Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mit Brazylijskiego luzu w bjj


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Mit Brazylijskiego luzu w bjj
Hej,

Po krótkich przemyśleniach dochodzę do wniosku że coś takiego właściwie nie istniej, a już na pewno nie na zawodach.

Myślę że mit powstał przez to, że jak walczymy z kimś przewyższającym nas o 2-3 klasy technicznie to może on sobie pozwolić na właśnie taki luz i brak spinki.

Pierwsze nasze kontakty z Brazylijczykami były właśnie takie tzn. my nic nie umieliśmy a oni byli dla nas na niewyobrażalnym wręcz poziomie technicznym, nie mieli więc żadnych powodów do spinki :) czy walki siłowej.
My zachwyceni tym luzem doszliśmy do wniosku, że tak właśnie się walczy w Brazylii i tak walczyć należy :)

Jakie jest wasze zdanie na ten temat?


P.S. Może nie jest to specjalnie odkrywcze tzn. każdy kto walczy na zawodach wie że siła decyduje o wyniku walki gdy technika i inne warunki podobne :)
P.S.2. Nie mówię też że nie ma miejsca na luźną kulankę w naszym treningu :) bo niewątpliwie jest potrzebna.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
to chyba przede wszystkim chodzi o szybkość...a nie luz lub siłę

a na reszcie się nie znam :)
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
Wszystko po trochu, szybkość nie do końca ma znacznie jak nie masz bladego pojęcia co się z tobą dzieje i dlaczego.

Szybkość czyli siła dynamiczna czy umiejętność szybkiego reagowania na sytuację?
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
szybkość w kontekście tego co powiedziales wczesniej: czyli dwóch doświadcoznych zawodników bjj

wtedy nie wchodzi w grę opcja "szybki ale nie bardzo wie co zrobić"

podchodze praktycznie szybkośc jako efekt finalny sily dynamicznej i szybkiej reakcji

jako totalny amator moge powiedziec, że mam bardzo szybkie reakcje ( jako dzieciak złapałem goła ręka węgorza- naprawdę) a ta szybkośc kompletnie nie sprawdza się jesli walczę z kimś lepszym technicznie

ale tro chyba potwierdza to ,co napisałeś wczesniej
kiedyś brazylijczycy ne musieli korzystać ze swojej maksymalnej szybkości, w sytuacji, gdy przeciwnik nie wiedział do czego zmierzaja
mogli powoli wypracowywać pozycję bo przeciwenik i tak nie orientowal się

z kolei tak jak powiedziałes szybkość ( czyli dynamiczna energia niezorientowanego przeciwnika była bezcelowa albo obracala się przeciw niemu bo lądowal w jeszcze gorszej pozycji)

myślę, ze to już przecwiczono w judo- kiedys było skomplikowana technicznie wyrafinowaną sztuką a teraz można zostac MP mając opanowane rzemieślniczo trzy techniki na krzyz i dużą dynamike ( nie mówie o kategorii open)
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
Nie tyle szybkość ważna, ale timing. @Jerz co do spinki to masz rację. Pewnie czasem zdarzy Ci sie powalczyć z początkującym- wtedy możesz kulać się na totalnym luzie, a mimo to oponent Ci nie zagraża. Ale podczas walki z zawodnikiem na podobnym poziomie siła będzie miała znaczenie.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
ok, wykażę sie timingiem...wy tu rządzicie :)
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
Jest czas, w którym trzeba skupić się na walczeniu technicznym i jest czas na SIŁE!
:)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
"Prawdziwa sila techniki sie nie boi" :>
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
spinka to nie jest walka siłowa tylko kurczowe trzymanie się jednej pozycji. u początkujących nie wynika to nie ze złej woli, tylko z braku umiejętności.

w walce turniejowej nie ma czegoś takiego jak "bez siły".
  • 0

budo_shooters
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
W walce luz jest wtedy jak kontrolujesz przeciwnika. Jak czujesz, ze nie kontrolujesz to wtedy wchodzą rozwiązania siłowe. Oddzielna sprawa to sparingi. Tam duży poziom luzu jest niezbędny bo inaczej się nie uczysz.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
Trzeba mieć tylko siłę, technikę, szybkość i kondycję.
Reszta niepotrzebna.

