Skocz do zawartości


Zdjęcie

maly dylemat : Karate czy cos innego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
112 odpowiedzi w tym temacie

budo_czeski_film
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocek / teraz Warszawa
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego
nie bylo mnie troche tutaj, ale temat sie rozwija .
Mi chodzi rowniez troche o rozgimnastykowanie sie i porzadny wycisk + dobre techniki nozne (lowkicki) + troche sparingow.
wiem ze juz nie bede mistrzem w tym wieku ale chce sie czegos nauczyc.
pozdrawiam
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego

No to by sie zgadzalo ale... czy widziales juz kiedys rozjuszonego goscia ktory jest jak najbardziej dotowy zlac innego ale mu nie wychodzi i zbiera baty, planowo i bolesnie, i jak sie tylko wychyli to strzal? Ja widzialem. Gotowosc jest bardzo wazna ale to nie zawsze wystarcza.


Gość, o którym piszesz Jan111 wcale nie chciał zrobić krzywdy. Został rozwścieczony, nie zapanował nad swoimi emocjami. Był gotowy dać w zęby, ale nic więcej. Gdyby chciał zrobić krzywdę działałby na zimno, zaatakował z zaskoczenia.
  • 0

budo_naozane
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego
Ciekawe skąd to przypuszczenie skoro go nie widziałaś :?:
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego
ciekawe skąd to przypuszczenie, że go nie widziałem?
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego
Ciekawa skąd to przyuszczenie skoro go nie widzieliście :lol: :) :lol: :) :lol:
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego
no... czeski film :)

odpowiedzi tu chyba nie uświadczysz ;-)
  • 0

budo_sake5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:U.K.
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego
Polecam (kyokushin) karate, pomijajac inne powody (ktorych nie sposob tu wymienic), jest po prostu bardziej eleganckie od "czegos innego".
  • 0

budo_naozane
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego
To "coś innego" nie musi być eleganckie ale skuteczne :lol: Chcesz być elegancki to idź na pokaz mody :)
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego

To "coś innego" nie musi być eleganckie ale skuteczne :lol:

Co do elegancji to był tutaj juz kiedyś temat o tym, że Kyokushin ma ładniejsze karategi niż tradycyjne, bo ma spodnie "normalnej" długości. Jeżeli takie kryterium elegancji przyjmiesz to faktycznie ... jest bardziej eleganckie.
Inny punkt widzenia równiez rozpatrywany na tym forum - "Kata są tym co odróżnia artystę od siepacza". Kwiat powiniem pamiętać tą dyskusję która poszła w kierunku Kmicica i Wołodyjowskiego :-) . Kata dodają elegancji sztuce.
No i teraz systemy typu combat - Krav Maga, Combat 56, BAS 3 czy z innych system Tony Blauer'a (BTC) skuteczne ale mniej eleganckie.

Skuteczność nie zawsze idzie w parze z elegancją, ale elegancja nie zawsze jest nieskuteczna ...
  • 0

budo_naozane
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego
Żeby było jasne jestem za karate. Dla mnie podział na eleganckie i nie, jest po prostu głupi.
  • 0

budo_sake5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:U.K.
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego
Nie zapominajmy iz karate traktowane jest jako sztuka walki a nie sport walki, karate ustawia sie w jednym szeregu ze sztuka ukladania kwiatow czyli ikebana czy kaligrafia.
Mozna cos nabazgrac lub pieknie wykaligrafowac, samo pisanie jest sztuka (pomijam tu przekazywane tresci).

Karate to nie tylko kopniecia, uderzenia itd. ale rownie wazny ceremonial, sposob porozumiewania sie poczas treningu, odpowiednie ubranie (karate-gi).
Uwazam iz duzo lepiej (przyjemniej) cwiczy sie w grupie ludzi ubranych w jednakowe karate-gi niz grupie w ktorej kazdy wyglada inaczej. Ktos tam w dresie drugi w krotkich spodniach, ktos w pokoszulce itd, itp.

Na pewno to kwestia gustu, ja uwazam iz szpada jest elegantsza od miecza a rownie grozna, katana to piekna bron i wrecz nie moge sobie wyobrazic kogos wymachujacego nia jak cepem.

