Skocz do zawartości


Zdjęcie

Lewo-prawo ręczność i nożność


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Lewo-prawo ręczność i nożność

Co do stylów chwytanych jak judo czy bjj to raczej nie ma to znaczenia,

ma duże znaczenie, ale faktycznie nie ma sensu tu tego roztrząsać.


Rzekłbym nawet, że w wielu przypadkach kluczowe.



no dokładnie- nie jestem jakimś magikiem bjj ale dzięki mojej hmmm specyficznej koordynacji ruchowej i niby leworęczności zdarzało mi sie dośc często kończyć walki z baznadziejnych pozycji, zaraz po tym, gdy stojący nade mną trener mówił " to nie może się udać"- kimura albo trójkat rękami na przeciwniku, który miał mnie w dosiadzie

takze zupełnie zaskakująca dla przeciwników okazywała się balacha, którą robiłem skręcajac się przez pomyłke w zła stronę, i zupełnie niezamierzenie uzyskiwalem dzieki temu większy zamach kiedy juza poszedłem na dobrą stronę.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Lewo-prawo ręczność i nożność

takze zupełnie zaskakująca dla przeciwników okazywała się balacha, którą robiłem skręcajac się przez pomyłke w zła stronę, i zupełnie niezamierzenie uzyskiwalem dzieki temu większy zamach kiedy juza poszedłem na dobrą stronę.


Właśnie nie wiem czy wiesz, ale większość nowych patentów powstaje właśnie w ten sposób.
Dzięki osobą z nietypowym łańcuchem biokinematycznym.

Można to łatwo zaobserwować prowadząc zajęcia z dziećmi.

Przykładowo pokazujesz trzymanie, dzieci wykonują a jeden z całej gromady spontanicznie, robi to siędząc odwrotnie głową do nóg zamiast głową do głowy, trzymając głowę i ręke zamiast ręki i głowy w dodatku na lewą stronę....i nagle zdajesz sobie sprawę że To jest dobre ....i że ma to sens.
Trzeba to kupić ! Jak mawia jeden Shichan.

Gość z taką dysfunkcją, zawsze będzie zaskakiwał w walce.
Bo z łatwością do głowy przychodzą mu rzeczy których przeciwnik nie spodziewał by się nawet w najgorszych snach :twisted:

Tak jak mówiłem temat jest bardzo ciekawy i wart szerszego przedyskutowania.

Ps Podobnież w strefach ogarniętych konfilktami rodzi się więcej ludzi leworęcznych itp ...
źródła nie podam gdzieś o tym czytałem.

Ps2 Ja jestem od pasa w górę obustronny. Biję się z prawej gardy, z lewej gardy może z lekkim wskazaniem na prawą ręke, rzucam na obie strony, a w dół zdecydowanie jestem lewo nożny.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Lewo-prawo ręczność i nożność
najwięcej leworęcznych jest u żydów :lol:

ja z kolei słyszałem, że jednostronność- w sensie prawo lub leworęczność jest wynikiem specjalizacji człowieka. to znaczy przystosowania do wykonywania skomplikowanych manualnych operacji

Równa sprawnośc obydwu rąk bylaby nadmiernym kosztem dla organizmu. dlatego jedna to prosty chwytak a druga precyzyjne urządzenie

patrząc po sobie to oburęczni nie grzeszą precyzją- nie móglbym być kieszonkowcem, jubilerem albo neurochirurgiem.

zauważyłem też, że skomplikowane sekwencje ruchów w których ważna jest formalna poprawnośc ( np w aikido) są dla mnie trudniejsze do opanowania niż dla innych

Również musi istnieć róznica pomiędzy leworęcznością a praworęcznościa- inaczej byłoby ich mniej więcej po równo.
tymczasem w skali calej populacji leworęcznych jest chyba kilka procent. Tymczasem w tenisie ziemnym i stołowym, szermierce i boksie jest ich znaczenie większy odsetek i to mimo tego, ze np w boksie niechętnie promuje się mankutów.

Z tego wynika, że najpraktyczniejsdza jest jednak praworęczność i prawonożność.

ciekawe jest to co napisał bogumił- może faktycznie takie rózne freaki ruchowe są motorem postępu i wyjścia poza utarte schematy.

ostatnie oglądałem filmy ze starym bjj- czarnobiałe i ruchowo nie maja one juz zbyt wiele wspólnego z dzisiejszym- gardą de la riva, róznymi helicoptero. po prostu komus musiało być wygodnie robić to inaczej niż dotąd.


tak jak schizofrenicy tworzą literaturę i malarstwo :)
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Lewo-prawo ręczność i nożność
Temat się rozkręca :D Nie mam siły już dzisiaj się rozpisywać.

ale może zaproponuje taki mały test-doświadczenie:

W którą stronę kręci się tancerka ?

>Dołączona grafika


Mnie się kręci w lewo ...
...ale mogę zmienić kierunek jej obrotu jak chce :D ,

A jak u was ?
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Lewo-prawo ręczność i nożność
Ja też przy chwili skupienia potrafię ją obracać raz w lewo raz w prawo. Kluczem jest wiedzieć jak i na czym się skupić.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Lewo-prawo ręczność i nożność
Ale początkowo w którą stronę Ci się obraca ? ..... i któro jesteś ręczny
  • 0

budo_jet
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Lewo-prawo ręczność i nożność
Domyślnie jak wskazówki zegara i jestem leworęczny.
  • 0

budo_deksterr55
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Lewo-prawo ręczność i nożność
jestem praworęczny, kręci się przeciwnie do wskazówek zegara i nie potrafie jej obrócić w drugą stronę :wink:

edit: oo już mi się udało zmienić kierunek
  • 0

budo_cabelo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 586 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole/Wrocław
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: Lewo-prawo ręczność i nożność
Ale potraficie ją obrócić cały czas patrząc? Bo ja muszę chociaż na chwilę zamknąć oczy albo odwrócić wzrok żeby mi zmieniła kierunek
  • 0

budo_elmak
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Lewo-prawo ręczność i nożność
Mnie się kreći w prawo. Czego to niby ma dowodzić ? Chyba nie tego, że jestem praworęczny bo jestem lewo. :roll:
  • 0

budo_juhas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Lewo-prawo ręczność i nożność
mnie się kręci zgodnie ze wskazówkami zegara i nie potrafie w drugą stronę :cry:
i jestem praworęczny :-)
  • 0

budo_gornada
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Lewo-prawo ręczność i nożność
Mi się kręci zgodnie z ruchem wskazówek zegara i nijak mi tego zmienić. A jestem praworęczny :idea:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024