Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanie do judokow w kwestii formalnej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

budo_zales200483
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Plock, UK

Napisano Ponad rok temu

Pytanie do judokow w kwestii formalnej
Witam wszystkich.
Od jakiegos czasu bawie sie w grappling i ostatnio postanowilem ulepszyc swoja stojke poprzez uczeszczanie na judo. W tej wlasnie kwestii mam pytanie. O ile dobrze wiem to formalnie w judo dozwolone sa tylko dzwignie na staw lokciowy. Jednak nauczane sa tez dzwignie na zgiete ramie czyli, figure4 czy hammer lock, niewazne jak to nazywaja. Dzwignie te to przeciez dzwignie na bark a nie na lokiec. Wiec jak to w koncu jest?
Druga kwestia to duszenia. Stosowane jest duszenie trojkatne nogami natomiast czy dozwolone jest duszenie trojkatne rekoma?
I wreszcie po trzecie, czy w judo moge dusic w stojce, czy moge w stojce oczywiscie jesli mi sie uda zastosowac wspomniane wyzej duszenie trojkatne rekoma.
Sorki za przydlugi post ale chcialem rozwiac swoje wszystkie watpliwosci

Pozdro
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej
A zamierzasz startować na zawodach Judo ?
  • 0

budo_wild_animal
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 377 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sodoma a czasem i Gomora
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej
Co do duszeń to jest akurat spora dowolność (na "gilotynę" tylko czasem się krzywo patrzy - jako że może zawierać dźwignię na kręgosłup), choć nie wiem jak jest w stójce, bo i nigdy nie udało mi się założyć :)
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej

Witam wszystkich.
Od jakiegos czasu bawie sie w grappling i ostatnio postanowilem ulepszyc swoja stojke poprzez uczeszczanie na judo. W tej wlasnie kwestii mam pytanie. O ile dobrze wiem to formalnie w judo dozwolone sa tylko dzwignie na staw lokciowy. Jednak nauczane sa tez dzwignie na zgiete ramie czyli, figure4 czy hammer lock, niewazne jak to nazywaja. Dzwignie te to przeciez dzwignie na bark a nie na lokiec. Wiec jak to w koncu jest?

Jest tak, że te techniki w teorii są na łokieć więc są dozwolone, w praktyce... widziałem tylko trzymanie z założoną kimurą, może klucz z raz widziałem jak ktoś założył.

Druga kwestia to duszenia. Stosowane jest duszenie trojkatne nogami natomiast czy dozwolone jest duszenie trojkatne rekoma?

Jest dozwolone.

I wreszcie po trzecie, czy w judo moge dusic w stojce, czy moge w stojce oczywiscie jesli mi sie uda zastosowac wspomniane wyzej duszenie trojkatne rekoma.
Sorki za przydlugi post ale chcialem rozwiac swoje wszystkie watpliwosci

Mi się wydaje, że dusić w stójce tak samo jak z dźwigniami nie można ale nie dam głowy, zresztą jak zklinczujesz po ten trójkąt rękoma to sie dasz rzucić. Bez szmat może cuś takiego wyjść(w teorii i na kimś zielonym) ale w szmatach nawet nie dojdziesz do tej pozycji.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej

Mi się wydaje, że dusić w stójce tak samo jak z dźwigniami nie można

A [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]?
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej
teoretycznie
niech no przeciwnik upadnie na brzuch czy kolana w czasie zakładania dźwigni i masz hansoku-make.
oczywiście nie znaczy to, że niemożna - w czasie IO Ateny widziałem transmisję walki, która skończyła się właśnie waki-gatame w górze.

duszenia w stójce to piękna teoria. naturalnie, mogą się udac, czemu nie... nawet czasem wychodzą, tak jak dźwignie :-)
nigdzie nie widziałem w regulaminie zakazu duszenia w stójce. ale w żadnym wypadku nie może to być klasycznie zapięta anakonda, bo to juz jest duszenie połączone z dźwignią na kręgosłup.

zales, jak długo ćwiczysz ów "grappling"?
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej
hmm to coś mi sie pomyliło z tymi duszeniami w stójce ale w praktyce nikt tam nie da sie zawinąć w piękne duszenie, nie po to jest walka o uchwyt i kontrola.
  • 0

budo_zales200483
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Plock, UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej
Grappling jakies 2 lata, natomiast tak jak wspominalem udalem sie na judo by troszke podkrecic stojke. Dodam tylko ze cwicze dla siebie, z pasjii i raczej za stary jestem na zawody, chyba ze regionalne hehe. Natomiast zlapalem sie juz pare razy ze na zajeciach judo musze sie powstrzymywac przed pewnymi technikami ktore weszlyby az milo gdyby nie regulamin sportowy.
Wracajac do trojkata rekoma w stojce to chyba latwiej mi by bylo po zalozeniu rzucic przeciwnikiem niz on mna. Tak czy inaczej dzieki za odpowiedzi chociaz i tak pozostawiliscie mi watpliwosci. Coz na nastepnym treningu poprostu pogadan z instruktorem. :D
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej

