Skocz do zawartości


Zdjęcie

Alternatywa dla ostrzenia miecza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_nerdyyy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Alternatywa dla ostrzenia miecza
Witam,

Piszę ponieważ chciałem Wam napisać mini-recenzję dot. ciekawej nowej metody ostrzenia mieczy.

Ostrzyłem katanę ze stali 1060 hartowaną całościowo (chiński produkt) oraz chiński tępy miecz ze stali 1045 hartowany selektywnie (dwustronnie) plus parę noży.

Od dawna miałem problem, żeby uzyskać zadowalającą ostrość katany. Używałem ją do tzw. rąbaniny - tj. cięcia butelek, drewna bambusopodobnego i czasem mat z różnych materiałów. Niestety równe przecięcie w pół butelki było bardzo trudne bo miecz nie był za dobrze naostrzony i na dodatek nie miałem go czym ostrzyć. Próbowałem kamieniami ale to koszmarna robota i efekty były mizerne (ciężko mi było uzyskać stały kąt szlifu). Od razu zaznaczę, że trud w przecięciu butelki nie wynikał z tego, że brak mi umiejętności a raczej faktu, że miecz był naprawdę tępy i butelka często "odbijała się" nawet przy bardzo wyraźnym jednoczesnym ruchu posuwistym miecza.

Zakupiłem ostrzałkę Accusharp zachęcony pozytywnymi opiniami z zagranicznych serwisów "mieczowych" i faktycznie jest to produkt niesamowity. Naostrzenie katany zajmuje 30 sekund - w tym czasie urzadzenie "wykraja" nową krawędź tnącą (15%) która na dodatek jest bardzo ostra (goli). Pełne naostrzenie miecza chińskiego zajeło mi 2 minuty. Od zera do tzw. "razor sharp".

Jestem świadomy, że jest to trochę profanacja ale uważam, że pomimo tego jest to idealny sposób na szybkie i wygodne ostrzenie tego typu mieczy. Po pierwsze nie wytwarza się duże ciepło charakterystyczne dla ostrzenia maszynowego więc nie zepsujemy struktury zahartowanego miecza. (informacja z forum o nożach, nie jestem co do tego pewien - może się ktoś wypowie kto ma większą wiedzę) Po drugie w przeciągu 30 sekund jesteśmy w stanie uzyskać bardzo ostry miecz który idealnie nadaje się do cięcia "rekreacyjnego". Po trzecie uzyskujemy zawsze idealnie równą krawędź tnącą na całej długości miecza.

Jedyna wadą ostrzałki jest to, że pozostawia na krawędzi tnącej charakterystyczne rysy, jednak wydaje mi się, że można je łatwo wyrównać kamieniem o małej gradacji.

Jeżeli kogoś to interesuje to mogę wieczorem zrobić zdjęcia krawędzi.

Produkt ciężko w polsce kupić, w zasadzie sprzedaje go tylko jedna firma, ja nie reklamuje więc jak ktoś chce to sobie znajdzie.

Pozdrawiam,
Nerdyyy
  • 0

budo_eru
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Alternatywa dla ostrzenia miecza
Ja jestem ciekaw efektu i chętnie fotki obejrzę.
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Alternatywa dla ostrzenia miecza
Jeśli mówimy o mieczach "do zabawy", to może nie jest to głupi sposób.
Z ciekawości zobaczyłem co to ten Accusharp. Na allegro można znaleźć podobne urządzenia za ok 35 zł, zatem z dostępnością tego typu sprzętu chyba nie ma problemu.

Jestem ciekaw efektów ( zdjęć ) użycia tej ostrzałki.
  • 0

budo_nerdyyy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Alternatywa dla ostrzenia miecza
Co do tych alternatyw z allegro to niestety ale to nie jest to. Pierwsze co zrobiłem to zakupiłem takiego "klona" i niestety się zawiodłem bo w zasadzie efekt niczym się nie różnił od tych ostrzałek kuchennych z tymi metalowymi krążkami.
Wydaje mi się tutaj, że najwazniejsza jest kwestia zastosowanego materiału.

Postaram się wieczorem wrzucić fotki. Może coś przetne żebyście też zobaczyli efekt.
  • 0

budo_nerdyyy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Alternatywa dla ostrzenia miecza
Witam
Tak jak obiecałem wrzucam fotki:

Tak wygląda miecz chiński od strony tępej. Jak widać krawędź tnąca jest wyprowadzona ale ma kształt półokrągły (widać to po odbiciu światła). Widać też, że krawędź ta byłą szlifowana pod kątem na maszynie (włókna układają się idealnie)
Dołączona grafika

Tutaj jest to samo po ostrzeniu. To co się rzuca w oczy to wyraźniejsza krawędź tnąca (została utworzona nowa - trochę szersza) podłużne linie są charakterystyczne dla tej ostrzałki. Widać również pionowe linie- miejsca w których ostrzałka "zacieła" stal:
Dołączona grafika

Tak wygląda katana po zaostrzeniu. Wszystko wygląda o wiele ładniej chyba z tego powodu, że stal jest bardziej miękka i lepiej się poddaje ostrzeniu (chiński jest hartowany selektywnie w związku z tym ma twarde krawędzie i ciężej go naostrzyć). Obok rozcięta karteczka dla przykładu.
Dołączona grafika

Jako bonus wrzucam zdjęcia spod mikroskopu (powiększenie 40x). Tutaj widać, że ostrzałka robi na mieczu ząbki. Wydaje mi się, że wyszlifowanie na pasie skórzanym usuneło by piłkę.

Miecz chinski krawędź tępa:
Dołączona grafika

Miecz chiński krawedz ostra:
Dołączona grafika

Katana krawedz ostra:
Dołączona grafika

Pozdrawiam
  • 0

budo_toranaga
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Alternatywa dla ostrzenia miecza
Nerdvyyy napisał :

Tak wygląda miecz chiński od strony tępej. Jak widać krawędź tnąca jest wyprowadzona ale ma kształt półokrągły


Tobie chyba chodzi o mune , czyli tę stronę jak to ładnie nazwałeś "tępą" . Ale nijak nie potrafię zrozumieć tego drugiego zdania , gdzie krawędź tnąca ma kształt półokrągły, bo ta krawędź nie jest krawędzią tnącą. :(
  • 0

budo_nerdyyy
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Alternatywa dla ostrzenia miecza

Tobie chyba chodzi o mune , czyli tę stronę jak to ładnie nazwałeś "tępą" . Ale nijak nie potrafię zrozumieć tego drugiego zdania , gdzie krawędź tnąca ma kształt półokrągły, bo ta krawędź nie jest krawędzią tnącą. :(


Miecz jest to miecz obusieczny i został przezemnie naostrzony tylko z jednej strony - stąd po drugiej stronie znajduje się wyprowadzona krawędź tnąca która defakto jest nienaostrzona :) (dla porównania)
  • 0

budo_toranaga
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Alternatywa dla ostrzenia miecza
Dzięki za wyjaśnienie . Wcześniej przewinęło się w Twoim tekście słowo "katana" i tak mnie jakoś to zasugerowało - moja wina- sprawdziłem jeszcze raz i o mieczu obosiecznym też wspominałeś . Więc przepraszam i pozdrawiam.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024