Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki
A jeżeli Ki będzie tylko umiejętnym operowaniem masą (swoją lub przeciwnika) to sens będzie ten sam bez otoczki mistycyzmu.
Każde rozpoczęcie akcji ofensywnej jest związane z ryzykiem (coś za coś). W podanym przeze mnie konkretnym przypadku w wado jest wydłużenie dystansu (słynny strał z główki) w shito jest pozycja wyprostowana i pełna kontrola pola walki (możliwość odejścia,zwiększenia dystansu).
  • 0

budo_roboy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki
jest jakiś wzór na to ki/qi ?
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki
F=m.a
  • 0

budo_roboy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki
ten akurat znam. ale nie pojawia sie on w opracowaniach o qi/ki.

ponawiam pytanie:

jest jakis wzór na ki/qi oprocz tego powyzej?
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki
podaj wzór na Boga
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki
E=mc-kwadrat
ale musi być spełnione wiele warunków
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki
hehehe ;)
  • 0

budo_shalom
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 498 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Lokalizacja:Będzin / Kraków / Leiden
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki
Ja bym powiedział ze w walce bardziej przydaje sie
E = (mV^2)/2
jako energia kinetyczna ręki ;P i prawo zachowania pędu
p = mV
  • 0

budo_kitsune
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki
No to jesteśmy o krok od reakcji termojadrowej.
I nagła eksplozja energii powoduje siłę tych uderzeń.

jak tę energię wyzwolić w uderzeniu: może tak jak jan111 poprzez trenig ki
a możę stosując podany wzór na enrgię kinetyczną.

Jeżeli nie ma szybkości to żadne ki nie pomoże.
Bo fizyka jest okrutna.
Może to ki wyzwala jakąś energię - która np jest zgromadzona w atomach z których się składamy. (i tu kłania się brak naszej wiedzy na ten teamt)
Nie neguję obecności Ki ale nie popadam w bezgraniczny zachwyt nad nią.
  • 0

budo_mrozek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 380 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki

Po co shihan Jeremicz i Hatsuo Royama tak mozolnie nauczaja Iken ( I chuan)?


Ujmę to tak:
Nie wiem.
Ja w życiu prywatnym jestem ateistą nie wierzącym w żadne przejawy duchów, tajemniczych sił itd. Fakt, że uczęszczam na kyokushin - przecież sami twierdzicie że karate to nie sekta :) - nie sprawia, że muszę wszystko bezkrytycznie przyjmować, nawet pomimo braku długiego stażu. Póki co - jako że mam zaufanie do tych co mnie uczą, przyjmuję to trochę "w ciemno" - na kredyt, ale jeszcze słowo ki, energia duchowa czy cokolwiek podobnego - nigdy nie padło. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będę miał okazję zapoznać się bliżej z Yiquan na jakichś seminariach i wyrobić sobie zdanie.
W każdym razie w artykułach, które czytałem pana, który Yiquan zajmuje się w Polsce profesjonalnie, nie spotkałem się z mistycyzmem.

Dodam tylko ze energia wewnetrzna, ki, chi, czy jak by tego nie zwal to nie magia, ezoteryka itd. Cwiczenia wewnetrzne to ciezka praca, wymagajaca czasu i systematycznosci.


Powiem tak: ciężka praca wymagająca czasu nad zjawiskiem nie posiadającym naukowej definicji - jest dla mnie oczywiście ciężką pracą... ale nadal nad "ezoteryką". A ćwiczenia "wewnętrzne" czy jak inaczej je się określa - "mentalne" to absolutnie nie to samo co ćwiczenie "ki". Przynajmniej w moim rozumieniu.

Mozna by zadac wiec logiczne pytanie po co je ktos wymyslil. Jesli ktos powaznie zajmuje sie karate to powinien sobie takie pytanie zadac: po co do cholery wprowadzono takie bezsensowne uderzenia!? (...) Odpowiedz jest taka: atakujac dwa meridiany czy punkty na nich jednoczesnie (mimo ze zastosowane uderzenie nie jest tak mocne jak uderzenie jedna reka ) to efekt destrukcyjny jest wiekszy niz "silne" uderzenie jedna reka.


Odpowiedź może też być taka: bo ktoś pomyślał że to dobre, ale np. się mylił. :)
Dobrymi odpowiedziami będą też te które zaprezentował Jersey.

Jan111, przecież są rzeczy w karate z którymi i Ty się nie zgadzasz, prawda?! To tak, jakbyś Ty mówił - trening knockdown jest zły - istnieją lepsze metody. A ktoś odpowiada w taki sposób: skoro "ktoś" wymyślił knockdown, to znaczy że po coś to zrobił i na pewno spełnia to swoje zadanie! Natomiast na Twoje racjonalne argumenty, odnośnie minusów takiego treningu, kontr-rozmówca powiedziałby - no okej może masz rację, ale za to knockdown doskonale rozwija umiejętność ataku na meridiany!
To nie jest argument z którym da się dyskutować!
I właśnie Twoje wyjaśnienie tak brzmi w moich uszach - do pewnego momentu wszystko gra i nagle - bum - staję się dla mnie kompletnie niezrozumiałe.

