Skocz do zawartości


Zdjęcie

Katori Shinto Ryu w Polsce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

budo_jan chodkiewicz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce
Czyli sparingów kady/trenerów nie ma w ogóle czy nie są nagrywane?
Sparujecie z trenerami/mistrzami którzy Was uczą?

Co do gięcia to musiałbyś kiedyś spróbować pchnać bokkenem albo stalowym mieczem gościa w twarz to byś zrozumiał dlaczego się gnie i po co nosi się maskę i inne ochraniacze ;)

Federy czy zatępione miecze ćwiczebne ważą od 1200 do 1700 g, podobnie jak europejskie miecze - zależy od modelu, długości etc.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce

Czyli sparingów kady/trenerów nie ma w ogóle czy nie są nagrywane?
Sparujecie z trenerami/mistrzami którzy Was uczą?

Co do gięcia to musiałbyś kiedyś spróbować pchnać bokkenem albo stalowym mieczem gościa w twarz to byś zrozumiał dlaczego się gnie i po co nosi się maskę i inne ochraniacze ;)

Federy czy zatępione miecze ćwiczebne ważą od 1200 do 1700 g, podobnie jak europejskie miecze - zależy od modelu, długości etc.


W kendo jest pchnięcie w osłonięte gardło, bardzo nieprzyjemne potwierdzam.
Na moich treningach uczniowie sparują ze mną, z głównymi Japończykami nie sparujemy odsyłają nas na kendo jak pisałem. Ale ich asystenci czasem dają się namówić na krótkie zwarcie. W sparinagach zadaniowych fukuroshinaiem bez osłon obniżamy pchnięcie na gardło do poziomu mostka też bardzo nieprzyjemne trafienie jak dojdzie.
Waga miecza 1500 ale rozumiem że 400-500 odpada na głowicę trzon i jelec pytam bo obraz walki i tempo wizualnie bardziej kojarzą mi się z polską szablą niż ze średniowiecznym mieczem, ale nie jestem w tej kwestii wybitnym ekspertem. Doceniam to tempo ale zastanawiam na ile wynika ono z nieuniknionej inspiracji współczesną szermierką a na ile odzwierciedla realia walk historycznych.

  • 0

budo_jan chodkiewicz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce
Mniej więcej podział się zgadza i tyle samo ważyła stal/tzw. żelazo w średniowieczu. Egro muzealne egzemplarze są takie same (1200g -1800g). Mity o siłowej i wolnej szermierce średniowiecznej to wymysł muzealników i ludzi którzy nigdy nie próbowali ćwiczyć/walczyć wierną repliką średniowiecznej broni. Lekkiej, szybkiej i zadającej bardzo skuteczne ciosy (np. przecięcie 8 cm drzewka brzozowego bez większego halo lub to [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Tempo zależy od walczącego i wynika z tego, że jak ktoś szybko i mocno atakuje to Ty się musisz szybko bronić i odpowiadać. Można oczywiście próbować tłumaczyć że europejski miecz jest wolniejszy od szabli ale niestety tym nie wygra się walki.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce

Mity o siłowej i wolnej szermierce średniowiecznej to wymysł muzealników i ludzi którzy nigdy nie próbowali ćwiczyć/walczyć wierną repliką średniowiecznej broni. (...)
Można oczywiście próbować tłumaczyć że europejski miecz jest wolniejszy od szabli ale niestety tym nie wygra się walki.


Jest to logika która do mnie przemawia, aczkolwiek pozostaje pytanie o historyczne realia treningowe. Jak wiele czasu w/g żródeł historycznych poświęcali rycerze na rozwój swoich umiejetności. I jakie formy to przybierało np. lekcje fechtunku, musztra wojskowa itp.
Generalnie obraz waszych sparingów, tempo, rytm i technika mają wiele cech wspólnych z tym co robię w Budojo a zatem zapraszam w stosownej chwili na wspólne seminarium i sparingi porównawcze. Można to nagrać i będzie ciekawy materiał poglądowy.

  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce
Ale offtopujecie... :twisted:
:wink:
  • 0

budo_jan chodkiewicz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce
Bardzo się cieszę i dziękuje za zaproszenie. Chętnie przyjedziemy. Szczegóły omówimy poza tym wątkiem bo faktycznie odbiegamy od tematu.

PS
Shoryu będziesz na SMDFie?
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce
Mieliśmy jechać większą ekipą, ale każdemu coś wypadło. Zatem plan wycieczki na smdf musimy przełożyć na kiedy indziej.

