Skocz do zawartości


Zdjęcie

Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

budo_tremere
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 266 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
Ja wiem że i jedno i drugie (vide St.Pierre).
Ja wiem że noga Janka.
Ja wiem że Lyoto Machida, Anderson Silva i paru innych.

Ale ostatnio odnoszę wrażenie że kopiących jest coraz mniej. Wielu zawodników nie kopie w ogóle (vide bj penn), może jest to podyktowane dynamiką walki w formule mma, może to przez unikanie obaleń. Ale takie przemyślenie nasuwa mi się od dłuższego czasu, że kopania ofensywnego używa się coraz mniej.
Jak myślicie, czy boks rzeczywiście wypiera kopanie (nie generalizuję bo muay thai to również klincz, rzecz nie do przecenienia) z MMA?
Podobną dyskusję widziałem na sherdogu i zastanawiam się co myślicie na ten temat.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
Wypiera kopanie? Wydaje mi sie, ze kopanie przezywa renensans - dwie wazne walki, zakonczone front kickiem - kopnieciem niby nie ze swiata mma.
A muay thai.... Generalnie mial i ma slabsze rece pod mma od boksu i techniki nozne tez raczej pod swoja formule, a nie pod mma.
Tyle tak na szybko.
K_P
  • 0

budo_carpediem
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Biała Podlaska

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
Bardzo ciekawe pytanie. Może trochę pomogę. Jestem w trakcie wygładzania magisterki o mma, w której analizowałem działania techniczno - taktyczne na poziomie mistrzowskim. Konkretnie chodzi o walki w UFC o pas mistrzowski (właściwy i tymczasowy) w latach 2007 - 2010. Odnosząc się do trzech płaszczyzn walki w mma (stójka, klincz i parter) stosunek uderzeń rękami i nogami był prawie równy - ciosy 56%, kopnięcia 44%. Natomiast w samej stójce dominowały kopnięcia (63%) nad ciosami (37%). Pisząc to, mam na myśli rodzaje technik, których użycie odnotowałem w każdej rundzie analizowanych walk, a nie ilość ich wykonania. Co prawda wystąpiła duża różnorodność techniczna w atakach nogą, ale na 30 walk, 47% zostało zakończonych nokautem (KO lub TKO), a w tym tylko 1 walka została przerwana z wynikiem TKO w bezpośrednim następstwie zastosowanych kopnięć (kolana w parterze, GSP vs Matt Serra). Pozostałe KO/TKO to bezpośredni efekt uderzenia pięścią. Mam nadzieję, że mniej więcej wiadomo co mam na myśli, w razie wątpliwości pytajcie ;-)

I teraz:
po 1 - wyniki dotyczą tylko walk mistrzów z pretendentami;
po 2 - nie twierdzę, że w mma trzeba kopać/uderzać ręką, bo na wynik walki wpływa jej cały przebieg. Akurat w tej kwesti, moje badania to tylko jakaś poszlaka...
  • 0

budo_cieglo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 267 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
Złą optykę przyjąłeś. Kopnięcia to ważny element uzupełniający. Nawet Hughes wytnie cię z nóg jeśli nie masz podstawowej obrony przed lowkickami (tak było całkiem niedawno z Renzo bodajże). Podobnie, do wielu TKO czy KO by nie doszło gdyby nie "zmiękczenie" kopnięciami. I w drugą stronę, pięści dobrego stójkowicza mniej groźne kiedy odbierzemy mu sprężystość w nogach.

Nogi to dobra podbudowa. Tak jak nie ma współczesnego fightera mma bez zapasów, tak - moim zdaniem - i bez kopnięć (co najmniej defensywnych umiejętności).
  • 0

budo_saku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5219 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
kopac kopać kopać AAAAAAARrGGGgHHHHHHHHHhhhhhhhhhhhhh

boczne na nery na watrobe front w żoład low kick wew zew.obrot na żoład.
troche dziwne ale kolanka cos mało sie przydaja :-)
a jak ktos umie to od razu okrezne na twarz.
po kopnieciach sa uderzenia z piesci i odwrotnie takze kopac :D
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
Jak sie odwrotnie takze kopie ? :oops:
  • 0

budo_megidox
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 692 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zgorzelec
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
Ja tam wychowałem się na walkach CroCopa i nie wyobrażam sobie mma bez nacisku na kopnięcia -> bo czy jest coś piękniejszego w stójce niż KO przez high kick ? :D
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
Spoko, ponoć Gokhan Saki chce coś w mma popróbować więc trochę cierpliwości :)
  • 0

budo_toszi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
byłem na takich amatroskich mma (walczyłem) no i mimo tego ze dominuje u mnie parter to uwazam ze jeśli chodzi o kopnięcia - grunt to low kick

oglądając zawodowe walki też mozna wyliczyć na palcach osoby które nokautują wysokimi kopnieciami , ale w całej reszcie przypadków niskie kopnięcia znacznie pomagają w walce i cały czas sa używane i nie uważam by zostały wypierane przez boks czy mniej używane niż kiedyś


z resztą skoro twierdzisz ze kopniecia zostają wyparte przez boks to podaj pare linków do walk gdzie nie ma kopnięć (a są dozwolone) - chyba nie ma takich

wszystko chyba zależy od zawodnika:

