukrainy (NFSU).

SamboMan: To Pańska pierwsza wizyta w Polsce?
Gregorij Pityk: Tak.

SM: Jakie ma Pan wrażenia po kilkudniowym pobycie w naszym kraju?
GP: Jestem zadowolony z wizyty; podoba mi się, że polscy sportowcy chcą zajmować się Sambo.

SM: Jak Pan ocenia uczestników seminarium? Jak się Panu z nimi pracowało?
GP: Dobrze, zawsze dobrze mi się pracuje, gdy ludzie rzeczywiście chcą pracować. Gdy ludzie przychodzą po papier to takie robię seminaria. Podobał mi się ich zapał, charakter. Myślę, że za rok będą występować w zawodach.

SM: Czego uczył Pan na seminarium?
GP: Zapoznałem uczestników z możliwościami technicznymi Bojowego Sambo.

SM: Jest Pan prezydentem Komisji Bojowego Sambo; kiedy Komisja powstała i czym się zajmuje?
GP: Komisja powstała w 2001 roku. Praca Komisji polega na przygotowywaniu i zatwierdzaniu zasad działania Komitetów narodowych, ustalaniu zasad ich funkcjonowania, prowadzimy i organizujemy turnieje; generalnie rozpropagowujemy Sambo Bojowe na świecie, wśród cywili.

SM: Czy to oznacza, że wcześniej, przed rokiem 2001 nie było organu administracyjnego odpowiedzialnego za rozwój Sambo Bojowego wśród osób cywilnych?
GP: Nie. Sambo Bojowe, prawdziwe Sambo Bojowe, zarezerwowane było dla armii, policji, służb specjalnych; cywile nie mogli się tym zajmować. Aby to zmienić stworzono Komisje.

SM: Czy Federacja Sambo Sportowego i Sambo Combat to jedna federacja czy dwie różne?
GP: Sambo to jeden system (składa się z dwóch części: Sambo sportowe i Sambo Bojowe) dlatego rozdzielanie go nie ma sensu i dlatego jest jedna federacja obejmująca Komisje Sambo Sportowego i Komisje Sambo Bojowego..

SM: Ile jest w tej chwili narodowych federacji Sambo na świecie? Jakie są szanse by Sambo zostało sportem olimpijskim?
GP: Blisko 60. Szanse są bardzo duże, raz już prawie zostało, zadecydowały jednak czynniki polityczne. Jeżeli polityka nie będzie się mieszać ze sportem to Sambo zostanie sportem olimpijskim.

SM: Jest Pan m.in. szkoleniowcem specjalnych sił uderzeniowych policji (specnaz), szkoli Pan ochronę ministra spraw wewnętrznych - od jak dawna?
GP: Ponad 10 lat.

SM: Czy trening dla osób cywilnych i policji jest taki sam?
GP: Nie, różni się. Cywili uczymy jak się bronić a policję jak się bronić i atakować. Służby zawsze szkolone są do określonych zadań.

SM: Jest Pan również majorem policji; czy często wykorzystuje Pan Sambo w pracy?
GP: Nie często ale efektywnie.

SM: W Polsce Sambo jest bardzo mało znane; jak jest na Ukrainie?
GP: To, że Sambo jest tak mało znane w Polsce bardzo mnie zdziwiło; na Ukrainie to najpopularniejszy sport, przez dziesięć lat niezawisłości Ukrainy (po rozpadzie ZSSR) sambiści zdobyli najwięcej złotych medali na międzynarodowych zawodach ze wszystkich sportów uprawianych na Ukrainie, a przecież poziom we wszystkich innych dyscyplinach też jest wysoki.

SM: W jaki sposób Pan trafił do Sambo, od czego się zaczęło, jak wyglądała pańska "droga"?
GP: W dzieciństwie zobaczyłem jak mój ojciec pokonał i związał człowieka o połowę większego od siebie (ojciec był w straży granicznej i trenował Sambo), to spodobało mi się i również chciałem się uczyć - ojciec był moim pierwszym trenerem. W wieku 11 lat ojciec zaprowadził mnie na salę Dynamo (klub sportowy - przyp. tłum.) do trenera Petro Iwanowicza Karamalaka - był to bardzo zasłużony trener znany zwłaszcza w Mongolii i Bułgarii. Jako młodzieniec zostałem "masterem sportu" a potem przeszedłem i zacząłem specjalizować się w Sambo Bojowym. Po jakimś czasie zostałem trenerem - pracowałem z policją mundurową, specnazem, innymi służbami... , przygotowywałem sportowców.

SM: Czy Sambo się zmienia, ewoluuje?
GP: Oczywiście, staje się systemem składniejszym, bardziej dynamiczniejszym.

SM: Czy dużo zmieniło się w Sambo po tzw. rewolucji czyli walkach w klatkach?
GP: Praktycznie nie, Sambista był do tego zawsze przygotowany; np. dżwignie w parterze to podstawa Sambo, dlatego nie trzeba było niczego zmieniać, można było jedynie zbierać doświadczenia.