Grappling jakies 2 lata, natomiast tak jak wspominalem udalem sie na judo by troszke podkrecic stojke. Dodam tylko ze cwicze dla siebie, z pasjii i raczej za stary jestem na zawody, chyba ze regionalne hehe. Natomiast zlapalem sie juz pare razy ze na zajeciach judo musze sie powstrzymywac przed pewnymi technikami ktore weszlyby az milo gdyby nie regulamin sportowy.
Wracajac do trojkata rekoma w stojce to chyba latwiej mi by bylo po zalozeniu rzucic przeciwnikiem niz on mna. Tak czy inaczej dzieki za odpowiedzi chociaz i tak pozostawiliscie mi watpliwosci. Coz na nastepnym treningu poprostu pogadan z instruktorem. :D

No ale żeby zapiąć w stójce tego trójkąta musisz mocno skrócić dystans, czyli przeciwnik nawet wejścia nie będzie musiał zrobić tylko skontrować twój ruch. No chyba, że chodzi ci o anakonde albo brabo, to już inna para kaloszy :)
  • 0

budo_zales200483
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Plock, UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej
Hmm. Tak sobie jeszcze myslalem z tym trojkatem, dodam rozwazania czysto teoretyczne, moze na nastepnym treninhu zweryfikuje :D . Tak wiec robie wejscie jak do firemans carry ale zamiast rzucic zapinam duszenie trojkatne i od razu podcinam ladujac na ziemi z zapietym trojkatem. Mozliwe czy raczej mazenie scietej glowy?? :wink:
  • 0

budo_zales200483
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Plock, UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej
marzenie oczywiscie, prosze o poblazliwosc, wlasnie z pracy niedawno wrocilem :oops:
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej
firemans carry, figure 4... może jakoś po naszemu? co ty właściwie trenujesz i gdzie?
  • 0

budo_zales200483
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Plock, UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej
Sorki za nomenklature, obecnie przebywam w UK pewnie dlatego nie znam do konca odpowiednikow nazw po polsku. Generalnie trenuje szeroko pojete ,,chwytanie'' z naciskiem na parter, od niedawna zaczalem uczeszczac na judo jak pisalem by poprawic stojke.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej
domyślam się, że fireman to kata-guruma, a figure 4 to sankaku-jime
możesz opisać przejscie z kata-gurumy do trójkąta rękami? bardzo mnie to ciekawi
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej

niech no przeciwnik upadnie na brzuch czy kolana w czasie zakładania dźwigni i masz hansoku-make

Dlaczego? Przecież trenuje się wariant waki gatame ze sprowadzeniem na ziemię, mi pokazywał trener Kwaterski na UW, jak jeszcze się bawiłem w judo. Oczywiście zalecał ogromną ostrożność i był to raczej dodatek do wersji podstawowej. Czemu tak było można było zobaczyć w pewnej japońskie jwalce MMA (nie pamiętam niestety, która to organizacja była ani kto walczył), gdzie wykonanie waki gatame z narożnika z glebnięciem skończyło się bardzo nieprzyjemnie.

firemans carry, figure 4

'Fireman's carry' to jest anglosaska, zapaśnicza nazwa dla kata gurumy, natomiast 'figure four' to ten chwyt, co w kluczu na ramię i w kimurze, choć z tego co mi wiadomo to nazwy tej używa się głównie odnośnie klucza. Spotkałem się też z tym okresleniem w przypadku zapięcia nóg jak do trójkąta, tyle że wokół tułowia po wzięciu pleców. Samego trójkąta raczej się tak nie opisuje.
  • 0

budo_szczypior9
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej
figure four - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

fireman's carry -
  • 0

budo_zales200483
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Plock, UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej
Nie jestem pewien ale moge sobie wyobrazic hipotetycznie wejscie jak do kata-guruma ze tak powiem pod reke oponeneta a wlasciwie pod pache i zapiecie druga reka trojkata. Czy to tylko moja wybujala wyobraznia czy jest to mozliwe?
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej

niech no przeciwnik upadnie na brzuch czy kolana w czasie zakładania dźwigni i masz hansoku-make

Dlaczego? Przecież trenuje się wariant waki gatame ze sprowadzeniem na ziemię, mi pokazywał trener Kwaterski na UW, jak jeszcze się bawiłem w judo.

czy to była walka sportowa czy samoobrona?
w sporcie rzuty przez dźwignię są zabronione. mogesie mylić ale to można zinterpretować właśnie w ten sposób.
  • 0

budo_mags
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2359 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mayaxatl

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej
dubel
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie do judokow w kwestii formalnej

figure four - [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Zapomniałem wspomnieć o kluczu na stopę, ale wiadomo o co chodzi - w wariancie podstawowym pozycja rąk jest ta sama, co w kluczu na ramię (ten tutaj jest trochę inny).

czy to była walka sportowa czy samoobrona?

Jak znam Kwaterskiego to pewnie samoobrona, nie pamiętam już. A pytałem, bo zwyczajnie nie znam niuansów zasad sportowego judo, nigdy się nie interesowałem - podobnie zresztą jak w jiu-jitsu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024