Skocz do zawartości


Zdjęcie

pokaz Tamura sensei, Wasza opinia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

pokaz Tamura sensei, Wasza opinia
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Co myślicie o pokazie? :D

Jak dla mnie widowiskowo ale mało realnie.

Były na pewno 2 akcje świadczące o wysokim kunszcie. Timing, technika, prowadzenie siły.

Ale większość to szopka dla publiczki

Każdy atak uke był otwierający, czyli zamach który go odsłaniał i dopiero potem ew cięcie, do tego w większości przypadków w za małych odległościach od siebie. Gdzie zamach jest samobójstwem.

Macie podobne zdanie czy tylko mi się wydaje?
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia
Aikiken w aikido nie służy do nauki walki bokkenem, mieczem czy szablą, etc.

Nie ćwiczę szkoły Tamura sensei, ale wywodzę sie ze szkoły, gdzie nauka posługiwania się bokkenem i jo jest integralną częścia systemu (zasady nauczane w posługiwaniu się bronią są aplikowane w technikach bez broni). Tamura sensei pokazywał pełną kontrolę uke, a uke się temu poddawał - z czego to wynika? Trzeba stanąć na przeciwko sensei Tamura, aby to odkryć. Na pewno nie wynika to tylko z mierności uke.

W naszej szkole inaczej rozwiązano problem otwarć stanowiący pewne wyzwanie/sprzeczność dla zasady skuteczości techniki i jednoczesnego 'obopólnego zwycięstwa'. Jednakże, pomimo, iż akiken nie służy do nauki walki, to technika, moc, dystans, taiming, zasady kontroli pozostają (pod warunkiem, że się je ćwiczy, a z tym różnie bywa :? aby móc uczyć się prawidłowo, trzeba umieć przyznajmniej poprawnie ciąć, co wymaga sporej pracy własnej). Ja nie miałem specjalnych problemów w adaptacji swoich technik do sparingów na 'broń', lubię jedno i drugie.
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia
Z mojego punktu widzenia, dystans zdecydowanie za krótki. Stąd chyba łatwość kontrolowania (tutaj nadziewania) uke za każdym razem gdy ten robi (faktycznie dosyć samobójczo w takim dystansie, taki obszerny) zamach.


OT
Logo tego klubu (federacji?) jakieś takie dwuznaczne :)
koniec OT
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Co myślicie o pokazie? :D

Jak dla mnie widowiskowo ale mało realnie.

Były na pewno 2 akcje świadczące o wysokim kunszcie. Timing, technika, prowadzenie siły.

Ale większość to szopka dla publiczki

Każdy atak uke był otwierający, czyli zamach który go odsłaniał i dopiero potem ew cięcie, do tego w większości przypadków w za małych odległościach od siebie. Gdzie zamach jest samobójstwem.

Macie podobne zdanie czy tylko mi się wydaje?

Tak jak juz Jon Snow zauwazyl, boken nie jest cwiczony w aikido w celu walki na miecze. Cwiczy sie tym rozne elementy, ktore jest trudno lub nie da sie normalnie cwiczyc za pomoca technik bez broni.

OCzywiscie zgadzam sie z twoimi uwagami. Co ciekawsze sensei tez sie zgadza :) Co widac za kazdym razem jak uke robi zamach stojac za blisko senseia - jego rekacja jest wejscie w to otwarcie. Ma to pokazac/nauczyc atakujacego ze musi atakowac inaczej....
Naturalnie uke jest dupek i nic z tego nie rozumie, mimo ze cwiczy i iaido i boken i jo i jest obecnie(bo to chyba video z dawnych czasow) uznawany za wielkiego experta LOL

Z moich osobistych doswiadczen na tatami z sensei'em, to jest mu doskonale obojetne jak go atakujesz - i tak znajdzie otwarcie w ataku zeby zrobic jakas technike. Sensei bywa czasami w Polsce albo niedaleko, goraco zachecam pojechac i samemu sprobowac :) Jak znam zycie sprawisz mu tym ogromna przyjemnosc!
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia

Tak jak juz Jon Snow zauwazyl, boken nie jest cwiczony w aikido w celu walki na miecze. Cwiczy sie tym rozne elementy, ktore jest trudno lub nie da sie normalnie cwiczyc za pomoca technik bez broni.