SM: Czy Sambo jest brutalne, ostre?
GP: Jest realne.

SM: Czy w Sambo uczy się posługiwania bronią?
GP: Tak, Sambiści uczą się jak bronić się przed uzbrojonym przeciwnikiem, a aby się umieć obronić przed uzbrojonym przeciwnikiem należy wiedzieć jak się tą bronią posługiwać; oczywiście cały czas mam na myśli broń współczesną, nie archaiczną, a więc np. nóż, kastet, pałka a wojsku bagnet czy saperka.

SM: Czym dla Pana jest Sambo?
GP: Życiem. Sambo silnie wpływa na charakter, uczy myśleć i to myśleć szybko bo jak nie to przegrasz i twoją głową będą stukać o podłogę. Trzeba myśleć i być cierpliwym.

SM: Czy zajmuje się Pan jakimś innym sportem?
GP: Mam III dan w Ju jitsu Gosin Ryu (policyjny system), jestem też instruktorem strzelectwa (szkolę policję), kiedyś pływałem jachtami - tak, dla duszy.

SM: Uczestnicy seminarium byli pod dużym wrażeniem przekazywanej przez Pana wiedzy, kiedy ponownie będziemy mogli gościć Pana w Polsce?
GP: Po uzgodnieniu terminu przyjazdu z przedstawicielem Międzynarodowej Federacji Sambo w Polsce Bartłomiejem Mendakiem.

SM: Dziękuję za rozmowę.
GP: Dziękuję bardzo.
wywiad jest na stronie sambo.pl
Pozdrawiam
  • 0

budo_słabiutki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SAMBO POLSKA

  • 0

budo_kita
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów / Jarosław
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: SAMBO POLSKA
polecam trenera Walentyna Babicyna z Lublina trudno znaleźć go na necie ale jak chcesz namiar na niego to daj znać na prv na pewno nie pożałujesz.
pozdrawiam
Krystian
  • 0

budo_toszi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: SAMBO POLSKA
słabiutki napisał

jest tylu znakomitych trenerów tej sztuki walki nie daleko nas i nikt nie pomyślał żeby z tego korzystać utworzyć Polska Federacje Sambo organizować z nimi seminaria , zawody itd itp



Możesz byc tym pierwszym...
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: SAMBO POLSKA
poczekamy na pełne wyniki zawodów w Odessie. jeśli sambo na Ukrainie jest mocne, to powinni być w ich kadrze grapplingu i zobaczymy jak im poszło...
  • 0

budo_słabiutki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SAMBO POLSKA

słabiutki napisał

jest tylu znakomitych trenerów tej sztuki walki nie daleko nas i nikt nie pomyślał żeby z tego korzystać utworzyć Polska Federacje Sambo organizować z nimi seminaria , zawody itd itp



Możesz byc tym pierwszym...

Witam
z wywiadu wynika , ze jest w Polsce przedstawicielstwo Międzynarodowej Federacji Sambo to cieszy ale jak to wygląda w rzeczywistosci? jest jaks polska federacja?
sa jakies kluby w niej zrzeszone ? itd itp
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: SAMBO POLSKA
w Warszawie prowadzi koleś,

byłem na kilku treningach sekcji sportowej i imho zwykłe bjj z "brudnymi trickami" typu skrętówki, nacisk na mięsnie...

trener sprawia wrażenie zaangażowanego


poza tym mieli tez oddzielne zajęcia typu combat


teraz są na karolkowej

Sambo system polska
  • 0

budo_toszi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: SAMBO POLSKA
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


po zjechaniu kilkunastu okienek w dół jest oficjalna informacja z telefonem i adresem

POLISH SAMBO FEDERATION
54-130, BULWAR IKARA 12, Room: 38, WROCLAW, Poland

Tel.: + 48 71 7918618
Fax: + 48 71 7918618
E-mail: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Web-site: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
President
JAROSLAW BOJARSKI Tel: +48 602 792635
Fax: +48 672589888
Secretary General
WIESLAW BLACH Tel: +48 601 792954
Fax: +48 71 7918618
E-mail: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Vice-President
SLAWOMIR KOWNACKI Tel: +48 602756108
Fax: +48 672589888
E-mail: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]



jednak kiedyś na sąsiednim portalu poruszany był ten temat i nie do końca sie wszystko zgadzało no ale moze z biegiem czasu coś się zmieniło
  • 0

budo_słabiutki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SAMBO POLSKA
Witam od tamtego czasu chyba nic sie nie zmieniło
ponizej kilka stron zagranicznych na temat sambo

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

może ktos wie cos wiecej na temat sambo sportowego i bojowego w Polsce
  • 0

budo_słabiutki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: SAMBO POLSKA

Podobno prezesem Polskiej Federacji Sambo i Kurash z siedziba we wrocławiu jest Paweł Malowaniec
wie ktoś coś wiecej na ten temat ?
Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024