Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kształtowanie psychiki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki
nie ma czegoś takiego jak przezwyciężenie strachu wysiłkiem woli, tego sie nie da zrobić. Nie boisz się zupełnie tylko wtedy jak jest ci obojetne co ci ktos zrobi , tzn kiedy wkurwienie bierze automatycznie góre nad strachem. W innych sytuacjach boisz się poporstu o siebie, nie mozesz zakładac ze nie bedziesz sie bał w jakiejś sytuacji ale ten strach wcale nie musi kierowac twoim zachowaniem, n.p. możesz sie bic mimo tego że się boisz.

a żeby się o tym przekonac to musisz miec takie sytuacje najlepiej ćwicząc sportowo i walcząc na zawodach
  • 0

budo_doomdoom
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Edmonton, AB, Kanada

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki
Zdaje sobie sprawe ze strach jest czyms naturalnym i zdrowym. Nie szukam sposobu pozbycia sie strachu, nie chce tylko bys sparalizowany i przegrac ewentualna walke przez to ze bedac spiety nie zareaguje odpowiednio w sytuacji zagrozenia...
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki
Na ogół chodzę tak jak ktoś wyżej napisał wyprostowany pewnym krokiem itd i na ogół nikt nie chce we mnie wchodzić na ulicy ale zawsze znajdzie się ktoś kto szuka zaczepki, podczas opisanej sytuacji szedłem sobie luźnym krokiem wylajtowany popijając kole z puchy, a kolo szedł całym chodnikiem i darł ryja, nie powiem żebym miał pełno w porach ale wolałem uniknąć tego starcia (a potem przez cały dzień sie wkurwiałem sam na siebie).

Do sally: nigdzie nie napisałem że chce przezwyciężyć strach siłą woli, są od tego odpowiednie ćwiczenia których namiastkę poznałem u siebie na sekcji ale to nie wszystko. Nie wierzę że systemy wojskowe takie jak np. combat 56 czy krav maga nie mają w sobie treści odnośnie kształtowania psychiki. Dlatego jeśli jest tutaj jakis instruktor systemów walki to proszę o pomoc jego.[/quote]
  • 0

budo_free-style
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki
Łyba, jak rozumiem walczysz sportowo, więc twoim priorytetem jest kondycja fizyczna. Pomyśl tak, każda bójka to jakiś uszczerbek na zdrowiu. Uniknięcie bijatyki pozwala ci dalej trenować. Znasz swoją wartość, cały czas sprawdzasz się na macie, nie potrzebujesz tłuc się na ulicy.
Jeżeli jest to możliwe unikaj walki, jeżeli nie walcz jakby od tego zależało twoje życie. Musisz mieć w sobie przełącznik, do tego momentu mogę unikać walki, ale kiedy jestem atakowany nie mam litości.
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki
Owszem to co piszesz jest bardzo mądre i sam tak teoretycznie uważam ale za każdym razem gdy taki frajer sprawia że czuję się jak szmata zmieniam zdanie.

Mam wiele powodów dla których trenuję ale jednym z najważniejszych jest to żeby nie musieć przed nikim "klękać".
  • 0

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki

Dar75 czyli twoim zdaniem gdyby ktoś chciał podejść do ciebie na ulicy napluć ci w twarz i pójść dalej bez walki to warto byłoby jej nie prowokować?


A jego ślina robi ci jakąś krzywdę? Statystyki policyjne i medyczne są pełne ludzi którzy wdali się w bójkę w imię głupio pojmowanej dumy...

Marek, najlepszym znanym mi sposobem na nabycie pewności na ulicy w bezpiecznych warunkach są umiejętnie przeprowadzone treningi sytuacyjne, czyli ćwiczenie scenariuszy typowych sytuacji które mogą wystąpić na ulicy. Odgrywający napastników instruktorzy zaczepiają cię, wyzywają, atakują albo nie. Ty nie wiesz, czego się spodziewać, gdyż nie znasz scenariusza. Masz sobie poradzić w tej sytuacji- rozładować ją, uciec, zaatakować z wyprzedzeniem, lub się bronić zależnie od rozwoju scenariusza. W Polsce z treningami sytuacyjnymi zetknąłem się tylko na treningu ESDS. Na zachodzie instruktorzy są często ubrani w stroje ochronne umożliwiające uderzanie ich z pełną siłą- u nas są tak chyba przeprowadzane treningi samoobrony dla kobiet w systemie WSDP.

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_grand12
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki
hm, trenuje krav mage (orpocz tego kilka innych SW) od 3 lat i powiem Tobie ze dopiero teraz czuje sie pewnie i to nie dlatego, ze krav maga ma magiczne sztuczki na strach, tylko dlatego, ze wiem ze jak dostane w twarz, to nic sie nie stanie. Powiem Tobie szczerze, ze jezeli w walce zaczynasz sie bawic i zaczyna Tobie sprawiac to ogromna radosc, wtedy juz nie boisz sie tak starcia, a to tez widac jak idziesz na ulicy :) . Oczywiscie ze takie zadaniowki jak to, ze 2 napastnikow atakuje Ciebie lub, ze masz zamkniete oczy i nagle jakos uderza Ciebie partener i musisz wtedy reagowac pomogly mi w tym, hm jezeli chcesz to zobacz na sekcje kravki w Twoim miescie, jezeli bedzie dobry trener na pewno cos z tego wyniesiesz :)
Aha i pamietaj, ze nigdy praktycznie do konca nie pozbedziesz sie tego strachu, on bedzie zawsze, tak samo jak podczas full contactowego starcia ale po pierwszym uderzeniu mija, wazne zebys to Ty te pierwsze uderzenie zadal, bo wtedy masz przewage :)
Pozdrawiam
  • 0

budo_doomdoom
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Edmonton, AB, Kanada

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki
Litania Bene Gesserit przeciw strachowi ("Diuna")
Frank Herbert


"Nie wolno się bać, strach zabija duszę.
Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie.
Stawię mu czoło.
Niech przejdzie po mnie i przeze mnie.
A kiedy przejdzie, odwrócę oko swej jaźni na jego drogę.
Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic.
Jestem tylko ja."

