Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sambo System Polska FILOZOFIA PRZETRWANIA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

budo_ssp
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 76 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Sambo System Polska FILOZOFIA PRZETRWANIA
FILOZOFIA PRZETRWANIA



Klub Sambo System Polska powstał w 2002 roku. Fascynacja rosyjskimi systemami walki wynikała z poszukiwania najskuteczniejszych rozwiązań. Od samego początku istnienia główną dewizą SSP było poszukiwanie własnej drogi w oparciu o te systemy, o te elementy różnych systemów które mogłyby okazać się najbardziej efektywne.


Obrona życia i zdrowia


Nauczanie obrony osobistej w SSP oparte jest zasadniczo o dwa systemy. Z jednej strony sambo combat - system, który stworzony został specjalnie na potrzeby Armii Czerwonej, system, który dekadami rozwijany był przez wybitnych specjalistów, system, który okrył się sławą jako ten, w oparciu o który walczyli żołnierze radzieckich jednostek specjalnych - Specnaz. Jego sportowa wersja osiągnęła wielką popularność w całym ZSRR, stała się ogólnorozwojowym systemem masowym.


Drugim systemem wdrażanym w Polsce przez SSP jest SPAS - Spiecjalnaja Prikladnaja Armiejskaja Sistiema (Specjalny Użyteczny System Wojskowy). Ten stosunkowo młody system opracowany przez majora Specnazu Konstanina Wojuszyna, jak pokazuje praktyka, okazał się jednym z najlepszych w historii. Jego cechy to m.in. nowoczesność z punktu widzenia współczesnych zagrożeń, maksymalizacja skuteczności, dążenie do niezawodności poprzez wypracowywanie odruchów często opartych na reakcjach instynktownych (maksymalna użyteczność). Pełny program szkoleniowy SPASu składa się sześciu bloków. SSP prowadzi szkolenia z zakresu pierwszego, najważniejszego dla osób nieprzygotowanych do obrony życia i zdrowia, bloku programowego uczącego poprawnych reakcji w sytuacji zagrożenia - Udarnaja Samooborona.


Sport i walka sportowa


Chociaż często można słyszeć głosy o tym, że fakt trenowania sztuk walki może zapewnić bezpieczeństwo w sytuacji realnego zagrożenia to jednak nie jest do końca prawdą. Problem tkwi w samej filozofii nauczania. Warto przytoczyć pewien epizod z życia majora Konstantina Wojuszyna, który wyjaśni pewne kwestie. Zaszły okoliczności w których Konstantin został zmuszony do obrony swojego życia. Przeciwnikiem był wybitny zapaśnik - silny, ciężki, zły. W tym miejscu nie trzeba mówić o motywach, fakt był jeden - Konstantin musiał bronić się za wszelką cenę. Zapaśnik wykonał wysoki rzut. Po rzucie okazało się, że Konstantin wypluł pokrwawione ucho zapaśnika kończąc w nieoczekiwany sposób całe starcie.



W umyśle sportowca, który choćby prezentowałby poziom olimpijski, pewne zachowania są niedopuszczalne. Należy zadać sobie pytanie – jak zareaguje organizm atakowany w sposób nieprzepisowy? W przypadku braku odpowiedniego przygotowania pierwszą reakcją będzie zaskoczenie - przecież tak nie wolno, to nie jest zgodne z przepisami, to nie jest zgodne zasadą fair play. Zaskoczenie, dezorientacja nie będą wpływać poprawnie na dalszy przebieg zdarzeń. Regularnie słyszy się o przypadkach kiedy to atakowani sportowcy (nie mówiać już o zwykłych ludziach!!!) nie byli w stanie obronić się w warunkach walki ulicznej. Co będzie gdy na ulicy nagle pojawi się nóż lub inne narzędzie? Co się stanie gdy nie będzie atakowała jedna osoba a dwie lub więcej? Oczywiście bardzo istotne jest, a na pewnym etapie szkolenia najistotniejsze, to jak dokładnie przećwiczymy w warunkach treningu każdy z możliwych scenariuszy. Zanim jednak do tego dojdzie należy uzmysłowić sobie filozofię walki w obronie swojego życia i zdrowia a także życia i zdrowia osób bliskich. Gdy dochodzi do sytuacji konfliktowej należy za wszelką cenę dążyć do rozładowania konfliktu. Gdy chcą zabrać nam to co materialne, powinniśmy to oddać, niezależnie od wartości. Pierwszym momentem w którym miałby nastąpić opór jest moment kiedy możemy zostać pozbawieni możliwości decydowania o naszym dalszym zachowaniu (jesteśmy wiązani, zaciągani do samochodu itd.). Jeżeli możliwa jest ucieczka - należy ją zastosować. Jeżeli natomiast nie możemy uciekać - ograniczona przestrzeń, obecność osoby bliskiej, musimy przejść do działania. Cel - neutralizacja przeciwnika. Nie musimy go zabijać i jeżeli będzie taka możliwość powinniśmy dążyć jedynie do uszkodzenia jego ciała w sposób taki aby nie był w stanie podjąć dalszej walki. Przewrócenie agresora nie rozwiązuje problemu. Należy uniemożliwić jego dalsze funkcjonowanie - np. poprzez złamanie kończyny (w stawie kolanowym, skokowym).


Świadomość walki o życie, połączona z rozwiniętymi umiejętnościami walki i poprawnymi odruchami, wiedzą na temat zagrożeń i unikaniem sytuacji konfliktowych za wszelką cenę prowadzi w znacznym stopniu do zwiększenia bezpieczeństwa osobistego.

W walce o przetrwanie musimy być bezwględni, tak samo jak w sposób bezwględny powinniśmy dążyć do tego aby umiejętności nabyte na drodze ciężkiego treningu nigdy nie musiały być przez nas zastosowane. Obowiązuje myślenie zero-jedynkowe.



Iwo Czerniawski
Sambo System Polska
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024