To zdanie ładnie podsumowuje dyskusję w temacie "Miecz jako baza cwiczenia aikido" w dziale aikido :wink:
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia
Widać że, to wyjadacz.

Z chęcią bym pojechał na staż do niego.

Ten bokken jakoś mu tak naturalnie leży w dłoni :D



Ale cwaniak też jest. To on narzucał dystans :)
  • 0

budo_jan chodkiewicz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia
Faktycznie widać, że facet wie co robi.

A gdybym chciał sparować z nim w sprzęcie Fechtschule, to by się zgodził? - zakładając że byłby na stażu w Polsce.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia

Faktycznie widać, że facet wie co robi.

A gdybym chciał sparować z nim w sprzęcie Fechtschule, to by się zgodził? - zakładając że byłby na stażu w Polsce.

Moze nie przeciagajmy struny - ile wazy ten "sprzęt Fechtschule"? gosciu ma obecnie ponad 80 lat 8)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia

gosciu ma obecnie ponad 80 lat

Nie ponad osiemdziesiąt, tylko 77. Urodzony 2 marca 1933 roku. Czyli wczoraj miał urodziny! :D
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia

Moze nie przeciagajmy struny - ile wazy ten "sprzęt Fechtschule"? gosciu ma obecnie ponad 80 lat 8)


Łi tam, robiłem keiko ze starszymi (pewnie bogu nieco lżejsze niż osprzęt rycerski ale jednak) i szczerze mówiąc (już o tym kiedyś pisałem) mimo, że byłem szybszy, silniejszy, młodszy itd. zebrałem omłot żeby nie powiedzieć, że sparing wygladał tak jak na tym filmiku.
:)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia
niestety jak dla mnie filmik jest typowym przykladem wykozystywania duzej przewagi umiejetnosci miedzy tori a uke, w tym przypadku sprowadza sie to do kontroli dystansu, co wlasciwie calkowicie uniemozliwia wykonanie uke sensownego ataku typu men uchi w sytuacji gdy taki atak wlasnie ma wykonac i to jeszcze z podniesienia z chudan no kamae oraz w kontekscie ze to nie walka tylko pokaz, uke z gory skazany jest na nieudanie sie ataku, czyli jest to zwykla podpierdolka pod publike ja wielki mistrz robie co chce, tokladnie to pokazuje ten filmik

oczywiscie sam tez to robie kiedy chce sie popisac przed publicznosci :-)

schody zaczynaja sie w sytuacji gdy mamy doczynienia z innymi relacjami miedzy uke i tori, ale to wtedy zgodnie z interpretacja podana przez Szczepana nie jest juz zgodne z zalozeniami aikiken w aikido

dlatego wszyscy zajmujacy sie mieczem wysmiewaja aikiken aikidowy, tak jak i wysmiewaja techniki aikido wszyscy zajmujacy sie sztukami walki do walki :-)

co do Tamura sensei nie wypowiadam sie o jego umiejetnosciach, nie mnie to oceniac,
mozemy zalozyc ze sama formula pokazu ktora narzuca juz swiadczy o jego poziomie, bo z gory nie daje nawet ciania szans swojemu partnerowi - ale ale, czy to nadal jest wtedy aikido i czy nie jest to juz zblizenie sie w strone walki???
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia

schody zaczynaja sie w sytuacji gdy mamy doczynienia z innymi relacjami miedzy uke i tori, ale to wtedy zgodnie z interpretacja podana przez Szczepana nie jest juz zgodne z zalozeniami aikiken w aikido

Nie zrozumialem....mozesz to szczegolowiej wyjasnic?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia
pewnie ze moge :-)
tylko czy aby w tym temacie na pewno?