Pomoglo pare razy w stresowych sytuacjach ;)
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki

Dar75 czyli twoim zdaniem gdyby ktoś chciał podejść do ciebie na ulicy napluć ci w twarz i pójść dalej bez walki to warto byłoby jej nie prowokować?


Pojedyńczemu skopałbym dupę, gdyby było dziesięciu raczej bym nic nie zrobił.

Problem polega na tym, że pojedyńcze cwaniaki prawie nie istnieją, cwaniactwo je wykładniczą funkcją ilości potencjalnych cwaniaków w grupie :)
  • 0

budo_łyba
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kambodża
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki
No i na tym polega różnica między nami ja po czymś takim nie potrafiłbym sie opanować i zajebałbym (sorry za słownictwo ale dalej jestem spięty) choćby obok stało jego 20 kumpli
  • 0

budo_charakterny
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki
to są właśnie problemy niektórych ludzi trenujacych SW. Na treningach wymiatają, a na ulicy ogarnia ich starch.. Ja osobicie nigdy nie miałem z tym problemów
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki

No i na tym polega różnica między nami ja po czymś takim nie potrafiłbym sie opanować i zajebałbym (sorry za słownictwo ale dalej jestem spięty) choćby obok stało jego 20 kumpli


no widzisz Łyba, i po problemie..
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki

No i na tym polega różnica między nami ja po czymś takim nie potrafiłbym sie opanować i zajebałbym (sorry za słownictwo ale dalej jestem spięty) choćby obok stało jego 20 kumpli


no widzisz Łyba, i po problemie..

można powiedzieć, że konstruktywna wymiana zdań sprawiła leczniczo pozytywny oddźwięk w komputerze pokładowym kolegi Łyba... nawiasem powiedziawszy moim skromnym zdaniem koledze brak pewności w utarczkach słownych-a na tych głównie kończą się konflikty..może warto znać kilka agresywnych zwrotów i wręcz nauczyć się ich by w przypadku sytuacji nieciekawej zarzucić przeciwnika odpowiednią litanią..jak dasz się zakrzyczeć to Twoja pewność siebie ucieknie....
  • 0

budo_takitamten
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki
jak ktoś gada to nie walczy
nikt oblatany na ulicy nie wda się z tobą w gadkę
a jak się w wda, to ty masz czas by go trafić i oddalic się na bezpieczny dystans
rozmowa - skrócenie dystansu i jest dowidzenia kto pierwszy uderzy ten wygra
dobrze jak jest to pięsc, a nie nóż albo coś jeszcze
  • 0

budo_toszi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki
jedż na mecz Arki Gdynia
  • 0

budo_kiwi
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki
Łyba, chcesz sobie wyrobić psychike ? ożeń się :)
  • 0

budo_dealer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1692 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jeszcze nie wiem
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki
To mu raczej zryje psyche :D
  • 0

budo_czeski_film
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 72 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocek / teraz Warszawa
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki
hahaha

Lyba idz na boks
  • 0

budo_garda
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki
Łyba nie wiem czy jeszcze śledziesz ten temat ale wypowiem się...
Mam za sobą prawie 5 lat treningów(4 kyu) Oyama Karate. Bardzo niedługo trenowałem też Oyame w Rzeszowie. Nistety kontuzja zamusiła mnie do zmiany sportu walki. Wybrałem Krav Mage która tak naprawdę nie jest sportem tylko systemem.
O ile w Oyamie bywało ciężko to w kravce jest jeszcze ciężej(dla mnie- psychicznie obciązenie jest większe). Dlaczgo? W karate praktycznie wszystkie uderzenia rękami wykonuje się na korpus. W kravce na głowe(sporo sparujemy). W głowe się też dostaje. Idąc na trening karate masz wogóle inne nastawienie psychiczne niż idąc na trening kravki. Walka w karate to walka sportowa(nastawiona na zdobycie punktów), a walka o życie/zdrowie/honor na ulicy całkowicie różni się od walki sportowej.
Czarny pas Oyamy nadal jest moim wielkim marzeniem, ale puki co zostane przy kravce by udoskonalic jeszcze bardziej swoją psychikę:) Tobie też polecam.
Gorąco pozdrawiem wszystkich Oyamowiczów:D
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Kształtowanie psychiki

Litania Bene Gesserit przeciw strachowi ("Diuna")
Frank Herbert


"Nie wolno się bać, strach zabija duszę.
Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie.
Stawię mu czoło.
Niech przejdzie po mnie i przeze mnie.
A kiedy przejdzie, odwrócę oko swej jaźni na jego drogę.
Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic.
Jestem tylko ja."

Pomoglo pare razy w stresowych sytuacjach ;)

o, ja znam prostszą: jednemu najebię, przed dwoma ucieknę :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024