Jest chyba troche trudno elegancko tarzac sie po ziemi z glowa zablokowana pomiedzy nogami przeciwnika. Karateka, przynajmniej w teorii walczy stojac.
Ja uwazam wszystkich uprawiajacych sporty (sztuki) walki za ludzi wybijajacych sie ponad przecietnosc, dozacych do wyznaczonych przez siebie celow.

Przyzam rowniez iz czytajac niektore posty jestem zazenowany, dochadze jednak do wniosku ze, autorami zenujacych wypowiedzi nie sa prawdziwi adepci sztuk walki ale pozerzy, ktorzy wykorzystujac swoja anonimowosc aby przez chwile zaistniec w jedyny sposob jaki potrafia.
  • 0

budo_shindojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego
Rzeczywiście karateka w karate gi wygląda lepiej i jego technika wygląda bardziej elegancko niż w innym stroju sportowym. Poza tym sam trening pod kątem kumite zbliżony jest do prowadzonego w kicku czy mt, więc gdyby nie system knock down, kihon i kata nie byłoby większej różnicy między treningami karate i powyżej wymienionymi.
Nie zapominajcie też Kochani o innym aspekcie sprawy , że kobiety lubią mężczyzn w mundurach a karate gi to jakaś forma munduru. :wink:
A teraz na poważnie i bardziej pragmatycznie.
Mój wykładowca z AWF u Poznańskiego, dr Paweł Przybylski zawsze podkreślał, że zawodnik karateka powinien ćwiczyć podczas treningów w karate gi. Zawodnik powinien trenować w takim stroju, w jakim potem startuje. Jeśli będzie ćwiczył w krótkich spodenkach i koszulce przygotowując się do zawodów w kumite to kiedy już stanie na tatami karate gi będzie mu przeszkadzało. Dojdzie dodatkowy stresor.
Facet startował z powodzeniem w wielu zawodach kumite w shotokan, jest wielokrotnym Mistrzem Polski, jego doświadczenie w karate sięga lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia więc zna się na rzeczy.
Ale zakończę na wesoło.
Mój kolega, na marginesie 1 dan taekwon do, kiedyś przed treningiem zaczął się nagle śmiać. Okazało się , że dzień wcześniej czytał opracowanie na temat sekt i walki z nimi. Patrząc na moją grupę stwierdził, że spełniamy wszystkie warunki aby uznać nas za sektę.
Jest jeden "guru", mają dziwne stroje i dziwnie się zachowują biorąc pod uwagę tzw. europejskie normy zachowania.
:)
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego
Z wikipedii: „Termin "Sztuki walki" został przetłumaczony w 1920, w japońsko-angielskim słowniku Takenobu z japońskiego bu-gei lub bu-jutsu "sztuka/umiejętność zachowań militarnych" [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Jako europejczyk nie bardzo rozumiem, co jest wyjątkowego w określeniu sztuka walki w odniesieniu do karate czy innego systemu walki wręcz. To umiejętność zrobienia komuś krzywdy doprowadzana do perfekcji.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego

Z wikipedii: „Termin "Sztuki walki" został przetłumaczony w 1920, w japońsko-angielskim słowniku Takenobu z japońskiego bu-gei lub bu-jutsu "sztuka/umiejętność zachowań militarnych" [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Jako europejczyk nie bardzo rozumiem, co jest wyjątkowego w określeniu sztuka walki w odniesieniu do karate czy innego systemu walki wręcz. To umiejętność zrobienia komuś krzywdy doprowadzana do perfekcji.


Ale można to robić elegancko jak Wołodyjowski lub siermiężnie jak Kmicic :wink:
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego

Ale można to robić elegancko jak Wołodyjowski lub siermiężnie jak Kmicic :wink:


Gdyby Kmicic żył dzisiaj to pewnie byłby komandosem. Nie rozumiem jak można myśleć, że walczy w sposób siermiężny. :wink:
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego
... bo sam ze wstydem przyznał: "kończ Waść wstydu oszczędź" ... poddał się artyście w swoim fachu ... a własnie może jako styl stójkowy z zakresu "czegoś innego" można by polecić szermierkę
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego
przepraszam, że się wtrącę, ale która laska nie wolałaby Kmicica? :)
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego
moja :lol:
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego
to od Ciebie ;-)
  • 0

budo_shu lien
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 315 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: maly dylemat : Karate czy cos innego

przepraszam, że się wtrącę, ale która laska nie wolałaby Kmicica? :)

Koźlaczku ja tam z Trylogii to zawsze wolałam Bohuna :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024