Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stowarzyszenie sportowe a działalność gospodarcza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_udar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Stowarzyszenie sportowe a działalność gospodarcza
Nie wiem, czy dobrze sformułowałem ten temat, ze znajomym zastanawiamy się nad założeniem klubu. Rozważamy rózne za i przeciw nad formą takiego klubu, który miałbym istniec jako stowarzyszenie sportowe( na zasadzie non profit) albo jako działalność gospodarcza.

Jezeli chodzi o stowarzyszenie sportowe( na zasadzie non profit), to mamy juz mniej wiecej ogólne rozeznanie, jak to wyglada . Gorsza sprawa jest z ta druga opcją, bo osobiscie nikogo nie znamy, kto by prowadzil klub jak działalnośc gospodarcza. Dlatego chciałbym się dowiedziec, jak takie coś funkcjonuje, jak wygladaja sprawy z podatkami, jak z zusem, jak załatwiac rozne formalnosci itp. sprawy.

Biorąc pod uwagę ta druga opcję, nie zamierzamy ze znajomym czerpac z tego jakis kolosalnych zysków, bo on i ja pieniadze zarabiamy w innej dzialalności. Znajomy ma , ze tak powiem troche pieniedzy i mówi, ze moglby wejsc w zalozenie sekcji, ale chce, żeby mu sie chociasz zwrocilo to, co wlozy i zeby nie musial dokladac co miasiąc ze swojej kasy na dalsze funkcjonowanie. Ogolnie chodzi mu o to, zeby taki klub sam na siebie zarabiał.
Sekcja miałaby zajmowac sie boksem+bjj+ewentualnie judo czy karate.
Zapraszam do dyskusji, zwlaszcza tych , co maja sekcje jako działalność gospodarcza.
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Stowarzyszenie sportowe a działalność gospodarcza
Standardowa jak każda działalność. Tylko działalność sportowa niedochodowa jest zwolniona z VAT. CAła reszta podatek dochodowy, ZUS normalnie. Rozliczenie księga przychodów i rozchodów. Jeśli płacisz już ZUS lub pracodawca za Ciebie płaci, to z tej działalności masz obowiązek płacić zdrowotne tylko.
Pozdrawiam
  • 0

budo_udar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Stowarzyszenie sportowe a działalność gospodarcza
Dziekuję za szybką odpowiedź Kenjiro. A jak wyglada sprawa z podatkami, jezeli taka dzialalność gospodarcza nie przynosi zysków albo przynosi minimalne, jest wtedy jakies ciśnienie ze strony urzędu podatkowego czy jakieś inne problemy?
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Stowarzyszenie sportowe a działalność gospodarcza
Jeśli wygenerujesz zysk to płacisz podatek - jasna sprawa.
Jeśli nie chcesz płacić vat-u, czyli łapać się na niedochodową działalność, to pieniądze które zarobisz wydajesz na rzeczy związane z klubem, np sprzęt, wyjazdy na zawody itd.

Ja bym się zyskiem nie martwił, bo w tym biznesie to rzadkość ;)

A jeśli uważasz, że dochód będzie, to wtedy chyba działalność nie będzie zwolniona z Vatu i musisz do składki dowalić Vat ;)
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Stowarzyszenie sportowe a działalność gospodarcza
Edycja... A już nic...
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Stowarzyszenie sportowe a działalność gospodarcza

Jeśli wygenerujesz zysk to płacisz podatek - jasna sprawa.
Jeśli nie chcesz płacić vat-u, czyli łapać się na niedochodową działalność, to pieniądze które zarobisz wydajesz na rzeczy związane z klubem, np sprzęt, wyjazdy na zawody itd.

Ja bym się zyskiem nie martwił, bo w tym biznesie to rzadkość ;)

A jeśli uważasz, że dochód będzie, to wtedy chyba działalność nie będzie zwolniona z Vatu i musisz do składki dowalić Vat ;)

Ale VAT trzeba placic dopiero od jakiejs kwoty, podobnie zreszta jak PIT. O ile w przypadku PIT jest to chyba jakos powyzej 3000zl z hakiem rocznie zysku, o tyle z VATem to chyba 50k euro obrotu trzeba miec. Czy jakos tak.
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Stowarzyszenie sportowe a działalność gospodarcza
Nie, VATowcem albo jesteś albo nie. Nie ma związku z wielkością obrotu. Czy dana usługa jest objęta podatkiem VAT czy nie sprawdza się w US po numerze PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Niedochodowa działalność sportowa jest nieobjęta podatkiem VAT.
  • 0

budo_mradu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3413 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:New Rembridge
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Stowarzyszenie sportowe a działalność gospodarcza
Jak prowadziłem działalność, to miałem możliwość bycia lub nie bycia vatowcem, a zajmowalem sie handlem detalicznym, ktory ovatowany jest - ale wlasnie od 50k euro (zdaje sie) - ponizej tego obrotu mozesz sobie wybrac, czy chcesz byc platnikiem vat czy nie.

edit: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
pierwsze zdanie z artykułu:"Zgodnie z ogólną zasadą podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego zwolnieni są z VAT z mocy prawa, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy określonego w ustawie limitu."

edit 2: o, okej, w wypadku niedochodowej dzialalnosci sportowej masz racje.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Stowarzyszenie sportowe a działalność gospodarcza
Można prowadzić działalność statutową odpłatną - np. stowarzyszenie masazystów może robić masaże za kasę od ludzi z ulicy, kasa ląduje na koncie i można ją wydawać. Z tego co mnie informowano - nie trzeba się rozliczać z takich pieniędzy. Podobnie nieopodatkowane sa darowizny itp na kluby sportowe.
  • 0

budo_udar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Stowarzyszenie sportowe a działalność gospodarcza
Bardzo dziękuję za wypowiedzi i rózne informacje do tego tematu, to wyjasnilo mi pewne moje wątpliwości. Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024