:)

edyta: założyciel tematu tyle wie o luzie w walce, co ja o życiu w innych galaktykach.
Zna tylko dwa rodzaje walki: na 200% i 300%.


:)
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
Oj tam, jest parę osób na sekcji które miały okazję ze mną luźno porobić więc nie przesadzaj :P
Ty po prostu nie miałeś tego szczęścia :P

P.S. A że mam problemy ze słuchem i jak parę razy jak trener mówił teraz luźno to nie słyszałem to inna kwestia :-/
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj

Nie tyle szybkość ważna, ale timing.

Ja bym raczej napisał, że szybkość jest tak samo ważna jak timing.
Wszakże timing "pochłania" szybkość, a tego co umysł zarejestruje i będzie chciał wykonać, a na co ciało nie zareaguje wystarczająco szybko, nie wykonasz.

to chyba przede wszystkim chodzi o szybkość...a nie luz lub siłę

podchodze praktycznie szybkośc jako efekt finalny sily dynamicznej i szybkiej reakcji


W sumie tak i nie :) Widzisz według mnie, szybkość swój główny filar opiera również na "loozie".
Zresztą, podobnie jest w karate. Tam wbrew pozorom uderzenia wyprowadzane są na wielkim luzie, samo "spięcie" następuje dopiero na końcu, z tego co pamiętam ten efekt nosi nazwę "kime". Dzięki temu uderzenia mają większą siłę i szybkość.
Ja amatorsko bawiąc się w sparingi w parterze, staram się być maksymalnie rozluźnionym, tzn wtedy kiedy przeciwnik na to pozwala. "Spinać" odpowiednie partie mięśni (a co za tym idzie tracić energię i siłę) zaczynam dopiero w momencie moich prób ataku, bądź to obrony. Takie podejście pozwala, tak przynajmniej uważam, walczyć o wiele efektywniej, aniżeli w sytuacji kiedy już od samego początku walki, napinam każdy swój mięsień bez żadnego celu.
  • 0

budo_pajonk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
Nawyk luzowania się w parterze na pewno nie pomaga, kiedy przenosimy BJJ do MMA. To kolejna kwestia. A co do samego BJJ czasem rozluźnienie jest fajne jako zmyłka. Mam na myśli to, że kiedy kulamy się luźno, przeciwnik zaczyna czuć przewagę siłową. Wtedy wykonujemy szybką akcję i sweepujemy czy tam kończymy. Lipa jest chyba wtedy , kiedy nie potrafimy tego wyważać i zamiast wykorzystać naszą siłę tam gdzie jest ona potrzebna jesteśmy w pełni i przez cały pojedynek wyluzowani i przegrywamy.
  • 0

budo_copacabana
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 334 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
Jerzu, jak będziesz miał okazje to obejrzyj finał Mendesów z World Pro no gi lub Mendes X Farias z tego turnieju (wiem wiem że to ten sam team ;) )
  • 0

budo_jerz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
Widziałem. Ślicznie się chłopaki kulały :)
Pamiętam też taką walkę Damiana Grabowskiego z swoim 20kg lżejszym kolegą z klubu open nie pamiętam już na których MP też się nie spinał ;-P
  • 0

budo_s.o.s.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2777 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
siła x siła = technika :)
  • 0