Poza tym, osobiście preferuje inne formy zdobywania wiedzy, niż ta która jest stosowana na smdfie. :roll:
  • 0

budo_katoripoland
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce
Zrobił się niezły offtopic :) Moje odpowiedzi na forum spadły nisko na liście "rzeczy do zrobienia" :wink:

Tutaj podziękowania dla redakcji budojo za wyjaśnienia odnośnie koryu.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce

To wielka szkoda, że te Koryu nie mają sparringów.

Może jednak pojawia się światełko w tunelu? :roll: :wink: :-)
Co sądzicie o tym:

???
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce

To wielka szkoda, że te Koryu nie mają sparringów.

Może jednak pojawia się światełko w tunelu? :roll: :wink: :-)
Co sądzicie o tym:

???

Przecież to ani nie są sparringi, ani to nie jest koryu.

PS. (Mimo że Patrick McCarthy uczył się miecza u Sugino, a styl walki wręcz stworzony przez P. McCarthy'ego nazywa się Koryu Uchinadi, to oczywiście styl ten nie jest szkołą koryu.)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce

Przecież to ani nie są sparringi, ani to nie jest koryu...

No wiem...Dlatego puściłem oko ( :wink: ) i napisałem, że światełko.
To są jednak sympatycy japońskiej szermierki, są samurajskie zbroje, bokkeny i repliki mieczy. A pokaz jest "not choreographed" i - moim zdaniem - ma charakter sparingu zadaniowego "moja-twoja" tzn. ograniczonego do pojedynczych "ataków wzajemnych". Robiłem coś takiego ćwicząc walkę szablą ( bojową, nie sportową ). :D
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce

PS. (Mimo że Patrick McCarthy uczył się miecza u Sugino, a styl walki wręcz stworzony przez P. McCarthy'ego nazywa się Koryu Uchinadi, to oczywiście styl ten nie jest szkołą koryu.)


Koryu uchinadi to stare karate i nie zawiera elementów walki mieczem samurajskim. Koryu uchinadi pochodzi z odtworzeniowej pracy P. Mc Carthy, który jeździł po świecie i od różnych starych mistrzów uzyskiwał wiedzę na temat starych kata i metod pracy z partnerem. Te zadaniówki japońską bronią to raczej zupełnie inna działka działalności tego mistrza, niewątpliwie autorytetu w swojej dziedzinie.
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce

To wielka szkoda, że te Koryu nie mają sparringów.

Może jednak pojawia się światełko w tunelu? :roll: :wink: :-)
Co sądzicie o tym:

???


To ma być światełko w tunelu ? Miejcie litość.

Poziom fechtunku taki jak tutaj :
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Czyli marny...
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce

Przecież to ani nie są sparringi, ani to nie jest koryu...

No wiem...Dlatego puściłem oko ( :wink: ) i napisałem, że światełko.
To są jednak sympatycy japońskiej szermierki, są samurajskie zbroje, bokkeny i repliki mieczy. A pokaz jest "not choreographed" i - moim zdaniem - ma charakter sparingu zadaniowego "moja-twoja" tzn. ograniczonego do pojedynczych "ataków wzajemnych". Robiłem coś takiego ćwicząc walkę szablą ( bojową, nie sportową ). :D



Faktycznie, wizualnie lipa. Może dlatego że brak ochraniaczy i niebezpieczna broń wymuszały bezpieczny dla zdrowia dystans :) A może dlatego że jednak sztuka :D .

ps. my np unikamy zadaniówek ze sztucznym dystansem i nie wykańczaną macanką bronią.


A ta walka rycerska niestety też słaba. Sparowaliśmy z rycerzami, mówili że czasami używają takiej taktyki, przyjęcie na zbroję i jak najmocniejsze oddanie.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce
to aikikenpo slabe, walo sie po mieczach w takiej odleglosci ze nic wiecej poza zniszczeniem mieczy nie osiagna, szkoda broni :)

a taktyka ze zbroja jest spoko, jesli si ema zbroje mocniejsza od broni :)
  • 0

budo_katoripoland
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Katori Shinto Ryu w Polsce
Wracając do tematu Katori, zapraszam wszystkich na Międzynarodowe Seminarium Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū Hatakeyama-ha do Mszany Dolnej w dniach 30.06.2011-03.07.2011 z sensei Sergio Mor Stabilini 7° Dan (Menkyo Okuden).

Link do ogłoszenia:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024