ale oki

w tym konkretnym przypadku - na prezentowanym filmie - sytuacja jest taka ze tori wykonuje techniki dowolnie, wg wlasnego widzimisie, a uke ma za zadanie robic shomen uchi z pozycji chudan no kamae
tori tak dobiera dystans, czas i tempo treningu ze nie daje mozliwosci wykonania nawet prawidlowego (bez dywagacji na temat co to jest prawidlowy) ataku, z gory skazuje to tori na mozliwosc wykonania prawidlowej techniki...

klopot jest wtedy gdy przy takim cwiczeniu zarowno uke i tori maja swobode dzialania, nie maja nalozonych zadnych ram i moga dowolnie wykonywac ataki i obrony - mysle ze o takich cwiczeniach pisal kendoka.

tylko ze przy takim ukladzie powstaje relacja rywalizacji miedzy uke i tori, mozemy tez taki stan nazwac walka - znikaja przydomki uke i tori w tym momencie

i tu wlasnie pojawia sie zagadnienie, czy to nadal mogloby byc aikido ktorego ramy okresliles uzywajac sformulowania ze nie ma tam walki, ale pojawia sie kolejne pytanie Szczepanie,
czy mistrz ktory tak kreuje przestrzen "starcia" ze od poczatku do konca decyduje o tym co, jak, kiedy i gdzie, nie wprowadza aby stanu walki wlasnie?

Nie dajac w takiej relacji jak na filmie zadnych szans kooperacji, wspolpracy czy jakbys my tego nie nazwali, czyli...
czy miesci sie to takze w ramach aikido ktore okresliles? czyli systemu w ktorym nie ma walki?

wracajac do miecza, tutaj tez ciekawy filmik?

co myslicie o tych technikach?
  • 0

budo_jan chodkiewicz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia
Wy to macie dylematy.... Walka bez walki, kurcze....

Gdyby to był sparing i uke lałby z całej siły, myślał podczas walki a nie poddawał się autorytetowi, zupełnie inaczej by to wyglądało.
Zastanowiłbym się lepiej jaki wpływ mają takie ćwiczenia na realne umiejętności.
Dawanie warunków do technik to jedno, a przeszkadzanie, zrywanie dystansu, oszukiwanie, zwody i próba rozwalenia swojego nauczyciela za wszelką cenę to drugie.
Jak dla mnie, każdy porządny uczeń powinien chcieć za wszelką cenę pokonać Mistrza. Wtedy obydwaj się uczą od pewnego momentu.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia
Janie, wszystko prawda, ale....
mistrz rzeczywiscie powinien cos potrafic inaczej szybko traci autorytet i niestety wiekszosc mistrzow nie chce stanac by sprostac temu wyzwaniu

ba a jak sie pojawia ktos kto chce mistrza sprawdzic to reszt awokolo krzyczy ze jest beee i wogole
co zrobic tak juz jest

mam to przyjemnosc ze na mieczu zawsze sparuje z moimi uczniami i jak narazie daje rade :-)
na aikido jedyna zasada jest to ze uke nie maja mi sie ukladac jak dzieci a maja powodowac abym byl zadowolony z ich ataku bo tylko tak moge rozwijac swoje techniki
taka mamy umowe :-) i tak wspolpracujemy na naszych treningach, jak im si euda mnie trafic to stawiam browar :-)

raju co ja pisze, zaraz mam trening :-)
ciekawe ile piwek postawie :-)

ja nie widze problemu w tym ze uczen zrobi cos lepiej ode mnie, albo nie dam rady zrobic jakiejs techniki na nim
spoko natepnym razem zrobie :-)zdarza sie czasami ze cos nie wychodzi ale jakos nadal do mnie przychodza cwiczyc :-p
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia

pewnie ze moge :-)
wracajac do miecza, tutaj tez ciekawy filmik?

co myslicie o tych technikach?


uważam, że po 2 pifkach gościa ogląda się lepiej niż [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: pokaz Tamura sensei, Wasza opinia
tak to juz jest Lukasz, ze od czasu gdy sztuki walki przestaly sluzyc do walki, bywaja czasem lepsze od kabaretu :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024