budo_rynek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
Miałem okazję spotkać kilku Brazylijczyków i moim zdaniem "luz" to coś zupełnie innego. Tutaj chodzi bardziej o ich styl życia. O to,że chodzą i się uśmiechają, są bardziej życzliwi a na macie nie walczą po to żeby później chwalić się "Skończyłem tego i tamtego" Tu chodzi o podejście do treningu, sparingu, oni bardziej mentalnie to wszystko rozstrzygają. To ma być zabawa a nie walka na śmierć i życie. Należy też znaleźć granicę , między treningiem a turniejem. Na treningu bez sensu jest zamknąć gardę i przetrzymać silniejszego przeciwnika ,żeby później nie było gadek o których wspominałem. Z koli na zawodach , garda, spinka itp. to podstawa. Niestety w naszych Polskich warunkach jest to nie możliwe. Słowiańska natura nie pozwala na "pełen luz". Poza tym trzeba opierać się na szacunku i respekcie jakiego ma uczyć BJJ. Jesteś silny, znasz dużo technik, jesteś po prostu dobry. W takim wypadku nie udowadniaj innym swojej dominacji. Ucz swojego sparing partnera. Poprawiaj jego błędy , pozwól mu wykonać kończenie, sweepa. Popraw jego błędy i pokaż co robi źle. Chcesz podkręcić tępo , proszę bardzo ale niech to będzie ruch za ruch a nie szywna kontrola pozycji zdobytej siłą. Piszę to ale sam czasami mam z tym problem. Kiedyś gdzieś przeczytałem jedną z rad czarnego pasa z czołówki światowej , którą powtarzam sobie cały czas przed wejściem na dojo , " Zostaw swoje ego w domu " Moim zdaniem jest to złota myśl , dzięki której można nauczyć się tego "brazylijskiego luzu"
  • 0

budo_toszi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj
czytam od dłuższego czasu ten temat i pozwoliłem sobie zaobserwować przez ostatnich kilka treningów, wszystkie zebrane mysli - i szczerze mówiąc pod pewnym kątem zgadam sie z Rynkiem.

taki mają styl życia - starają sie żyć bezstresowo.

Ale uważam, że głównym znacznikiem jest tu psychika, która odgrywa najważniejszą rolę.

Kiedy ide na trening staram sie odciąć od całego życia i zostawić wszystkie problemy poza matą by czas treningowy był w pełni wykorzystany. Ale czasem się tak nie da. Coś pójdzie nie tak i przytłaczający Cię problem tak silnie oddziałuje na twoja psychikę, że brak skupienia, nerwy oraz agresja nie pozwalają na zachowanie luzu.

Brazylijczycy to bniedni ludzie. Nie prowadza własnych firm, nie pracuja, często nie mają żon, dzieci na utrzymaniu, nie płaca kredytów, nie mają majątków...

Ich życie polega na jeżdzeniu po świecie sprzedawaniu technik, trenowaniu i startowaniu w zawodach.


Wynika z tego że ne mając zbyt wielkich problemów masz luźną psychike przez co cieszysz się z tego co masz a nie dążysz do jakiś chorych rozwiazań cywilizacji, które wywierają na tobie osoby z otoczenia, życie itp.

Oni sa tak nauczeni od dziecka i wychowani w takiej kulturze... Nie maja takiej presji w codziennym zyciu i moim zdaniem to ma duży wpływ na luz, który opisał Rynek oraz inni koledzy.

Takie jest moje zdanie
  • 0

budo_rynek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Mit Brazylijskiego luzu w bjj

Kiedy ide na trening staram sie odciąć od całego życia i zostawić wszystkie problemy poza matą by czas treningowy był w pełni wykorzystany. Ale czasem się tak nie da. Coś pójdzie nie tak i przytłaczający Cię problem tak silnie oddziałuje na twoja psychikę, że brak skupienia, nerwy oraz agresja nie pozwalają na zachowanie luzu.


O to właśnie mi chodziło. Żyją bez stresów dnia codziennego, trening, jedzenie, spanie, spotkanie z przyjaciółmi i duuużo snu :) Oni nie potrzebują żadnych ekstra dóbr. Żyją tym co mają, szanują to i na tym się to wszystko opiera. Do tego przez 365 dni w roku świeci u nich słońce.

Dlatego bawmy się BJJ a nie udowadniajmy sobie na każdym treningu kto jest lepszy .
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024