Skocz do zawartości


Zdjęcie

Oddech w taijiquan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

budo_daniel g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech w taijiquan
Wierzę w dawanie w mordę z wydechem, skuteczniejsze niż na wdechu, reszta to twoje domysły i wymysły.
Negowanie skomlikowanych systemów oddechowo-ruchowych to ignoranctwo albo niedouczenie, wybór należy do ciebie.

Forma to tylko narzędzie do wypracowania podstawowych umiejetności, tak jak formy ćwiczeń z partnerem, czy właśnie ćwiczeń oddechowych, nie trzeba jej nadawać specjlnego znaczenia i sztywnego sposobu ćwiczenia.
  • 0

budo_chenjar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 34 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech w taijiquan

Wierzę w dawanie w mordę z wydechem, skuteczniejsze niż na wdechu, reszta to twoje domysły i wymysły.
Negowanie skomlikowanych systemów oddechowo-ruchowych to ignoranctwo albo niedouczenie, wybór należy do ciebie.

Forma to tylko narzędzie do wypracowania podstawowych umiejetności, tak jak formy ćwiczeń z partnerem, czy właśnie ćwiczeń oddechowych, nie trzeba jej nadawać specjlnego znaczenia i sztywnego sposobu ćwiczenia.

Jedno zdanie przeczy drugiemu. Nikt nie twierdzi ze dawanie w morde lepiej robi sie na wdechu już bardziej 'na bani'
Jesli twoje skomplikowane systemy oddechowe do tego sie sprowadzają to swietnie, podobaja mi sie w swojej prostocie.
A kto tu nadaje jakies specjalne znaczenie formie ?
Jesli piszesz o skomlikowanych systemów oddechowo-ruchowych to chyba formy masz na mysli, gdzie oddech jest ustawiany wg jakiegos przyjetego zalozenia.
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech w taijiquan
Niech oddycha jak lubi... magicznie, odwrotnie, normalnie lub wg schematu :)
Niech mu idzie na zdrowie :)
  • 0

budo_daniel g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech w taijiquan
I o to właśnie chodzi, każdy robi to co lubi. Mozliwości pracy jest wiele, jaka mroczna siła zabrania spróbować różnych sposobów oddychania, łaczenia z ruchami, z pracą umysłu itd.
Wszystko jest dla ludzi, do sprawdzenia, najwyżej stracę trochę czasu, ale będę miał frajdę że spróbowałem i wiem co z tego wynika.
Sprawdzam, nie wierzę na słowo, że kupa pachnie fiołkami :)

A czym jest Heng i Haa? Czy jest to magiczna technika rodu chen?
  • 0

budo_chenjar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 34 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech w taijiquan

I o to właśnie chodzi, każdy robi to co lubi. Mozliwości pracy jest wiele, jaka mroczna siła zabrania spróbować różnych sposobów oddychania, łaczenia z ruchami, z pracą umysłu itd.
Wszystko jest dla ludzi, do sprawdzenia, najwyżej stracę trochę czasu, ale będę miał frajdę że spróbowałem i wiem co z tego wynika.
Sprawdzam, nie wierzę na słowo, że kupa pachnie fiołkami :)

A czym jest Heng i Haa? Czy jest to magiczna technika rodu chen?

To tylko wdech i wydech.
Próbuj i eksperymentuj ile chcesz, wszystko jest dla ludzi. Nie wciskaj tylko kitu, ze to tejemne metody przekazane przez dawnych mistrzow. I nie nabaw sie zadyszki w tych skomplikowanych układach oddechowo ruchowych. Lepiej trzymaj sie prostej zasady jak już wspomniałes, walisz w dziob - wydech, a po wydechu wdech sam przychodzi, nawet nie trzeba o nim myslec
  • 0

budo_daniel g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech w taijiquan
A jak i kiedy ćwiczy sie ten tylko wdech i wydech?
  • 0

budo_chenjar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 34 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech w taijiquan

A jak i kiedy ćwiczy sie ten tylko wdech i wydech?

To proste po wydechu robisz wdech, po wdechu wydech. Nawet nie musisz sie tego uczyć samo sie dzieje. Jeśli masz watpliwosci sprobuj przez chwile nie oddychać.
  • 0

budo_daniel g.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech w taijiquan
Ponawiam pytanie, jak i kiedy ćwiczy się Heng i Ha?
  • 0

budo_chenjar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 34 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Oddech w taijiquan

Ponawiam pytanie, jak i kiedy ćwiczy się Heng i Ha?

przeczytaj w ksiazce Jou,Tsung Hwa "Droga taichi" - to zdaje sie twoja główne zrodło wiedzy o tej sztuce.
ksiażka dosc fajna, ale powielajaca mnostwo falszywych mitow i fantazji nt taijiquan.
Co maja opisane tam oddechowe cwiczenia qi gong do skomplikowanych układów ruchowych w formach taijiquan, naprawde nie wiem.
Przeczytaj uwaznie tekst gdzie podjałem probe opisu zasad podazania oddechu za ruchami w formach, bedziesz miał wtedy jako takie pojecie, ze to nie da sie kontrolowac układajac sobie jakas wymyslona metode typu 'w gore wdech w dol wydech' itp.

Taijiquan nie da sie poznac na podstawie ksiazek lub własnych wyobrazen, nawet jesli sie cwiczy dziesiatki lat, wciaz pozostaje sie w kregu własnych fantazji. Trzeba poszukac kompetentnego mistrza i zweryfikowac swoje pieczołowicie kultywowane przekonania.
To wszystko w wiekszosci nic nie warte fantazje. Uwierz mi.
Czy masz w sobie ten zapał, zeby poszukac rzeczywistej wiedzy i mistrza?
Czy wolisz siedziec w tym stawie wyobrazajac sobie, ze taki jest ocean.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024