- jeśli jest parterowcem a stójkę bedzie używał tylko asekuracyjnie to nie zobaczysz widowiskowych kopniec (ale i tak bedą)

- jeśli całe życie kopał to i bedzie nokautował mawahami

takie jest moje zdanie
  • 0

budo_carpediem
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Biała Podlaska

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
@cieglo i toszi
odpowiadacie w sprawie wynikow badan z mojego posta czy autora tematu?
  • 0

budo_saku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5219 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
niezauwazylem ze Saku jest zalogowany.
odwrotnie to odwrotnie jak nierozumiesz to Ci napisze przetlumaczone.kopniecie z kombinacja uderzen.kombinacja uderzen i kopniecie.kopniecie uderzenie.uderzenie kopniecie. :)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
A ja myslalem ze : Odwrooot, kopniecie, odwroooot ...

Taka tachnika na Francuza :D
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
oczywiście ze MMA zubaża techniki kopniec bo trzeba uważać na obalenia, więc znacznie bezpieczniejszy jets lowkick, jak zauważył Carpe Diem w badaniach ilościowych nie jest jednak to kopniecie jakos specjalnie skuteczne (KO zdarzają się raczej w przypadku początkujących) a do rozbijania lepsze jest okrężne to jednak łatwiej złapać, dlatego jak juz kopia to na głowę albo po nogach
kolanko tez jest rzadkie bo sa obalenia i przeciwnik od razu rzuca sie w nogi
moim zdaniem technike bokserska tez MMA zubaża, ogólnie rzecz biorąc jeżeli dopuścimy walke w parterze to jednak stopniowo (oczywiście ze nie odrazu) ale techniki stójkowe zostają zubożone, choćby przez sam proces szkolenia treningowego w którym ogarnięcie technik stójkowych wszystkich jak i parterowych wszystkich (a tych jest chyba jeszcze więcej) jest nierealne, naturalna będzie tendencja do upraszczania stójki
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma

lowkick, jak zauważył Carpe Diem w badaniach ilościowych nie jest jednak to kopniecie jakos specjalnie skuteczne (KO zdarzają się raczej w przypadku początkujących)

Powiedz to Błachowiczowi.

choćby przez sam proces szkolenia treningowego w którym ogarnięcie technik stójkowych wszystkich jak i parterowych wszystkich (a tych jest chyba jeszcze więcej) jest nierealne, naturalna będzie tendencja do upraszczania stójki

Naturalna jest tendencja do upraszczania wszystkiego, nie jest to jednak złe - zostaje tylko to, co zostało wielokrotnie sprawdzone i działa w każdych warunkach (w szczególności w walce z uderzeniami w każdej płaszczyźnie).
  • 0

budo_kogan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
Jeśli jakiś sposób walki zaczyna dominować, to sposób odrzucony i zapomniany staje się drogą do zwycięstwa. Dlatego nie należy zaniedbywać żadnego aspektu: ani uderzania, ani parteru, ani kopnięć. To jest największe osiągnięcie MMA i sens jego istnienia.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma

Dlatego nie należy zaniedbywać żadnego aspektu: ani uderzania, ani parteru, ani kopnięć..

to jest niestety nie wykonalne


upraszczanie doprowadza do pogorszenia techniki, pozatym spłyca repertuar technik, taki sport z czasem staje sie nudny i nie efektowny, skoro wszystkie najciekawsze techniki (a moim zdaniem tylko dla nich oglada sie walki) zostaną sprowadzone do lewego, prawego prostego i lowkicka (parter zapewne się rozbuduje- tak obstawiam)
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma

taki sport z czasem staje sie nudny i nie efektowny, skoro wszystkie najciekawsze techniki (a moim zdaniem tylko dla nich oglada sie walki) zostaną sprowadzone do lewego, prawego prostego i lowkicka (parter zapewne się rozbuduje- tak obstawiam)

Ale ja mówiłem o tym, co się sprawdza w walce, a nie o tym co ładnie wygląda w telewizji.
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma

Ale ja mówiłem o tym, co się sprawdza w walce, a nie o tym co ładnie wygląda w telewizji.


nie tylko w telewizji, jeżeli to nie ma byc walka kiboli, czy inna forma "ulicy" to sport walki polega własnie na wysokich umiejętnościach technicznych - im lepszy zawodnik tym trudniejsze techniki umie zastosowac , takiego zawodnika się szanuje i podziwia
a do tego trzeba lat pracy i profesjonalnego wyszkolenia,
nie chodzi o TV show ala Pudzian, Najman, Saleta
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
Innymi slowy w mma i k1 startuja niewyszkolone miernoty... hahahahahaha I w muay thai tez, bo rzadko obrotowki ciagna i z wyskoku.... hahahahaha

"kolanko tez jest rzadkie bo sa obalenia i przeciwnik od razu rzuca sie w nogi"

Powiedz to V.Silvie i Shogunowi....

K_P
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Boks czy Muay Thai czyli sens i przyszłosc kopniec w mma
nie rzadko, w Muay Thai, kopnięcia z wyskoku, kolana z wyskoku, łokcie z obrotu to techniki stosowane przez dobrych zawodników
opierając sie na tym co wyliczał Carpe Diem kolano nie jest za często używane w MMA
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024