Skocz do zawartości


Zdjęcie

zerwane wiązadło krzyżowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_silent
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK

Napisano Ponad rok temu

zerwane wiązadło krzyżowe
witam,

dawno mnie nie było i niestety temat mówi sam za siebie. w zeszłym roku zerwałem wiązadło krzyżowe w lewej nodze. przez dwa miesiące poruszałem się o kulach. nie zgodziłem się na natychmiastową rekonstrukcję wiązadła, bo wiedziałem z jakim się to wiąże ryzykiem. poza tym po 6 mc chodziłem już swobodnie, a nawet zacząłem biegać. kolano "nie ucieka" w bok.

zerwane wiązadło to bardzo często spotykana kontuzja w tkd. moje pytanie brzmi - jakie są wasze doświadczenia ? czy rekonstruowaliście wiązadło ? co dalej z treningami? czy wogóle są dalej możliwe.

ja wiem, że praktycznie każdy lekarz wyda inną diagnozę, dlatego pytam o wasze osobiste odczucia, albo obserwacje przyjaciół.

bardzo, bardzo bardzo chciałbym wrócić na treningi, ale boję się straszie, że skończy się to całkowitym uszkodzeniem kolana, co w konsekwencji może przecież prowadzić to strasznych powikłań.

psychicznie jest to nie do zniesienia, czuję się jak pół-kaleka :(

bardzo proszę o informacje, opinie, najlepiej osób, które same zerwały wiązadła.
  • 0

budo_choy666
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: zerwane wiązadło krzyżowe
kumpel operował krzyzowe jak miał 1 kup...teraz ma V dan czyli jest nadzieja
  • 0

budo_bonku5
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: zerwane wiązadło krzyżowe
Kolego, przykładem może być mój brat. Jest zawodowym piłkarzem ręcznym, gra w ekstraklasie.

Zerwał krzyżowe, zrobił rekonstukcje i po 9m wrócił na parkiet.. Dwa lata później zerwał drugie i po 8m już wrócił. Teraz gra już 3 lata i nie ma najmniejszych problemów. Jak widać dla chcącego nic trudnego. Natomiast odpowiednia rehabilitacja jest niezbędna. Trening tkd na poziomie amatorskim nie jest tak intensywny jak zawodowego piłkarza więc spokojnie jesteś w stanie wrócic..

Pozdrawiam i wracaj do zdrowia
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: zerwane wiązadło krzyżowe
dbaj o kolana ale ot pewnie wiesz,odpowiednio dobrany trening siłowy również wzmocni Twoje kolano.Napewno mozesz wrócic do sportu ale zawsze bedziesz musiał o nim pamietac(kolanku)
  • 0

budo_silent
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK

Napisano Ponad rok temu

Re: zerwane wiązadło krzyżowe
a w jaki sposób wzmacniać mięsień przy zerwanym wiązadle ? pytam bo praktycznie każdy lekarz mówi mi co innego. na dodatek mam taki uraz, ze jak prostuje noge to cos mi w kolanie przeskakuje, wiec obawiam sie, ze operacja jest jednak nieunikniona.
  • 0

budo_delta
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: zerwane wiązadło krzyżowe
Kość jest zblokowana i dlatego coś przeskakuje. Jak nie pójdziesz pod nóż, za kilka lat będziesz miał kolano w strzępach. Mija już drugi rok od operacji i daję radę na treningach, ale będziesz musiał uważać na kolano. Przy moim przeskakiwaniu musiałem mocno nacisnąć na kolano by wszystko wrócilo na swoje miejsce i kolano mogło się wyprostować.
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: zerwane wiązadło krzyżowe
Zrekonstruuj.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: zerwane wiązadło krzyżowe
Kolano Ci nie ucieka w bok bo więzadło krzyżowe, a one ograniczają ruch podudzia względem uda do przodu lub do tyłu. Z zależności czy to przednie czy tylne. (popularna szuflada)

Słuchaj się lekarzy (vide Słoniak) i jeśli masz okazję to rekonstruuj.

B. duża liczba czynnych sportowców absolutnie wraca do poziomu możliwości ruchowych z przed urazu, a nawet go przewyższa.
  • 0

budo_ls.skowron
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: zerwane wiązadło krzyżowe
Ja miałem naderwane więzadło poboczne strzałkowe, będąc dosłownym zerwane w 90%.

Kupę kasy wydałem na rozmaite masaże, prądy, naświetlenia i tak dalej - nie odczułem żadnej poprawy.

Po jakimś czasie ból/dolegliwość zmniejszyła się na tyle, że mogłem wrócić do sportu (rekreacyjnie) zachowując dużą ostrożność.

W pewnym momencie do SW dołożyłem treningi siłowe. I tu zdziwienie - przez ciężkie ćwiczenia (przysiady, martwy ciąg itp) udało mi się mocno wzmocnić mięśnie ud co NIEMAL CAŁKOWICIE wyeliminowało ból. Zwłaszcza dużo skupiałem się na dwugłowym, który miałem słabiej rozwinięty niż czwórkę. I zaznaczam - nie bawiłem się w izolowane uginania/prostowania nóg na maszynach, tylko robiłem ćwiczenia teoretycznie najbardziej obciążające stawy.

Nie traktuj tego postu jako rady - mi lekarze odradzali całkiem intensywną aktywność fizyczną, o siłowni nie było mowy. Mimo to nie posłuchałem i jak na razie bardzo sobie tą decyzję chwalę, chociaż niejedna osoba stwierdzi, że zrobiłem głupio :wink: Obecnie doszedłem do wniosku, że organizm posiada wręcz niepojęte możliwości adaptacji i regeneracji, nieczęsto wykraczające poza prawidła medycyny.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024