No i to tyle - spokojnie, nie będę robił fochów na forum, możesz mnie tutaj zbesztać - byle kulturalnie ;)
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki
"To Ki or not to Ki" powiedzial Szekspir po pierwszym treningu kungfu a nastepnie kupil wielka puche katabolonu :lol:

Z treningiem jest jak z cytryna, im mocniej cisniesz tym wiecej wyplywa soku ale kiedys jest ona pusta i wtedy zaczynaja sie problemy. W sztukach walki cwiczenia mentalne i tzw energetyczne maja za zadanie ten proces (utraty sil) spowolnic, zatrzymac i wrecz odwrocic. Na podobnej zasadzie wiekszosc metodykow sportu wprowadza cwiczenia bazujace na koncentracji i rozluznieniu do programu przygotowawczego dla wyczynowcow. Jak zwal tak zwal. Tak wlasnie zaczyna sie praca nad energia tzw wewnetrzna. Kierowanie swoimi myslami, kierowanie oddechem, wyczulenie na zmiany w organizmie itd. Nie ma to nic wspolnego z wiara, religia itd. ot, jeszcze jedna wlasciwosc ludzkiego ciala i umyslu.

Wiem ze niejednokrotnie rozni ludzie porownuja ki, lub prane do Ducha Swietego, to bez sensu. Jedno nie ma z drugim nic wspolnego. Koncepcja Ki w filozoficznym rozumieniu ociera sie byc moze o pojecie Boga, choc i tu jest to szukanie podobienstw raczej na sile.
Ki to elektrycznosc, panowanie nad wlasnym cialem i czucie go.
Pozdrawiam!
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki

Wiem ze niejednokrotnie rozni ludzie porownuja ki, lub prane do Ducha Swietego, to bez sensu. Jedno nie ma z drugim nic wspolnego.


niekoniecznie, bo chodzi w istocie o "tajemniczą" siłę która jest w każdym z nas, która zespala wszechświat itp ;) ;)

Chrześcijański duch święty pasuje to tego. Kwestia tylko kultury i nazwy.
  • 0

budo_roboy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki

podaj wzór na Boga


nie znam. ale jak podacie na ki to moze wyprowadze :twisted: :twisted:
  • 0

budo_kselos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1657 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki

Ki to elektrycznosc, panowanie nad wlasnym cialem i czucie go.


czyli impulsy nerwowe

nic mistycznego
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki

podaj wzór na Boga


nie znam. ale jak podacie na ki to moze wyprowadze :twisted: :twisted:

ale czemu wam się wydaje ze wasza aktualna wiedza fizyczna wyczerpuje wszystkie zjawiska zachodzące na świecie.
To ze czegoś wydaje wam się ze nie ma to być moze jest cos co odkryje fizyka za 100, 200, 1000 lat. Jest rok 2009 ,nic nie zapowiada zeby koniec świata nastąpił np. w 2010 w związku z tym fizyka ma jeszcze wiele do odkrycia. jeszcze jakiś czas temu jak by wam mówił ktoś ze ziemia jest okrągła to byście argumentowali zgodnie z aktualnym poziomem waszej wiedzy fizycznej na tamte czasy ze jakby była okrągła to by z niej spadł, a pozatym jak widać za oknem jest płaska :)
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki
Sally
Slusznie, ale dodam ze na moj prywatny uzytek to ziemia jest plaska, i calkiem mi z tym dobrze :wink:
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki
Panowie, a takie np. Kyusho?
Kiedyś tam śmialiśmy się z tego (nie wszyscy), ale faktem jest, że nawet bardzo lekkie uderzenia potrafią wywołać nokaut. Teoria mówi o tym, że trzeba zaatakować odpowiedni punkt w odpowiedni sposób. Nie musi to być pier... wyrywające z butów. Czyli takie np. yama zuki będzie jak znalazł... Teoria Kyusho mówi o tym, że uderzenia w te punkty powodują zaburzenie przepływu Ki i ... nokaut.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki
Jakieś szczegóły? Rozwinięcie myśli? Może mały przykładzik?
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki
Szczegóły? Ha musiałbym robić takie nokauty, żeby powiedzieć o szczegółach! Z tego co jest mi wiadome, uderzasz partnera (no musisz na kimś ćwiczyć) naprawdę lekko w określony punkt, powiedzmy na głowie (szczęce). Uderzenie jest skierowne w odpowiednim kierunku i pach! Partner "siada". Szybka "reanimacja" i facet staje na nogi.
Przykłady? Na jutubie pod hasłem "kyusho" jest tego mnóstwo. Pomijam realne zastosowanie co niektórych przykładów, bo nie o tym mowa. Ale takie nokauty "na odległość" ? No bez ki nie pojedziosz :)
  • 0

budo_roboy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ki

Sally
Slusznie, ale dodam ze na moj prywatny uzytek to ziemia jest plaska, i calkiem mi z tym dobrze :wink:


ziemia nie jest plaska.

Sally

slusznie, slusznie. ja nie wykluczam niczego takiego. Klopot w tym ze nie widzialem na zywo jak ktos tak robi. Chetnie posluze swoja osoba jako obiektem ataku KI. chcetnie dam sie przekonac.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024